|
Бөлім: |
Елтану 6.1 Дүниежүзі аймақтары |
|
Білім беру ұйымы |
Б.Қыдырбекұлы атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Болатхан А. |
|
Күні |
2.04.2025ж. |
|
Сыныбы: |
10а |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кешенді географиялық аудандастыру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарды түсіндіреді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тұлғалық қасиеттерін дамыту, өз ойын білдіру, жауапкершілікті сезіну, өзара құрмет көрсету, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу. |
барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлумдесу, оқушыларды түгендеу. «Тұлғалар тәлімі» атты психологиялық ахуал .
Жас мұраты, білім, тәлім — талабы. Ілияс Жансүгіров |
Мұғаліммен амандасады. Назарын сабаққа аударады.
|
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
|
4 минут |
Өткенді еске үсіру. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: « Сұрақ – жауап » 1.Елдерді морфологиялық ерекшеліктері бойынша қандай типтерге бөліп қарастырады? 2.Шашыраңқы мемлекеттерге қандай елдер жатады? 3.Созылыңқы мемлекеттерді атаңыздар. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру,мақсатын оқушыларға болжату. «Реверсивті оқу» әдісі арқылы тақырыпқа «көпір»жасау, сабақ мақсатын анықтау. У Р Ы Т С А Д Н А Д У А Қ Ы Л Я И Ф А Р Г О Е Г І Д Н Е Ш Е К
|
Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбын және мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады. |
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Мұғалім қысқаша сабақ мазмұнына тоқталады. Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: « Ойыңмен бөліс » №1 тапсырма. Дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихимәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар. 1-топ. Физикалық-географиялық аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар.
Дескриптор: - Дүниежүзін физикалық- географиялық аудандастырудың құрамбөліктерін анықтайды. - Бір құрам бөлікке мысал келтіреді. - физикалық-географиялық аудандастыру бірліктерін жазады. 2-топ. Тарихи-мәдени аудандастыруды сипаттаңыздар.
Дескриптор: - Дүниежүзін тарихи-мәдени аудандастырудың факторларын анықтайды. - Өркениет дамуының үш негізгі кезеңдерін сипаттайды. - Тарихи- мәдени аудандар жіктемесін жазады. 3-топ. Тарихи-мәдени аймақтарды сипаттаңыздар.
Дескриптор: - ЮНЕСКО жіктемесі бойынша аймақтарды анықтайды. - С.Хантингтон жіктемесі бойынша аймақтарды жазады. - В.Вольский жіктемесі бойынша аймақтарды анықтайды. 4-топ. Саяси-географиялық аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар
Дескриптор: - Дүниежүзін саяси-географиялық аудандастырудың факторларды анықтайды. - Х. Маккиндердің аудандастыру үлгісін жазады. - С.Коэннің геосаяси аудандастыруын анықтайды. Талқылау сұрақтары: -Кешенді географиялық аудандастыру қандай факторларға байланысты болады? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. |
Топтық тапсырманы орындайды.
|
Бағалау критерийі: Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдайды.
Бағалау «Жақсы сөз – жан азығы»
«Жарайсың», «Керемет»....
|
Оқулық
Алматы «Мектеп баспасы» 2019ж. 191-193, 194-196, 197-199 беттер.
Қосымша таратпа мәтін
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс . Әдісі: ««Иә , жоқ тұжырымдамасы » 2- тапсырма. Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдаңыздар.(+,-таңбасы арқылы).
Дескриптор: -Пайымдауларды тұжырымдайды. Талқылау сұрақтары:. -Аймақтану ілімін дамытқан кім ? - Тарихи- мәдени аудандастыруды түсіндіріп, талдаған ғалым? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. |
. Жұппен тапсырманы орындайды. |
Бағалау критерийі Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдайды.
