Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» / «Даналық ұстаздан» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұстаздың адам өмірінде алатын орын зор екендігін, ұстаздарды құрметтеу, сыйлау және қадірлеу қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту. Ұстаз мамандығының қыры мен сырларын түсіндіру. Ұстаз еңбегін әрқашан бағалай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты: заманауи жасанды интеллект технологияларының мүмкіншіліктерін талқылау. Негізгі міндеттері: 1. Оқушыларды жасанды интеллект мүмкіншіліктері туралы ақпараттандыру. 2. Жасанды интеллект мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтарын талдау. |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
1998 жылға дейін Қазақстанда 1987 жылы КСРО-да қабылданған жолда жүру ережелері қолданылды. 1998 жылдан республикада жолда жүрудің жаңа Ережелері қабылданған. Осы ережелерге сай жол белгілері мемлекеттік стандарттар негізінде анықталады. Бұл стандарттар бойынша, жол белгілері 7 топқа бөлінеді: ескерту белгілері басымдылық белгілері тыйым салу белгілері міндеттеу белгілері ақпараттық-көрсеткіш белгілері қызмет көрсету белгілері Қосымша тақтайшалар.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады Оқушылар сұраққа жауап береді
Бір біріне жол ережесі туралы сұрақ қояды
|
Компьютер
|
||||
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ұстаз ... Қандай қасиетті сөз! Әр адамның
жүрегіне ерекше
жылулық |
Сондықтанда ұстаз әрдайым қасиетті тұлға ретінде ерекшеленеді. Ассоцация құру
Ұстаз
|
суреттер
|
||||
|
Ортасы (10 мин) |
Ыбырай Алтынсарин қазақ жерінде тұңғыш мектеп ашқан ағартушы-педагог. «Мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ыбырай Алтынсарин. Өйткені мұғалім оқушыға білім береді, тәрбиелейді, ақыл айтады. Мұғалім оқушыны жақсылыққа, ізгілікке, бақытқа жетелейді. Мұғалім жас ұрпаққа өз өнерін, тәжірибесін, білімін үйретеді. Мұғалімнің еңбегі зор. Ол адамның өмірге деген сенімін арттырады, өмірден өз жолын дұрыс таба білуге көмектеседі. 1-топ: ұстаз тақырыбындағы ақын-жазушылардң өлеңдерінен үзінді 2- топ: ұстаз тақырыбында мақал-мәтелдер, жұмбақтар айтады Ұстазы жақсының ұстамы жақсы
Мектеп – білім тірегі,ұстаз – оның жүрегі.
Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Ана баланың тәнін шынықтырса, Ұстаз баланың жанын шынықтырады.
Шәкірті жоқ ұстаз – мылқау ұстаз. Әке мейірімінен ұстаз жәбірі жақсы.
Ұстаз
талантты болса,
Ұққаның жақсы
болса —
Өмірдің өзі — ұлы ұстаз.
Шәкірті
зейінді келеді. |
Оқушы: Ұстаз болу – жүректің батырлығы, Ұстаз болу – сезімнің ақындығы, Ұстаз болу – мінездің күн шуағы, Азбайтұғын адамның алтындығы –деп ақын Ғафу Қайырбеков ағамыз жырлағандай, біздің мектебімізде сөзі – маржан, үні – ән ұстаздардың бар болғанын мақтаныш етемін. Оқушы: Күллі өмірін жеткіншекке арнаған Мұғалімді ардақтайды барша жан Ол мектептен шықпаса да қыс — жазы, Жемісі оның жердің жүзін шарлаған Оқушы: Ұстаздар! Қандай ғажап халықсыздар! Шәкіртке шыңдай биік алыпсыздар. Жан біткен жанарына нұр сыйлаған, Күндей боп күлімдеген жарықсыздар. Оқушы: Әр сабағың өтіп жатыр білінбей, Перне басқан оркестрдің үніндей Әр баланың жүрегіне жол тауып, Тұрасың сен, дирижер боп күлімдей. Оқушы Жалын атып, от боп, бірге жанасың, Білім беріп, содан бақыт табасың Бар өмірің өрнектеліп баламен, Жасарып бір мәңгі жас боп қаласың Оқушы: Мұғалімді анамдай жақсы көрем, Қиналамын қымбат теңеу таба алмай Өз баласын тастап кетіп үйіне, Ел баласын оқытады, ой Алла-ай. Оқушы: Мұғалімді жақсы көрем сезімтал, Үлгі етемін өнегелі сөзін бал Мұғалімнің мұғалімін танимын, Көкіректе көретұғын көзім бар Оқушы: Ұстаздарға мың алғыс Алғыстарым көп менің, Асыл анам, мектебім! Үйреткені адалдық, Ұсынғаны адамдық, Текті мінез, даналық Бар ұстазға тілейміз: Бақыт, табыс, амандық! |
|
||||
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин) |
