|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.1.4 Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жылдамдық және орташа жылдамдық мағынасын, белгіленуін, формуласын біледі Жылдамдық және орташа жылдамдық формуласын жаза алады. Формулаларды пайдаланып есептер шығарады Формулаларды түрлендіреді , ХБЖ – не айналдырады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жылдамдық, орташа жылдамдық формуласын , өлшем бірлігін біледі Жылдамдық және орташа жылдамдықтың формуласын қолданып ү есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жылдамдық және орташа жылдамдыққа қатысты cөз тіркестер мен терминдерді қолданады: жолдың берілген бөлігі, берілген уақыт аралығы, орташа жылдамдық |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы қазіргі кезде транспорттың жылдамдығының артуына байланысты оқыс оқиғалар |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика: жылдамдық , уақыт, жол және орташа жылдамдыққа есептер шығарады |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылдамдық, уақыт, жол, қашықтық, қозғалыс траекториясы ұғымдарымен біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3минут Үй тапсырмасын тексеру. 7 мин. |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Музыка қою. Шаттық шеңберіне тұрып, киелі киіз үйден сыйлықтар (жануарлар) алу. Алған жануардың бойындағы қасиеттерін анықтап, өз бойындағы қасиеттермен салыстырып табу.
1) Түсті стикер арқылы топтарға бөлу (2 топ) Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу. «Ойлануға шақыру» стратегиясы. Тас жолмен бірқалыпты қозғалған автомобиль бірқалыпты жаяу жүріп келе жатқан адамды қуып жетіп, одан озып кетеді. Себебі, ол жаяудан гөрі шапшаң қозғалады. 1. Самолеттің;. 2. машинаның; 3. Жеңіл велосипедтің қозғалыстарының айырмашылығы неде? |
Сұрақтар интерактивті тақтада жазылып тұрады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс Джиксо әдісі арқылы оқулықтағы мәтінді оқып, бір - біріне түсіндіру |
оқулық |
|||||||||||||||||||
|
Фишбоун әдісі Білу, түсіну Есеп шығару. 15 минут |
Ѵ t S
қ
Алматыдан шыққан автобус Сарыөзекке дейінгі 180 км жолды 2,5 сағатта жүреді. Автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып , оның жылдамдығын Халықаралық бірліктер жүйесінде анықтау керек. Есеп жазу үлгісі :
Б
S t=2,5 сағ -? ХБЖ -не айналдыру.
|
И
t
t нтерактивті тақта |
|||||||||||||||||||
|
Саралау Деңгейлік тапсырмалар (А, В, С) |
ТУ -104 реактивті жолаушылар ұшағы бірқалыпты қозғалып 30с- та 8250 м арақашықтықты ұшып өтті. Ұшақтың жылдамдығын анықтаңыз |
Үлестірмелі қағаздар
t |
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Есеп шығару. Автомобиль алғашқы 40 минутта 60 км/сағ жылдамдықпен ,одан кейінгі 20 мин ішінде 30 км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Автомобильдің орташа жылдамдығы км/сағ және м/с бірлігінде қандай болады?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Қалыптастырушы бағалау Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылардың деңгейлеріне байланысты кері байланыс беремін. Өте жақсы Сен бүгін жақсы жұмыс істедің Жақсы, бірақ саған әлі де тырысу керек Сен дұрыс жолдасың, бірақ келесі сабаққа жақсырақ дайындал |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
Смайликтің артына нені білмейтінін жазады |
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
43 –бет.жаттығу2.1 №3 ; №4 |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пән аралық байланыс |
|
Оқушыларды белсенді оқыту үшін ойлау, танымдық қабілеттерін дамыту үшін сабақта деңгейлік тапсырмаларды қолдандым. Деңгейі төмен оқушылар есептің шартын жазып, формуланы анықтайды; деңгейі орта оқушылар берілген формулаға сан мәндерін қойып, дұрыс жауабын жазады. |
Алдыңғы білімді тексеру кезеңінде суреттер бойынша кестені жақсы толтырды. Қалыптастырушы «Шапалақ» бағалау жүргізіледі. Оқушылар үш рет алақандарымен бір мезгілде шапалақ соғып, бір-біріне қошемет білдірді. |
Жол жүру ережесі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылдамдық
Жылдамдық
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.1.4 Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жылдамдық және орташа жылдамдық мағынасын, белгіленуін, формуласын біледі Жылдамдық және орташа жылдамдық формуласын жаза алады. Формулаларды пайдаланып есептер шығарады Формулаларды түрлендіреді , ХБЖ – не айналдырады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жылдамдық, орташа жылдамдық формуласын , өлшем бірлігін біледі Жылдамдық және орташа жылдамдықтың формуласын қолданып ү есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жылдамдық және орташа жылдамдыққа қатысты cөз тіркестер мен терминдерді қолданады: жолдың берілген бөлігі, берілген уақыт аралығы, орташа жылдамдық |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы қазіргі кезде транспорттың жылдамдығының артуына байланысты оқыс оқиғалар |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика: жылдамдық , уақыт, жол және орташа жылдамдыққа есептер шығарады |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жылдамдық, уақыт, жол, қашықтық, қозғалыс траекториясы ұғымдарымен біледі. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3минут Үй тапсырмасын тексеру. 7 мин. |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Музыка қою. Шаттық шеңберіне тұрып, киелі киіз үйден сыйлықтар (жануарлар) алу. Алған жануардың бойындағы қасиеттерін анықтап, өз бойындағы қасиеттермен салыстырып табу.
