|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Пәні |
Информатика |
|||
|
Бөлім |
Электрондық кесте арқылы есеп шығару |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Алиева Г. Г. |
|||
|
Күні |
09.12.21ж. |
|||
|
Сынып 7 А |
Қатысушалыр саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау Зерттеу сұрағы: Диаграмма құрудың маңыздылығы неде |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Электрондық кесте MS Excel-де жұмыс жасай отырып, диаграмма түсінігін қалыптастыру, диаграмма құру |
|||
|
Сабақт түрі |
Аралас |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, физика |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру 10 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Білу ойлау деңгейі Үй тапсырмасын сұрау Баған, жол, ұяшық, кесте, office, Excel, форматтау, туралау, жақтау, сан, мәтін, формула, Lotus, VisiCalc, адрес
|
Мұғаліммен амандасады. Сабақтың тақырыбын. дәптерге жазады, сабақтың тақырыбын, мақсатын оқиды. Сабақтың мақсаттарымен танысады. Сұрақтарға жауап береді: Филвордтан өткен тақырып бойынша термин сөздерді тауып, анықтамасын айтады |
БК: оқушылар теминдердің анықтамасын айтады 1 Стикер - 1 балл |
Моноблок (интербелсенді тақта), презентация, филворд |
|
Жаңа білім 7 минут Практикалық тапсырма орындау (Деңгейлік тапсырмалар): 23 минут |
Түсіну ойлау деңгейі Видеосабақ: Диаграмма – санды деректердің ерекшеліктерін визуалды қабылдауға ыңғайлы, түсінуге жеңіл етіп график түрінде ұсыну әдісі. Диаграмма элементтерін өзгерту үшін мәзірде орналасқан «Макет» батырмасын басып, «Подпись» құралдар тақтасын таңдаймыз. «Подпись» құралдар тақтасы диаграмманың атын өзгертуге, көлденең және тік осьтерге ат қоюға, бағаналарға атау (тақырып), бағаналар мәнін қоюға, бағаналар мәні бойынша диаграмманың төменгі жағына кесте жасауға болады. Диаграмма түрлері: гистограмма, аймақтық, нүктелік, график, круговая, поверхность, пузырьковая, лепестковая, биржевая, кольцевая, сызықтық. Жаңа термин сөздердің сөздігі: Диаграмма – диаграмма – diagram Қолдану, талдау ойлау деңгейлері
|
Мұғалімді тыңдайды Видеосабақты қарайды, тыдайды Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 85 бетіндегі тапсырманы орындайды. Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 84 бетіндегі тапсырманы орындайды. Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 83 бетіндегі «Тоқсандық бағалар» жобасы тапсырмасын орындайды. |
1 -тапсырма – 2 балл 2 -тапсырма -3 балл 3 -тапсырма - 4 балл |
Моноблок (интербелсенді тақта), Видеосабақ, презентация Моноблок (интербелсенді тақта), оқулық, таратпа материалдар, презентация |
|
Қорытындылау 2 минут |
Желпуіш әдісі арқылы |
Желпуіштегі сұрақтарға балалар жауап беріп, ойларын қорытады |
|
Желпуіш |
|
Бағалау |
Оқушылар жинаған стикер саны бойынша бағаланады |
Өзін-өзі бағалау |
|
Бағалау парақтары, стикер |
|
Кері байланыс |
«Плюс» «Минус» «Қызықты» әдісі |
Оқушылар парта үстіндегі арнайы жапсырылған стикерлерге бүгінгі сабақ боцйынша «+, -, қызықты» белгілерін жазып кетеді |
|
Стикер |
|
Үй тапсырмасы |
«Диаграмма» тақырыбына мобильді бағдарламада ұялы телефон арқылы 5 терминнен тұратын кроссворд құрыңыз |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Мобильді қосымша |
А деңгейі
-
- тапсырма. 2 балл – 5 минут (85 беттегі 4 -тапсырма)
Жолдың S(t) уақытқа тәуелділігінің графигі келтірілген. Осы деректерді пайдаланып, MS Excel – де кесте жаса. Диаграмманың График деген түрін құр.