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 6 САБАҚ. «ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ АДАМНАН АСЫП ТҮСЕАЛА МА, ОДАН ҚОРҚУ КЕРЕК ПЕ?» Сабақтың барысы 1. Кіріспе Жасанды интеллект жүйелерінің қолдану салалары: робототехника, сараптамалық жүйелер, есептерді әмбебап шешушіні жасау, бір тілден екінші тілге аудару, мәтінді рефераттау, пайдаланушыны компьютермен ыңғайлы диалогін қамтамасыз ететін интеллектуалды интерфейсті жасау. 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) Оң әсері: - мәліметтерге негізделген тиімді шешімдер; - субъективтіліктің аздығы; - ескірген бюрократиялық құрылымды жаңаша ұйымдастыру; - жаңа және инновациялық жұмыс орындары; - энергия тасымалдаушыларға тәуелді болмау; - медицина ғылымында жетістікке жету, дерттерді түбегейлі жою. Теріс әсері: - есеп беруге міндеттілік (жауап беруші, заң аспектілері, фидуциарлық құқықтар); - жұмыс орындарын жоғалту; - хакерлік / киберқылмыс; - қалыптасқан түсініктің шектен шығуы; - теңсіздің деңгейінің жоғарылауы; - адамзатқа экзистенционалды қауіптің төнуі. «Жасанды интеллект технологиялары мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтары» тақырыбында пікір алмасу. 3. Қорытынды:«Болашақта сіз үшін қажетті жасанды интеллект» тақырыбында оқушылар қысқаша пікірлерін білдіреді.
М — Мейірімді Ұ - Ұлағатты Ғ — Ғазиз А - Ақылды Л - Лайықты І - Іскер М — Маман кім? Әрине, мұғалім.
|
|
Презентация
Пайдалы сілтемелер: https://youtu.be/CcK46GIfnkY https://youtu.be/A9dA194KXaY 220
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» / «Даналық ұстаздан» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?» Тәрбие сағаты
ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» / «Даналық ұстаздан» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?» Тәрбие сағаты
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» / «Даналық ұстаздан» челленджі Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 6-САБАҚ 10–сыныптар: «Жасанды интеллект адамнан асып түсе ала ма, одан қорқу керек пе?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұстаздың адам өмірінде алатын орын зор екендігін, ұстаздарды құрметтеу, сыйлау және қадірлеу қасиеттерін оқушылардың бойына дарыту. Ұстаз мамандығының қыры мен сырларын түсіндіру. Ұстаз еңбегін әрқашан бағалай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Сабақтың мақсаты: заманауи жасанды интеллект технологияларының мүмкіншіліктерін талқылау. Негізгі міндеттері: 1. Оқушыларды жасанды интеллект мүмкіншіліктері туралы ақпараттандыру. 2. Жасанды интеллект мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтарын талдау. |
|
|
2-апта дәйексөзі: |
Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.
1998 жылға дейін Қазақстанда 1987 жылы КСРО-да қабылданған жолда жүру ережелері қолданылды. 1998 жылдан республикада жолда жүрудің жаңа Ережелері қабылданған. Осы ережелерге сай жол белгілері мемлекеттік стандарттар негізінде анықталады. Бұл стандарттар бойынша, жол белгілері 7 топқа бөлінеді: ескерту белгілері басымдылық белгілері тыйым салу белгілері міндеттеу белгілері ақпараттық-көрсеткіш белгілері қызмет көрсету белгілері Қосымша тақтайшалар.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылардың пікірі тыңдалады Оқушылар сұраққа жауап береді
Бір біріне жол ережесі туралы сұрақ қояды
|
Компьютер
|
||||
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Ұстаз ... Қандай қасиетті сөз! Әр адамның
жүрегіне ерекше
жылулық |
Сондықтанда ұстаз әрдайым қасиетті тұлға ретінде ерекшеленеді. Ассоцация құру
Ұстаз
|
суреттер
|
||||
|
Ортасы (10 мин) |
Ыбырай Алтынсарин қазақ жерінде тұңғыш мектеп ашқан ағартушы-педагог. «Мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ыбырай Алтынсарин. Өйткені мұғалім оқушыға білім береді, тәрбиелейді, ақыл айтады. Мұғалім оқушыны жақсылыққа, ізгілікке, бақытқа жетелейді. Мұғалім жас ұрпаққа өз өнерін, тәжірибесін, білімін үйретеді. Мұғалімнің еңбегі зор. Ол адамның өмірге деген сенімін арттырады, өмірден өз жолын дұрыс таба білуге көмектеседі. 1-топ: ұстаз тақырыбындағы ақын-жазушылардң өлеңдерінен үзінді 2- топ: ұстаз тақырыбында мақал-мәтелдер, жұмбақтар айтады Ұстазы жақсының ұстамы жақсы
Мектеп – білім тірегі,ұстаз – оның жүрегі.
