|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалім: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Торайғыров «Шәкірт ойы» |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1 – көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.
«Шәкірт ойы» өлеңін мәнерлеп түсініп оқу, мағынасын ашу,
талдау; |
||
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
||
|
Ресурстар |
http://www.ikitap.kz/audiobook/2230-menin_atim_koja_povr/2230-menin_atim_koja_povr |
||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||
|
Дескриптор |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
||
|
Тілдік мақсаттар: |
Дәйексөз, диалог, тұспалдау, деталь, суреттеу, дикция, т.б. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||
|
Қажетті құрал-жабдықтар |
Кітап, тақта, электронды тақта,бор, компьютер, қағаз қиындылары, маркер, парақтар. |
||
|
Оқыту әдістері |
Сөздік, «Кімнің қаламы?» әдісі, «БББ» кестесі, “Қылқалам” әдісі, «Қол шапалақ» әдісі |
||
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушының іс-әрекеті: |
Дереккөздер/Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын тексереді. Оқушыларды түгендейді. Үй тапсырмасын тексеру: «Кімнің қаламы?» әдісі арқылы сұрайды.
|
Мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын шығарып, сыныптың тазалығына назар аударады. Әр қатардағы оқушылардан қаламдарын жинап, мұғалім қай оқушының қаламын таңдаса, сол оқушы үй тапсырмасына жауап береді. |
Презентация
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
1-тапсырма. Үзіндідегі автор бейнесіне мінездеме беріңдер. Қараңғы қазақ көгіне Дескриптор: -автор бейнесіне мінездеме
жазады; ҚБ: «Қол щапалақ» әдісі 2-тапсырма. Берілген суреттегі ұғымдар арқылы өлеңге әдеби талдау жасаңдар. Өз ойым Көріктеу құралдары Құрылысы Идеясы Тақырыбы Дескриптор: -өлеңге әдеби талдау жасаайды; 3-тапсырма.
«Қараңғы қазақ көгіне деген өлең жолдарын пайдаланып,
ақын өмір сүрген қоғамға сипаттама
беріңдер. Дескриптор: -Ақын өмір сүрген қоғамға сипаттама береді; ҚБ: “Қылқалам” әдісі 4-тапсырма. «Білім – жарық нұр» тақырыбында ой бөлісіңдер Дескриптор: -тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады; |
Шығармада автор өзінің ұлты, туып өскен жерінің халқына, еліне жаны ашып, сол заманның қиян кесті іс-әрекеттерінен елін азат етіп, білімге, адалдық жолына көзін ашқызуды қалайды. Әділдік орнатып, оң мен солды тануға шақырады. Өз ойым: Елі үшін күрескен, адалдық жолын іздеуді, еңбек пен бейнет туралы айтылған шығарма. Көріктеу құралдары: эпитет Құрылысы: 3 шумақ, 6 тармақ, 2 бунақ, 8 буынды кезектес, шалыс ұйқас Идеясы: ілім-білімді басты құндылық деп танып, елінің азаматтарын көзі ашық, көкірегі ояу тұлғаға айналдыру. Тақырыбы: Білім – жарық нұр ХХ ғасырдың бас кезі – Ресей топырағындағы ең бір дүр сілкіністің, азаттық үшін арпалыстың кезеңі болды. Демократтық идея үшін, елдің азаттығы, тәуелсіздік үшін күрес жылдары болатын. Қаржының тапшылығынан көп қиыншылық көріп, ауруға шалдығып, тұрмыс жағдайының нашарлауына байланысты 27 жасында қайтыс болады. «Ақыл деген бір өлшеусіз жарық нұр бар»,- деп ұстаз, философ Шәкәрім айтқандай, білім ешқашан өлмейтін асыл дүние. |
Кітап, презентация
Сұрақтар жазылған А4 парақтары
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Оқулықтағы 4-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп жатқа айтыңдар. Бағалау. Әр оқушы өзін бүгінгі сабаққа қатысуына қарай балдық жүйе бойынша бағалайды. Кері байланыс: «БББ» кестесі |
Мен өзімді бүгінгі сабақта 100 балдың 95 балдық жүйемен бағалаймын, себебі жаңа материалды толықтай түсіне алдым. «БББ» кестесін толтырады.
|
Кесте, слайд |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүсіпбек Аймауытов " Қара торғай"
Жүсіпбек Аймауытов " Қара торғай"
|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп |
||
|
Күні: |
Мұғалім: |
||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Торайғыров «Шәкірт ойы» |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.2.2.1 – көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.
