Пәні: қазақ әдебиеті | Мектеп:Абай атындағы №26 орта мектебіПән мұғалімі: Шегебаева Гулжан Муслимовна |
Күні:18.04.18жСыныбы: 5 «А» | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | «Керқұла атты Кендебай»ертегісіндегі Кендебай бейнесі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т/Ж.1. Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді талдайды;Б/С. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға береді; |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы орындай алады:көркем шығарманың мазмұнын түсінеді,сыни пікірлерін айта алады;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарма мазмұнын ашып айтып, кейіпкерлер туралы түсінік бере алады;Оқушылардың кейбірі орындай алады: кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын салыстырып баға бере алады; |
Бағалау критерииі | - көркем шығарманың мазмұнын түсінеді;- шығарма мазмұнын айта алады;- кейіпкерлерді салыстырып баға бере алады; |
|
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: тақырыбы мен идеясын анықтайды;Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түсініп жауап береді;Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: оқып білім алу, еңбек ету. |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы және адамгершілікке баулу,білім алу,еңбек ету. |
Пәнаралық байланыс | Бейнелеу өнері |
Алдыңғы оқу | Керқұла атты Кендебай |
Сабақ барысы,әдістер: | «Мозайка»,«ПОПКОРН»,«Ойлан, жұптас, бөліс»,«Автор орындығы» «Раунд»әдістері |
Жоспарланған уақыт | Сабақ жоспары | Ресурстар |
Сабақтың басы
Сабақ құрылымымен таныстыру 1.Қайталау-оқу анасы
| Ұйымдастыру кезеңіСыныпты ақын өлеңдері арқылы 3 топқа бөлемін.1.Қайталау- оқу анасы2.Кітап-досың,ақылшың3.Өнерлі өрге жүзер4.Кейіпкер келбеті5.Білімдіден ақыл шығар «Раунд»әдісі бойынша үй тапсырмасын (бір сөйлеммен)Ертегі деген не?Оның құрылысы қандай?»Керқұла атта Кендебай қандай ертегіге жатады? | «Мозайка»әдісі
«ПОПКОРН» әдісі
|
Сабақтың ортасы 2.Кітап-досың ақылшың
2.Өнерлі өрге жүзер
4.Кейіпкер келбеті (теориялық жұмыс)
5.Білімдіден ақыл шығар(Әр топқа деңгейлік тапсырма)
| I-топ:Кендебайдың дүниеге келуіII-топ:Кендебайдың малшы болуыIII-топ:-Ханның шартыДескриптор- аталған тұстарын тауып оқиды; -кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды;-сұрақтарға жауап береді.ҚБ. (басбармақ)I-топ:Кендебай мен жетім бала кездескен сәтінен инсценировка көрсету.II-топ.Мақал-мәтелдермен түйіндеу.III-топ:Сиыр айдап өткізер жерін табу.Дескриптор- ертегіден үзінді көрсете алады; -мақал-мәтелдермен түйіндейді;- сұрақтарға жауап береді;ҚБ. (басбармақ)I-топ:Ертегідегі қарама-қарсы кейіпкерлерді табады.II-топ:Кендебай бойындағы жақсы қасиеттерді топтастырады.III-топ: «Егер мен Кендебай болсам...»ойжалғауДескриптор- өз ойын сыни тұрғыда жеткізе алады; - салыстырып баға бере алады;;- сұрақтарға жауап береді.ҚБ. (басбармақ)I-топ.Кендебайғк ұқсағың келе ме? Қай қасиеті көбірек ұнайды?II-топ:Сен осы ертегінің қай жеріне өзгеріс енгізер едің?III-топ:Оқыған ертегілердің қайсысына ұқсайды? (Ертөстік-Кенднбай) |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
«Автор орындығы» әдісі |
Сабақтың соңы | 1.Керқұла атты Кендебай ертегісін неге қиял-ғажайып ертегіге жатқызамыз?2.Халық арманын қай жерден көруге болады?3.Кейіпкер деген не? |
|
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Саралау – қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы АКТ мен байланысы. |
Барынша қолдау көрсету: Әр түрлі күтілетін нәтижеге байланысты тапсырмалардыоқушылардың қабілетіне қарай,күрделендіремін .Орташа қолдау көрсету: тақырып аясында жұптасып постер қорғайды, өз ойын сыни тұрғыда айтуға жағдай жасаймын.Аз қолдау көрсету: нақтыақпаратты қосымша ақпаратпен салыстырады, мәтін құрайды. Өз бетінше ізденеді. | Дескриптор нәтижесінде оқушыларға қалыптастырушы бағалау жүргізіледі( басбармақтар арқылы,ынталандыру сөздері,қолдау қошеметтеулер). | Сабақ үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға мән берілу керек. Интерактивті тақта, аудиожазба қойылады. |
РефлексияСабақ мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )1. Ақындардың нақыл сөздерін салыстыру.2. Жаманнан жирену, жақсыдан үйрену. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1. Түрлі әдіс-тәсілдер қолдану.2. Аудиожазба көрсету.Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?1. Топпен жұмыс баланы ынталандырады.2. Жұппен жұмыс жеке жұмыс жасауына ықпал етеді. |