Сынып: 2
Қатысқан оқушылар:3
Қатыспағаны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)
2.4.3.1 1000-ға дейін жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтау
2.1.1.4 есептің ірілендірілген бірлігін – жүздік түзу; 1000-ге дейін санау, жазу және салыстыру
2.4.3.2 берілген заңдылық бойынша тізбек құру, заңдылықтың бұзылуын анықтау
Сабақтын тақырыбы : Жүздіктерді қосу және азайту
Сабақ мақсаты
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды
Оқушылардың көпшілігі:
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды, 1000-га дейінгі сандарды жазады, амалдарды орындайды.
Кейбір оқушылар:
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды, 1000-га дейінгі сандарды жазады, жүздіктерді жылдам қосып және азайта алады.
Жетістік критерийлері:
1000 көлеміндегі сандарды атайды, жазады, жүздіктерді қосу және азайтуды меңгереді.
Тілдік мақсаттар
жүздіктердің атауы (жүз, екі жүз, үш жүз, және т.б)
Құндылықтарды дарыту
Еңбек және шығармашылық
Пәнаралық байланыстар
АКТ пәнімен байланысты
Алдыңғы меңгерілген білім:
100-ге дейін санауды, сандар атауларын, толық ондықтарды біледі
Сабақ барысы
Белгіленген
уақыт
Жоспарланған жаттығулар
Дерек көздер
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
7 минут
«Психологиялық ахуал қалыптастыру»
Біз ерекше баламыз,
Айтқан тілді аламыз,
Ұстаздарды көргенде,
Достарымды көргенде,
Қуана қуана амандасамыз,
Сәлеметсіздер ме ұстаздар! Здравствуйте, учителя Гудмонинг тичес
Сәлеметсіз бе, мұғалім! Здравствуйте, учитель Гудмонинг тиче
Сәлем, сәлем, сәлем! Привет,привет,привет Хэллоу,хэллоу,
Қол.Бас.Жүрек.
-Балалар, бүгінгі сабақта бізге Шульманның 3 көмекшісі қажет болады.
Олар: бас, қол, жүрек.

-Біз бүгінгі сабағымызда миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен сезіну керекпіз.
Сабағымызды жалғастыру үшін біз топқа бөлініп алайық ,ол үшін менің қолымдағы 3 түсті қағаздан әр қайсын 1 түсті алып сол түсті шары бар партаға отырасындар.Біздің топтарымыз «математикалық банкир» деген ойынға сәйкес болады .Әр қайсын 1 топ боласындар .Топтардың атаулары: «Халық Банк», «Каспи Банк», «Нұр Банк»
Смайликтер таратылып отырады
Жүздіктер туралы білімін қайталау.
Алдымен оқушыларға қағаз ,маркер таратылып беріледі.
Оқушылар мұғалім сұрағына жауаптарын қолдарындағы қағазға жазып көрсетеді.Слайдта көрсетілген дұрыс жауаптармен тексеріледі.
10 бірл. = 1 онд. смайлик
1 онд. = 10 бірл. смайлик
10 онд. = 1 жүзд. смайлик
1 жүзд. = 10 онд. смайлик
1 м = 100 см смайлик
1 ц = 100 кг смайлик
(Ұ) Оқушылармен диалог құру
(Оқушыларға кәмпиттерді көрсетіп, 1 кәмпит-1 бірлікке тең екенін айту. 1 қалтаға 10 кәмпиттен салдырып, бұл 1 қалта 1 ондықты құрайтынын айтамын.Ал 10 қалта 1 жүздікті,яғни 10 қалтада барлығы 100 кәмпит бар екенін айтамын.)

-Балалар, біз 100-ге дейін санап үйрендік және санауды түрлі «қадамдармен» (бірліктермен, ондықтармен) жүргіздік. /оқушылардың жауабын тыңдау/
100-ге дейін өсу және кему ретімен санату.
10 ,20, 30, 40 ,50 ,60 ,70, 80 ,90, 100 смайлик
100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10 смайлик
(Ұ) Оқушылардың өздеріне таныс сан түзуін қарастыру.
-100-ге дейін қалай тез санауға болатындығын білесіздер ме?- проблемалық сұрақ қойып, оқушылардың пікірлерін анықтау.
100-ге дейін ондықтармен өсу және кему ретімен санату.
-100-ден кейін қандай сан келеді?» 200 смайлик
-Одан кейін ше? 300 смайлик
100-ден 1000-ға дейін жүздіктермен өсу және кему ретімен санату.
100, 200 ,300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 смайлик
-Ендеше, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Жүздіктерді қосу және азайту
Сабақтың ортасы
5 минут
5 минут
2 минут
2 минут
5 минут
6 минут
Ұ,Ж)Жазуларға қарап, толық жүздіктерді қалай қосуға және азайтуға болатынын түсіндір.
Оқушылар тапсырманы ауызша түсіндіре отырып орындайды, толық жүздіктерді бір таңбалы сандар сияқты қосып, екі нөлден қоса жазып отырады. Санау тəсілдері натурал сандар қатарының қасиеттерін, сондай-ақ сандардың ондық құрамын білуге негізделеді.
2+1 20+10 200+100
3-1 30-10 300-100
(Т) Жұмыс дәптері.
Жұмыс дәптеріндегі №1 тапсырманың
1 бағанын Халық Банк,
2 бағанын Каспи Банк ,
3 бағанын Нұр Банк орындайды.
Ұжымда дұрыс жауаптары тексеріледі.
Сергіту сәті «Көңілді жаттығу»
(Ө, Ж) Жұмыс дәптері.

