Ұзақмерзімді жоспар
бөлімі:
7.1 А Қазақ – жоңғар соғыстары
|
Мектеп: Златогорка орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрсағи
Алмагүл
|
Сынып: 8
(7)
|
Қатысқандарсаны:4
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының
басталуы
Зерттеу
сұрағы:Не себепті «Елім-ай»
бүкілхалықтық әнге айналды?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.1.2 – Әбілқайыр хан кезіндегі қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.4.1.1 –Жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының
шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: :
Әбілқайыр хан тұсындағы қазақ
хандығының ішкі саясаты мен шаруашылығын
сипаттау.
Басым
бөлігі:Жоңғар басқыншылығы кезіндегі қазақ
хандығының ішкі саяси жағдайын
талдау.
Кейбірі: Жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының
шаруашылығына тигізген зардаптарын
анықтау.
|
Бағалау критрилері
|
|
Оқу дағдылары
|
Қолдану, талдау.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушы айтылым және тыңдалым дағдығысы пәнге
қатысты лексикалық және терминалогиялық сөздерді
қолдануда:
жоңғар, қалмақ, ойрат, қонтайшы,
құрылтай
оқылым – мәтінмен жұмыста, өз ойын ортаға
салуда,
жазылым
– лексика және сөз тіркестермен
жұмыс:
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер:
1635 жылы құрылған
............... хандығы
.................. және ................, .....................
мемлекеттеріне де қауіп төндірді. 1643 жылы Батыр ..............
қазақ хандығының жеріне басып кірді.
1723-1727 жылдар аралығы қазақ даласы үшін
қасірет жылы болды. Өйткені 7 бағытта 70 000 әскермен жоңғар
әскері ............ даласын қырғидай шалып, қазақ жырауы
Қожабергеннің қайғы-қасіретке, зарлы жыры ..............
бүкілхалықтық әнге айналды.
|
Құндылықтарды дарыту
|
1.Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің
бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан
қатысуы.
2. Тарихтың, мəдениет пен тілдің
біртұтастығы.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қазақ әдебиеті – «Елім-ай» жырын тыңдап, талдау
жасайды.
География - қазақ хандығының территориясы мен
жоңғар басқын-шылығына қарсы Отан соғысы болған жерлерді
көрсетеді.
|
Бастапқы білім
|
Жоңғар басқыншылығын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2
мин
4
мин
1
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту:
Үйде дайындалып келген жеребе арқылы үш топқа
бөлемін:
1 топ: «Қазақ хандығы»
2 топ: «Елім-ай»
3 топ: «Жоңғар»
Өткенді
қайталау «Доп
лақтыру» әдісі
-
Жоңғар хандығы қашан құрылды?
-
Қазақтың хандарын ата?
-
Рухани мәдениет дегеніміз не?
-
Материялдық мәдениет дегеніміз
не?
Қ.Б: Ду қол шапалақ.
Оқушылaрғa сaбaқ үдерісінде
тaпсырмaлaрды орындaудaғы ұтымды тұстарын айта кетіп, жaуaпқa ризa
болғaндa «Керемет! Жарайсың!
Тaмaшa!» деген сөздермен мaдaқтaп
отырaмын)
|
Жеребе
доп
|
Сабақтыңортасы
3
минут
11
мин
5
мин
1
мин
5
мин
1
мин
|
М:
(мәтінмен
жұмыс).Әбілқайыр ханның кезіндегі
қазақ хандығының ішкі саясаты және Ресей мен қатынасы, жоңғар
шапқыншылығының қазақ халқының
шаруа-шылығына тигізген зардаптары туралы мәлімет
беру.
БТ.
Тапсырма-1Мәтінмен
жұмыс.«Ақпаратты сүзу»
әдісі
1-топ: Оқушылар Әбілқайыр хан
кезіндегі қазақ хандығының ішкі саясаты
анықтайды
Дескриптор
-
Оқушылар Әбілқайыр кезіндегі қазақ хандығының
ішкі саясатын түсінеді;
-
Әбілқайырдың басқару ерекшелігін
айтады;
-
Ішкі алауыздықтарды
түсіндіреді.
2
топ: Әбілқайыр ханның Ресейге қосылудағы мақсатын
түсіндір.
Дескриптор
-
Оқушылар Әбілқайыр ханның не себепті Ресей
қосылуды мақсат еткендігін анықтайды;
-
Әбілқайырдың көздеген негізі мақсаттарын
айтады;
-
Ресей империясының көздеген мақсатын
айтады.
3 топ: Жоңғар шапқыншылығының
қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптары
талда.
Дескриптор
-
Оқушылар жоңғар шапқыншылығының қазақ
халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын
біледі;
-
Шапқыншылықтың мәденет пен руханиятқа тигізген
зардабын айтады;
-
Жоңғар шапқыншылығы кезінде «Елім-ай» әнінің шығу
тарихын талдайды.
Саралау. Тапсырма
Таныстырылым
Қ.Б: Жұлдызша арқылы
2.Тапсырма ТЖ: «Шахмат»
әдісі
Т.Төменде көрсетілген кестенің
бос орындарын толтырады.
Ұлттың атауы
|
Қай елдің ханы
|
ел билеген уақыты
|
Ішкісаясатын
дағы ерекшелігі
|
қазақ
|
|
|
алауыздық пайда болды.
|
|
Цеван-Рабдан
|
|
|
|
|
|
алауыздық жойылып, күш
біріктірді.
|
Дескриптор
-
Ұлтын анықтап, жазады.
-
Қай елдің ханы (билеушісі) екендігін
біледі.
-
Ел билеген уақытын көрсетеді.
-
Басқа билеушілермен салыстырып, ішкі саясатындағы
ерекешелігін талдайды.
Қ.Б өзара топтық бағалау
|
Оқулық, интербелсенді тақта
карта,
https://kk.m.wikipedia.org>wiki>
8 сынып Казакстан
тариихы:
Алматы:
Мектеп:2016ж Касымбаев Ж.
Омарбеков Т. §3,4
|
Сабақтыңсоңы
6
мин
|
Сабақты бекіту:
Оқушылардың бүгінгі сабақта алған білімдерін
анықтау мақсатында «БББ» әдісі арқылы кері байланыс
аламын.
Білемін
|
Білдім
|
білгім келеді
|
|
|
|
Сабақ уақытында оқушыларды ынталандыру мақсатында
оларды қолдап, мадақтап отырамын. «Жарайсы! Кермет!
Тамаша!»
Үй
тапсымасы:Жоңғарлармен Отан соғысында
көзге түскен батырлар туралы мәлімет жинақтау (эссе
жазу)
|
|