|
Мектеп:Түркістан облысы, Жетісай ауданы,Я. Есенбеков атындағы жалпы орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Тулегенова Салтанат |
||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны: |
|
|
|
Сабақтақырыбы |
Кеңістік кезеңінде Қазақстанда полиэтникалық қоғамнын қалыптасуы |
||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқбағдарламасына сілтеме) |
11.2.1.2.Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу. |
||
|
Сабақмақсаты |
Қазақстан этникалық қүрлымын дариптеу |
||
|
Бағалау критерийлері
|
Қазақстан этникалық құрамын толық сипаттама береді. Этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін себеп-салдарын анықтайды. |
||
|
Ойлау деңгейлері
|
Қолдану деңгейі |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминалогия:ру ,тайпа,халық. Айтылым дағдысы-Топпен жұмыс жасағанда ауызша презинтацияны өткізеді. Тыңдалым дағдысы- мұғалім мен оқушылардың баяндаған ақпаратын тыңдайды Оқылым дағдысы: Топқа бөлінген тапсырмаларды оқу, өзара талқылау Жазылым дағдысы: Ойын жазбаша қортындылайды. Диалог.Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әлеуметтік этникалық қауымдастықтың қызметін қалай атқарады? 2.Қоғамның этникалық бірлігін неден байкауға болады ? |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік Ел идеясының басшылыққа ала отырып, «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығын» ұғындыру, оқушылардың бойына патриотизмге,отансүйгіштікке,көшбасшылыққа баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
География,құқық негіздері |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламторда мәліметтерді іздеу дағдылары дамиды. |
||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан тарихы 5 сынып "Этникалық үдерістер" |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2мин 8мин 3 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Шаттық шеңберін арқылы оқушыларды бір-біріне жақсы сөздер айтады. «Мозайка әдісі» бойынша топқа бөлеміз Топтастыру- '' Этника '' (1 топ-ру ;2-топ тайпа; 3-топ халық;) Үй тапсырмасын сұрау "Сурак- жауап" әдісі Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруін қандай кезеңдерге бөлуге болады? "Полиэтникалық қоғам" дегенді қалай түсінесіңдер? Бейнефилм көрсету. Балалар бейне филмнен не ұктындар |
Оқу құралдары «Мозайка әдісі» Оқулық https://youtu.be/8lvKO7ocBBg |
||
|
Сабақтың ортасы 8мин 8 мин 7мин |
Жаңа сабақ Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс » әдісі бойынша төмендегі сұрақтар негізінде Қазақстан халқтық этнйкасының өзара ерекшеліктерін анықтайды. 1 Қазақстан этникасының өзара дамуы? 2.Қазақ халқының қалыптасуына басты рөл атқарған кімдер? 3.Қазақ халқының этникалық жағынан қалыптасуына басты рөл атқарған не? Дескрипторы - Қазақстан этникасының өзара дамуын анықтайды -Этниканың өзара қарым қатынасын талдайды. - Этниканың өзара қарым қатынасының қалыптасуын сипаттайды. ҚБ «Смайликтер» арқылы бағалау Топтық жұмыс 1 тапсырма Фишбоун әдісі сұрақтар
Дескрипторы Қалыптастырушы бағалау КБ; Шапалақ әдісі Жұптық жұмыс 2 тапсырма;Ассоциациа әдісі
Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Дескрипторы Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңіне сипаттама береді? Қалыптастырушы бағалау КБ; Басбармақ әдісі |
Презентация А4қағазы,суреттер, сызба сызылған парақтар «Ассоциация» әдісі |
||
|
|
Сабақтың соңы 3мин Рефлексия және үй тапсырмасы |
Корытындылау кезеңі Жеке жұмыс 3 тапсырма. Эссе Дескрипторы Кері байланыс; " Баспалдақ" Үйге тапсырма: Кеңістік кезеңінде Қазақстанда полиэтникалық қоғамнын қалыптасуы |
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Білім деңгейі әр түрлі оқушыға арналған тапсырмалар беремін. |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
Сабақта ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлері ескеріледі. Барлык окушылар -
Басым окушылар -
Кейбір окушылар -
|
Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау: Мағынаны тану кезеңіндеоқушыларкритерийлерге сәйкес бағаланады. |
Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кеңістік кезеңінде Қазақстанда полиэтникалық қоғамнын қалыптасуы
|
