|
Қазақстан тарихы |
Күні: 8.12.2018 |
8-сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің барысы, жеңілу себептері, тарихи маңызы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: Сабақтың міндеттері |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт – азаттық қозғалыстың мән мағынасын жете түсінеді, көтерілістің сәтсіздікке ұшырау себептерін және көтерілістің барысын анықтау.
2. Оқушылар өздігімен жұмыс жасай отырып, осы қозғалыстың қазақ елінің ішкі қайшылықтарының патша өкіметінің отаршыл саясатына байланыстылығын көрсете отырып, өз позициясын берік ұстануға үйренеді.
|
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Жеке, жұппен, жұмыс істеуге үйренеді. Тақырыпты бірін –бірі оқыту арқылы меңгереді. Кенесары Қасымұлының елді басқарудағы жағымды қасиеттерін біледі. Оқушылар ойларын еркін айтады, өзін –өзі бағалайды |
|||||
|
Табыстылық критерийлері |
1837–1847 жылдары Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс тақырыбын қортындылай келіп, “ұлт-азаттық қозғалыс”, “тәуелсіздік” ұғымдарына талдау жасауды үйренеді. Халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен Кенесарыдай батырдың ерлігін дәріптей отырып, жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін , өз көзқарасын дәлелдей алады. Билік құрған ханнның саяси оқиғаларының себептерін анықтайды, ішкі сыртқы саясатындағы айырмашылықтарын зерттейді. |
|||||
|
Қолданылған модульдер |
АКТ, Сын түрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, диалогтық оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін оқуды бағалау. |
|||||
|
Сабақтың көрнекілігі |
Таныстырылым суреттері, кестелер. Кенесары ханның сурет, , «Кенесары Қасымұлының бейне баяны » кестелер, стикерлер, бағалау парақтары. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО стратегиясы: Қызығушылықты ояту – (елестету), Мағынаны тану: жеке жұппен жұмыс, таратпа жұмыс - (қолдану, зерттеу, суреттеу) Кубизм стратегиясы, Ой қозғау: алған ақпаратты топтастыру, жинақтау - (талдау) Кубизм стратегиясы, Ақылдының алты қалпағы, Рефлексия ; , Бес жолды өлең, Білім кемесі |
|||||
|
Сабақ жоспары:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,жұпқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Уақыты Минут |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Дереккөздер |
Бағалау |
||
|
2 |
Психологиялық тренинг өткізіп, жұптарға бөлінеді Оқушыларды сабаққа икемдеу. Бағалау критерийлері 3-7 3 8-10- 4 10-15-5 Адам меңгермейтін білім бар ма ? Жойқын істі тындырар күшің бар да. Оқы,үйрен,жас ұрпақ бәрін меңгер , Алға қойған мақсатың ісің бар да !
|
Оқушыларды жұпқа бөлу 1 жұп тарихшылар Әлия Абзал, 2 жұп зерттеушілер Ғазиза мен Дәурен 3 жұп әдебиетшілер Абылай мен Назерке |
Стикерлер
|
|
||
|
5 |
Үй тапсырмасы |
Түйінді сөздерді тап 1.Түйінді сөздерді тауып орналастырады Көтерілістің мақсаты, себебі, |
Кесте беріледі Интерактивті тапсырма |
Интерактивті тапсырма |
||
|
3 |
1. Қызығушылығын ояту: Хан болды Кенесары Орта
жүзге, Бұл өлең жолдарында кім туралы айтылған? Кенесары хан туралы Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Кенесары Қасымұлы Топтастыру стратегиясыТоптастыру стратегиясы Кенесары Қасымұлы кім. Кенесары Қасымұлы – саясатшы, мәмілегер, батыр, ұлт – азаттық қозғалысының қолбасшысы, Абылай ханның ісін жалғастырушы, ең соңғы хан. |
Топтастыру стратегиясы стратегиясы Кенесары Қасымұлы кім екендігін өздері табады.
|
|
|
||
|
5 минут |
Электоронды оқулық пайдаланамын |
|
Кенесары барысы, жеңілу себептері Электрондық оқулық |
|
||
|
2 минут |
Сабақ жоспары таныстырамын |
1. .Қарулы күштердің құрылуы 2 .Патша үкіметінің жазалау әрекеттері. 3.Долгов және Герн бастаған елшіліктердің Кенесары ордасына келуі. 4.Кенесары Қасымұлының Қоқан хандығымен күресі. 5.Кенесары әскерлерінің Ұлы жүз аумағына қарай шегінуі. 6.Көтерілісшілердің Қырғызстан аумағындағы қимылдары |
|
басбармақ |
||
|
6 минут |
2. Мағынаны тану:
Қосымша материалдар үлестіре отырып, жұптық тапсырмалар береді.
