Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімдік жоспарлау
Пәні: Дүниетану
САБАҚ: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар |
|||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі Меңлібекова Г |
||||||||
СЫНЫП: 4«Ә » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар жайлы түсінік беріледі. |
||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың түрлерін біледі. |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерін анықтай алады |
|||||||||
Кейбіреуі: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен,оның адам өміріндегі маңызын, оны игеру жолдарын, өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||
Тілдік мақсат Сөздіктерге түсінік беру: |
Оқушылар: |
||||||||
|
Негізгі сөздер тіркестер: диалогқа түсу арқылы сөздік қоры дамиды. |
||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||
Алдыңғы оқу |
|||||||||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер |
. Сыни тұрғыдан ойлау. |
||||||||
Жоспар |
|||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||
Басталуы І.Ұйымдастыру (3 мин) ІІ. Үй тапсыр-масын сұрау (6 мин) |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. – Балалар, бүгін біздің
сабағымызға қонақтар келді, амандасайық
қонақтармен. Мұғ.-Қиялымыз мені неге жетелейді?-сұрағына жауап беріп көрелік. Қиялым мені болашақтағы менің шәкірттерімнің барлығын озат болуына жетелейді. Оқушылар кезекпен айтып шығады. Бүгінгі сабақта қолданатын ұранымыз: Дүниетану сөзі Жер — Ана, кен — байлық, табиғатты сүйетін Әрбір сабақ Үйрену, ұғу, іздену, көп ғибрат алатын Әрбір ісім Тірлік, бірлік, адалдық пен шыншылдық Әрбір күнім. Білімге зейін салатын. Сабақта үнемі есте боларлық ережені еске салып өтейік
Біз осы ережелерді сақтай отырып, бүгінгі сабақта өз білімімізді жан — жақты көрсете білейік. Топқа бөлу. 1-топ: Таскөмір 2-топ: Мұнай 3-топ: Табиғи газ Бағалаумен таныстыру. Формативті бағалау.Бағалау парақшаларына баға қойып бағалаңдар. Үй тапсырмасы «Жанғыш пайдалы қазбалар» Үй тапсырмасын «Джокер» әдісі бойынша тексеремін. Тақырып бойынша бар білгенімізді айтып, гүл дестесін көршімізге ұсынамыз. Сабақты пысықтау. « Құпия зат» әдісі арқылы жүргізіледі Яғни құпия сұраққа дұрыс жауап берсе құпия затты алады. |
қима суреттер |
|||||||
Ортасы ІІІ. Мағынаны тану (10 мин)
IV Тәжірибе жасау. (17мин) |
Жаңа сабақты ашу үшін топқа сөзжұмбақтар таратылады.Сөзжұмбақты шешип ортасындағы сөздерді оқиды. Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы Мұғ. Пайдалы қазбалардың бірқатары қышқыл алуға, тыңайтқыштар өндіруге және құрылыс қажетіне жұмсалатыны бәрімізге белгілі. Олардың құрамынан металл қорытып алынбайтындықтан кенге жатпайтын пайдалы қазбалар деп атайды. «Ой қозғау»әдісі бойынша балалардың ойын қозғап алу. Балалар қандай кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды біліміз? -Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар-өте жақсы құрылыс материалдары. Фосфор тыңайтқышы фосфарит пайдалы қазбасынан алынады. -Ас тұзы тамаққа пайдаланылады. Топпен жұмыс. 3-сыныпта оқығандарыңды есіңе түсіріп,құм мен саз туралы білетініңді айтып бер.Әктас пен гранит туралы не білесің? Топ оқушылар ойласып айтады. Мәтінмен жұмыс. 1.Мәтінді толық тізбектеп оқып шығу. 2.Мәтіндегі түсініксіз сөзді анықтау және дәптерге жазу 3.мәтінді талқылау «Жұптық әңгіме»(Диалогтік оқыту) Жаттығудың сипаттамасы: Оқушылар топ ішінде жұптарға бөлінеді.А оқушы сөйледі Б оқушы тыңдайды.Б оқушы түсінгенін А оқушыға айтып береді. Тақырыпты түсінгенін анықтау үшін барлық топқа ұқсас тапсырма беріледі. Топтық жұмыс 1.Ас тұзын қайдан алады?Оны қалай өңдеп пайдаланады? 2.Фосфорит,асбестің қандай ерекшіліктері бар?Ол туралы не білесің қысқаша жаз? 3.Әктас,бор туралы білгеніңді жаз? 4.Мәрмәрдан нелер жасалады.? Тәжірибе жасап көрсету
Нәтиже: тұзды суға ештеңе батпайды. «Білгенге маржан» әдісі бойынша сұрақтар қойылады 1-топ. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды ата. 2-топ. Фосфорит, әктас және ұлутасты қайда пайдаланады? 3-топ. Тұздың шөгіндісі қалай пайда болады?Тұзды қайда пайдаланады? Қайталауға арналған сұрақтар қойылады. «Серпілген сауал»әдісі арқылы. |
сурет
оқулық АКТ
үлестірме қағаз оқулық |
|||||||
Аяқталуы V.Қорытынды (5мин) VI.Бағалау (2мин) VII.Үйге тапсырма (1мин) |
Деңгейлік тапсырмалар. А- деңгейі .Тест тапсырмалары В-деңгейі.«Семантикалық карта» С-деңгейі. Географиялық диктант: Сабаққа рефлексия. -Сабақ саған ұнады
ма?
Оқулықтағы мәтінді қайталап, кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың таңбалану белгілерін дәптерге салып келу. |
Бағалау критерийі түзілген парақ, стикер күнделік |
|||||||
Қосымша ақпарат : |
|||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||
А) Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың түрлерін біледі. В) Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерін анықтай алады.С) Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен,оның адам өміріндегі маңызын, оны игеру жолдарын, өмірмен байланыстыра алады. |
1.Сұрақтар қою арқылы пысықтаймын. 2.Кері байланыс беру арқылы пысықтаймын. |
дүниетану |
|||||||
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтаға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) |