Тапсырманы орындамас бұрын,таразының суреттерін көрсету. Таразымен нені өлшейміз?(масса)
Массаның қандай өлшем бірліктерімен таныстық? (кг, ц)
1 ц – де неше кг бар? (100 кг)
100 кг – да неше ц бар? (1 ц)
Жұмыс дәптеріндегі №2 тапсырманы әр оқушы өзі орындайды.
Тақтада орындайды
Содан кейін ұжымда дұрыс жауабы тексеріледі.
(Ұ) Жұмыс дәптері. №3 тапсырма
Теңдіктер тура болатындай жақшалар қой.
(70 – 30) + 10 = 50
70 – (30 + 10) = 30
60 –( 20 + 10) = 30
60 + 20 + 10 = 90
(70 + 20) – 10 = 80
70 + 30 + 10 = 100
(Т) Таратпа материал
1-топ: 700 + 200 = 900 2-топ: 600 + 200 = 800
800 – 300 = 500 400 +(600 – 200) =800
3-топ: 200 + 300 = 500
500 – 300 = 200
Слайд
Жұмыс дәптері
Видео –сергіту сәті
Таратпа материал
Сабақтың соңы
1минут
Әр тапсырманы орындаған кездерінде оқушыларды смайликтер арқылы бағалап отырамын.
Кері байланыс
«Блоб сыныбы»» әдісі
Рефлексия
«Табыс сатысы» әдісімен сатының
1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН*,
2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН*,
3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН*
Оқушылар қолдарындағы суреттен өздерін тауып бояп көрсетеді.

Смайликтер Қима қағаздар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жүздіктерді қосу және азайту
жүздіктерді қосу және азайту
Сынып: 2
Қатысқан оқушылар:3
Қатыспағаны:
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)
2.4.3.1 1000-ға дейін жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтау
2.1.1.4 есептің ірілендірілген бірлігін – жүздік түзу; 1000-ге дейін санау, жазу және салыстыру
2.4.3.2 берілген заңдылық бойынша тізбек құру, заңдылықтың бұзылуын анықтау
Сабақтын тақырыбы : Жүздіктерді қосу және азайту
Сабақ мақсаты
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды
Оқушылардың көпшілігі:
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды, 1000-га дейінгі сандарды жазады, амалдарды орындайды.
Кейбір оқушылар:
1000-ға дейінгі жүздіктер тізбегіндегі заңдылықты анықтайды, 1000-га дейінгі сандарды жазады, жүздіктерді жылдам қосып және азайта алады.
Жетістік критерийлері:
1000 көлеміндегі сандарды атайды, жазады, жүздіктерді қосу және азайтуды меңгереді.
Тілдік мақсаттар
жүздіктердің атауы (жүз, екі жүз, үш жүз, және т.б)
Құндылықтарды дарыту
Еңбек және шығармашылық
Пәнаралық байланыстар
АКТ пәнімен байланысты
Алдыңғы меңгерілген білім:
100-ге дейін санауды, сандар атауларын, толық ондықтарды біледі
Сабақ барысы
Белгіленген
уақыт
Жоспарланған жаттығулар
Дерек көздер
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
7 минут
«Психологиялық ахуал қалыптастыру»
Біз ерекше баламыз,
Айтқан тілді аламыз,
Ұстаздарды көргенде,
Достарымды көргенде,
Қуана қуана амандасамыз,
Сәлеметсіздер ме ұстаздар! Здравствуйте, учителя Гудмонинг тичес
Сәлеметсіз бе, мұғалім! Здравствуйте, учитель Гудмонинг тиче
Сәлем, сәлем, сәлем! Привет,привет,привет Хэллоу,хэллоу,
Қол.Бас.Жүрек.
-Балалар, бүгінгі сабақта бізге Шульманның 3 көмекшісі қажет болады.
Олар: бас, қол, жүрек.