-
S (m)
t (c)
10
2
20
4
30
6
40
8

1- тапсырма Дескрипторы
-
Кесте құрады
1 балл
-
Диаграмма құрады
1 балл
Барлығы
2 балл
-
В деңгейі
2 - тапсырма. 3 балл – 8 минут (84 беттегі 2 - тапсырма)
Социологиялық сауалнамаға сәйкес, жастар арасындағы ең танымал әлеуметтік желілер мен мессенджерлер анықталды. Әлеуметтік желілер рейтінгісінің гистограммасын құр. Сауалнамаға шамамен 2000 адам қатысқан. Әрбір әлеуметтік желінің қолданушы санын анықта.
-
Әлеуметтік желілерді рейтингісі
Процент %
WhatsApp
85 %
Instagram
70 %
FaceBook
29 %
Басқалары
1 %
-
2- тапсырма Дескрипторы
-
Кесте құрады
1 балл
-
Гистограмма құрады
1 балл
-
Сауалнамаға қатысқан қолданушы санын анықтайды
1 балл
Барлығы
3 балл
-
С деңгейі
3 – тапсырма. 4 балл –10 минут (83 беттегі тапсырма)
MS Excel бағдарламасында 7 сынып оқушыларының информатика, алгебра, физика пәндерінен тоқсандық бағаларының кестесін жаса. Білім сапасын пайыздық үлесін диаграмма арқылы көрсет.
Орында:
1. Кесте құр;
2. Жиынтық сандар бойынша Информатика пәнінің Круговая диаграммасын құр;
3. Диаграммаға ат бер.
4. IT саласында диаграммалар қандай мақсатта қолданылады. Мысал келтір
-
№
Оқушы
Информатика
Алгебра
Физика
1
Әсет
5
4
3
2
Анел
4
3
4
3
Ахат
3
3
4
4
Айдос
4
5
5
5
Жанел
4
3
5
«5» саны
1
1
2
«4» саны
3
1
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Алиева Ару Габдууллаевна05 Сәуір 2022
502
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізКестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Тақырып бойынша 31 материал табылдыКестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Материал туралы қысқаша түсінік""Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы" атты 7 сыныпқа арналған информатика пәнінен ашық сабақМатериалдың қысқаша нұсқасыҚысқа мерзімді жоспары
Пәні
Информатика
Бөлім
Электрондық кесте арқылы есеп шығару
Педагогтың аты-жөні
Алиева Г. Г.
Күні
09.12.21ж.
Сынып 7 А
Қатысушалыр саны
Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы:
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау
Зерттеу сұрағы:
Диаграмма құрудың маңыздылығы неде
Сабақтың мақсаты:
Электрондық кесте MS Excel-де жұмыс жасай отырып, диаграмма түсінігін қалыптастыру, диаграмма құру
Сабақт түрі
Аралас
Пәнаралық байланыс
Математика, физика
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өткен білімді еске түсіру
10 минут
Сәлемдесу, түгендеу.
Білу ойлау деңгейі
Үй тапсырмасын сұрау
Баған, жол, ұяшық, кесте, office, Excel, форматтау, туралау, жақтау, сан, мәтін, формула, Lotus, VisiCalc, адрес

Мұғаліммен амандасады.
Сабақтың тақырыбын. дәптерге жазады, сабақтың тақырыбын, мақсатын оқиды.
Сабақтың мақсаттарымен танысады.
Сұрақтарға жауап береді:
Филвордтан өткен тақырып бойынша термин сөздерді тауып, анықтамасын айтады
БК: оқушылар теминдердің анықтамасын айтады
1 Стикер -
1 балл
Моноблок (интербелсенді тақта), презентация, филворд
Жаңа білім
7 минут
Практикалық тапсырма орындау (Деңгейлік тапсырмалар):
23 минут
Түсіну ойлау деңгейі
Видеосабақ:
Диаграмма – санды деректердің ерекшеліктерін визуалды қабылдауға ыңғайлы, түсінуге жеңіл етіп график түрінде ұсыну әдісі.
Диаграмма элементтерін өзгерту үшін
мәзірде орналасқан «Макет» батырмасын басып, «Подпись» құралдар тақтасын таңдаймыз. «Подпись» құралдар тақтасы диаграмманың атын өзгертуге, көлденең және тік осьтерге ат қоюға, бағаналарға атау (тақырып), бағаналар мәнін қоюға, бағаналар мәні бойынша диаграмманың төменгі жағына кесте жасауға болады.
