Күні: 26.01.2016ж Пәні: математика Сыныбы: 2
Сабақтың тақырыбы: Кері құрама есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушылардың сабақта алған білімдерін жүйелеу,кері есептерді құрастыру және шығару дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық:оқушылардың ой-өрісін,өзіндік іс-әрекетін,танымын,тіл байлығын дамыту. Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік:Есте сақтау қабілеттерін арттыра отырып, шапшаңдыққа, сауатты жазуға, өзара көмекке, қамқорлыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ –жауап, көрнекілікпен жұмыс,іздену,топтық жұмыс.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сынып тазалығына қарау
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
-- Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегіден ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қонақтар мен сәлемдесіп алайық.
б) Психологиялық дайындық.
Алма бағы жэайнаған,
Қызыл алма айналам.
Алдым үзіп бесеуін
Тағыда алдым екеуін
Алдым сонда нешеуін?(7)
Табақта бес алма,
Қолымда төрт алма
Барлығын қосқанда
Болады неше алма?(9)
ІІ.Үй тапсырмасын пысықтау: Өткен сабақта не өттік? Үйге нешінші есеп берілді? Кәне кім қалай есептеді? Жауабын тексеріп, талқылау.
1.Тірек білімдерін белсендіру:
Лездеме сұрақтар.
1.Кез келген санға нөлді қоссақ,неше шығады? (сол санның өзі шығады)
2
.1онд.7бірл.= бірл.
3.1сағатта неше минут бар?
4.93-тің алдында келетін санды ата.
5.70 пен 30- дың қосындысы?
6
.1 дм =
см
ІІІ. Жаңа сабақ.
-Дәптерімізді ашамыз,бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай мезгіл, қай ай?
Қаңтардың 26-cы
Сынып жұмысы
Бүгінгі өтетін тақырыбымыз Кері есептер шығару.Мұғалім бірінші тапсырманы есептеп түсіндіріп өтеді.
№1
Болғаны-15қыз және 13ұл
Шықты-10 адам
Қалғаны-?
Шешуі:(15+13)-10=28-10=18
Жауабы:18 адам.
Ал екінші тапсырманың шарттарын мұғалім оқып, оқушыларға а,ә,б,в тапсырмаларының есептелу барысында бір -бірімен қандай байланысы барын түсіндіріп, көрсету.
№2
а) Болғаны-35кг және 10кг ә) Болғаны-35кг және 10кг
Сатылды-20 кг Сатылды- ?кг
Қалды - ?кг Қалды-25 кг
Шешуі:(35+10)-20=45-20=25 Шешуі:(35+10)-25=45-25=20
Жауабы:25кг қалды Жауабы:20кг сатылды
б) Болғаны-35кг және ?кг в) Болғаны-?кг және 10кг
Сатылды-20 кг Сатылды- 20 кг
Қалды - 25кг Қалды-25 кг
Шешуі:(20+25)-35=45-35=10 Шешуі:(20+25)-10=45-10=35
Жауабы:10кг шабдалы Жауабы:35кг алма
БҰЛАР –КЕРІ ЕСЕПТЕР
Үшінші тапсырманың шарты оқылып,осы есепке байланыстырып кері есептер құрастыру ұсынылады.
№3 Болғаны-98тг
Жұмсалды-25тг және 30тг
Қалды-? тг
Шешуі:98-25+30=98-55=43
Жауабы:43тг қалды
ІV.Сергіту сәті.
Бір, екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық,
Еңкейейік бүгіліп,
Алайық сәл жүгіріп.
Саңырауқұлақтай отырып,
Емендерше тұрайық
Тұрайық, отырайық,(2)
Іс істедік қаншама,
Жайғасайық партаға
Ал, достарым,келіңдер,
Біріңе-бірің еріңдер,
Біліміңді тексеріп,
Теңдеу шешіп көріңдер.
Келесі тапсырмамыз теңдеулер шешу. Оқушылар тақтаға шығып есептейді.