1 жұпқа тапсырмасы Кенесары Қасымұлының басшылығымен болған көтеріліс Кластер толтырады 2 жұп тапсырмасы Зерттеушілер Картамен жұмыс жасайды. 3 жұп тапсырма Әдебиетшілер |
1 тапсырма Кенесары Қасымұлының басшылығымен болған көтеріліс
Патша үкіметінің жазалау әрекеттері көтеріліс болған аумақты көрсетіп, шартты белгімен белгілейді, мәлімет береді. Патша үкіметінің көтеріліске қарсы жүргізген шаралары.
Кенесары жайлы мағлұмат береді. Кенесары Қасымұлының Қырғыстан аумағындағы қимылдары. «Кенесары — Наурызбай» дастанын орындайды. 3. Әдебиетшілер тобы: Кенесарының Сарыарқадан ұлы жүзге қарай бет алуы. - Қоқан езгісіндегі қазақтарға дербестік алуға көмектесіп, өзіне тірек жасауды ойластырды Кенесары жайлы мағлұмат береді. Кенесары Қасымұлының Қырғыстан аумағындағы қимылдары. «Кенесары — Наурызбай» дастанын орындайды. Абылай ханның баласы Кенесары, Наурызбай |
Кесте
Кластер Электронды оқулық |
Жарайсың
Формативі Басбармақ
|
||
|
5 |
3 жұпқа тапсырма Кубизм әдісі 3 жұпқа тапсырма Кубизм әдісі Зертеңіз 1837-1847 жылғы көтерілісті зерттеңіз Егер Кенесары жеңілмесе, өлмесе, өз іс - әрекетін қалай жалғастырушы еді? Сабақ соңында проблемалық сұраққа қайта келіп, оқушылардың жауабын салыстыруға болады. Көтерілісті «шоқтығы биік көтеріліс» деп атауға болама? Салыстырыңыз Кенесары Қасымұлы мен Сырым Датұлы бастаған көтерілісті салыстырыңыз Суреттеңіз |
Зерттеушілер жұпқа тапсырма 1837-1847 жылғы көтерілістін зерттейді Жасындай жарқылдап өткен Кене хан бастаған 1837-47 жылдар аралығындағы жалпыұлттық қарсылық – бүгінгі мемлекеттілік тәуелсіздігімізбен ұлттық жаңғыруымызға жетер жолдағы еш уақытта өз маңызын жоғалтпайтын тарихи кезең. Ал Кене хан әрқашанда Отанға қызмет етудің биік үлгісі болып қала бермек.
КенесарьҚасымұлының өмірі мен қызметі болашақ ұрпаққа өшпес өнеге.Хан арманы, халық үміті орындалды - Қазақстан тәуелсіздік алды, Кенесары есімі егемендікке қолы жеткен халықтың жүрегінде мәңгі сақтаулы.
Салыстырады Кенесары Қасымұлы мен Сырым Датұлы бастаған көтерілісті салыстырады Кене сары Қасымұлын суреттеу тұлға екендінің салыстырады Кенесары Қасымұлын не істеді, Қандай адам, |
Электронды оқулық Кубик Кесте |
|
||
|
3 |
Ой толғаныс «Бес жолды өлең» |
Оқушылыр өлең құрастырады |
Кесте |
|
||
|
4 |
Сабақты аяқтау |
6 қалпақ |
|
Бағалау жұп тар өзін өзі бағалайды |
||
|
2 |
Бағалау жұп тар өзін өзі бағалайды |
|
|
Асық жинайды |
||
|
2 Бағалау: 1 |
Бағалау: |
Әр жұп бірін-бірі формативті бағалады |
|
|
||
|
|
Үй тапсырмасы беріледі |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кенесары Қасымұлы
Кенесары Қасымұлы
|
Қазақстан тарихы |
Күні: 8.12.2018 |
8-сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің барысы, жеңілу себептері, тарихи маңызы |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: Сабақтың міндеттері |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт – азаттық қозғалыстың мән мағынасын жете түсінеді, көтерілістің сәтсіздікке ұшырау себептерін және көтерілістің барысын анықтау.
