Тақырып бойынша 11 материал табылды

Кеңістікте бағдарлану және допты бір-біріне беру дағдыларын дамыту

Материал туралы қысқаша түсінік
- Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете біледі; - Түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығуларын орындауда қолдану реттілігін біледі;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бекітемін:________________

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

Бөлім

VII бөлім. Шабуыл ойындарда дағдыларды және түсінуді дамыту

Педагогтың аты-жөні

Ахылов Нұрғазы Сұлтанбекұлы

Күні

07.04.2026

Сынып: 7 д

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Кеңістікте бағдарлану және допты бір-біріне беру дағдыларын дамыту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.1 түрлі дене жаттығуларын іс жүзінде орындау, олардың ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын ішкі және сыртқы белгілері бойынша анықтау

Сабақтың мақсаты


  • Қолайлы оқу-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын талқылау және көрсете білу;

  • Түрлі қимыл-қозғалыс комбинацияларын құру және оларды дене жаттығуларын орындауда қолдану реттілігін білу.

Құндылықтар

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік:

  • Өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Оқушыларды сапқа тұрғызу

- Оқушылармен сәлемдесіп, мәлімет қабылдау

- Саптық жаттығулар;

Орнында тұру жаттығулары

( оңға, солға, кері айналу)

Жүру бағытындағы жаттығулар;

(Аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың сыртымен, аяқтың ішкі жағымен).

Арнайы жүгіріс жаттығулары;

(Аяқтың ұшымен, аяқты алға тік тастап жүгіру.

Аяқты артқа лақтырып жүгіру.

Тізені көтеріп жүгіру.

Екі алақанды артқа қойып,өкшені тигізіп жүгіру.

Аяқтың сыртын алақанға тигізіп жүгіру.

Аяқтың ішкі жағын алақанға тигізіп жүгіру.

Оң жағымен жүгіру.

Сол жағымен жүгіру.

Бұғы жүгіріс: сол, оң аяқпен биікке секіріп алға қозғалу.

Екі қадам жасап, екі қолды жоғары көтеріп секіру.

Жылдам жүгіру: алаңның бір бұрышынан екінші бұрышына жылдам жүгіру.

Жай жүріс:екі қолды жоғары көтеріп,өкшені көтеру,тыныс алып, төмен түсерде тыныс шығару)

Бір орыннан және қозғалып жасалатын жаттығулар:

1. Б.қ.аяғымыз иық көлемінде қалымыз белде басымызды айналдырамыз

2. Б.қ. екі қолды алға және артқа айналдыру.

3. Б.қ оң қол жоғарыда сол қол төменде қолымызды алмастырамыз

4. Б.қ. екі қолды алға ұстап, оң аяқты сол қолға, сол аяқты оң қолға қарама-қайшы көтеру.

5. Б.қ. екі аяқты иық тұсында ұстап, алға иіліп тұру.

6. Б.қ. екі аяқты алшақ ұстап, бір орыннан отырып тұру.

7. Б.қ.1 қолымыз жоғалыда созыламыз 2 тіземізді бүкпейміз қолымызды аяқтың ұшына тейгіземіз 3 отырамыз 4 тұрамыз 8. Б.қ қолымыз белде белді оңға 2 рет солға екі рет қозғалтамыз.

9. Б.қ 1оң аяқтың ұшына қолымызды тейгіземіз 2 жерге тейгіземіз 3 сал аяққа қолымызды тейгіземіз 4 бастапқы қалып


Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру

Оқушы сапқа тұрады


Реттілігімен саналып, мәлімет береді


Орнында тұру жаттығуларын жасады



Арнайы жүгіріс жаттығуларын орындайды






















Негізгі жаттығуларды мұғалімнің нұсқаулығы бойынша орындады















































Ысқырық, доп, кедергі





















Сабақтың ортасы

3 мин



























5 мин












5 мин















5 мин
















10 мин

Мұғалім түсіндірмесі





Негізгі бөлім: Ойынның жалпы мазмұны – допты аяқпен теуіп алып жүру. Допты аяқпен теуіп алып жүру аяқтың үстімен және ұшымен тебу арқылы орындалады.

Футбол техникасының негізгі элементтерінің бірі – ойыншылардың қозғалыстары. Оған келесілер кіреді:

-ауадағы доп үшін таластағы, секіріп барып баспен соғу, қақпашының ойынындағы және ойын барысындағы түрлі үйлесімдегі секірулер;

-аялдаулар , футболдың барлық элементтерінің үйлесімдегі бұрылыстар.

Қозғалмаған қалыптағы және домалап бара жатқан допқа жасалатын соққылар

Тапсырмалар №1 (Топтық жұмыс)

  1. Екі саптағы оқушылар алма – кезек допты жүргізу, кедергілерді айналып өту.







Тапсырмалар №2 (Жұптық жұмыс)

2. Бір –біріне қарама-қарсы екі тізбек,ортасында бір ойыншы келесі саптың ойыншысына өзіне келген допты аяқтың ішіменен,оған доп берген ойыншымен доп алмастыру:



Тапсырмалар №3 (Жеке жұмыс)

3. Допты аяқтың ішкі қырымен қақпаға оң жағынан, сол жағынан және тура соғу:









Топтық жұмыс:

Футбол ойынын ойнау







Оқушылар 1,2 санау арқылы 2 сап құрады

























Оқушылар алма – кезек допты жүргізу,кедергілерді айналып өтіп,басқа ойыншыларға допты беру жаттығуларын орындап,тізбектің соңына барып тұрады.


Бір –біріне қарама-қарсы екі тізбек,ортасында бір ойыншы келесі саптың ойыншысымен жұп құраотырып, өзіне келген допты аяқтың ішіменен,оған доп берген ойыншымен доп алмасады



Допты аяқтың іщкі қырымен қақпаға оң жағынан, сол жағынан және тура бағытта соққы жасады.










Оқушылар футбол ойынын ойнайды
































ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай»

Дескрипор:

Жалпы балл-2

1.Допты аяқтың ішкі және сыртқы қырларымен алып жүреді

2.Кедергілерге соқтығыстпа өтеді



Дескрипор:

Жалпы балл-2

1.Жұбына допты аяқтың ішімен дұрыс түзу бере алады

2. Жұбынан допты аяқтың ішімен дұрыс қабылдап алмастырады







Дескрипор:

Жалпы балл-3

1.Допты қақпаға оң жағынан аяқтың ішкі және ұшымен соққы жасайды

2. Допты қақпаға сол жағынан аяқтың ішкі және ұшымен соққы жасайды

3. Допты қақпаға тура бағытта аяқтың ұшымен соққы жасайды


Дескрипор:

Жалпы балл-3

1.Допты аяқтың ішкі және сыртқы жағымен алып жүре алады

2. Допты әріптесімен аяқтың ішкі және ұшымен алмаса алады

3. Допты қақпаға тура бағытта және оң, сол жақтарынан соққы жасайды.

Плакат, доп, кедергі



























Кедергі, ысқырық, доп










Доп, ысқырық














Доп, ысқырық















Доп, ысқырық

Сабақтың

Соңы

5 мин


Қорытынды

Рефлексия

«Қар кесегі» тәсілі арқылы оқушылар өтілген тақырып бойынша бірнеше сұрақ дайындап, бір-біріне лақтырады. Сол арқылы сабақты қорытындылайды.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Қалыптастырушы бағалау


1-10 балдық жүйе бойынша бағаланады

Рефлексия парағы


Ашық журнал




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12