Материалдар / "Кестелер" тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

"Кестелер" тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
HTML тілінде кестелермен жұмыс. Кестені құру үшін қолданылатын тегтерді. Кестенің негізгі элементтерін. Кестенің ені мен биіктігін өзгертуді. Кестенің ішкі және сыртқы шекараларын анықтауды үйрету
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Маусым 2022
285
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі


«Түркістан облысының адами әлеуетті дамыту басқармасы» ММ


«Түлкібас агробизнес және саяхат колледжі» МКҚК






КЕЛІСІЛДІ БЕКІТЕМІН

колледж әдіскері директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

___________ А.С.Керимкулова ___________ Л.С.Байсеитова

(қолы) (қолы)

«____»_________ 2021 ж. «____» _________ 2021 ж.





«Әлеуметтік - экономикалық» пәндік циклдік комиссиясы


10410300- «Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару»





Тақырыбы: «Кестелер»

Пәні: Информатика



Педагог: Торебеков Д.М
















Т.Рысқұлов 2021 жыл



«Әлеуметтік-экономикалық» пәндік циклдік комиссиясы мәжілісінде қарастырылып, бекітілді.

№ _____ хаттама «_____» ____________ 2021 жыл

«Әлеуметтік-экономикалық» ПЦК төрағасы _____________ Ф.Эшанкулова

(қолы)




















































Сабақ жоспары № 6

Мамандығы: 10410300- Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару

Пәні: Информатика

Өткізілетін күні: 27.11.2021 ж.

Топ: Т–111

Сабақтың тақырыбы: Кестелер

Сабақтың типі: Білімді, білікті, іскерлікті бақылау және бағалау сабағы

Сабақтың түрі: жарыс сабағы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Кестені құру үшін қолданылатын тегтерді. Кестенің негізгі элементтерін. Кестенің ені мен биіктігін өзгертуді. Кестенің ішкі және сыртқы шекараларын анықтауды үйрету

Дамытушылық: Білім алушылардың программалау ортасында жұмыс жасау шеберліктерін, программа тегтерін қолданып программа құра білу дағдыларын қалыптастыру. Гипермәтінді программалауды тиімді пайдалана отырып, веб бетпен жұмыс жасауды игерту.

Тәрбиелік: Бағдарлама құру кезінде ұқыптылығын, тиянақтылығын, өз мамандығына деген кәсіби қызығушылықтарын және шеберліктерін қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

Студенттер түсінуі тиіс: HTML бағдарламасында кесте құрып, кестенің ені мен биіктігін өзгертуді. Кестенің ішкі және сыртқы шекараларын анықтауды үйрену

Студенттердің құндылық бағдары болуы: HTML бағдарламасында кестенің ені мен биіктігін өзгертуді. Кестенің ішкі және сыртқы шекараларын анықтауды үйрену Студенттер жасай біледі: HTML бағдарламасында кесте құрып, жұмыс істеу қағидаларын сипаттау

Сабақтың технологиясы мен әдіс-тәсілдері: IT- технологиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы, интербелсенді әдіс, өзіндік сараптау, сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс: Информатика, Қазақ тілі, Ағылшын тілі, Орыс тілі, Математика,Сызу.

Сабақты жабдықтау:

Сабақтың көрнекілігі: слайд, кесте,сөзжұмбақ, бағалау парағы.

Оқытудың техникалық жабдықтары: интерактивті тақта, дербес компьютер.

Оқыту орны: 210 аудитория.


Әдебиеттер:


Негізгі:


  1. P.А. Кадиркулов, Г.К. Нурмуханбетова. Информатика. Учебник для 10 кл.+ CD. Алматыкітап 2019

  2. В. Г. Архипова, Р. Г. Амдамова, К.Б. Кадыракунов. Алматыкітап.2020. Информатика. Учебник для 11 кл.+ CD

  3. Г.И.Салгараева, Ж.Б.Базаева, А.С. Маханова. Информатика. Учебник для 10кл.+ CD. Арман-ПВ, 2019

  4. Г.И.Салгараева, Ж.Б. Базаева, А.С. Маханова. Информатика. Учебник для 11 кл.+ CD. Арман-ПВ, 2020

Қосымша :


  1. М.А. Ливенец, Б.Б. Ярмахов. Программирование мобильных приложений в MITAppInventor «Практикум».

