|
Бөлімі: |
3В Шамалар. Уақытты бағдарлау Саяхат «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Доскельдинова М.Ж. |
|
|
Күні: |
14.01.2023 ж |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жыл мезгілдері, айлар, апта күндері/ Дәстүрлі мерекелер (83 сабақ ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.3.5 /уақыт өлшем бірліктерін ( күн, апта, ай, жыл) ажырату; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Жыл мезгілдері, айлар, апта күндерінің ретін білетін боласың. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту 0-5
Мағынаны тану 5-15
|
ЫнталандыруПсихологиялық ахуал Қайырлы таң Қонақтар Қайырлы таң Достар Қайырлы таң Апай Қайырлы таң Көк аспан! Жұмбақ жасыру
Суда мұз
бар, Қар мұз еріп, су
көбейіп,
Жасыл шалғындар, Бұлттар төніп, жерге
төгіліп, Олай болса, мына бір ертегіге құлақ салайық. Ерте, ерте, ертеде Уақыттың ұрпағы Жыл мезгілі деген атай болыпты. Оның екі қызы және екі ұлы болыпты. Ұлдарының аты Қыс және Күз екен. Қыздарының есімдері Көктем және Жаз екен.Бұл атайдың әр айда туғандықтан ұл-қыздарынан тараған он екі ай немерелері болыпты. Олар: Қаңтар, Ақпан, Наурыз, Сәуір, Мамыр, Маусым, Шілде,Тамыз,Қыркүйек,Қазан,Қараша және Желтоқсан. Қыс атты ұлының балалары Желтоқсан, Қаңтар ,Ақпан екен. Көктем атты қызының балалары Наурыз, Сәуір, Мамыр болыпты.Жыл мезгілінің келесі қызы Жаздың Маусым Шілде Тамыз атты айдай сұлу қыздары болған екен. Төртінші баласы Күздің Қыркүйек Қазан Қараша атты балалары болған дейді. Осы ай немерелерден тараған жеті шөбересі болыпты. Олар: Дүйсенбі, Сейсенбі, Сәрсенбі, Бейсенбі,Жұма, Сенбі және Жексенбі екен. Олар патаның әр күнінде туылғандықтан оларды апта деп атапты. Осы жыл мезгілі атайымыз жыл сайын балаларымен өткізетін дәстүрлі мерекелері де бар екен. Сұрақ: Ертегіде нелер жайлы айтылды? -Бір жылда қанша жыл мезгілі бар? -Бір жылда қанша ай бар? - Бір аптада қанша күн бар? Жаңаны ашу. Сонымен сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері, айлар, апта күндері Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Жыл мезгілдері, ай атаулары, апта күндерінің ретін білетін боламыз. Сонымен қатар дәстүрлі мерекелер жайлы да айтатын боламыз. Сұрақ: Дәстүрлі мереке дегеніміз не? Мерекелер халықтың ұлттық салт-дәстүрімен, өмір сүру дағдысымен тығыз байланысты. Ұлттық мерекелердің тәрбиелік мәні де жоғары болған. Мысалы: Наурыз мейрамы Дәстүрлі қазақ қоғамында 22-наурыз Ұлыстың ұлы күні есептелген Бұл дәстүрлі мейрам.. Сұрақ : Ал, біз балалар қандай мерекелерді білеміз? Ол мерекелер төрт жыл мезгіліне бөлініп аталып өтеді екен. Жаңаны қолдану Жыл мезгілі бойынша топқа бөлу 1 топ «Қыс» 2 топ «Көктем» 3 топ «Жаз» 4 топ «Күз» Жеке оқушымен жұмыс Балхаш Н.
|
Оқушылар жұмбақтың шешуін шешеді.
Ертегіні тыңдайды, талдайды . Мәселелік жағдаятты түсінеді Дескриптор:
|
«Қырау» «Сары жапырақ» «Бәйшешек» «Қызыл гүлдер» арқылы бағалау |
Оқулық, дәптер
суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15-25
25-28 28-38 |
Өзектендіру. Саралау. Топтық жұмыс 1-топ «Жылдам есепте» ойыны ( «Жұмыртқа жинау»). 6+4=10 90 – 50=40 100 – 60=40 8 – 7=1 10+70=80 20+80=100 2-топ «Ойла,ойна!» әдісі «Апта күнін құрап ал, Рет-ретімен тұра қал» 3-топ «Ай аттарынан адаспа!» әдісі (Шыбын аулау ) 4-топ «Ойлан, тап!» әдісі (Оқулықтағы №4 тапсырма). Сергіту сәті «Топтас, талқыла!» әдісі Оқулықтағы №3 тапсырманы топпен орындайды
Балалар дүйсенбі күні 5
жемсауыт, ал сейсенбі күні Екі күнде барлығы неше жемсауыт ілді? Есепте не белгілі? (Дүйсенбі күні 5 жемсауыт, ал сейсенбі күні 3 жемсауыт ілді) Есепте не белгісіз? (Екі күнде барлығы неше жемсауыт ілгені) Бұл қандай есеп? (Қосындыны табуға берілген есеп) 1-топ
2-топ
3-топ Шешуі: 5+3=8 (ж.) 4-топ Жауабы: 8 жемсауыт |
Дескриптор: Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімі:
3В Шамалар.