2. Оқушылар өздігімен жұмыс жасай отырып, осы қозғалыстың қазақ елінің ішкі қайшылықтарының патша өкіметінің отаршыл саясатына байланыстылығын көрсете отырып, өз позициясын берік ұстануға үйренеді.
|
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Жеке, жұппен, жұмыс істеуге үйренеді. Тақырыпты бірін –бірі оқыту арқылы меңгереді. Кенесары Қасымұлының елді басқарудағы жағымды қасиеттерін біледі. Оқушылар ойларын еркін айтады, өзін –өзі бағалайды |
|||||
|
Табыстылық критерийлері |
1837–1847 жылдары Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс тақырыбын қортындылай келіп, “ұлт-азаттық қозғалыс”, “тәуелсіздік” ұғымдарына талдау жасауды үйренеді. Халқының бостандығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен Кенесарыдай батырдың ерлігін дәріптей отырып, жеріне, еліне деген сүйіспеншілігін , өз көзқарасын дәлелдей алады. Билік құрған ханнның саяси оқиғаларының себептерін анықтайды, ішкі сыртқы саясатындағы айырмашылықтарын зерттейді. |
|||||
|
Қолданылған модульдер |
АКТ, Сын түрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, диалогтық оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін оқуды бағалау. |
|||||
|
Сабақтың көрнекілігі |
Таныстырылым суреттері, кестелер. Кенесары ханның сурет, , «Кенесары Қасымұлының бейне баяны » кестелер, стикерлер, бағалау парақтары. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО стратегиясы: Қызығушылықты ояту – (елестету), Мағынаны тану: жеке жұппен жұмыс, таратпа жұмыс - (қолдану, зерттеу, суреттеу) Кубизм стратегиясы, Ой қозғау: алған ақпаратты топтастыру, жинақтау - (талдау) Кубизм стратегиясы, Ақылдының алты қалпағы, Рефлексия ; , Бес жолды өлең, Білім кемесі |
|||||
|
Сабақ жоспары:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,жұпқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Уақыты Минут |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Дереккөздер |
Бағалау |
||
|
2 |
Психологиялық тренинг өткізіп, жұптарға бөлінеді Оқушыларды сабаққа икемдеу. Бағалау критерийлері 3-7 3 8-10- 4 10-15-5 Адам меңгермейтін білім бар ма ? Жойқын істі тындырар күшің бар да. Оқы,үйрен,жас ұрпақ бәрін меңгер , Алға қойған мақсатың ісің бар да !
|
Оқушыларды жұпқа бөлу 1 жұп тарихшылар Әлия Абзал, 2 жұп зерттеушілер Ғазиза мен Дәурен 3 жұп әдебиетшілер Абылай мен Назерке |
Стикерлер
|
|
||
|
5 |
Үй тапсырмасы |
Түйінді сөздерді тап 1.Түйінді сөздерді тауып орналастырады Көтерілістің мақсаты, себебі, |
Кесте беріледі Интерактивті тапсырма |
Интерактивті тапсырма |
||
|
3 |
1. Қызығушылығын ояту: Хан болды Кенесары Орта
жүзге, Бұл өлең жолдарында кім туралы айтылған? Кенесары хан туралы Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Кенесары Қасымұлы Топтастыру стратегиясыТоптастыру стратегиясы Кенесары Қасымұлы кім. Кенесары Қасымұлы – саясатшы, мәмілегер, батыр, ұлт – азаттық қозғалысының қолбасшысы, Абылай ханның ісін жалғастырушы, ең соңғы хан. |
Топтастыру стратегиясы стратегиясы Кенесары Қасымұлы кім екендігін өздері табады.
|
|
|
||
|
5 минут |
Электоронды оқулық пайдаланамын |
|
Кенесары барысы, жеңілу себептері Электрондық оқулық |
|
||
|
2 минут |
Сабақ жоспары таныстырамын |
1. .Қарулы күштердің құрылуы 2 .Патша үкіметінің жазалау әрекеттері. 3.Долгов және Герн бастаған елшіліктердің Кенесары ордасына келуі. 4.Кенесары Қасымұлының Қоқан хандығымен күресі. 5.Кенесары әскерлерінің Ұлы жүз аумағына қарай шегінуі. 6.Көтерілісшілердің Қырғызстан аумағындағы қимылдары |
|
басбармақ |
||
|
6 минут |
2. Мағынаны тану:
Қосымша материалдар үлестіре отырып, жұптық тапсырмалар береді.
