Материалдар / Жылу қозғалтқыштары 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жылу қозғалтқыштары 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа арнлған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қырқүйек 2018
4314
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А Термодинамика негіздеріБозайғыр орта мектебі
Күні:Каримова Айдын Серикболатовна
Сынып: 8Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбыЖылуқозғалтқыштары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.2.22- Жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін сипаттау8.3.2.20 – іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау
Сабақтың мақсатыБарлық оқушылар: Жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін видеокөрсетілім арқылы сипаттайды және іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттайдыКөпшілік оқушылар: іштен жану қозғалтқыштарының негізгі бөліктерін ажырата алады және оның жұмыс істеу тактісін түсінеді.Кейбір оқушылар:бір және төрт тактілі қозғалтқыштардың жұмыс принциптерін түсіндіреді және моделдейді
Ойлау дағдыларыБілу ,түсіну,қолдану, талдау
Бағалау критерийі- жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін ажыратады- Іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттайды-Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі бөліктерін ажырата алады және оның жұмыс істеу тактісін үйренеді
Тілдік мақсаттар

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар:Жұмыстық дене, поршеньді қозғалтқыш, турбиналы қозғалтқышПәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.Қыздырғыш, суытқыш, ротор, статор, соплоДиалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Барлық жылулық қозғалтқыштар тұрады....Іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмысы мынадай тактілерден құрылған циклден тұрады....
Құндылықтарға баулу

Жылу қозғалтқыштарының практикадағы маңыздылығын анықтай отырып, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген қозғалтқыштарға ақпарат беріледі
Пәнаралық байланысЖылу қозғалтқыштарының,газ және бу турбиналарының ашылу тарихына тоқталу
Алдыңғы білім

5сынып ежелгі дүние тарихында оқушылар бу машиналардың ашылу тарихымен танысады
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар
Сабақтың басы3 мин1.Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен салемдесу, түгендеу және сабаққа икемдейтін психологиялық ахуал орнату.Стикерлердің түстері арқылы топқа бөлу.(W). 1-тапсырма «Сұрақ-жауап» әдісі (Алдыңғы тақырыпты қайталау мақсатында)1.Термодинамиканың бірінші заңы қалай тұжырымдалады?2. Термодинамиканың екінші заңын қалай түсіндіресің?3. Мәңгілік двигатель жасау мүмкін бе?«Бас бармақ» арқылы бағалауФизика Арман пв93-94 беттер
Сабақтың ортасыҚызығушылықты ояту 5 мин









Мағынаны тану 17мин























































6 мин





Сабақты қортындылау5мин









Үй тапсырмасы2 мин

(W).2-тапсырма « Stop-кадр» тәсілі арқылы бейне ролик көрсете отырып, оқушыларға төмендегі сұрақтарды қоямын:«Бұл роликте не бейнеленген? Қайда қолданылады? Жұмыс істеу принциптерін білесіңдер ма?»«Б Мадақтау арқылы бағалау( G). 3-тапсырма «Ойлар ағыны»Жылу қозғалтқыштары мен бу және газ турбиналары техникада өте маңызды құрылғылардың бірі болып табылады. Сондықтан тақырыпқа байланысты топпен жұмыс1 топ – Жылу қозғалтқыштары2 топ- Газ және бу турбиналары3 топ – Экологиялық мәселелерТАПСЫРМАЛАРЫ:1 топ 1.Жылу қозалтқыштарының шығу тарихын зерттейді;2. Жылу қозғалтқыштардың түрлері ажыратады;3. жұмыс істеу принциптерімен таныстырады.2 топ1.Газ және бу турбиналарының шығу тарихын зерттейді;2.Газ және бу турбиналарының түрлерін ажыратады; 3. Жұмыс істеу принциптерімен таныстырады.3 топ
  • Қозғалтқыштарының пайдасы мен зиянын зерттейді
  • Экологиялық жағдаяттарды шешу жолдарын көрсетеді


  • Берілген бағалау критериі бойынша оқушы өзін-өзін бағалайды(G).4-тапсырма «Суреттер сөйлейді»( интернет арқылы әр топ жылу қозғалтқыштарының тарихына суреттер іздейді және ол туралы мәліметтерді ортаға салады)«Смайликтер» арқылы бағаланады(I) . 5-тапсырма «Адасқандар»Төменде берілген сөздерді ұяшықтарға орналастыр:Атомды, дизель, бензин,газ, карбюратор, бу









    Оқушы мадақтау арқылы бағаланады Эксперименттік тапсырма:Бу турбинасының үлгісін жасаңдар.Оны қозғалысқа келтіріп сынап көріңдер


    Интернет

















































































































    Стикерплакат
    Сабақтың соңы 2 мин



    Рефлексия пирамидасы

    Стикер
    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
    W. «Сұрақ жауап» әдісі арқылы өткен сабақтарды қайталап, еске түсіреді..Үй тапсырмасына қаншалықты дайындалғаныкөруге болады.Оқушының білу дағдысын бағалауға болады.



    W. « Stop-кадр» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мазмұны ашылады. Мадақтау арқылы оқушы бағаланады

    G. «Ойлар ағыны» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырма беремін. Жаңа сабақты одан ары аша түсу үшін және оқушылардың ізденуіне жағдай жасаймын.

    G. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты қызықты сурет табу арқылы,тақырыптың тарихи хронология жағына көңіл бөлдіремін
  • «Адасқандар» әдісі бойынша сөздер шашыраңқы беріледі. Бұл әдіс арқылы оқушылардың жылуқозғалтқыштары мен газ, бу турбиналарының түрлері мен айырмашылықтарын ажыратындығын тексеруге болады. Оқушының түсінуі бағаланады.




  • Кері байланыс ретінде рефлексия пирамидасын пайдаланамын. Оқушылардың нені түсінгенін, не түсінбей қалғанын анықтау мақсатында қолданамын

    Оқушы «бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады. Дұрыс болса бас бармақ, сұраққа жауап болмаса, бас бармақ төмен қаратылып көрсетіледі. Мадақтау арқылы бағаланады.Қозғалтқыштардың түрлері мен жұмыс принципі туралы айтады.

    Оқушылар берілген критерий арқылы өз-өзін бағалайды

    Бағалау қол соғу, қолпаштау арқылы жүреді



    Оқушыны мадақтау арқылы бағалаймынОқушылар қызықты сурет іздеу барысында қозғалтқыштардың тарихына тереңірек үңіледі. Оқушы еске сақтау керек бір нәрсені, көбірек білгісі келетін екі мәселені, бұрыннан білетін үш нәрсе мен үйренген төрт нәрсесін теріп жазады














































    Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?






    Жалпы бағалау

    Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:

    2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!