№4
а-12=67-27 77-с=55-22 9+х=68-50
а-12=40 77-с=33 9+х=18
а=40+12 с=77-33 х=18-9
а=52 с=44 х=9
52-12=67-27 77-44=55-22 9+9=68-50
40=40 33=33 18=18
V.Ал енді оқушылар құрамында сан есімі бар мақал-мәтелдер айтып, сол мақал –мәтелде қандай сан кездескенін айтамыз.
-
Жұт жеті ағайынды,жиені сегіз
-
Жеті атасын білмеген ұл жетесіз.
-
Семіздің аяғы сегіз.
-
Алты бала таппай ана аталмайды,
Бес бала таппай белгілі әйел болмайды.
-
Бір күн ұрыстың қырық күндік қырсығы бар. т.б.с.с.
VІ.Логикалық тапсырмалар
-
1 жұмыртқаны қайнатуға 3минут кетсе,5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек?
-
Бір сағатта неше минут бар?
-
Бір аптада неше күн бар?
-
Бір жылда неше ай бар?
-
Екі аяғымен тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг?
VІІ. Үйге тапсырма:112 бет, 5-есеп.
VІІІ.Сабақ қорытындысы:
-Сабақ ұнады ма?(смайлик белгішесімен көрсету)
- Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік?
- Кері есептер шығаруды және өткен тақырыптарды еске түсірдік.
- Математика жайлы өлеңдер оқыдық.
- Лездік сұрақтарға жауап бердік.
-Мақал-мәтелдер айттық,есептер шығардық.
ІХ.Білімді бағалау.
Екі топ оқушылары жұлдызша, шаршы, үшбұрыш белгілерімен бағаланып отырды.
Жұмсалды-25тг және 30тг Жұмсалды-30тг және 40тг
Қалды-? тг Қалды-? тг
Шешуі: Шешуі:
Жауабы: Жауабы:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кері құрама есептер шығару
Кері құрама есептер шығару
Күні: 26.01.2016ж Пәні: математика Сыныбы: 2
Сабақтың тақырыбы: Кері құрама есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушылардың сабақта алған білімдерін жүйелеу,кері есептерді құрастыру және шығару дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық:оқушылардың ой-өрісін,өзіндік іс-әрекетін,танымын,тіл байлығын дамыту. Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік:Есте сақтау қабілеттерін арттыра отырып, шапшаңдыққа, сауатты жазуға, өзара көмекке, қамқорлыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ –жауап, көрнекілікпен жұмыс,іздену,топтық жұмыс.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сынып тазалығына қарау
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
-- Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегіден ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қонақтар мен сәлемдесіп алайық.
б) Психологиялық дайындық.
Алма бағы жэайнаған,
Қызыл алма айналам.
Алдым үзіп бесеуін
Тағыда алдым екеуін
Алдым сонда нешеуін?(7)
Табақта бес алма,
Қолымда төрт алма
Барлығын қосқанда
Болады неше алма?(9)
ІІ.Үй тапсырмасын пысықтау: Өткен сабақта не өттік? Үйге нешінші есеп берілді? Кәне кім қалай есептеді? Жауабын тексеріп, талқылау.
1.Тірек білімдерін белсендіру:
Лездеме сұрақтар.
1.Кез келген санға нөлді қоссақ,неше шығады? (сол санның өзі шығады)
2
.1онд.7бірл.= бірл.
3.1сағатта неше минут бар?
4.93-тің алдында келетін санды ата.
5.70 пен 30- дың қосындысы?
6
.1 дм =
см
ІІІ. Жаңа сабақ.
-Дәптерімізді ашамыз,бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай мезгіл, қай ай?
Қаңтардың 26-cы
Сынып жұмысы
Бүгінгі өтетін тақырыбымыз Кері есептер шығару.Мұғалім бірінші тапсырманы есептеп түсіндіріп өтеді.
