Мектеп: «№23
ЖББОМ» КММ
Мұғалімнің
аты-жөні: Жагай Ажар
Сынып: 8А Қатысқандар: 19
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
For оператор
Квадрат теңдеуге келтірілетін
теңдеулер
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
Квадрат теңдеуге келтірілетін
теңдеулерді алгоритмдік тілде жазу және программасын құру,
математикалық тілде жазбаша шешімін
табу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:квадрат, биквадрат теңдеудің
анықтамасын біледі,түбір табу формулаларын біледі, шығару
алгоритмін біледі, есептерді алгоритмдік тілде жаза біледі,
программа құра біледі.
Оқушылардың көпшілігі
: формулаға салып теңдеу
түбірлерін
есептей алады, квадрат
теңдеуге берілген есептерді алгоритмдік тілге ауыстара
алады..
Кейбір
оқушылар: Талдап түсіндіре
алады
|
Бағалау
критерийі
|
Алгоритмдік тілде жаза
отырып,программа құра біледі, теңдеу түбірін формула арқылы таба
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Программа элементтерін,
операторлардың жазылуын тұжырымдап айта алады. Биквадрат теңдеудің
анықтамасын және түбір табу алгоритмін айта
алады.
Пәндік лексика
мен терминология: For, do терминдері, программа
бөлімдері, sqrt(түбір асты),sqr(квадрат), биквадрат,
дискриминант,жаңа айнымалы енгізу,
түбірлер
Диалог
құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Берілген Биквадрат
теңдеуді шешу үшін
..................
Программа құру
үшін................................
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият
Оқушылар ынтымақтастық ортада
жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың
пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға
дағдыланады.
|
Пән аралық
байланыс
|
Информатика,
математика, алгебра
|
Алдыңғы
білім
|
Repeat
Until
операторы, жалпы жазылуы.
Квадрат теңдеулердің
түрлері.
|
Көрнекіліктер
|
Компьютер, оқулық,
интерактивті тақта, Паскаль
программасы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-
әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Оқушы зейінін
шоғырландыру.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
|
Психологиялық
ахуал
|
«Жақсы істердің
бастауы- жақсы сөзден
басталады»
Топтар бір-бірлеріне
сәттілік тілейді
|
|
«Бой
сергіту»
сұрақтар
|
Үй тапсырмасы
кезеңі
-
Информатика
пәнінен сұрақтар кою арқылы өткен сабақты еске
түсіру
Математика
пәнінен :
1-топ: «Квадрат
теңдеу»
2-топ: «Биквадрат
теңдеу»
3-топ: «Келтірілген квадрат
теңдеу»
4-топ: «Толымсыз квадрат
теңдеулер» тақырыптарында постер
қорғайды.
|
слайд
Маркер,
постер
|
Жаңа
сабақ
|
FOR –
DO циклдік операторы қайталау
саны алдын ала белгілі болған жағдайда қолданылады. Бұл оператор
екі түрлі беріледі.
Егер қадам +1 ге тең болса, онда операторда
TO, алқадам - 1 – ге тең болса, онда DOWNTO сөзі
қолданылады..
Жалпы
жазылуы:
for <айнымалы>
:=<S1> to
<S2> do
<оператор>;
for <айнымалы> :=<S1> downto <S2> do
<оператор>;
Мысалы: 1-ден 7
ге дейінгі сандардың көбейтіндісінің программасын
құру.
Program
san1;
Var x,s:
integer;
Begin
x:=1;
For
s:=1 no 7
do
S:=x*7;
Writiln
(S);
End.
|
Слайд, Паскаль
программасы
|
«Ой
дамыту»
«Ескісіз жаңа болмайды,
есепсіз дана болмайды»
|
Информатика.
1-тапсырма:
Теңдеуді программалық тілде
жаз




Жауаптары:
Программалық тілде

2)D:= *sqr(x)+36
3)
4) A:= *sqr(x)-32
Информатика.
2- тапсырма:
Математикалық теңдеуге программа
құр

|

|
Program
tendeu1;
Var c:
real;
X:integer;
Begin
Write
(‘x’);
Readln
(x);
C:= sqr
(x)-10*x+16;
Writeln
(C);
End.
Нәтижесі:
х=2
x=8
0
0
|
Program
tendeu2;
Var A:
real;
X:integer;
Begin
Write
(‘x’);
Readln
(x);
A:= sqr (x) – x -
42;
Writeln
(A);
End.
Нәтижесі:
х=7 x= -
6
0
0
|
Математика
3- тапсырма:
Теңдеулерді шеш




Жауаптары:


a2 -11а
+30=0
D=112-4*30=
121-120=1
а1=
а2=5

2х=6+7
2х=13
Х=6,5
2х-7=5
2х=12
Х=6
Жауабы: 6,5;
6
|
2.
D=102 -4*16=100-64=36
X 1=
X 2=
Жауабы:
8;2
3.

D =1+168=169
X1/2 =
X1=7
X2 =
-6
Жауабы:
7;-6
|
-


a2-23a+126=0
D=232-4*126=529-504=25
a1=
a2 =


D=121+112=233
Z1/2
=


D=121+72=193
Z1/2 =
Жауабы: Z1/2
= ; Z3/4 =
|
|
Үлестірмелі
қағаз
слайд
интерактивті тақта
Pascal
ABC
интерактивті тақта
|
Сергіту
сәті
|
Көзге арналған
жаттығу
|
Слайд
интерактивті тақта
|
Сабақты
бекіту
|
Информатика
4-
тапсырма.
P=1*10 сандарының
көбейтінісін For
операторында программа түрінде
жаз
|
1-ден 100-ге дейінгі бүтін
сандарды For операторының көмегімен программа түрінде
жаз
|
Program san;
Var
A,P :
integer;
Begin
P:=1;
For A:= 1 to 10
do
Begin
P:=P*a;
Writeln
(‘P=’,P);
End;
End.
|
Program butin;
Var
i :
integer;
Begin
Writeln (‘1 den
100-ge deingi butin san’);
Writeln;
For i:= 1 to 100
do
Write
(i:4);
End.
|
|
Pascal
ABC
|
Кері
байланыс
|
Инфороматика:
Математика
|
Слайд
Сұрақтар, интерактивті
тақта
|
Үй
жұмысы
|
Информатика: Оқулықтың 92 беті §17
оқу.
Математика: есеп №199
(1-4)
|
Bilimland.kz
|
Рефлексия
|

Оқушылар бүгінгі
сабақ туралы өз ойларын
білдіреді.
|
слайд
|
Бағалау
|
Сабаққа белсенді
қатысқан оқушыларды бағалау
|
Bilimal.kz журналы
|