Тексерілді:
Күні:
Пәні:
Абайтану
Сыныбы: 10-сынып
Сабақ
тақырыбы: «Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін»
өлеңі
Сабақтың мақсаты:
Сабақ
түрі: Дәстүрлі
сабақ.
Сабақ
типі: Жаңа
сабақ
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,
баяндау әдісі, талдау, көрнекілік, ой қорыту.
Сабақтың
көрнекілігі: көркем әдебиеттер,
бейнелі суреттер, рефераттар,
бүктемелер.
Сабақтың
формалары: жеке баламен, сынып ұжымымен жұмыс
жүргізу.
Сабақтың
барысы:
І
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгелдеу;
2. Оқу құралдарын,
сабаққа дайындығын тексеру;
3. Сыныптың тазалығына
көңіл бөлу;
4. Оқушылардың зейінін
сабаққа аудару;
5.
Cабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ Үй
тапсырмасын пысықтау: «Абай мұрасының
өнегелік тәрбиесі»
эссе
жазу.
ІІІ
Жаңа сабақ:
«Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін»
өлеңі
Абайдың
1889 жылы жазған өлеңі. Әрқайсысы 6 тармақты 5 шумақтан тұрады,
көлемі 30 жол. Бұл өлеңінде Абай оқырман-тыңдаушыларына, ақындарға
қарап сөйлейді. Сын мен пікірін нақтылай айтуға ойысқан.
М.Әуeзовтің айтуынша, бұл өлең Абайдың «тек бір өз
басының ақындық жолындағы ізденуі ғана емес. Мұны ақындық жайында
өзгеше мәні бар өлең деп ұғынуымыз
керек».
Оны ақын
өз айналасындағы «өлеңі бар, өнерлі
інілерінің»
кейбір
шығармаларын оқығаннан кейін, соларға жөн-жоба керсетіп, сын
ескертпелер жасау ниетімен тудырған. «Сөз айттым
Әзірет Әлі, айдаһарсыз»
дегенде
көп ақынның, оның ішінде Көкбай Жанатайұлының пайғамбарларды, дін
таратушы қаһармандарды мадақтайтын қиссалар жазуға тым
әуестігін, «Бізде жоқ, алтын
иек, сарыала қыз»
дегенде
жеке ақындардың жылтырақ сөздерге әуестігін, Әріп
Тәңірбергеновтың «Зияда-Шамұрат»
дастанында қызды «иегі алтын, көзі
гауһар»
деп,
әлем-жәлем етіп суреттегенін, «Кәрілікті
жамандап өлім тілеп»
дегенде
Шәкерім Құдайбердиевтің заңды түрде келетін кәрілікті даттағанын
қағытып мысқылдаған. Ақын өлең сөзді кімге арнауды, кімге айтуды
ескертеді: тасырға айтпай, «көңіл көзі ашық,
кекірегі сөзімді»,
сергек
те талаптыларға айтуды қалайды. Оның өсиеті – күле тыңдаған
парықсыздарға сөзіңді қор қылма! «Қызшыл»,
«қызықшыл»
әуейілерге жолама! Арсыздық пен ақылсыздықтан, шаруасыздық
пен маскүнемдіктен аулақ бол! Мұның үстіне Абай
бұрынғы «сөз түзелді,
тыңдаушы, сенде түзел»
деп
жалпылай айтқан ақылын аша түскен. Түзелу үшін не істеу керектігін
керсеткен. Оқырмандарына өлең-жырды жұртқа ақыл айтып, кеңес
берудің, үлгі-өнеге көрсетудің, қырсық, қиянатқа қарсы күресудің
құралы деп ұқтырған. Жақсы сөзді жастай тыңдап жаттық, әсері қызыл
сөзге құлай қалма, сөздің сыртына сенбе, ішіне үңіл, мазмұнын біл,
оның мәнін тереңін ізде, сөздің қадір-қасиетін сонда ұғасың деп
кеңес береді. Өлең алғаш рет 1909 жылы Санкт-Петербургте жарық
көрген «Қазақ
ақыны Ибраһим Құнанбайұлының өлеңі»
атты
жинақта жарияланды. Ұйқасы -б, -а, -а, -в,
-а, -г, -а болып келеді.
