|
Тарих пәнінен сабақ жоспары № 4 сабақ |
Сабақтың тақырыбы: Киев Русінің құрылуы |
Ауызша және жазбаша жұмыстарының көлемі мен мазмұны: |
Қолданылатын технологиялар: |
Жаңа ұғымдар: Сармат –савромат, Дах, дай, даг, Гирканилер, Дайлар - адайлар |
|
Сынып: |
7 «а» |
көлемі әр деңгейге және бағдарламаға сәйкес келеді. |
Топтық жұмыс, СТО технологиясы- ның стратегиялары (зымыран сұрақтар) |
Көрнекіліктер: тақта, бор, Карта карточкалар. |
|
Күні: |
05.12.2017 ж. |
|
|
|
|
Топ |
Мақсаты |
Нәтиже |
|
|
|
А (жоғары деңгей) В (орта деңгей) С (төмен деңгей) |
Киев Русінің орналасу территориясы мен жорықтары және тарихшылардың зертеулерімен танысып, алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықандығын түсінеді. кәзіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жағдайларын айқындайды. |
Киев байланысын салыстыра отырып, тарихшылардың сарматтар туралы жазған еңбектерінің маңыздылығын қолданып түсінеді. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
Кезеңнің мақсаты: |
Уақыты: |
Әдіс-тәсілдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушылардың іс-әрекеттері
|
||||||||||||
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
3 мин. |
|
Оқушыларды түгендеу. Сыныпты 4 топқа (түстер арқылы бөліну) бөліу. Сәлемдесу ( Әр топ жұппен тұрып бір-бірінің қолдарын ұстап, бастарын изеп, ілтипат білдіру арқылы сәлем беру, қонақтарға сәлем беру, және мұғалімге сәлем беру.) Сабағымызды бастамас бұрын кейбір қағидаларды қайталайық. Басқаның пікірін сыйла Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме. Басқаның пікіріне құлақ сал Ойлағаныңды ортаға сал. Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. Сендерге мен әр оқушы жақсы нәтижеге жетсін деп тілектеспін! (топ басшысына бағалау парағын беріп, бағалауды түсіндіру) |
Мұғаліммен амандасып, 4 топқа бөлініп, отырады. Оқушылар бір-бірімен амандасып, сабаққа кіріседі. Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді. |
||||||||||||
|
Үйге берілген тапсырмаларды орындалуын, оқушылардың бұрын алған білімдерін тексеру. |
8 мин |
«Зымыран сұрақтар» ауызша тапсырмалар. |
Әр топта 1-2 оқушының үй тапсырмасын тексеремін. Қалған оқушыларды осы оқушылар тексеріп шығады. Барлық топқа сұрақтар қою. А тобы В тобы С тобы
«Зымыран сұрақтар»
|
Дәптерлерді ашып, үй тапсырмасын көрсетеді. 1-3 оқушы мазмұнын айтады . Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||
|
Параграф бойынша берілген мәтінмен танысып, топбасшы сыныптастарына жеткізу. |
1-2 мин 16 мин (10 мин мәтінмен танысу, 6 мин қорғау) |
Сұрақ-жауап «Бейнефильм» (Киев туралы ) Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Суреттерге, сөздерге қарап, бүгінгі сабақтың тақырыпты анықтау. (сақ, үйсін, қаңлы, ғұн, сармат) Киев Русінің құрылуы «Киев » еліміздің батыс аумағын б.з.б 8 ғасыр мен б.з-дың 5 ғасырында мекендеген. «Киев Русінің»- бұл... ? (ежелгі тайпалардың бірі) Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз – Киев Русінің құрылуы. Мақсатымыз – Киев орналасқан жерін, жорықтарын қоғамдық құрылысын түсіну. А тобы – «Киев орналасқан жері» § 4 В тобы – «Славяндар» § 4 С тобы – «Славяндардың шаруашылығы § 4. Ғұн тобы – «Ярослав Мудрыйң билігі» § 4 Оқушылардың жауаптардын қажет болса толықтыру. Айтылған ақпараттар бойынша қорытынды жасап кету. |
Сұраққа жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын ұсынады. Оқушылар мәтінді оқып, постер құрайды. (кесте, сызбанұсқа, т.б. түрінде) Тақырыпты қорғайды. |
||||||||||||
|
|
2 мин |
|
,, Кел билейік бәріміз,, |
|
||||||||||||
|
Осы сабақта алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, меңгеру. |
7 мин |
Топтық жұмыс «Тірек сөздер» |
Әр топқа «Тірек сөздер» топтамасы беріледі. І тобы – «Тарих мозаика» берілген сөздерден сөйлем құра? (сөйлеген скиф өте тіліне савроматтар Геродоттың жақын айтуынша тілде) І тобы – «Көне заман авторлары Киев Русі туралы» сызбасын аяқта.
ІІ тобы – Славяндар жөнінде жазып қалдырған грек тарихшысы ата. Сарматтарды картадан аумағын көрсету.
ІІІ тобы Кесте толтыру
|
Оқушылар жауабын қағазға жазып, бір оқушы бұны жинақтап айтады.
Берілген тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||
|
Оқушының өз-өзіне баға беру және қажеттілігін анықтау. |
1 мин |
|
Стикерге өз атыңды жазып, «жеміс ағашына» орналастырыңдар.
|
Стикерді жапсырады. «Жеміс ағашына» |
||||||||||||
|
Әділ бағаларды қою. |
5 мин |
|
Бағаларды түсіндіріп қорытындылау.
|
|
||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмаларды беру. |
1 мин |
|
§ 4 оқу.
|
Күнделіктерге үй тапсырмасын жазып алады. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Киев Русін қалай өзгертті ?
