|
Сабақ: Математика |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 1ә |
Қатысқандар : 13 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу. |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
|
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жаңа білімді меңгеріп. Фигураларды ажырата алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: төркөзді беттерге кесінділерді сала білу дағдыларын қалыптастырады. Кейбір оқушылар орындай алады: фигураларды өлшеп сыза алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: кесіндіні өлшеп сыза алады. |
|||
|
Түйінді сөздер мен тіркестер: Үшбұрыш – треугольник -traingle Шаршы – квадрат - square Тік төртбұрыш – прямоугольник - rectangular Дөңгелек – круг - round |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым сай келетін тіл стилі: Үшбұрыштың үш бұрышы, 3 қабырғасы болады. Тік бұрыштың 4 қабырғасы, 4 бұрышы; шаршының барлық қабырғасы бірдей тең болады. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Не себепті түзуді өлшеу алмаймыз? Шаршының қабырғалары тең (иә немесе жоқ) |
||||
|
Ишара: Жарайсыңдар! Бас бармақ арқылы қолдау көрсету. |
||||
|
Алдыңғы оқу |
«Кубизм» стратегиясы Сандарды қазақша, орысша, ағылшынша айту. 1. Қандай сызық? (түзу) 2. Мынау қандай сызық? (кесінді) 3. Мынау қандай сызық? (сынық сызық) 4. Мынау қандай қисық сызық? (тұйықталған) 5. Мынау қандай қисық сызық? (тұйықталмаған) |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі -Балалар, бүгін бізге көптеген қонақтар келіп отыр, қонақтармен амандасайықшы. Үш тілде амандасу.
Қолды көкке созайық, Азайтайық, қосайық. Сан есептің сарайын, Кәне бірге ашайық. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну. І топ «Үшбұрыш» ІІ топ «Шаршы» ІІІ топ «Тіктөртбұрыш» |
Шаттық шеңбері Топқа бөліну |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Сергіту сәті 3мин |
Қызығушылығын ояту «Пішіндер» ІІІ. Жаңа сабақ Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу.
Сызып көр. Үшбұрыштың 3 қабырғасы, 3 бұрышы болады. Оларды латынның бас әріптерімен белгілейміз. Мысалы, АВС, ВАС, ВСА . Тік төртбұрыш 4 қабырғасы, 4 бұрышы бар. КDЕF, DKFE, EFKD. Дәптерге мына фигураларды сыз. Фигураның ең қысқа қабырғасы қайсы? Оның ұзындығын өлше. Тышқанның іні. Тышқанның ініне кіретін барлық жолдардың ұзындығын өлше. Олардың ішіндегі ең қысқасының ұзындығы қандай? Дәптеріңе ұзындығы сондай кесінді сыз. Орындап көр.
Сергіту жаттығулары Орысша сергіту сәті. Фигураларды сыз.Топтық жұмыс. І топ а, в ІІ топ ә, г ІІІ топ б, ғ Фигураларды сызып, олар туралы айту. А) Тіктөртбұрыш 4 қабырғасы, 4 бұрышы бар. Ұзындығы, ені болады. В) Ромбы 4 қабырғасы 4 бұрышы бар, қабырғалары тең, шаршыға ұқсайды. Ә) үшбұрыш 3 бұрышы, 3 қабырғасы бар. Г) Көпбұрыш 5 бұрышы бар, 5 қабырғасы бар. Б) Сүйірбұрыш 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Ғ) Көпбұрыш 6 қабырғасы, 6 бұрышы бар. Фигуралардың көшірмесін жаса. Өзіндік жұмыс Өз бетінше жұмыс жасау кезінде сабақта алған фигураларды сызу дағдысын бекіту. Фигуралар сызамыз.
Суретті аяқта. Қоршаған заттар арасынан геометриялық фигураларға ұқсас фигуралар барын түсінуге бағытталған. |
Видео ролик көрсету Кеспе әріптер Оқулықпен, дәптермен жұмыс Жұптық жұмыс Сергіту сәтіне арналған жинақ Топтық жұмыс Жұмыс дәптері Фигура салу Суретті аяқтта. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс.
|
«Бес саусақ» әдісі |
||
|
Қосымша мәліметтер |
|
|||
|
Саралау - оқушыларға қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар фигураларды үш тілде айта алады. Фигуралардан әртүрлі заттар құрастыра алады. |
Бағалау – оқушыларды мадақтау, смайликтер арқылы бағалау. |
АКТ, өнер, көркем еңбек. Ағылшын, орыс тілі. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу.
Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу.
|
Сабақ: Математика |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 1ә |
Қатысқандар : 13 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу. |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
|
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жаңа білімді меңгеріп. Фигураларды ажырата алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: төркөзді беттерге кесінділерді сала білу дағдыларын қалыптастырады. Кейбір оқушылар орындай алады: фигураларды өлшеп сыза алады. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: кесіндіні өлшеп сыза алады. |
|||
|
Түйінді сөздер мен тіркестер: Үшбұрыш – треугольник -traingle Шаршы – квадрат - square Тік төртбұрыш – прямоугольник - rectangular Дөңгелек – круг - round |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым сай келетін тіл стилі: Үшбұрыштың үш бұрышы, 3 қабырғасы болады. Тік бұрыштың 4 қабырғасы, 4 бұрышы; шаршының барлық қабырғасы бірдей тең болады. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Не себепті түзуді өлшеу алмаймыз? Шаршының қабырғалары тең (иә немесе жоқ) |
||||
|
Ишара: Жарайсыңдар! Бас бармақ арқылы қолдау көрсету. |
||||
|
Алдыңғы оқу |
«Кубизм» стратегиясы Сандарды қазақша, орысша, ағылшынша айту. 1. Қандай сызық? (түзу) 2. Мынау қандай сызық? (кесінді) 3. Мынау қандай сызық? (сынық сызық) 4. Мынау қандай қисық сызық? (тұйықталған) 5. Мынау қандай қисық сызық? (тұйықталмаған) |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі -Балалар, бүгін бізге көптеген қонақтар келіп отыр, қонақтармен амандасайықшы. Үш тілде амандасу.
Қолды көкке созайық, Азайтайық, қосайық. Сан есептің сарайын, Кәне бірге ашайық. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну. І топ «Үшбұрыш» ІІ топ «Шаршы» ІІІ топ «Тіктөртбұрыш» |
Шаттық шеңбері Топқа бөліну |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Сергіту сәті 3мин |
Қызығушылығын ояту «Пішіндер» ІІІ. Жаңа сабақ Кесінділерді өлшеу. Фигураларды салу.
Сызып көр. Үшбұрыштың 3 қабырғасы, 3 бұрышы болады. Оларды латынның бас әріптерімен белгілейміз. Мысалы, АВС, ВАС, ВСА . Тік төртбұрыш 4 қабырғасы, 4 бұрышы бар. КDЕF, DKFE, EFKD. Дәптерге мына фигураларды сыз. Фигураның ең қысқа қабырғасы қайсы? Оның ұзындығын өлше. Тышқанның іні. Тышқанның ініне кіретін барлық жолдардың ұзындығын өлше. Олардың ішіндегі ең қысқасының ұзындығы қандай? Дәптеріңе ұзындығы сондай кесінді сыз. Орындап көр.
Сергіту жаттығулары Орысша сергіту сәті. Фигураларды сыз.Топтық жұмыс. І топ а, в ІІ топ ә, г ІІІ топ б, ғ Фигураларды сызып, олар туралы айту. А) Тіктөртбұрыш 4 қабырғасы, 4 бұрышы бар. Ұзындығы, ені болады. В) Ромбы 4 қабырғасы 4 бұрышы бар, қабырғалары тең, шаршыға ұқсайды. Ә) үшбұрыш 3 бұрышы, 3 қабырғасы бар. Г) Көпбұрыш 5 бұрышы бар, 5 қабырғасы бар. Б) Сүйірбұрыш 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Ғ) Көпбұрыш 6 қабырғасы, 6 бұрышы бар. Фигуралардың көшірмесін жаса. Өзіндік жұмыс Өз бетінше жұмыс жасау кезінде сабақта алған фигураларды сызу дағдысын бекіту. Фигуралар сызамыз.
Суретті аяқта. Қоршаған заттар арасынан геометриялық фигураларға ұқсас фигуралар барын түсінуге бағытталған. |
Видео ролик көрсету Кеспе әріптер Оқулықпен, дәптермен жұмыс Жұптық жұмыс Сергіту сәтіне арналған жинақ Топтық жұмыс Жұмыс дәптері Фигура салу Суретті аяқтта. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс.
|
«Бес саусақ» әдісі |
||
|
Қосымша мәліметтер |
|
|||
|
Саралау - оқушыларға қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар фигураларды үш тілде айта алады. Фигуралардан әртүрлі заттар құрастыра алады. |
Бағалау – оқушыларды мадақтау, смайликтер арқылы бағалау. |
АКТ, өнер, көркем еңбек. Ағылшын, орыс тілі. |
||
шағым қалдыра аласыз














