Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жұмыс орнының эргономикасы.
«БЕКІТЕМІН»
Директордың ОІЖ орынбасары
____________Е. Мырзабеков
Оқу сабағының жоспары
Модуль/Пән |
Информатика |
||||
Педагог |
Сопбекова Меруерт |
Дата: «02» 09. 2024 |
|||
Жалпы мәліметтер |
Курс:1 топтаоры: _____________________________ _____________________________________________ |
||||
Бөлім/ бөлімше |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары. |
||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен
қорғау әдістерін
қолдану; |
||||
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен
қорғау әдістерін тиімді
пайдаланады; |
||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану,талдау |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Бағалау |
Ресурс |
||
Сабақтың басы |
|||||
3 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу, топтың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту. Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып сабаққа көңілді қатысады. Оқушыларды компьютердің негізгі құрылғыларының атқаратын қызметіне қарай жүйелік блок, монитор, пернетақта деп 3 топқа бөлу. 1-топ: «Жүйелік блок» 2- топ: «Монитор» 3 – топ: «Пернетақта» Өткен тақырыпты қайталау. «Крассворд» әдісі арқылы өткен тақырыптардан сұрақтар қоя отырып, красвордты шешу арқылы бастапқы білімін және бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаймын. Сұрақтар: 1. Компьютердің маңызы? 2. Компьютердің қоғамда алатын орны? 3. Компьютерді пайдаланудағы артықшылықтар? |
ҚБ – «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. |
|
||
Сабақтың ортасы |
|||||
28 мин |
«Ой қозғау » әдісі арқылы мұғалімнің түсіндірмесі: 1.Сабақ тақырыбын хабарлау. 2. Оқушылармен біріге отырып,сабақ мақсатын айқындау. 3.Тақырып мазмұны баяндалған, дайындаған слайдтарды, видеоларды көрсету арқылы оқушылар өз бетінше жұмыс жасауына бағыт-бағдар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мазмұны ашылады. |
|
Слайд |
||
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Мен саған, сен маған» әдісін қолданып, әр топ бір-біріне тақырыпқа, мамандыққа сәйкес сұрақтар қою арқылы жауаптың дұрыстығына қарай геометриялық фигураларды жинақтайды.
Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру. |
Дескриптор: -Эргономика терминіне анықтама береді.
ҚБ. түрлі-түсті геометриялық фигуралар арқылы бағалау. |
Өте жақсы
Қанағаттанарлық |
|||
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Вен диаграммасы «ВЕНН » диаграммасы көмегімен компьютерді қоғамда пайдаланудың жағымды және жағымсыз жақтарын айқындау үшін «ВЕНН » диаграммасы арқылы тапсырманы орындата отырып, күрделі ойлау операциясын меңгеруіне ықпал жасатамын. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру және алу. |
Дескриптор: -Компьютердің жағымды жақтарын айқындайды. -Компьютердің жағымсыз жақтарын айқындайды. Бағалау: «Қол шапалақтау әдісі» |
|
|||
Функционалдық сауаттылық 3-тапсырма. «Теміржол заңы» әдісі арқылы «Электровоз машинисінің көмекшісі» мамандығын оқытуда студенттерді ВЛ80С маркалы виртуалды машина арқылы техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровоздың әртүрлі қалааралық бағыттарын реттеу мен жолаушыларды қажетті бекеттерге жеткізу жұмыстарын жүргізеді. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Техника қауіпсіздігін ескере отырып еңбек қауіпсіздігін қорғайды. |
Дескриптор: 1. Техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровозды басқарады. 2. Қалааралық бағыттарды реттейді. 3. Жолаушылардың өмір қауіпсіздігін қорғай отырып бекеттерге жеткізеді. Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам әдісі 1 2.Сары түс-толық ақпарат алмадым, сұрағым бар 3.Жасыл түс-түсіндім, ұнады |
|
|||
Сабақтың соңы |
|||||
12 мин |
Сабақты бекіту: «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы топтар сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылайды. 1.Электронды құрылғылардың пайдасы? 2.Электронды құрылғылардың адам ағзасына зияны? 3. Электронды құрылғылардың қолдану тәртібі? |
Қалыптастырушы бағалау: «Баспалдақ» әдісі |
|
||
Үйге тапсырма: Қоғамда әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсеріне еңбек қауіпсіздігіне қорғауға мысалдар қарастырып келу. Кері байланыс: «Бағалау терезесі» Терезе төрт бөліктен тұрады.