-Біз бүгінгі сабағымызда миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен сезіну керекпіз.
Сабағымызды жалғастыру үшін біз топқа бөлініп алайық ,ол үшін менің қолымдағы 3 түсті қағаздан әр қайсын 1 түсті алып сол түсті шары бар партаға отырасындар.Біздің топтарымыз «математикалық банкир» деген ойынға сәйкес болады .Әр қайсын 1 топ боласындар .Топтардың атаулары: «Халық Банк», «Каспи Банк», «Нұр Банк»
Смайликтер таратылып отырады
Жүздіктер туралы білімін қайталау.
Алдымен оқушыларға қағаз ,маркер таратылып беріледі.
Оқушылар мұғалім сұрағына жауаптарын қолдарындағы қағазға жазып көрсетеді.Слайдта көрсетілген дұрыс жауаптармен тексеріледі.
10 бірл. = 1 онд. смайлик
1 онд. = 10 бірл. смайлик
10 онд. = 1 жүзд. смайлик
1 жүзд. = 10 онд. смайлик
1 м = 100 см смайлик
1 ц = 100 кг смайлик
(Ұ) Оқушылармен диалог құру
(Оқушыларға кәмпиттерді көрсетіп, 1 кәмпит-1 бірлікке тең екенін айту. 1 қалтаға 10 кәмпиттен салдырып, бұл 1 қалта 1 ондықты құрайтынын айтамын.Ал 10 қалта 1 жүздікті,яғни 10 қалтада барлығы 100 кәмпит бар екенін айтамын.)

-Балалар, біз 100-ге дейін санап үйрендік және санауды түрлі «қадамдармен» (бірліктермен, ондықтармен) жүргіздік. /оқушылардың жауабын тыңдау/
100-ге дейін өсу және кему ретімен санату.
10 ,20, 30, 40 ,50 ,60 ,70, 80 ,90, 100 смайлик
100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10 смайлик
(Ұ) Оқушылардың өздеріне таныс сан түзуін қарастыру.
-100-ге дейін қалай тез санауға болатындығын білесіздер ме?- проблемалық сұрақ қойып, оқушылардың пікірлерін анықтау.
100-ге дейін ондықтармен өсу және кему ретімен санату.
-100-ден кейін қандай сан келеді?» 200 смайлик
-Одан кейін ше? 300 смайлик
100-ден 1000-ға дейін жүздіктермен өсу және кему ретімен санату.
100, 200 ,300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000 смайлик
-Ендеше, қалай ойлайсыңдар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Жүздіктерді қосу және азайту
Сабақтың ортасы
5 минут
5 минут
2 минут
2 минут
5 минут
6 минут
Ұ,Ж)Жазуларға қарап, толық жүздіктерді қалай қосуға және азайтуға болатынын түсіндір.
Оқушылар тапсырманы ауызша түсіндіре отырып орындайды, толық жүздіктерді бір таңбалы сандар сияқты қосып, екі нөлден қоса жазып отырады. Санау тəсілдері натурал сандар қатарының қасиеттерін, сондай-ақ сандардың ондық құрамын білуге негізделеді.
2+1 20+10 200+100
3-1 30-10 300-100
(Т) Жұмыс дәптері.
Жұмыс дәптеріндегі №1 тапсырманың
1 бағанын Халық Банк,
2 бағанын Каспи Банк ,
3 бағанын Нұр Банк орындайды.
Ұжымда дұрыс жауаптары тексеріледі.
Сергіту сәті «Көңілді жаттығу»
(Ө, Ж) Жұмыс дәптері.

Тапсырманы орындамас бұрын,таразының суреттерін көрсету. Таразымен нені өлшейміз?(масса)
Массаның қандай өлшем бірліктерімен таныстық? (кг, ц)
1 ц – де неше кг бар? (100 кг)
100 кг – да неше ц бар? (1 ц)
Жұмыс дәптеріндегі №2 тапсырманы әр оқушы өзі орындайды.
Тақтада орындайды
Содан кейін ұжымда дұрыс жауабы тексеріледі.
(Ұ) Жұмыс дәптері. №3 тапсырма
Теңдіктер тура болатындай жақшалар қой.
(70 – 30) + 10 = 50
70 – (30 + 10) = 30
60 –( 20 + 10) = 30
60 + 20 + 10 = 90
(70 + 20) – 10 = 80
70 + 30 + 10 = 100
(Т) Таратпа материал
1-топ: 700 + 200 = 900 2-топ: 600 + 200 = 800
800 – 300 = 500 400 +(600 – 200) =800
3-топ: 200 + 300 = 500
500 – 300 = 200
Слайд
Жұмыс дәптері
Видео –сергіту сәті
Таратпа материал
Сабақтың соңы
1минут
Әр тапсырманы орындаған кездерінде оқушыларды смайликтер арқылы бағалап отырамын.
Кері байланыс
«Блоб сыныбы»» әдісі
Рефлексия
«Табыс сатысы» әдісімен сатының
1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН*,
2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН*,
3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН*
Оқушылар қолдарындағы суреттен өздерін тауып бояп көрсетеді.

Смайликтер Қима қағаздар
шағым қалдыра аласыз