Уақытты бағдарлау Саяхат «Салт-дәстүр және ауыз
әдебиеті» Педагогтің
аты-жөні: Доскельдинова
М.Ж. Күні: 14.01.2023
ж Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Жыл мезгілдері, айлар, апта
күндері/
Дәстүрлі мерекелер
(83 сабақ
) Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 1.1.3.5 /уақыт өлшем
бірліктерін ( күн, апта, ай, жыл)
ажырату; Сабақтың
мақсаты: Жыл мезгілдері, айлар, апта
күндерінің ретін білетін
боласың. Сабақтың
барысы: Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Қызығушылықты
ояту 0-5 Мағынаны
тану 5-15
Психологиялық
ахуал
Қайырлы таң
Қонақтар
Қайырлы таң
Достар
Қайырлы таң
Апай
Қайырлы таң Көк
аспан!
Жұмбақ
жасыру
Суда мұз
бар, Қар мұз еріп, су
көбейіп,
Жасыл шалғындар, Бұлттар төніп, жерге
төгіліп, Олай болса, мына бір ертегіге
құлақ салайық. Ерте, ерте, ертеде Уақыттың
ұрпағы Жыл мезгілі деген атай болыпты. Оның екі қызы және екі ұлы
болыпты. Ұлдарының аты Қыс және Күз екен. Қыздарының есімдері
Көктем және Жаз екен.Бұл атайдың әр айда туғандықтан ұл-қыздарынан
тараған он екі ай немерелері
болыпты. Олар: Қаңтар, Ақпан,
Наурыз, Сәуір, Мамыр, Маусым, Шілде,Тамыз,Қыркүйек,Қазан,Қараша
және Желтоқсан. Қыс атты ұлының балалары
Желтоқсан, Қаңтар ,Ақпан екен. Көктем атты қызының балалары Наурыз,
Сәуір, Мамыр болыпты.Жыл мезгілінің келесі қызы Жаздың Маусым Шілде
Тамыз атты айдай сұлу қыздары болған екен. Төртінші баласы Күздің
Қыркүйек Қазан Қараша атты балалары болған дейді. Осы ай
немерелерден тараған жеті шөбересі болыпты. Олар: Дүйсенбі,
Сейсенбі, Сәрсенбі, Бейсенбі,Жұма, Сенбі және Жексенбі екен. Олар
патаның әр күнінде туылғандықтан оларды апта деп
атапты. Осы жыл мезгілі атайымыз жыл
сайын балаларымен өткізетін дәстүрлі мерекелері де бар
екен. Сұрақ: Ертегіде нелер жайлы
айтылды? -Бір жылда қанша жыл мезгілі
бар? -Бір жылда қанша ай
бар? - Бір аптада қанша күн
бар?
Жаңаны
ашу.
Сонымен сабақтың
тақырыбы: Жыл мезгілдері, айлар,
апта күндері Мақсат қою (мәселелік
жағдаят).
Жыл мезгілдері, ай атаулары,
апта күндерінің ретін білетін боламыз. Сонымен қатар дәстүрлі
мерекелер жайлы да айтатын
боламыз.
Сұрақ:
Дәстүрлі мереке дегеніміз
не?
Мерекелер халықтың ұлттық
салт-дәстүрімен, өмір сүру дағдысымен тығыз байланысты. Ұлттық
мерекелердің тәрбиелік мәні де жоғары болған. Мысалы: Наурыз
мейрамы Дәстүрлі қазақ қоғамында 22-наурыз Ұлыстың ұлы күні
есептелген
Бұл
дәстүрлі мейрам.. Сұрақ
: Ал, біз балалар қандай
мерекелерді білеміз? Ол мерекелер төрт жыл мезгіліне бөлініп аталып
өтеді екен.
Жаңаны қолдану Жыл мезгілі бойынша топқа
бөлу 1 топ
«Қыс» 2 топ
«Көктем» 3 топ
«Жаз» 4 топ
«Күз» Жеке оқушымен
жұмыс Балхаш
Н. қыс мезгілінің суретін
салу Оқушылар жұмбақтың шешуін
шешеді. Ертегіні тыңдайды,
талдайды . Мәселелік жағдаятты
түсінеді Дескриптор: жыл мезгілдері жайлы
сипаттайды; жыл мезгілінің айларын
атайды; Жыл мезгілі бойынша өтетін
мерекелер жайлы айтады; «Қырау» «Сары
жапырақ» «Бәйшешек» «Қызыл
гүлдер» арқылы
бағалау Оқулық, дәптер суреттері 15-25 25-28 28-38 Өзектендіру.
Саралау. Топтық
жұмыс 1-топ «Жылдам есепте»
ойыны ( «Жұмыртқа
жинау»). 6+4=10 90 – 50=40 100 –
60=40 8 – 7=1 10+70=80
20+80=100
2-топ
«Ойла,ойна!» әдісі
«Апта күнін құрап
ал,
Рет-ретімен тұра
қал»
3-топ «Ай
аттарынан адаспа!» әдісі
(Шыбын аулау
) 4-топ «Ойлан, тап!»
әдісі (Оқулықтағы №4
тапсырма). Сергіту
сәті «Топтас, талқыла!»
әдісі
Оқулықтағы №3
тапсырманы топпен орындайды
Балалар дүйсенбі күні 5
жемсауыт, ал сейсенбі күні
Екі күнде барлығы неше
жемсауыт ілді?
Есепте не белгілі?
(Дүйсенбі күні 5 жемсауыт, ал
сейсенбі күні 3 жемсауыт
ілді)
Есепте не
белгісіз?
(Екі күнде барлығы неше
жемсауыт ілгені)
Бұл қандай
есеп?
(Қосындыны табуға берілген
есеп) 1-топ 2-топ 3-топ Шешуі: 5+3=8
(ж.) 4-топ Жауабы: 8
жемсауыт Дескриптор: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||














