Ы.Алтынсарин атындағы
гимназия
(білім беру ұйымының
атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне
арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді
жоспар
Мұрат
Мөңкеұлы
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім:
|
Мұхит-тіршілік
мекені
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Жаппаспаева
Ж.С.
|
Күні:
|
12.12.2020
ж.
|
Сынып: 10
«Б»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Желтоқсанның он
төрті
Сынып
жұмысы
Каспий
теңізі
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі
идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу),
жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын
түсіндіру;
10. 5. 1. 4 есімдіктердің жасалу
жолдарын білу, мәтін құрауда орынды
қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: мәтінді
тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу
(конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын
түсіндіру;
Көбісі:
есімдіктердің жасалу жолдарын
біледі.
Кейбіреуі:
есімдіктердің жасалу жолдарын біліп, мәтін құрауда
орынды
қолданады.
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
|
Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
|
|
|
|
Жаңа
сабақ
|
-Каспий теңізі не
білесің?
-Теңіздің қазіргі
жағдайы қандай?
2-тапсырма. 79-бет.
Мәтінді оқып, мәлімет
жазады.
|
Тірек сөздерді жазып
алады.
|
Бағалау
критерийі:
-Мәтін бойынша
қысқаша конспек жазады – 3
балл
-Мәтіннің мазмұнын түсіндіреді
– 3 балл
|
https://youtu.be/N5W0APVf0lI
|
Тапсырмалар
|
5-тапсырманы оқып, сұрау
есімдіктерін пайдаланып, сұрақтар құрастыр.
80-бет.
|
Жазылым іс-әрекетін
орындайды.
|
Дескриптор:
-4-5 сұрақтар
құрастырады – 2 балл
-Есімдіктерді қолданады-2
балл
|
|
Бекіту
|
Ғаламат, айдын, бұғаз, мүйіс,
құрлық сөздері бойынша сабақты
қорытындыла.
|
|
|
|
Кері
байланыс
|
Жаңа оқыған 3
факті
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ жоспарының аталған
тармақтары міндетті болып табылады.
Педагог пәннің ерекшілігі мен оқушылардың
қажеттілігіне қарай қосымша элементтер енгізуге
құқылы.
Конспект
жаса
Есімдік есім сөздердің: зат есім, сын есім, сан
есімнің орнына қолданылып, соларды нұсқап, меңзеп, сілтеп
көрсетеді. Есімдіктер орынбасар сөздер деп те
аталады.
Есімдіктер мағынасына қарай жеті топқа бөлінеді:
1) жіктеу есімдігі; 2) сілтеу есімдігі; 3) сұрау есімдігі; 4) өздік
есімдігі; 5) жалпылау есімдігі; 6) болымсыздық есімдігі; 7)
белгісіздік есімдігі.
1.
Жіктеу есімдігі заттық ұғыммен байланысты қолданылады. Олар: мен,
сен, сіз, біз (біздер), сендер, сіздер, олар. Жіктеу есімдіктері үш
жақта, жекеше және көпше түрде қолданылады.
2.
Сілтеу есімдігі нұсқау, мегзеу, көрсету мағыналарын білдіретін бұл,
сол, ол, осы, осынау, сонау, анау, ана, мына, әне, міне, мынау
деген сөздер.
3.
Сұрау есімдігіне жауап алу мақсатымен қойылған сұрау мәнді сөздер
жатады. Олар: кім? не? қандай? қай? қанша? неше? нешеу? нешінші?
қайда? қайдан? қалай? қашан? қайдағы? т.б
4.
Өздік есімдігіне әр тұлғада түрленіп қолданылатын өз деген бір ғана
сөз жатады. Өз есімдігі түрленіп тәуелденіп: сенің өзің; көптеліп:
өздері; септеліп: өзімнің түрінде қолданылады.
5.
Жалпылау есімдігіне жалпылау, жинақтау мағынасын білдіретін бәрі,
барлық, бар, барша, бүкіл, күллі, бүтін, түгел, тегіс деген сөздер
жатады.
6.
Болымсыздық есімдігіне ештеңе, ештеме, ешкім, ешбір, ешқашан,
ешқандай, ешқайдан, ешқайда, дәнеңе, дәнеме деген болымсыздық
мағынаны білдіретін сөздер жатады.
Болымсыздық есімдіктері еш сөзімен бір, кім,
қашан, қайдан, қандай деген есімдіктердің бірігуі арқылы жасалып,
бірге жазылады: ешбір, ешқашан, ешқандай, ешкім, т.б. Ал еш сөзі
басқа сөздермен (зат есімдермен) тіркесіп келгенде, бөлек жазылады:
еш адам, еш оқиға, еш кітапта, еш жерде, еш уақытта, еш мүмкіндік,
еш ата-ана, т.б.
7.
Белгісіздік есімдігі – затты, сындық белгіні, сан мөлшерді
жорамалдап, тұспалдап көрсететін сөздер. Белгісіздік есімдігіне:
бір, біреу, кейбір, кейбіреу, әрбір, әрбіреу, қайбір, қайбіреу,
біраз, бірдеме, бірнеше;
әлде, әлдекім, әлдене, әлденеше, әлдеқалай,
әлдеқашан, әлдеқайда, әлдеқайдан; әр, әркім, әрне, әрқашан,
әрқандай, әрқайсысы, әрбір, әрбіреу, кімде-кім деген сөздер
жатады.