Материалдар / Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2024
36
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Механикалық қозғалыс


Педагогтің аты-жөні:

Айтжанова Г.А.

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу

Сабақтың мақсаты:

қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептейді

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут







Өткенге шолу

5 минут






























Жаңа сабаққа дайындық

3 минут







3 минут

Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу

І топ. Жылдамдық

ІІ топ. Орын ауыстыру

ІІІ топ. Уақыт

«LearningApps» платформасы бойынша үй тапсырмасын сұрау

1.Дене кез келген бірдей уақыт аралығында қозғалыс бағытын өзгертпей, бірдей орын ауыстыратын қозғалыс (бір қалыпты қозғалыс)

2.Жылдамдықтың шамасы да, бағыты да өзгермейтін қозғалыс (бірқалыпты қозғалыс)

3.Жүрілген жол (S= ϑ*t)

4.Бірқалыпты қозғалыс теңдеуі (x=x0+ϑ*t)

5.Дене кез келген бірдей уақыт аралығында қозғалыс бағытын өзгертпей, әртүрлі орын ауыстыратын қозғалыс (бірқалыпсыз қозғалыс)

6.Орташа жылдамдық:( ϑорт= )

7.Жылдамдықтың өлшем бірлігі: (1 м/с)

8.Уақыттың өлшем бірлігі: (1 с)

9.Траекторияның ұзындығы: (жүрілген жол);

10.Дененің қозғалысы онымен салыстырылып қарастырылатын дене (санақ денесі).

«Ой қозғау»

Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында сұрақтар қою

1.Әртүрлі денелердің қозғалысын салыстырып сипаттайтын қандай физикалық шама деп ойлайсыңдар?

2.Біз денелердің қозғалысын қарастырғанда қандай физикалық шама туралы айтамыз?

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау



Оқушылар ϑ, S, t белгілері жазылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді.








Оқушылар берілген сөйлемдерді дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді.





























Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.







Бағалауға арналған «Спидометр» таратып беру








ҚБ: дайын жауаптар арқылы






























ҚБ: ауызша мадақтау










Стикерлер, спидометр










7 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта


https://learningapps.org/watch?v=p8k5ixqic23



























Слайд




слайд


Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ

Топтық жұмыс


10 минут








Жұптық жұмыс


6 минут
























Жеке жұмыс


12 минут









Сабақтың соңы

3 минут



«Бірге ойлаймыз» әдісі

Тақырып бойынша проблема-лық сұрақтар қою.


1.Қандай физикалық шама артқанда дене көп жылдамдыққа ие болады?

2.Қандай физикалық шама артқанда дене аз жылдамдыққа ие болады?

3.Жылдамдық және орташа жылдамдық формуласын қозғалыстың қандай түрінде қолданамыз?

4. «Формулалар сөйлейді» кестесін толтыру (қосымша 1)

Оқушыларға жұппен орындауға тапсырмалар беру.

1-жұп. Трамвай 36 км/сағ жылдамдықпен қозғалып барады. Осы жылдамдықты 1 секундтағы метрмен [ м/с ] өрнектеңдер.

2-жұп. А пунктінен В пунктіне дейінгі 2700 км-ге тең жолды реактивті ұшақ 1 сағатта ұшып өтті. Қайтарында ол 715 м/с жылдамдықпен ұшты. Қай бағытта ұшақтың жылдамдығы үлкен болды?

3-жұп. Ағысының жылдамдығы 0,5 м/с өзенмен жүзіп келе жатқан сал 15 км қашықтықты қанша уақытта жүріп өтеді?

4-жұп.Автокөлік жолдың бірінші бөлігін (30 км) 15 м/с орташа жылдамдықпен жүріп өтті. Жолдың қалған бөлігін (40 км) ол бір сағатта жүріп өтті. Автокөлік барлық жолда қандай орташа жылдамдықпен қозғалды?


Құрылымдық тапсырма

(қосымша 2)










Рефлексия. «Спидометр» әдісі арқылы



Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу


Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 5-7 тапсырма. 46-бет


Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде талдау жасайды. Топ ішінде сұрақтарды талқылай отырып, берілген сұраққа өз ойларымен бөлісе отырып жауап береді.

Жылдамдық формуласын, өлшем бірлігін айтады. Формуланы түрлендіреді






Оқушылар жұптық жұмысты орындайды.

Жылдамдық формуласын есептеуге берілген есептерді шығарады. Дұрыс жауаптарын тексереді.





















Оқушылар құрылымдық тапсырманы жеке орындайды. Жылдамдықтың формуласына, орташа жылдамдықтың формуласына берілген есептерді шығарады.




Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Спидометрдің шкалалары арқылы балл нәтижесін анықтайды.


ҚБ: «депозит» әдісі


















ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды


«спидометр» әдісі арқылы 2 балл


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!