Текстологиялық зерттеулер барысында Мүрсейіт қолжазбасындағы
2-шумақтың 5-жолындағы «сөзіңді
ұқпай»
деген
тіркес 1909 жылғы жинақ негізінде «айтқанды
ұқпай»,
3-шумақтың
6-жолындағы «ойы
терең»
деген
тіркес «түбі
терең»
делініп
ауыстырылған. Ал жинақтағы 3-шумақтың 3-жолындағы
«елде
кәрі»
деген
тіркес Мүрсейіт жазбасына сәйкес «кәрілікті»
деп
өзгертілген. Мүрсейіт қолжазбаларындағы 4 шумақтың соңғы
жолындағы «қиналмай»
сөзі
1909 жылғы басылым негізінде «қинамай»
болып
алынған. Ал 1909 жылғы жинақта жоқ: «Сәнқой, даңқой,
ойнасшы, керім-кербез»,
«Қанша қызық
болады өзіңізге?»
деген
жолдар Мүрсейіт жазбаларынан алынып, кейінгі басылымдарға
енгізілген. Өлең ағылшын, орыс,
өзбек, ұйғыр тілдеріне
аударылған.
ІV
Өлеңді мәнерлеп оқыту:
«Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін»
өлеңі
Мен
жазбаймын өлеңді ермек үшін,
Жоқ-барды, ертегіні термек үшін.
Көкірегі
сезімді, тілі орамды,
Жаздым
үлгі жастарға бермек үшін.
Бұл
сөзді тасыр ұқпас, талапты ұғар,
Көңілінің көзі ашық, сергек үшін.
Түзу
кел, қисық-қыңыр, қырын келмей,
Сыртын
танып іс бітпес, сырын көрмей.
Шу
дегенде құлағың тосаңсиды.
Өскен соң мұндай
сөзді бұрын көрмей.
Таң
қаламын алдыңғы айтқанды ұқпай,
Және
айта бер дейді жұрт тыным бермей.
Сөз
айттым "Әзірет Әлі", "айдаһарсыз",
Мұнда
жоқ "алтын иек, сары-ала қыз".
Кәрілікті жамандап, өлім тілеп,
Болсын
деген жерім жоқ жігіт арсыз.
Әсіре қызыл емес деп
жиренбеңіз,
Түбі
терең сөз артық, бір байқарсыз.
Батырдан
барымташы туар даңғой,
Қызшыл да, қызықшыл
да әуре жан ғой.
Арсыз,
малсыз, ақылсыз, шаруасыз,
Елірмелі
маскүнем байқалған ғой.
Бес-алты
мисыз бәңгі күлсе мәз боп,
Қинамай қызыл тілді
кел, тілді ал, қой!
Өлеңі бар өнерлі
інім, сізге
Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге.
Өзге түгіл өзіңе
пайдасы жоқ,
Есіл
өнер қор болып кетер түзге.
Сәнқой,
даңғой, ойнасшы, керім-кербез,
Қанша қызық болады
өзіңізге?
V Талдау:
Оқушыға өлең шумағын
талдату.
4 3
4
Мен
жаз-бай-мын // ө-лең-ді // ер-мек ү-шін, 11,
а
3 4 4
Жоқ-бар-ды, // ер-те-гі-ні // тер-мек ү-шін.
11, а
4 3 5
Кө-кі-ре-гі // се-зім-ді, // ті-лі о-рам-ды,
12, б
4 3 4
Жаз-дым үл-гі // жас-тар-ға // бер-мек ү-шін.
11, а
3 4
5
Бұл
сөз-ді // та-сыр ұқ-пас, // та-лап-ты ұ-ғар,12,
б
4 4
4
Кө-ңі-лі-нің // кө-зі а-шық, // сер-гек ү-шін.
12, а
Шумақ: 1,
Тармақ: 6,
Бунақ: 3
Буын саны: 11-12
Ұйқас
түрі: қара өлең
ұйқасы
VІ Сабақты
бекіту: сұрақ қою арқылы
жаңа сабақты бекітемін.
-
Абай «Мен жазбаймын
өлеңді ермек үшін»
өлеңін қай жылы жазды?
-
Өлеңде не туралы
айтылады және ол кімдерге арналған?
-
Өлең алғаш рет
қандай жинақта жарияланды?
-
Қандай тілдерге
аударылған?
VІІ Үйге
тапсырма:
VІІІ Оқушыларды
бағалау: оқушылардың берген
жауаптарына қарай білімдерін
бағалаймын.