Сабақ№
|
Мектеп:
|
Күні:
Сынып: 9
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кез келген бұрыштың тригонометриялық
функциялары
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Кез келген бұрыштың
тригонометриялық функциялары бойынша алған білімдерін жинақтай
отырып, есеп шығаруда формулалар мен кестені тиімді пайдалану
дағдыларын қалыптастыру.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Бұрыштың градустық және
радиандық өлшемдерін таба алады
Оқушылардың басым бөлігі: тригонометриялық
функцияларға анықтама бере алады, олардың мәнін
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: Геометрияда берілген
анықтамамен салыстыру.Бірлік дөңгелекте тригонометриялық
функциялардың мәндерін таба білуге үйрету.
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар осы тақырып бойынша
білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын
қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдік
мақсат
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді,
қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере
алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
|
Русский
|
English
|
радиан
|
радиан
|
Radian
|
шеңбер
|
окружность
|
Circle
|
Бұрыш өлшемдерін
түрлендіру
|
Преобразование измерений
углов
|
Converting units of angle mesure
|
Стандарт орналасу
|
Стандартное
расположение
|
Standard position
|
Дербес бағытталған
бұрыш
|
Частный направленнный
угол
|
Primary directed
angle
|
Бастапқы қабырға
|
Начальная сторона
|
Initial side
|
Оң бұрыш
|
Положительный
угол
|
Positive angle
|
Теріс бұрыш
|
Отрицательный
угол
|
Negative angle
|
доға
|
дуга
|
Arc
|
180 –тан Үлкен
доға
|
Большая дуга
|
Major arc
|
|
Құндылықтарды дамыту
|
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік
қасиеттерін дамыту
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақста, интернет ресурстары
(сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар,
көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
|
Бастапқы білім
|
Оқушыларға
тригонометриялық функциялардың қасиеттерін, ширектерді қолдану
арқылы бұрыштардың ширектердегі таңбаларын анықтай білуге
үйрету;
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
Басы
5
минут
|
І.Ұйымдастыру сәті:
ІІ.Үй жұмысын тексеру:
Математикалық логикалық есептер арқылы «Миға
шабуыл»
|
Оқулық https://www.google.kz
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
7
минут
|
ІІІ.Қайталау
сұрақтары:
1.Бұрыштардың қандай өлшем бірліктері
бар?
2.Бір радиандық бұрыш дегеніміз не?
3.Жарты шеңбер мен толық шеңбер қандай градустық
және радиандық шамалармен өлшенеді?
4.Бұрыштың градустық өлшемін радианға және
радиандық өлшемін градусқа айналдыратын формулалар.
5.Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі,
котангенсінің анықтамасы.
IV. Кестені толтыру:
|
Оқулық әдістемелік нұсқау
|
Топпен жұмыс
13
минут
|
V.
Өзіндік жұмыс
І топ ІІ топ
1 тапсырма:
VI.
Кроссворд шешу:
көп
нүктелердің орнына тиісті сөздерді тауып жазу арқылы кроссвордтың
шешімін табу:
1.Кезкелген бұрыштың косинусы ....ке
тәуелді.
2.Нүкте ординатасының ( У ) радиусқа қатнасы .... деп
аталады.
3.Нүкте абсциссасының (Х) радиусқа қатнасы ..... дп
аталады.
4.Нүкте абсциссасының ординатаға қатнасы .... деп
аталады.
5.Нүкте ординатасының абсциссаға қатнасы .... деп
аталады
6.Кезкелген бұрыштың синусы ..... ке
тәуелді.
7.Бұрыштың ...иандық өлшемі.
|
Оқулық дидактикалық материал
|
Жұппен жұмыс
10
минут
|
VII. Сабақты бекіту: Тест тапсырмаларын орындау
Функциялардың графиктері бойынша қасиеттерін
салыстыру
Оқулықпен жұмыс
|
Оқулық әдістемелік нұсқау
|
Соңы
5
минут
|
VІ. Сабақты қорытындылау:
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді?
деген сұрақтарға жауап алу.
Маған сабақ ұнады. Тақырыпты
меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде
қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
VІІ. Үйге тапсырма:
|
Оқулық https://www.google.kz
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін
нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды марапаттау
|
Нұсқаулықпен
жүргізіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы
өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол
жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,
оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|