1) Түсті стикер арқылы топтарға бөлу (2 топ) Сабақтың тақырыбын, мақсатын ашу. «Ойлануға шақыру» стратегиясы. Тас жолмен бірқалыпты қозғалған автомобиль бірқалыпты жаяу жүріп келе жатқан адамды қуып жетіп, одан озып кетеді. Себебі, ол жаяудан гөрі шапшаң қозғалады. 1. Самолеттің;. 2. машинаның; 3. Жеңіл велосипедтің қозғалыстарының айырмашылығы неде? |
Сұрақтар интерактивті тақтада жазылып тұрады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс Джиксо әдісі арқылы оқулықтағы мәтінді оқып, бір - біріне түсіндіру |
оқулық |
|||||||||||||||||||
|
Фишбоун әдісі Білу, түсіну Есеп шығару. 15 минут |
Ѵ t S
қ
Алматыдан шыққан автобус Сарыөзекке дейінгі 180 км жолды 2,5 сағатта жүреді. Автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып , оның жылдамдығын Халықаралық бірліктер жүйесінде анықтау керек. Есеп жазу үлгісі :
Б
S t=2,5 сағ -? ХБЖ -не айналдыру.
|
И
t
t нтерактивті тақта |
|||||||||||||||||||
|
Саралау Деңгейлік тапсырмалар (А, В, С) |
ТУ -104 реактивті жолаушылар ұшағы бірқалыпты қозғалып 30с- та 8250 м арақашықтықты ұшып өтті. Ұшақтың жылдамдығын анықтаңыз |
Үлестірмелі қағаздар
t |
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Есеп шығару. Автомобиль алғашқы 40 минутта 60 км/сағ жылдамдықпен ,одан кейінгі 20 мин ішінде 30 км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Автомобильдің орташа жылдамдығы км/сағ және м/с бірлігінде қандай болады?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Қалыптастырушы бағалау Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылардың деңгейлеріне байланысты кері байланыс беремін. Өте жақсы Сен бүгін жақсы жұмыс істедің Жақсы, бірақ саған әлі де тырысу керек Сен дұрыс жолдасың, бірақ келесі сабаққа жақсырақ дайындал |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
Смайликтің артына нені білмейтінін жазады |
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
43 –бет.жаттығу2.1 №3 ; №4 |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пән аралық байланыс |
|
Оқушыларды белсенді оқыту үшін ойлау, танымдық қабілеттерін дамыту үшін сабақта деңгейлік тапсырмаларды қолдандым. Деңгейі төмен оқушылар есептің шартын жазып, формуланы анықтайды; деңгейі орта оқушылар берілген формулаға сан мәндерін қойып, дұрыс жауабын жазады. |
Алдыңғы білімді тексеру кезеңінде суреттер бойынша кестені жақсы толтырды. Қалыптастырушы «Шапалақ» бағалау жүргізіледі. Оқушылар үш рет алақандарымен бір мезгілде шапалақ соғып, бір-біріне қошемет білдірді. |
Жол жүру ережесі. |
шағым қалдыра аласыз

=200
км