«Шәкірт ойы» өлеңін мәнерлеп түсініп оқу, мағынасын ашу,
талдау; |
||
|
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
||
|
Ресурстар |
http://www.ikitap.kz/audiobook/2230-menin_atim_koja_povr/2230-menin_atim_koja_povr |
||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||
|
Дескриптор |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
||
|
Тілдік мақсаттар: |
Дәйексөз, диалог, тұспалдау, деталь, суреттеу, дикция, т.б. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||
|
Қажетті құрал-жабдықтар |
Кітап, тақта, электронды тақта,бор, компьютер, қағаз қиындылары, маркер, парақтар. |
||
|
Оқыту әдістері |
Сөздік, «Кімнің қаламы?» әдісі, «БББ» кестесі, “Қылқалам” әдісі, «Қол шапалақ» әдісі |
||
|
Дереккөздері |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушының іс-әрекеті: |
Дереккөздер/Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын тексереді. Оқушыларды түгендейді. Үй тапсырмасын тексеру: «Кімнің қаламы?» әдісі арқылы сұрайды.
|
Мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын шығарып, сыныптың тазалығына назар аударады. Әр қатардағы оқушылардан қаламдарын жинап, мұғалім қай оқушының қаламын таңдаса, сол оқушы үй тапсырмасына жауап береді. |
Презентация
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
1-тапсырма. Үзіндідегі автор бейнесіне мінездеме беріңдер. Қараңғы қазақ көгіне Дескриптор: -автор бейнесіне мінездеме
жазады; ҚБ: «Қол щапалақ» әдісі 2-тапсырма. Берілген суреттегі ұғымдар арқылы өлеңге әдеби талдау жасаңдар. Өз ойым Көріктеу құралдары Құрылысы Идеясы Тақырыбы Дескриптор: -өлеңге әдеби талдау жасаайды; 3-тапсырма.
«Қараңғы қазақ көгіне деген өлең жолдарын пайдаланып,
ақын өмір сүрген қоғамға сипаттама
беріңдер. Дескриптор: -Ақын өмір сүрген қоғамға сипаттама береді; ҚБ: “Қылқалам” әдісі 4-тапсырма. «Білім – жарық нұр» тақырыбында ой бөлісіңдер Дескриптор: -тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады; |
Шығармада автор өзінің ұлты, туып өскен жерінің халқына, еліне жаны ашып, сол заманның қиян кесті іс-әрекеттерінен елін азат етіп, білімге, адалдық жолына көзін ашқызуды қалайды. Әділдік орнатып, оң мен солды тануға шақырады. Өз ойым: Елі үшін күрескен, адалдық жолын іздеуді, еңбек пен бейнет туралы айтылған шығарма. Көріктеу құралдары: эпитет Құрылысы: 3 шумақ, 6 тармақ, 2 бунақ, 8 буынды кезектес, шалыс ұйқас Идеясы: ілім-білімді басты құндылық деп танып, елінің азаматтарын көзі ашық, көкірегі ояу тұлғаға айналдыру. Тақырыбы: Білім – жарық нұр ХХ ғасырдың бас кезі – Ресей топырағындағы ең бір дүр сілкіністің, азаттық үшін арпалыстың кезеңі болды. Демократтық идея үшін, елдің азаттығы, тәуелсіздік үшін күрес жылдары болатын. Қаржының тапшылығынан көп қиыншылық көріп, ауруға шалдығып, тұрмыс жағдайының нашарлауына байланысты 27 жасында қайтыс болады. «Ақыл деген бір өлшеусіз жарық нұр бар»,- деп ұстаз, философ Шәкәрім айтқандай, білім ешқашан өлмейтін асыл дүние. |
Кітап, презентация
Сұрақтар жазылған А4 парақтары
слайд
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Оқулықтағы 4-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп жатқа айтыңдар. Бағалау. Әр оқушы өзін бүгінгі сабаққа қатысуына қарай балдық жүйе бойынша бағалайды. Кері байланыс: «БББ» кестесі |
Мен өзімді бүгінгі сабақта 100 балдың 95 балдық жүйемен бағалаймын, себебі жаңа материалды толықтай түсіне алдым. «БББ» кестесін толтырады.
|
Кесте, слайд |
||||||
шағым қалдыра аласыз