1 жұпқа тапсырмасы Кенесары Қасымұлының басшылығымен болған көтеріліс Кластер толтырады 2 жұп тапсырмасы Зерттеушілер Картамен жұмыс жасайды. 3 жұп тапсырма Әдебиетшілер |
1 тапсырма Кенесары Қасымұлының басшылығымен болған көтеріліс
Патша үкіметінің жазалау әрекеттері көтеріліс болған аумақты көрсетіп, шартты белгімен белгілейді, мәлімет береді. Патша үкіметінің көтеріліске қарсы жүргізген шаралары.
Кенесары жайлы мағлұмат береді. Кенесары Қасымұлының Қырғыстан аумағындағы қимылдары. «Кенесары — Наурызбай» дастанын орындайды. 3. Әдебиетшілер тобы: Кенесарының Сарыарқадан ұлы жүзге қарай бет алуы. - Қоқан езгісіндегі қазақтарға дербестік алуға көмектесіп, өзіне тірек жасауды ойластырды Кенесары жайлы мағлұмат береді. Кенесары Қасымұлының Қырғыстан аумағындағы қимылдары. «Кенесары — Наурызбай» дастанын орындайды. Абылай ханның баласы Кенесары, Наурызбай |
Кесте
Кластер Электронды оқулық |
Жарайсың
Формативі Басбармақ
|
||
|
5 |
3 жұпқа тапсырма Кубизм әдісі 3 жұпқа тапсырма Кубизм әдісі Зертеңіз 1837-1847 жылғы көтерілісті зерттеңіз Егер Кенесары жеңілмесе, өлмесе, өз іс - әрекетін қалай жалғастырушы еді? Сабақ соңында проблемалық сұраққа қайта келіп, оқушылардың жауабын салыстыруға болады. Көтерілісті «шоқтығы биік көтеріліс» деп атауға болама? Салыстырыңыз Кенесары Қасымұлы мен Сырым Датұлы бастаған көтерілісті салыстырыңыз Суреттеңіз |
Зерттеушілер жұпқа тапсырма 1837-1847 жылғы көтерілістін зерттейді Жасындай жарқылдап өткен Кене хан бастаған 1837-47 жылдар аралығындағы жалпыұлттық қарсылық – бүгінгі мемлекеттілік тәуелсіздігімізбен ұлттық жаңғыруымызға жетер жолдағы еш уақытта өз маңызын жоғалтпайтын тарихи кезең. Ал Кене хан әрқашанда Отанға қызмет етудің биік үлгісі болып қала бермек.
КенесарьҚасымұлының өмірі мен қызметі болашақ ұрпаққа өшпес өнеге.Хан арманы, халық үміті орындалды - Қазақстан тәуелсіздік алды, Кенесары есімі егемендікке қолы жеткен халықтың жүрегінде мәңгі сақтаулы.
Салыстырады Кенесары Қасымұлы мен Сырым Датұлы бастаған көтерілісті салыстырады Кене сары Қасымұлын суреттеу тұлға екендінің салыстырады Кенесары Қасымұлын не істеді, Қандай адам, |
Электронды оқулық Кубик Кесте |
|
||
|
3 |
Ой толғаныс «Бес жолды өлең» |
Оқушылыр өлең құрастырады |
Кесте |
|
||
|
4 |
Сабақты аяқтау |
6 қалпақ |
|
Бағалау жұп тар өзін өзі бағалайды |
||
|
2 |
Бағалау жұп тар өзін өзі бағалайды |
|
|
Асық жинайды |
||
|
2 Бағалау: 1 |
Бағалау: |
Әр жұп бірін-бірі формативті бағалады |
|
|
||
|
|
Үй тапсырмасы беріледі |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