Бағалау «Сэндвич»
|
Оқулық
Алматы «Мектеп баспасы» 2019ж. 191-193, 194-196, 197-199 беттер.
|
||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
Оқыту түрі: Жеке жұмыс . Әдісі: . « Зертте- Ізден » №3 тапсырма . Берілген тапсырмаларды орныдаңыздар. 1. Қазақстанның физикалық- географиялық аудандар картасынан 5 санымен тұрған ауданды анықтап, аймақтың аудандастырылуына әсер еткен факторға талдау жасаңдар.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2. Маккиндердің саяси үлгісі бойынша Қазақстанның сәйкес келетін орнын анықтап, әсер еткен факторды жазыңыздар.
_______________________________________________________ _______________________________________________________ 3.Дүниежүзінің тарихи – мәдени аудандандарын картадан сәйкестендірңіздер.
Талқылау сұрақтары: -Кешенді географиялық аудандастыруда негізге алынатын факторлар қандай? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіреді. |
|
Дескриптор: - Қазақстанның физикалық- географиялық аудандар картасынан 5 санымен тұрған ауданды анықтайды. 1 балл -Аймақтың аудандастырылуына әсер еткен факторға талдау жасайды. 2 балл - Маккиндердің саяси үлгісі бойынша Қазақстанның сәйкес келетін орнын анықтайды. 1 балл - Әсер еткен факторды жазады. 1 балл - Американың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл -Еуропаның тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Азияның тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Африканың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Аустралия және мұхиттық аралдардың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл
|
Оқулық
Сызбакарталар
https://wordwall.net/ru/resource/31041689
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 1минут |
Рефлекция. «Бір сөйлем» . Үйге тапсырма: Дүниежүзін өркениеттік негізде аудандастырудың |
Оқушылар. «Бір сөйлем» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кешенді географиялық аудандастыру.
Кешенді географиялық аудандастыру.
|
Бөлім: |
Елтану 6.1 Дүниежүзі аймақтары |
|
Білім беру ұйымы |
Б.Қыдырбекұлы атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Болатхан А. |
|
Күні |
2.04.2025ж. |
|
Сыныбы: |
10а |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кешенді географиялық аудандастыру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарды түсіндіреді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тұлғалық қасиеттерін дамыту, өз ойын білдіру, жауапкершілікті сезіну, өзара құрмет көрсету, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу. |
барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Сәлумдесу, оқушыларды түгендеу. «Тұлғалар тәлімі» атты психологиялық ахуал .
Жас мұраты, білім, тәлім — талабы. Ілияс Жансүгіров |
Мұғаліммен амандасады. Назарын сабаққа аударады.
|
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
|
4 минут |
Өткенді еске үсіру. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: « Сұрақ – жауап » 1.Елдерді морфологиялық ерекшеліктері бойынша қандай типтерге бөліп қарастырады? 2.Шашыраңқы мемлекеттерге қандай елдер жатады? 3.Созылыңқы мемлекеттерді атаңыздар. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру,мақсатын оқушыларға болжату. «Реверсивті оқу» әдісі арқылы тақырыпқа «көпір»жасау, сабақ мақсатын анықтау. У Р Ы Т С А Д Н А Д У А Қ Ы Л Я И Ф А Р Г О Е Г І Д Н Е Ш Е К
|
Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбын және мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады. |
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Мұғалім қысқаша сабақ мазмұнына тоқталады. Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: « Ойыңмен бөліс » №1 тапсырма. Дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихимәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар. 1-топ. Физикалық-географиялық аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар.
Дескриптор: - Дүниежүзін физикалық- географиялық аудандастырудың құрамбөліктерін анықтайды. - Бір құрам бөлікке мысал келтіреді. - физикалық-географиялық аудандастыру бірліктерін жазады. 2-топ. Тарихи-мәдени аудандастыруды сипаттаңыздар.
