|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
Геометрия |
|
|
Ұзақ мерізмді жоспар |
Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
|
|
Тақырыбы: |
Кеңістіктегі тікбұрышты декарттық координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
11.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 10А. |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу; 10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу; 10.4.11 - вектордың координаталары ұғымын білу, вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба білу;
|
|
|
Сабақ мақсаты |
Кеңістіктегі тікбұрышты декарттық координаталар жүйесін анықтай алады. Векторлардың кеңістіктегі координаталарын есептей алады. Векторлардың координаталары арқылы олардың арасындағы бұрышты анықтауды біледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 2 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. № |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды. 1. Вектор деген не және оны қалай белгілейді? 2. Қандай векторлар коллинеар деп аталады? Бағыттас және қарама-қарсы бағытталған векторларга мысал келтіріңдер. 3. Қандай векторлар тең деп аталады? 4. Қандай түрлендіру параллель көшіру деп аталады жоне оның вектормен қандай байланысы бар? Параллель көшірудің қандай қасиеттері бар? 5. Векторларды қосудың параллелограмм және үшбұрыш ережесін айтыңдар. Мысал келтіріңдер. 6. Векторлардың айырымы қалай анықталады? 7. Векторды санға көбейту қалай анықталады? 8. Қандай векторлар компланар векторлар деп аталады? 9. Үш компланар емес вектордың параллелепипед ережесін мысал арқылы көрсетіңдер. |
Сұрақтарға жауап береді. Ережелерін айтады. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 15 минут
|
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар материалмен танысады
Сұрақтар болса мұғалім көмегіне жүгінеді Анықтамаларды жазып алады. Бірлік вектор немесе орт деп
ұзындығы бірге тең және бір координаттар осі бойымен бағытталған
векторды айтады. Жіктелу коэффициенттері тек бір жолмен анықталады және берілген координаттар жүйесіндегі a⃗ вектордың координаттары деп аталады. x осі бойымен бағытталған бірлік вектор i⃗ таңбасымен белгіленеді. y осі бойымен бағытталған бірлік вектор j⃗ таңбасымен белгіленеді. z осі бойымен бағытталған бірлік вектор k⃗ таңбасымен белгіленеді
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту Дескриптор: -суракка жауап береді Бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырамын..
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 10 минут |
|
|
Дескриптор. Берілген нүктелерді координаталық жазықтыққа орналастыру тәсілін біледі; Нүктелердің қай оське тиесілі екенін дұрыс табады |
|
||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№7 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||
|
Сабақтың ортасы Өздік жұмыс Оқулықпен жұмыс 10 минут
|
№8 Жеке жұмыс. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беріледі. №3,32. №3,45 2есебі №3,60
|
Оқушылар оқулықтағы есепті шығарып болған соң, қаламсапты ортаға салады. Ұстаз кімнің қаламын алса, сол оқушы жауап береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қаламсап Оқулық 10 сынып Геомтрия Атамұра |
||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс. 3 минут
|
№9 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №10 Үйге тапсырма №3,33. 3,34
№ 11 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Геометрия сынып |


![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар
Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
Геометрия |
|
|
Ұзақ мерізмді жоспар |
Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
|
|
Тақырыбы: |
Кеңістіктегі тікбұрышты декарттық координаталар жүйесі. Кеңістіктегі вектордың координаталары |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
11.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 10А. |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу; 10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу; 10.4.11 - вектордың координаталары ұғымын білу, вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба білу;
|
|
|
Сабақ мақсаты |
Кеңістіктегі тікбұрышты декарттық координаталар жүйесін анықтай алады. Векторлардың кеңістіктегі координаталарын есептей алады. Векторлардың координаталары арқылы олардың арасындағы бұрышты анықтауды біледі. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 2 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. № |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды. 1. Вектор деген не және оны қалай белгілейді? 2. Қандай векторлар коллинеар деп аталады? Бағыттас және қарама-қарсы бағытталған векторларга мысал келтіріңдер. 3. Қандай векторлар тең деп аталады? 4. Қандай түрлендіру параллель көшіру деп аталады жоне оның вектормен қандай байланысы бар? Параллель көшірудің қандай қасиеттері бар? 5. Векторларды қосудың параллелограмм және үшбұрыш ережесін айтыңдар. Мысал келтіріңдер. 6. Векторлардың айырымы қалай анықталады? 7. Векторды санға көбейту қалай анықталады? 8. Қандай векторлар компланар векторлар деп аталады? 9. Үш компланар емес вектордың параллелепипед ережесін мысал арқылы көрсетіңдер. |
Сұрақтарға жауап береді. Ережелерін айтады. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 15 минут
|
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар материалмен танысады
Сұрақтар болса мұғалім көмегіне жүгінеді Анықтамаларды жазып алады. Бірлік вектор немесе орт деп
ұзындығы бірге тең және бір координаттар осі бойымен бағытталған
векторды айтады. Жіктелу коэффициенттері тек бір жолмен анықталады және берілген координаттар жүйесіндегі a⃗ вектордың координаттары деп аталады. x осі бойымен бағытталған бірлік вектор i⃗ таңбасымен белгіленеді. y осі бойымен бағытталған бірлік вектор j⃗ таңбасымен белгіленеді. z осі бойымен бағытталған бірлік вектор k⃗ таңбасымен белгіленеді
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту Дескриптор: -суракка жауап береді Бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырамын..
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 10 минут |
|
|
Дескриптор. Берілген нүктелерді координаталық жазықтыққа орналастыру тәсілін біледі; Нүктелердің қай оське тиесілі екенін дұрыс табады |
|
||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№7 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||
|
Сабақтың ортасы Өздік жұмыс Оқулықпен жұмыс 10 минут
|
№8 Жеке жұмыс. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беріледі. №3,32. №3,45 2есебі №3,60
|
Оқушылар оқулықтағы есепті шығарып болған соң, қаламсапты ортаға салады. Ұстаз кімнің қаламын алса, сол оқушы жауап береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қаламсап Оқулық 10 сынып Геомтрия Атамұра |
||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс. 3 минут
|
№9 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №10 Үйге тапсырма №3,33. 3,34
№ 11 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Геометрия сынып |


![]()
шағым қалдыра аласыз



















