|
Бөлім: Қиял мен шындық |
Мектеп: Мұғалім: Аденова В.К. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
Барлығы: 24. Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды; Оқушылардың көбісі орындай алады: Шығарманың сюжеттік желілерін анықтап, композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды; Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Шығарманың сюжеттік желілерін анықтап, композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдауда шығармашылық танытады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Ширату жаттығуы Wordwall платформасы арқылы «Қорапты аш» ойынындағы сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Білім алушылар -сәлемдеседі; -сабаққа дайындығын көрсетеді; -асықтарда жасырылған сандар арқылы 3 топқа бөлінеді «Қорапты аш» ойыны арқылы оқушылар анағұрлым толық нақты жауап беруге, өз ойларын анық білдіруге бағытталған. Осы арқылы ақпаратты ашуға, жинақтауға, өз ойын еркін жеткізуге, өзін-өзі басқаруға дағдыланады және оларды жауапкершілік сезімге ынталандырады. Дескриптор:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Топ басшысына бағалау парақшасы беріледі
|
8-сынып қазақ әдебиеті
https://wordwall.net/ru/resource/72078773 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. 1-топ. «Әдеби талдау» әдісі арқылы шығарманың жанрын, сюжеттік желілерін анықтап, пікір білдіріңіз (жеке жұмыс) Талқылаушы - шығарманың жанрын, қысқаша сюжетін баяндайды. Белгілеуші - шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды. Байланыстырушы - өмірмен байланыстырады. Топ шешені - шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады. Қорытындылаушы - шығарма туралы қорытынды пікір. 2-топ: Берілген сілтемені басып, Lumio платформасы арқылы оқиға желісін сәйкестендіріңіз (жеке жұмыс) Композициялық талдау жасаңыз Басталуы: Мерген мен Сартайдың сабакка баруы Байланысуы: айға сапар шегу Дамуы: айдағы қызықты сыныпқа айту Шиеленісуі: айдағы жасырынбақ Шарықтау шегі: жерге қайту Шешімі: әке сөзі 3-топ: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы шығарма прологінде айтылған ойды өз көзқарасыңыңызбен жазыңыз (топтық жұмыс)
Шығарма эпилогі екенін дәлелдеп жазыңыз. Мына сұрақтарға жауап беріңіз.
2-тапсырма. «Креативті матрица» әдісі арқылы шығармаға қатысты ойын дәлелдеп, пікір білдіріңіз (топтық жұмыс)
3-тапсырма. «Жолаушының қойын дәптері» әдісі (жұптық жұмыс)
Бекіту. Оқушылар
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты
қорытындылайды. |
Білім алушылар шығарманың жанрын, сюжеттік желілерін анықтап, пікір білдіреді. Дескриптор: - шығарманың жанрын табады - сюжеттік желілерін анықтайды - қорытынды пікір айтады Lumio платформасы арқылы оқиға желісін сәйкестендіреді. Шығармаға композициялық талдау жасайды. Дескриптор: - оқиға желісін сәйкестендіреді - әңгіме үзінділері арқылы дәлелдейді; - композициялық талдау жасайды Шығарма прологінде, эпилогінде айтылған ойды өз көзқарасымен жазады. Дескриптор: - прологтың, эпилогтың анықтамасын біледі; - көркем шығармада ажыратып анықтайды; - өзіндік сыни көзқарасын білдіреді.
Жетекті сұрақтарға жауап беру арқылы шығармадағы мәселені тауып, пікірлерін креативті матрицаға түсіреді (дәптермен жұмыс) Дескриптор: - шығармаға қатысты ойын дәлелдейді; - пікір білдіріп, жазады.
Білім алушылар 3 бөліктен тұратын кестені сызып, бірінші бөлікке сабақта не туралы сөйлескенін, екінші бөлікке не туралы жазғанын, үшінші бөлікке қандай шешімге келгенін, не түйгенін жазады. Кестеге жазғанын жанындағы жұбына оқиды, бір – бірінің жауаптарын тыңдап, ой бөліседі. Не туралы сөйлестік? Не туралы жаздық? Қандай шешімге келдік? Жұптар сынып алдында қорғайды. Дескриптор: - шығармадан не түйгенін жазады; - - ой бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты қорытындылайды. |
Жеке бағалау
1-топ
2-топ
Топтық бағалау 3-топ
ҚБ:«SMART-сағат»
ҚБ: Киіз үй |
Постер https://lum.io/share/504291ac-8322-42b1-88eb-e896c24af25b?confirmed_country=KZ Дәптермен жұмыс Дәптермен жұмыс Сызба сызылған кесте.
Слайд Сызба сызылған кесте.
