Сынып:
6
|
Ашық
сабақ
|
Сабақ тақырыбы:
|
Киіз үй - көшпелілердің
баспанасы.
|
Пән
мұғалімі:
|
Г.И.Мадиярова
|
Мақсаты:
|
Киіз үй құрылысы мен
тарихымен таныстыру.
|
Сабақ мақсаты:
|
Білімділік: киіз үй және оның жасау -
жабдықтары туралы түсінік беру.
Дамытушылық:
баланың жүрегіне ұлттық сана -
сезімді ұялату, танымдық қабілетін және ұлттық өнер жайлы білімін
кеңейту. Тәрбиелік: сабақ барысында өз
ұлтымыздың ғасырлар бойы жинақталған құнды тәжірбиелері мен
қолөнерін оқушы бойына сіңіру. Ұлттық қолөнерді қадірлеуге
тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Қазақ халқының тарихын, рухани-мәдени
байлығын және тұрмысын білу,ізгі құндылықтары мен қасиеттерін
тануға баулу. Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілігін
қалыптастыру.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, «Кіру билеттері», «Сандар
сөлейді» «Ізден, оқы,
жалықпа»
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ әдебиеті,
география
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер,слайд, тақта, стикерлер,
ноутбук
|
Сабақ
барысы
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Сәлемдесемін.
Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін
түгелдеймін.
|
Мұғаліммен
сәлемдеседі.
Бір-біріне жылы сөздер
айтады.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды
айтады.
|
Білу
Миға шабуыл
|
«Кіру билеттері» әдісі арқылы
үй тапсырмасын сұрау. «Сандар сөйлейді»
әдісі.
|
Оқушылар жауап
береді, еске түсіреді,
талдайды.
|
Түсіну
Ұлттық
брендтер:
1.Киіз
үй
2.Ұлттық
сусындар
3. Алтын
адам
4.
Домбыра
|
Топқа бөлу. Топ
ережесін шығару. Жаңа тақырыпты жұмбақ шешу арқылы ашады.
Материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше дайындық
жасату.Кітаппен жұмыс
жасату.
|
Оқушылардың мақсаты
мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Бейнероликті
көреді, өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді,
тақырыпты жинақтайды .
|
Қолдану
«Ізден,оқы, жалықпа»
әдісі
|
Топқа конверт
бойынша тапсырма беріледі, оқып шығып топпен
талқылайды.
Киіз үйдің
сүйегі:
1 тапсырма- Шаңырақ
(постер)
2 тапсырма- Уық
(жұмбақтар жасыру)
3 тапсырма-Кереге
(тест құрастыру)
4 тапсырма-Сықырлауық-есік.
(мақал –мәтелдер құрастыру)
|
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен
санаса білу.
Топпен жұмыс
жасау.
|
Талдау
|
Оқушыларға тақырыптарды салыстыру білімдерін
талдату. Киіз үйдің маңыздылығын
талдайды.
|
Әр топқа салыстыру парағы
таратылады, сол арқылы салыстырады нәтижесін тақтаға шығып
көрсетеді.
|
Жинақтау
«Таңда да, таста»
әдісі
|
«Киіз
үйді» безендіреді жинақтайды, бір-бірін
бағалайды.
|
Оқушылардың мақсаты берілген
тақырыпқа арнап өз ойларын
жеткізу.
|
Бағалау
|
Әр
топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу
керек.
|
Әр топ бағалау парақшасын
өздерін бағалайды.
|
Рефлексия
|
Кері байланыс.
«Басбармақ» стратегиясы.Стикерлерді
толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойын басбармақпен
көрсетеді.
|
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан
алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін
жазады.
|
Үйге
тапсырма
|
Үй
тапсырмасы: § оқу. Киіз үйдің жасау –
жабдықтарына қатысты сөзжұмбақ (ребус)
құрастыру.
|
Күнделіктеріне жазып
алады.
|