№1
Болғаны-15қыз және 13ұл
Шықты-10 адам
Қалғаны-?
Шешуі:(15+13)-10=28-10=18
Жауабы:18 адам.
Ал екінші тапсырманың шарттарын мұғалім оқып, оқушыларға а,ә,б,в тапсырмаларының есептелу барысында бір -бірімен қандай байланысы барын түсіндіріп, көрсету.
№2
а) Болғаны-35кг және 10кг ә) Болғаны-35кг және 10кг
Сатылды-20 кг Сатылды- ?кг
Қалды - ?кг Қалды-25 кг
Шешуі:(35+10)-20=45-20=25 Шешуі:(35+10)-25=45-25=20
Жауабы:25кг қалды Жауабы:20кг сатылды
б) Болғаны-35кг және ?кг в) Болғаны-?кг және 10кг
Сатылды-20 кг Сатылды- 20 кг
Қалды - 25кг Қалды-25 кг
Шешуі:(20+25)-35=45-35=10 Шешуі:(20+25)-10=45-10=35
Жауабы:10кг шабдалы Жауабы:35кг алма
БҰЛАР –КЕРІ ЕСЕПТЕР
Үшінші тапсырманың шарты оқылып,осы есепке байланыстырып кері есептер құрастыру ұсынылады.
№3 Болғаны-98тг
Жұмсалды-25тг және 30тг
Қалды-? тг
Шешуі:98-25+30=98-55=43
Жауабы:43тг қалды
ІV.Сергіту сәті.
Бір, екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық,
Еңкейейік бүгіліп,
Алайық сәл жүгіріп.
Саңырауқұлақтай отырып,
Емендерше тұрайық
Тұрайық, отырайық,(2)
Іс істедік қаншама,
Жайғасайық партаға
Ал, достарым,келіңдер,
Біріңе-бірің еріңдер,
Біліміңді тексеріп,
Теңдеу шешіп көріңдер.
Келесі тапсырмамыз теңдеулер шешу. Оқушылар тақтаға шығып есептейді.
№4
а-12=67-27 77-с=55-22 9+х=68-50
а-12=40 77-с=33 9+х=18
а=40+12 с=77-33 х=18-9
а=52 с=44 х=9
52-12=67-27 77-44=55-22 9+9=68-50
40=40 33=33 18=18
V.Ал енді оқушылар құрамында сан есімі бар мақал-мәтелдер айтып, сол мақал –мәтелде қандай сан кездескенін айтамыз.
-
Жұт жеті ағайынды,жиені сегіз
-
Жеті атасын білмеген ұл жетесіз.
-
Семіздің аяғы сегіз.
-
Алты бала таппай ана аталмайды,
Бес бала таппай белгілі әйел болмайды.
-
Бір күн ұрыстың қырық күндік қырсығы бар. т.б.с.с.
VІ.Логикалық тапсырмалар
-
1 жұмыртқаны қайнатуға 3минут кетсе,5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек?
-
Бір сағатта неше минут бар?
-
Бір аптада неше күн бар?
-
Бір жылда неше ай бар?
-
Екі аяғымен тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг?
VІІ. Үйге тапсырма:112 бет, 5-есеп.
VІІІ.Сабақ қорытындысы:
-Сабақ ұнады ма?(смайлик белгішесімен көрсету)
- Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік?
- Кері есептер шығаруды және өткен тақырыптарды еске түсірдік.
- Математика жайлы өлеңдер оқыдық.
- Лездік сұрақтарға жауап бердік.
-Мақал-мәтелдер айттық,есептер шығардық.
ІХ.Білімді бағалау.
Екі топ оқушылары жұлдызша, шаршы, үшбұрыш белгілерімен бағаланып отырды.
Жұмсалды-25тг және 30тг Жұмсалды-30тг және 40тг
Қалды-? тг Қалды-? тг
Шешуі: Шешуі:
Жауабы: Жауабы:
шағым қалдыра аласыз