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» әдісі
Үйге тапсырма: «Табиғат тазалығы біздің қолымызда» тақырыбында эссе жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ж.Сахиев "Айдағы жасырынбақ" әңгімесі
Ж.Сахиев "Айдағы жасырынбақ" әңгімесі
|
Бөлім: Қиял мен шындық |
Мектеп: Мұғалім: Аденова В.К. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
Барлығы: 24. Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтайды; Оқушылардың көбісі орындай алады: Шығарманың сюжеттік желілерін анықтап, композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды; Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Шығарманың сюжеттік желілерін анықтап, композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдауда шығармашылық танытады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Ширату жаттығуы Wordwall платформасы арқылы «Қорапты аш» ойынындағы сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Білім алушылар -сәлемдеседі; -сабаққа дайындығын көрсетеді; -асықтарда жасырылған сандар арқылы 3 топқа бөлінеді «Қорапты аш» ойыны арқылы оқушылар анағұрлым толық нақты жауап беруге, өз ойларын анық білдіруге бағытталған. Осы арқылы ақпаратты ашуға, жинақтауға, өз ойын еркін жеткізуге, өзін-өзі басқаруға дағдыланады және оларды жауапкершілік сезімге ынталандырады. Дескриптор:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Топ басшысына бағалау парақшасы беріледі
|
8-сынып қазақ әдебиеті
https://wordwall.net/ru/resource/72078773 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. 1-топ. «Әдеби талдау» әдісі арқылы шығарманың жанрын, сюжеттік желілерін анықтап, пікір білдіріңіз (жеке жұмыс) Талқылаушы - шығарманың жанрын, қысқаша сюжетін баяндайды. Белгілеуші - шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды. Байланыстырушы - өмірмен байланыстырады. Топ шешені - шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады. Қорытындылаушы - шығарма туралы қорытынды пікір. 2-топ: Берілген сілтемені басып, Lumio платформасы арқылы оқиға желісін сәйкестендіріңіз (жеке жұмыс) Композициялық талдау жасаңыз Басталуы: Мерген мен Сартайдың сабакка баруы Байланысуы: айға сапар шегу Дамуы: айдағы қызықты сыныпқа айту Шиеленісуі: айдағы жасырынбақ Шарықтау шегі: жерге қайту Шешімі: әке сөзі 3-топ: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы шығарма прологінде айтылған ойды өз көзқарасыңыңызбен жазыңыз (топтық жұмыс)
Шығарма эпилогі екенін дәлелдеп жазыңыз. Мына сұрақтарға жауап беріңіз.
2-тапсырма. «Креативті матрица» әдісі арқылы шығармаға қатысты ойын дәлелдеп, пікір білдіріңіз (топтық жұмыс)
3-тапсырма. «Жолаушының қойын дәптері» әдісі (жұптық жұмыс)
Бекіту. Оқушылар
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты
қорытындылайды. |
Білім алушылар шығарманың жанрын, сюжеттік желілерін анықтап, пікір білдіреді. Дескриптор: - шығарманың жанрын табады - сюжеттік желілерін анықтайды - қорытынды пікір айтады Lumio платформасы арқылы оқиға желісін сәйкестендіреді. Шығармаға композициялық талдау жасайды. Дескриптор: - оқиға желісін сәйкестендіреді - әңгіме үзінділері арқылы дәлелдейді; - композициялық талдау жасайды Шығарма прологінде, эпилогінде айтылған ойды өз көзқарасымен жазады. Дескриптор: - прологтың, эпилогтың анықтамасын біледі; - көркем шығармада ажыратып анықтайды; - өзіндік сыни көзқарасын білдіреді.
Жетекті сұрақтарға жауап беру арқылы шығармадағы мәселені тауып, пікірлерін креативті матрицаға түсіреді (дәптермен жұмыс) Дескриптор: - шығармаға қатысты ойын дәлелдейді; - пікір білдіріп, жазады.
Білім алушылар 3 бөліктен тұратын кестені сызып, бірінші бөлікке сабақта не туралы сөйлескенін, екінші бөлікке не туралы жазғанын, үшінші бөлікке қандай шешімге келгенін, не түйгенін жазады. Кестеге жазғанын жанындағы жұбына оқиды, бір – бірінің жауаптарын тыңдап, ой бөліседі. Не туралы сөйлестік? Не туралы жаздық? Қандай шешімге келдік? Жұптар сынып алдында қорғайды. Дескриптор: - шығармадан не түйгенін жазады; - - ой бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты қорытындылайды. |
Жеке бағалау
1-топ
2-топ
Топтық бағалау 3-топ
ҚБ:«SMART-сағат»
ҚБ: Киіз үй |
Постер https://lum.io/share/504291ac-8322-42b1-88eb-e896c24af25b?confirmed_country=KZ Дәптермен жұмыс Дәптермен жұмыс Сызба сызылған кесте.
Слайд Сызба сызылған кесте.
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Білім қоржыны» әдісі
Үйге тапсырма: «Табиғат тазалығы біздің қолымызда» тақырыбында эссе жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