  2. Л.Л. Басова. Информатика. 10 класс. Базовый уровень.- М.: 2017

  3. Л.Л. Басова. Информатика. 11 класс. Базовый уровень.- М.: 2017

  4. Дж. Мюллер, П. Массаран. Искусственный интеллект для чайников. Москва – Санкт –Петербург: Диалектика, 2019

5.А. Сергеев Основы локальных компьютерных сетей. Учебное пособие- СПб: Лань, 2016

Сабақтың барысы

I. Сабақты ұйымдастыру: 3 мин

Студенттермен сәлемдесу, санитарлық эпидемиологиялық шараларды сақтап отыруларын қадағалау. Сабаққа қатысулары мен сабаққа дайындықтарын тексеру, ынта назарларын ұйымдастыру. Сабақтың мақсаты мен тақырыбын және жоспарын хабарлау, студенттерді екі топқа бөлу.

Сәлеметсіздер ме, құрметті студенттер! Әлемді дүрліктірген коронавирус пандемиясына байланысты ең алдымен жеке бас гигиенамызды сақтап, қолды жиі жуып, антисептикті қолданып тұруымыз керек. Бөлмені жиі желдетіп, түшкіргенде қол орамал қолданғанымыз жөн. Медициналық масканы әрбір 2-3 сағат сайын ауыстырып отыруымыз керек.

Ал енді кезекті сабағымызды бастайық.

Бүгінгі сабақта біз HTML туралы жаңа мәліметтер мен жаңа білімдер аламыз. Бүгінгі сабақ көптеген көрнекі материалдарды, терминдерді, ұғымдарды жадыларында сақтап қалуды талап етеді. Бұл жағдайда барлық мүмкін ресурстар интернет арқылы оқу процесін жүзеге асыру үшін пайдаланылады. Осылайша, біз сіздермен бірге сабағымызды дәстүрлі, яғни офлайн форматта өткіземіз.

II. Өткен тақырыптарға шолу. 7 мин

  • «Полиглот» - үш тілде сұрақтарға жауап беру.

Термин сөздер


Қазақ

Орыс

Ағылшын

кестелер

таблицы

tables

мәтін 

текст

text

төртбұрышты жақтаулар 

квадратные рамы

square frames

графикалық бейнелер


графические изображения

graphic images

файл 

файл 

file

құжат


документ


Document


пернетақта

клавиатура

keyboard




Үй тапсырмасын бекіту: 1 тур топтар кезек – кезек сұрақ таңдайды және жауап береді. Дұрыс жауап үшін 1 ұпай, жауап бере алмаса кезек келесі топқа өтеді. 5мин

Кроссворд сұрақтары:

  1. Көлденеңнен: Компьютерлік вирустарға қарсы бағдарламаларды қалай атаймыз

  2. Тігінен: Көп тараған вирустардың бірі (атауы)

  3. Тігінен: Мәліметтерді архивтеуге арналған бағдарламалардың жалпы атауы

  4. Көлденеңнен: Антивирустық бағдарлама (атауы екі сөз)

  5. Тігінен: Архивтеуші бағдарлама (атауы)

  6. Көлденеңнен: Win Rar және WinZip бағдарламаларының көмегімен жасалатын файлдар

  7. Тігінен. Антивирустық бағдарлама (атауы)

  8. Көлденеңнен: Вирустың түрі (атауы)

  9. Тігінен: Өздігінен көбейетін, компьютерге зақым келтіретін бағдарлама

10. Тігінен: Архивтеуші бағдарлама (атауы)

Сәйкестендіру тесті:

 1. MS Word редакторын іске қосу жолы

А. Мәтінді курсивпен жазады

2. Құжатты сақтау командасы

В. Файл – Создать (Құру)

3. Мәтінді пішімдеу деген не?

С. Пуск Все программы – Microsoft Office – Microsoft Word

4. Жаңа құжат құру командасы

D. <Enter> пернесі

5. Мәтінді редакциялау деген не?

E. Файл – Сохранить как.. (Сақтау)

6. MS Word-та абзац қай пернені басумен аяқталады?

F. Мәтіннің пішімін оның параметрлері арқылы қою

7. К - батырмасының қызметі қандай?

G. Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру, құжаттың мазмұнын түзету



Студенттер жауап парақтарын тарату, студенттер тесттің жауаптарын бір-біріне беру арқылы өздері тексереді.




III.Сабақты өткізуді ұйымдастыру: сабақтың мақсаты мен таныстыру, кесте құру әдістемесін меңгерту: 5 мин

Блокнот парақшасын ашып, құратын кестенің кодын блокнот бетіне орналастырамыз.