Мектеп:Түркістан облысы, Жетісай ауданы,Я. Есенбеков атындағы жалпы орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Тулегенова Салтанат |
||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны: |
|
|
|
Сабақтақырыбы |
Кеңістік кезеңінде Қазақстанда полиэтникалық қоғамнын қалыптасуы |
||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқбағдарламасына сілтеме) |
11.2.1.2.Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу. |
||
|
Сабақмақсаты |
Қазақстан этникалық қүрлымын дариптеу |
||
|
Бағалау критерийлері
|
Қазақстан этникалық құрамын толық сипаттама береді. Этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін себеп-салдарын анықтайды. |
||
|
Ойлау деңгейлері
|
Қолдану деңгейі |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминалогия:ру ,тайпа,халық. Айтылым дағдысы-Топпен жұмыс жасағанда ауызша презинтацияны өткізеді. Тыңдалым дағдысы- мұғалім мен оқушылардың баяндаған ақпаратын тыңдайды Оқылым дағдысы: Топқа бөлінген тапсырмаларды оқу, өзара талқылау Жазылым дағдысы: Ойын жазбаша қортындылайды. Диалог.Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әлеуметтік этникалық қауымдастықтың қызметін қалай атқарады? 2.Қоғамның этникалық бірлігін неден байкауға болады ? |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік Ел идеясының басшылыққа ала отырып, «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығын» ұғындыру, оқушылардың бойына патриотизмге,отансүйгіштікке,көшбасшылыққа баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
География,құқық негіздері |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламторда мәліметтерді іздеу дағдылары дамиды. |
||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан тарихы 5 сынып "Этникалық үдерістер" |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2мин 8мин 3 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Шаттық шеңберін арқылы оқушыларды бір-біріне жақсы сөздер айтады. «Мозайка әдісі» бойынша топқа бөлеміз Топтастыру- '' Этника '' (1 топ-ру ;2-топ тайпа; 3-топ халық;) Үй тапсырмасын сұрау "Сурак- жауап" әдісі Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруін қандай кезеңдерге бөлуге болады? "Полиэтникалық қоғам" дегенді қалай түсінесіңдер? Бейнефилм көрсету. Балалар бейне филмнен не ұктындар |
Оқу құралдары «Мозайка әдісі» Оқулық https://youtu.be/8lvKO7ocBBg |
||
|
Сабақтың ортасы 8мин 8 мин 7мин |
Жаңа сабақ Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Тапсырма. Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс » әдісі бойынша төмендегі сұрақтар негізінде Қазақстан халқтық этнйкасының өзара ерекшеліктерін анықтайды. 1 Қазақстан этникасының өзара дамуы? 2.Қазақ халқының қалыптасуына басты рөл атқарған кімдер? 3.Қазақ халқының этникалық жағынан қалыптасуына басты рөл атқарған не? Дескрипторы - Қазақстан этникасының өзара дамуын анықтайды -Этниканың өзара қарым қатынасын талдайды. - Этниканың өзара қарым қатынасының қалыптасуын сипаттайды. ҚБ «Смайликтер» арқылы бағалау Топтық жұмыс 1 тапсырма Фишбоун әдісі сұрақтар
Дескрипторы Қалыптастырушы бағалау КБ; Шапалақ әдісі Жұптық жұмыс 2 тапсырма;Ассоциациа әдісі
Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Дескрипторы Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңіне сипаттама береді? Қалыптастырушы бағалау КБ; Басбармақ әдісі |
Презентация А4қағазы,суреттер, сызба сызылған парақтар «Ассоциация» әдісі |
||
|
|
Сабақтың соңы 3мин Рефлексия және үй тапсырмасы |
Корытындылау кезеңі Жеке жұмыс 3 тапсырма. Эссе Дескрипторы Кері байланыс; " Баспалдақ" Үйге тапсырма: Кеңістік кезеңінде Қазақстанда полиэтникалық қоғамнын қалыптасуы |
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Білім деңгейі әр түрлі оқушыға арналған тапсырмалар беремін. |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||
|
Сабақта ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлері ескеріледі. Барлык окушылар -
Басым окушылар -
Кейбір окушылар -
|
Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау: Мағынаны тану кезеңіндеоқушыларкритерийлерге сәйкес бағаланады. |
Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
||
шағым қалдыра аласыз