Ұстазыңды ұлы әкеңдей сыйла.
Ана баланың тәнін шынықтырса, Ұстаз баланың жанын шынықтырады.
Шәкірті жоқ ұстаз – мылқау ұстаз. Әке мейірімінен ұстаз жәбірі жақсы.
Ұстаз
талантты болса,
Ұққаның жақсы
болса —
Өмірдің өзі — ұлы ұстаз.
Шәкірті
зейінді келеді. |
Оқушы: Ұстаз болу – жүректің батырлығы, Ұстаз болу – сезімнің ақындығы, Ұстаз болу – мінездің күн шуағы, Азбайтұғын адамның алтындығы –деп ақын Ғафу Қайырбеков ағамыз жырлағандай, біздің мектебімізде сөзі – маржан, үні – ән ұстаздардың бар болғанын мақтаныш етемін. Оқушы: Күллі өмірін жеткіншекке арнаған Мұғалімді ардақтайды барша жан Ол мектептен шықпаса да қыс — жазы, Жемісі оның жердің жүзін шарлаған Оқушы: Ұстаздар! Қандай ғажап халықсыздар! Шәкіртке шыңдай биік алыпсыздар. Жан біткен жанарына нұр сыйлаған, Күндей боп күлімдеген жарықсыздар. Оқушы: Әр сабағың өтіп жатыр білінбей, Перне басқан оркестрдің үніндей Әр баланың жүрегіне жол тауып, Тұрасың сен, дирижер боп күлімдей. Оқушы Жалын атып, от боп, бірге жанасың, Білім беріп, содан бақыт табасың Бар өмірің өрнектеліп баламен, Жасарып бір мәңгі жас боп қаласың Оқушы: Мұғалімді анамдай жақсы көрем, Қиналамын қымбат теңеу таба алмай Өз баласын тастап кетіп үйіне, Ел баласын оқытады, ой Алла-ай. Оқушы: Мұғалімді жақсы көрем сезімтал, Үлгі етемін өнегелі сөзін бал Мұғалімнің мұғалімін танимын, Көкіректе көретұғын көзім бар Оқушы: Ұстаздарға мың алғыс Алғыстарым көп менің, Асыл анам, мектебім! Үйреткені адалдық, Ұсынғаны адамдық, Текті мінез, даналық Бар ұстазға тілейміз: Бақыт, табыс, амандық! |
|
||||
|
(10 мин)
Соңы
(5 мин) |
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 6 САБАҚ. «ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ АДАМНАН АСЫП ТҮСЕАЛА МА, ОДАН ҚОРҚУ КЕРЕК ПЕ?» Сабақтың барысы 1. Кіріспе Жасанды интеллект жүйелерінің қолдану салалары: робототехника, сараптамалық жүйелер, есептерді әмбебап шешушіні жасау, бір тілден екінші тілге аудару, мәтінді рефераттау, пайдаланушыны компьютермен ыңғайлы диалогін қамтамасыз ететін интеллектуалды интерфейсті жасау. 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) Оң әсері: - мәліметтерге негізделген тиімді шешімдер; - субъективтіліктің аздығы; - ескірген бюрократиялық құрылымды жаңаша ұйымдастыру; - жаңа және инновациялық жұмыс орындары; - энергия тасымалдаушыларға тәуелді болмау; - медицина ғылымында жетістікке жету, дерттерді түбегейлі жою. Теріс әсері: - есеп беруге міндеттілік (жауап беруші, заң аспектілері, фидуциарлық құқықтар); - жұмыс орындарын жоғалту; - хакерлік / киберқылмыс; - қалыптасқан түсініктің шектен шығуы; - теңсіздің деңгейінің жоғарылауы; - адамзатқа экзистенционалды қауіптің төнуі. «Жасанды интеллект технологиялары мүмкіншіліктерінің тиімді және тиімсіз жақтары» тақырыбында пікір алмасу. 3. Қорытынды:«Болашақта сіз үшін қажетті жасанды интеллект» тақырыбында оқушылар қысқаша пікірлерін білдіреді.
М — Мейірімді Ұ - Ұлағатты Ғ — Ғазиз А - Ақылды Л - Лайықты І - Іскер М — Маман кім? Әрине, мұғалім.
|
|
Презентация
Пайдалы сілтемелер: https://youtu.be/CcK46GIfnkY https://youtu.be/A9dA194KXaY 220
|
шағым қалдыра аласыз