<html

<body text =blue> <table border =10

bordercolor = green

width=100% align = center bgcolo =

"yellow">

<caption align = bottom> <H2> Oқушылар жайлы дерек </H2>

</caption>

<tr> <th colspan = 4> 6-сыныm оқушыларының тізімі

</th> </tr>

<tr> <th> &nbsp; </th> <th> Аты-жөні </th> <th> Мекенжайы </th>

</tr>

<tr> <th rowspan = 3> Yлдар </th> <td> Жаңабаев Жандос </td> <td>

Cәтбаев көшесі, 10-үй, 126 mәтер </td> </tr>

<tr> <td> Мұқан уаныш </td> <td> 6л-0араби даңғылы, 15-үй, 225-mәтер </td>

</tr>

<tr> <td> Төреғали Даниeр </td> <td> Cейфуллин көшесі, 101-үй, 6-mәтер </td>

</tr>

<tr> <th rowspan = 3> ыздар </th>

<td> Cәкен Cандуғаш </td> <td> Cейфуллин көшесі, 101-үй, 25-mәтер

</tr>

<tr> <td> bақытжанқызы Айман </td> <td> Абай даңғылы, 115-үй, 121-mәтер

</td> </tr>

<tr> <td> Төлебай Жанар </td> <td> Мұратбаев көшесі, 36-үй, 95-mәтер

</td> </tr>

</table>

</body>

</html>




IV. Сабақты өткізуге нұсқау беру: 45мин

1. Әдістемелік нұсқаулық арқылы тапсырма орындау

2. Студенттердің өз бетімен тапсырма орындауы

3. Нұсқау беру


V.Білімді бекіту, алған білімдерін пысықтау:

  • Сапер ойыны (15 мин)

25 ұяшықтан тұрады, ұяшықтарда бомба, пистолет, найзағай, жүрек, 10 және 20 ұпайлар жасырылған.


Ойын шарты: топтар ұяшық таңдайды егер 10 ұпай түссе сұраққа жауап беру арқылы 10 ұпай алады, 20 ұпайды да солай алады, бомба түссе барлық ұпайлары күйеді, пистолет түссе қалаған командадан ұпайларының жартысын алады, найзағай түссе қалаған командадан барлығын алады, жүрек түссе ұпайының жартысын басқа командаға силыққа береді.

Қалаған командадан ұпайлардың барлығын алады

Ұпайының жартысын басқа командаға силыққа береді.


Ұпайларының барлығы күйеді

Қалаған командадан ұпайларының жартысын алады.







Сапер ойынының сұрақтары.

  1. HTML дегеніміз не? гипермәтінді белгілеу тілі.

  2. Web-сайтты жобалаудың неше кезеңдері бар ? 7

  3. Сырғымалы жолдар деген не? <MARQUEE> және </MARQUEE> тегтері браузер терезесінде жолдың бір шетінен екінші шетіне жылжып отыратын «сырғымалы жол»

  4. HTML тiліндегi тегтер екi топқа бөлінеді қандай?: жұпты, жұпсыз.

  5. Не себепті HTML тілінде тегтер жұпты және жұпсыз тегтер деп бөлінеді? Жұпты тегтерде бiр тег ашылса, келесi тег оны жабады.

Жұпсыз тегтер – тег ашылып, жабылуды қажет етпей қолданыла беретін тегтер.

  1. Гипермәтін деген не? Компьютер немесе басқада электронды құрылғыларда оқылатын мәтіндер

  2. Web-құ жат деген не? тегтермен толықтырылған мәтіндік файл,оның мәтіндерін бір-бірі мен байланыстыра отырып, белгілеуге мүмкіндік беретін HTML тілі.

  3. Web-сайт деген не? бір тақырып бойынша біріктірілген және өзара гиперсілтемелер мен байланыстырылған web-беттер жиынтығы.

  4. Кодты блокнотта жазамызда,сақтау қалай болады? Файл ... ретінде сақ тау (Сохранить как) Файл атауы nаmе*.html

  5. Гипермәтін терминін алғаш рет америкалық әлеуметтанушы, философ 1963 жылы айналымға енгізді кім? Тед Нель

  6. ТЕГ дегеніміз не ? HTML тiлiнде колданылатын командалар «тег» деп атала ды.

  7. Web-сайт – негізгі екікомпонентті ? front – end көрсету, back – end Жүзеге асыру

  8. HTML Гипермәтінді белгілеу тілінің толық жазылуы (Hyper Text Markup Language)

  9. Сайт тың кар та сы (Sitemap) сайттың барлық бөлім дері, ішкі бө лімдері, сайттағы мәліметтер көрсетілген жеке бет.



V. Сабақты қорытындылау, бағалау: 5 мин

Сабақта жақсы атсалысқан студенттерді «Бағалау парағы» арқылы бағалау, ынтасыздық танытқан студенттерге ескерту.


5. Сабақ бойынша рефлексия

Кесте толтыру


Р/с

Нені білемін?

Нені білдім?

Не білгім келеді?













     


VI. Үй тапсырмасын беру:

1)Н.Ә: [1]. 158-161

Қ.Ә:

2)СӨЖ

3)техникалық диктант



Педагог:___________________Торебеков Д.М.

(қолы)


























р/с

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!