Диаграмма түрлері: гистограмма, аймақтық, нүктелік, график, круговая, поверхность, пузырьковая, лепестковая, биржевая, кольцевая, сызықтық.
Жаңа термин сөздердің сөздігі:
Диаграмма – диаграмма – diagram
Қолдану, талдау ойлау деңгейлері



Мұғалімді тыңдайды
Видеосабақты қарайды, тыдайды
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 85 бетіндегі тапсырманы орындайды.
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 84 бетіндегі тапсырманы орындайды.
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар кітаптың 83 бетіндегі «Тоқсандық бағалар» жобасы тапсырмасын орындайды.
1 -тапсырма – 2 балл
2 -тапсырма -3 балл
3 -тапсырма - 4 балл
Моноблок (интербелсенді тақта),
Видеосабақ, презентация
Моноблок (интербелсенді тақта),
оқулық, таратпа материалдар, презентация
Қорытындылау
2 минут
Желпуіш әдісі арқылы
Желпуіштегі сұрақтарға балалар жауап беріп, ойларын қорытады
Желпуіш
Бағалау
Оқушылар жинаған стикер саны бойынша бағаланады
Өзін-өзі бағалау
Бағалау парақтары, стикер
Кері байланыс
«Плюс» «Минус» «Қызықты» әдісі
Оқушылар парта үстіндегі арнайы жапсырылған стикерлерге бүгінгі сабақ боцйынша
«+, -, қызықты» белгілерін жазып кетеді
Стикер
Үй тапсырмасы
«Диаграмма» тақырыбына мобильді бағдарламада ұялы телефон арқылы 5 терминнен тұратын кроссворд құрыңыз
Үй тапсырмасын жазып алады
Мобильді қосымша
А деңгейі
-
- тапсырма. 2 балл – 5 минут (85 беттегі 4 -тапсырма)
Жолдың S(t) уақытқа тәуелділігінің графигі келтірілген. Осы деректерді пайдаланып, MS Excel – де кесте жаса. Диаграмманың График деген түрін құр.
-
S (m)
t (c)
10
2
20
4
30
6
40
8

1- тапсырма Дескрипторы
-
Кесте құрады
1 балл
-
Диаграмма құрады
1 балл
Барлығы
2 балл
-
В деңгейі
2 - тапсырма. 3 балл – 8 минут (84 беттегі 2 - тапсырма)
Социологиялық сауалнамаға сәйкес, жастар арасындағы ең танымал әлеуметтік желілер мен мессенджерлер анықталды. Әлеуметтік желілер рейтінгісінің гистограммасын құр. Сауалнамаға шамамен 2000 адам қатысқан. Әрбір әлеуметтік желінің қолданушы санын анықта.
-
Әлеуметтік желілерді рейтингісі
Процент %
WhatsApp
85 %
Instagram
70 %
FaceBook
29 %
Басқалары
1 %
-
2- тапсырма Дескрипторы
-
Кесте құрады
1 балл
-
Гистограмма құрады
1 балл
-
Сауалнамаға қатысқан қолданушы санын анықтайды
1 балл
Барлығы
3 балл
-
С деңгейі
3 – тапсырма. 4 балл –10 минут (83 беттегі тапсырма)
MS Excel бағдарламасында 7 сынып оқушыларының информатика, алгебра, физика пәндерінен тоқсандық бағаларының кестесін жаса. Білім сапасын пайыздық үлесін диаграмма арқылы көрсет.
Орында:
1. Кесте құр;
2. Жиынтық сандар бойынша Информатика пәнінің Круговая диаграммасын құр;
3. Диаграммаға ат бер.
4. IT саласында диаграммалар қандай мақсатта қолданылады. Мысал келтір
-
№
Оқушы
Информатика
Алгебра
Физика
1
Әсет
5
4
3
2
Анел
4
3
4
3
Ахат
3
3
4
4
Айдос
4
5
5
5
Жанел
4
3
5
«5» саны
1
1
2
«4» саны
3
1
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx05.04.2022502Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі
-