Осы жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын. |
|
|
Ресурстар:
Қосымша 1
Бағалау критерийі: Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
|
1–тапсырма. Топтық жұмыс. |
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Мен саған, сен маған» әдісін қолданып, әр топ бір-біріне тақырыпқа, мамандыққа сәйкес сұрақтар қою арқылы жауаптың дұрыстығына қарай геометриялық фигураларды жинақтайды.
Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру. |
Жауабы: 1.Эргономика дегеніміз - еңбек құралдары мен үдерістерін оңтайландыру арқылы еңбекке қолайлы жағдай жасау мақсатымен адамды және оның қазіргі заманғы өндірістің еңбек үдерістеріне қатысуын зерделейтін ғылым. 2. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік - барлық салалардағы әрбір қызметкер үшін маңызды мәселе. Барлық қызметкерлер қауіпсіз және қорғалған ортада жұмыс істегісі келеді. Денсаулық және қауіпсіздік барлық салаларда денсаулық сақтаудың және жұмыс берушілердің міндеттемелерін орындау тұрғысынан шешуші фактор болып табылады. 3. Бүгін, барлық жұмыстың үлкен бөлігі компьютердің алдында жүргізілетін болғандықтан еңбек тәртібіне қарай жұмыс орнын арнайы талаптарға сай жабдықталуын айтамыз. Бүгін, өкінішке орай, қызметкерлер өз қалауы бойынша жұмыс орындарын жабдықтайды. Мысалы: Жеткілікті дыбыс орнату, жабдықтарды жақсы орналастыру, дұрыс жарықтандыру, табиғи жарықтандыру т.б |
Дескриптор:
ҚБ. түрлі-түсті геометриялық фигуралар арқылы бағалау. |
|
Қосымша 2
Бағалау критерийі: Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
|
2–тапсырма. Топтық жұмыс. |
|
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Вен диаграммасы «ВЕНН » диаграммасы көмегімен компьютерді қоғамда пайдаланудың жағымды және жағымсыз жақтарын айқындау үшін «ВЕНН » диаграммасы арқылы тапсырманы орындата отырып, күрделі ойлау дағдысын меңгеруіне ықпал жасатамын. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру және алу. |
Жауабы: 1. Компьютердің қоғамда пайдаланудың жағымды жақтары: - Арнайы бағдарламалар арқылы жұмыс процесін барынша оңтайландыру (бұл еңбек өнімділігінің артуына әкеледі); - Бұл құрылғы құңды файлдардың сенімді сақталуын қамтамасыз етеді; - Пайдаланушыға қажетті ақпаратты жылдам табуға мүмкіндік беру; - Интернетте сақталатын үлкен ақпараттың арқасында, адамның білімін арттырады; - Алыс жердегі достарымен хат алмасу және бейне байланыс арқылы (кез келген уақытта) қарым-қатынас жасау мүмкіндігі.
- Құрылғыдан шығарылған сәуле денсаулыққа зиянды; - Шамадан тыс қолдану, адамның көру қабілетінің бұзылуына әкеліп соғады (катаракта басталуы мүмкін); - Ұйқысыздық және бас ауыруы пайда болады; егер адам компьютердің алдында ұзақ уақыт отырса, онда жасөспірімдерде сколиоз, ал ересектерде остеохондроз ауруы болуы мүмкін; - Жасөспірімдерге ұзақ көп бойы ойын ойнау, өте қауіпті; иммунитет төмендейді. |
Дескриптор: - Компьютердің жағымды жақтарын айқындайды. -Компьютердің жағымсыз жақтарын айқындайды. |
|
Қосымша 3
Бағалау критерийі: Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
|
3–тапсырма. Топтық жұмыс. |
|
3-тапсырма. «Теміржол заңы» әдісі арқылы «Электровоз машинисінің көмекшісі» мамандығын оқытуда студенттерді ВЛ80С маркалы виртуалды машина арқылы техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровоздың әртүрлі қалааралық бағыттарын реттеу мен жолаушыларды қажетті бекеттерге жеткізу. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Техника қауіпсіздігін ескере отырып еңбек қауіпсіздігін қорғайды. |
Жауабы: 1.«Электровоз машинисінің көмекшісі» мамандығын оқытуда студенттерді ВЛ80С маркалы виртуалды машинаға отыру арқылы техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровозды басқарады. 2.Әртүрлі қалааралық бағыттарды анықтайды. 3.Жолаушыларды қажетті бекеттерге жеткізеді. |
Дескриптор: 1. Техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровозды басқарады. 2. Қалааралық бағыттарды реттейді. 3. Жолаушылардың өмір қауіпсіздігін қорғай отырып бекеттерге жеткізеді. |
|