Киев Русін қалай өзгертті ?
|
Тарих пәнінен сабақ жоспары № 4 сабақ |
Сабақтың тақырыбы: Киев Русінің құрылуы |
Ауызша және жазбаша жұмыстарының көлемі мен мазмұны: |
Қолданылатын технологиялар: |
Жаңа ұғымдар: Сармат –савромат, Дах, дай, даг, Гирканилер, Дайлар - адайлар |
|
Сынып: |
7 «а» |
көлемі әр деңгейге және бағдарламаға сәйкес келеді. |
Топтық жұмыс, СТО технологиясы- ның стратегиялары (зымыран сұрақтар) |
Көрнекіліктер: тақта, бор, Карта карточкалар. |
|
Күні: |
05.12.2017 ж. |
|
|
|
|
Топ |
Мақсаты |
Нәтиже |
|
|
|
А (жоғары деңгей) В (орта деңгей) С (төмен деңгей) |
Киев Русінің орналасу территориясы мен жорықтары және тарихшылардың зертеулерімен танысып, алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықандығын түсінеді. кәзіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жағдайларын айқындайды. |
Киев байланысын салыстыра отырып, тарихшылардың сарматтар туралы жазған еңбектерінің маңыздылығын қолданып түсінеді. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
Кезеңнің мақсаты: |
Уақыты: |
Әдіс-тәсілдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушылардың іс-әрекеттері
|
||||||||||||
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
3 мин. |
|
Оқушыларды түгендеу. Сыныпты 4 топқа (түстер арқылы бөліну) бөліу. Сәлемдесу ( Әр топ жұппен тұрып бір-бірінің қолдарын ұстап, бастарын изеп, ілтипат білдіру арқылы сәлем беру, қонақтарға сәлем беру, және мұғалімге сәлем беру.) Сабағымызды бастамас бұрын кейбір қағидаларды қайталайық. Басқаның пікірін сыйла Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме. Басқаның пікіріне құлақ сал Ойлағаныңды ортаға сал. Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. Сендерге мен әр оқушы жақсы нәтижеге жетсін деп тілектеспін! (топ басшысына бағалау парағын беріп, бағалауды түсіндіру) |
Мұғаліммен амандасып, 4 топқа бөлініп, отырады. Оқушылар бір-бірімен амандасып, сабаққа кіріседі. Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді. |
||||||||||||
|
Үйге берілген тапсырмаларды орындалуын, оқушылардың бұрын алған білімдерін тексеру. |
8 мин |
«Зымыран сұрақтар» ауызша тапсырмалар. |
Әр топта 1-2 оқушының үй тапсырмасын тексеремін. Қалған оқушыларды осы оқушылар тексеріп шығады. Барлық топқа сұрақтар қою. А тобы В тобы С тобы
«Зымыран сұрақтар»
|
Дәптерлерді ашып, үй тапсырмасын көрсетеді. 1-3 оқушы мазмұнын айтады . Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||
|
Параграф бойынша берілген мәтінмен танысып, топбасшы сыныптастарына жеткізу. |
1-2 мин 16 мин (10 мин мәтінмен танысу, 6 мин қорғау) |
Сұрақ-жауап «Бейнефильм» (Киев туралы ) Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Суреттерге, сөздерге қарап, бүгінгі сабақтың тақырыпты анықтау. (сақ, үйсін, қаңлы, ғұн, сармат) Киев Русінің құрылуы «Киев » еліміздің батыс аумағын б.з.б 8 ғасыр мен б.з-дың 5 ғасырында мекендеген. «Киев Русінің»- бұл... ? (ежелгі тайпалардың бірі) Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз – Киев Русінің құрылуы. Мақсатымыз – Киев орналасқан жерін, жорықтарын қоғамдық құрылысын түсіну. А тобы – «Киев орналасқан жері» § 4 В тобы – «Славяндар» § 4 С тобы – «Славяндардың шаруашылығы § 4. Ғұн тобы – «Ярослав Мудрыйң билігі» § 4 Оқушылардың жауаптардын қажет болса толықтыру. Айтылған ақпараттар бойынша қорытынды жасап кету. |
Сұраққа жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын ұсынады. Оқушылар мәтінді оқып, постер құрайды. (кесте, сызбанұсқа, т.б. түрінде) Тақырыпты қорғайды. |
||||||||||||
|
|
2 мин |
|
,, Кел билейік бәріміз,, |
|
||||||||||||
|
Осы сабақта алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, меңгеру. |
7 мин |
Топтық жұмыс «Тірек сөздер» |
Әр топқа «Тірек сөздер» топтамасы беріледі. І тобы – «Тарих мозаика» берілген сөздерден сөйлем құра? (сөйлеген скиф өте тіліне савроматтар Геродоттың жақын айтуынша тілде) І тобы – «Көне заман авторлары Киев Русі туралы» сызбасын аяқта.
ІІ тобы – Славяндар жөнінде жазып қалдырған грек тарихшысы ата. Сарматтарды картадан аумағын көрсету.
ІІІ тобы Кесте толтыру
|
Оқушылар жауабын қағазға жазып, бір оқушы бұны жинақтап айтады.
Берілген тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||
|
Оқушының өз-өзіне баға беру және қажеттілігін анықтау. |
1 мин |
|
Стикерге өз атыңды жазып, «жеміс ағашына» орналастырыңдар.
|
Стикерді жапсырады. «Жеміс ағашына» |
||||||||||||
|
Әділ бағаларды қою. |
5 мин |
|
Бағаларды түсіндіріп қорытындылау.
|
|
||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмаларды беру. |
1 мин |
|
§ 4 оқу.
|
Күнделіктерге үй тапсырмасын жазып алады. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