Дескриптор: - Дүниежүзін тарихи-мәдени аудандастырудың факторларын анықтайды. - Өркениет дамуының үш негізгі кезеңдерін сипаттайды. - Тарихи- мәдени аудандар жіктемесін жазады. 3-топ. Тарихи-мәдени аймақтарды сипаттаңыздар.
Дескриптор: - ЮНЕСКО жіктемесі бойынша аймақтарды анықтайды. - С.Хантингтон жіктемесі бойынша аймақтарды жазады. - В.Вольский жіктемесі бойынша аймақтарды анықтайды. 4-топ. Саяси-географиялық аудандарға бөлінуін сипаттаңыздар
Дескриптор: - Дүниежүзін саяси-географиялық аудандастырудың факторларды анықтайды. - Х. Маккиндердің аудандастыру үлгісін жазады. - С.Коэннің геосаяси аудандастыруын анықтайды. Талқылау сұрақтары: -Кешенді географиялық аудандастыру қандай факторларға байланысты болады? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. |
Топтық тапсырманы орындайды.
|
Бағалау критерийі: Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдайды.
Бағалау «Жақсы сөз – жан азығы»
«Жарайсың», «Керемет»....
|
Оқулық
Алматы «Мектеп баспасы» 2019ж. 191-193, 194-196, 197-199 беттер.
Қосымша таратпа мәтін
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Оқыту түрі: Жұптық жұмыс . Әдісі: ««Иә , жоқ тұжырымдамасы » 2- тапсырма. Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдаңыздар.(+,-таңбасы арқылы).
Дескриптор: -Пайымдауларды тұжырымдайды. Талқылау сұрақтары:. -Аймақтану ілімін дамытқан кім ? - Тарихи- мәдени аудандастыруды түсіндіріп, талдаған ғалым? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға сипаттама береді. |
. Жұппен тапсырманы орындайды. |
Бағалау критерийі Оқулық мәтінін пайдаланып, пайымдауларды тұжырымдайды.
Бағалау «Сэндвич»
|
Оқулық
Алматы «Мектеп баспасы» 2019ж. 191-193, 194-196, 197-199 беттер.
|
||||||||||||||||||||||||
|
15 минут |
Оқыту түрі: Жеке жұмыс . Әдісі: . « Зертте- Ізден » №3 тапсырма . Берілген тапсырмаларды орныдаңыздар. 1. Қазақстанның физикалық- географиялық аудандар картасынан 5 санымен тұрған ауданды анықтап, аймақтың аудандастырылуына әсер еткен факторға талдау жасаңдар.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2. Маккиндердің саяси үлгісі бойынша Қазақстанның сәйкес келетін орнын анықтап, әсер еткен факторды жазыңыздар.
_______________________________________________________ _______________________________________________________ 3.Дүниежүзінің тарихи – мәдени аудандандарын картадан сәйкестендірңіздер.
Талқылау сұрақтары: -Кешенді географиялық аудандастыруда негізге алынатын факторлар қандай? Мақсатқа оралу: дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіреді. |
|
Дескриптор: - Қазақстанның физикалық- географиялық аудандар картасынан 5 санымен тұрған ауданды анықтайды. 1 балл -Аймақтың аудандастырылуына әсер еткен факторға талдау жасайды. 2 балл - Маккиндердің саяси үлгісі бойынша Қазақстанның сәйкес келетін орнын анықтайды. 1 балл - Әсер еткен факторды жазады. 1 балл - Американың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл -Еуропаның тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Азияның тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Африканың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл - Аустралия және мұхиттық аралдардың тарихи – мәдени аудандандарын сәйкестендіреді. 1 балл
|
Оқулық
Сызбакарталар
https://wordwall.net/ru/resource/31041689
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 минут Үй тапсырмасы: 1минут |
Рефлекция. «Бір сөйлем» . Үйге тапсырма: Дүниежүзін өркениеттік негізде аудандастырудың |
Оқушылар. «Бір сөйлем» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады |
|
шағым қалдыра аласыз


















