Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары

Тақырып бойынша 30 материал табылды

Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары

Материал туралы қысқаша түсінік
Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Материалдың қысқаша нұсқасы

19 сабак

Сабак такырыбы: Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу

Бөлім:

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Кәдірбек Бауыржан Қайратұлы

Күн: 20.11.2024ж

Сыныбы : 8 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау

8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау


Сабақтың мақсаты:

  • қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау;

  • аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау;

Құндылықтар

  • тәртіп, мақсатқа талпынушылық, өзін-өзі бақылау

  • байсалдылық, парасаттылық, заңға бағынушылық,

  • басқаларды құрметтеу,өзгенің пікірін құрметтеу

  • адалдық, объективтілік, риясыздық


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Үй тапсырмасы

« Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы сұралады

Интерактивті тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар «Сұрақты ұстап ал!» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

Дескриптор:

Иммунитет жайлы толық түсінік береді-1балл

АКТ


3мин

ІІ « Стоп кадр» тәсілі арқылы

ж аңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қояды, ұжымдық талқылау жүргізеді, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады

«Стоп кадр» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

Сабақтың ортасы


25мин

1-тапсырма Жұптық жұмыс

«Дәлдеп көзде» әдісі.

Қарапайымдар туындататын аурулар:_________________________________ Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:_________________________________

Бактериялар туындататын аурулар:_________________________________

Вирустар қоздыратын: ________________________________________


A. Қантышқақ B. Фитофтороз C. Оба D. Күл E. Лейшмания F. Герпес



2-тапсырма

«Суреттен сөйлем, сөйлемнен - мәтін» әдісі


Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -

Оқушылар қима қағаздағы сәйкестендіру тестін жұптаса отырып орындайды



























Берілген суреттерден жұппен бірге бос орынды толтырып сөйлем құрайды. Ауруға толық сипаттама беріп мәтін құрайды.

Дескриптор:

Қарапайымдар, Саңырауқұлақтар туындататын ауруларды анықтайды-1 балл

Вирустар Бактериялар қоздыратын ауруларды атайды-1 балл

Вирустардан туындаған аурудың белгілеріне сипаттама береді -1 балл


Жалпы 3 балл









Дескриптор:

Аурудың түрін атайды-1 б

Белгілерін анықтайды-1 б

Қоздырғышын атайды-1 б

Алдын алу шаралары мен

қоздырғыштың зақымдайтын орнын көрсетеді-1б

Жалпы 4 балл

А4 парағы

Маркер























А4 форматтағы сурет, маркер

10 мин

Бекіту тапсырмасы

Жеке жұмыс

3-тапсырма

Wordwall қосымшасы арқылы жекелеген сұрақтарға жауап береді

https://wordwall.net/resource/64200625/%D0%B6%D2%B1%D2%9B%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D1%8B-%D0%B0%D1%83%D1%80%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%80-%D0%B6%D3%99%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%8B%D2%A3-%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%8B%D0%BD-%D0%B0%D0%BB%D1%83-%D1%88%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%8B


Оқушылар жеке-жеке ұяшықтарды таңдап, берілген сұраққа жауап береді







Дескриптор: қарапайымдар, саңырауқұлақтар, вирустар және бактериялар арқылы таралатын ауруларды ажыратады-2 балл




АКТ









Сабақтың соңы


2 мин

Кері байланыс

«Бургер» тәсілі

  • ең тәтті тұсы...

  • ең ащы тұсы...

  • келесі сабақтағы тапсырыс ...

арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Бағалау

Дескриптор бойынша 10 балдық жүйемен бағаланады

Үй тапсырмасы § 19 оку



Қатысушылар

«Бургер» тәсілі

ең тәтті тұсы...

ең ащы тұсы...

келесі сабақтағы тапсырыс ...

Кері байланыс:

«Бургер» тәсілі

арқылы кері байланыс жасайды

сурет , қима қағаз













































Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -






Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -




Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -



Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -




Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -



Аурудың түрі-

Белгілері-

Қоздырғышы-

Алдын алу шаралары-

Қоздырғыштың зақымдайтын орны -


«Дәлдеп көзде» әдісі.

Қарапайымдар туындататын аурулар:________________________

Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:_____________________

Бактериялар туындататын аурулар:_________________________

Вирустар қоздыратын: ________________________________________



A. Қантышқақ B. Фитофтороз C. Оба D. Күл E. Лейшмания F. Герпес

«Дәлдеп көзде» әдісі.

Қарапайымдар туындататын аурулар:________________________

Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:_____________________

Бактериялар туындататын аурулар:_________________________

Вирустар қоздыратын: ________________________________________



A. Қантышқақ B. Фитофтороз C. Оба D. Күл E. Лейшмания F. Герпес

«Дәлдеп көзде» әдісі.

Қарапайымдар туындататын аурулар:________________________

Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:_____________________

Бактериялар туындататын аурулар:_________________________

Вирустар қоздыратын: ________________________________________



A. Қантышқақ B. Фитофтороз C. Оба D. Күл E. Лейшмания F. Герпес


































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.11.2024
258
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі