Байзақ ауданы № 1
мектеп-гимназиясы
Бейнелеу өнері пәнінің
мұғалімі: Қосмұратова Рая
Ұзақбайқызы
Сабақтың
тақырыбы: Пейзаж
жанры. Табиғат сұлулығын
бейнелеу.
Кіріктірілген сабақ ,үш тілде
(қазақ т,орыс т,ағылшын т)
Сабақтың
мақсаты:
а)Білімділік:
Жыл мезгілдері туралы түсінік,
табиғат құбылыстарының ерекшеліктері, олардың бояу түстерінің
бір-бірімен үйлесімділігін байқауға
үйрету..
ә) Дамытушылық:
Пейзаж жанрын сауатты
бейнелеуге, заңдылықтарды дұрыс қолдануын
арттыру.
б)
Тәрбиелік:
Табиғатқа деғен
сүйіспеншілігін, қызығушылығын, табиғатты қорғауға
баулу.
Сабақтың
түрі: кіріктірілген сабақ, ағылшын
тілі, орыс тілі
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, жеке жұмыс, ой
қозғау,
сұрақ-жауап,
суреттеу
Оқуда қолданылған
модульдер:
СТО, АКТ, сауатты сурет салу ,
өзін-өзі бағалау, көшбасшылық, оқушылармен топтық жұмыс
жасау
Негізгі деректер,
ресурстар: интербелсенді тақта, Power
paint, оқулық, кестелер, суреттер, кеспе қағаздар, бор, стикерлер,
плакат, маркер,
түрлі-түсті
қарындаштар,
Сабақтың өту
барысы:
І
Cабақтың
жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-2мин
2.Өткен сабақты пысықтау –
3 мин
3.Жаңа сабақты түсіндіру
-10 мин
4.Жаңа сабақты бекіту- 5
мин
5. Тәжірибелік жұмыс – 15
мин
6. Сабақты қорыту – 3
мин
7. Бағалау – 2
мин
7. Үй
тасырмасы
1.«Шаттық
шеңбері» жаттығуы. (Оқушылардың
арасында сенімділікті арттырып, бір-біріне деген жылы сөздерін айту
арқылы достықтарын арттыру үшін шаттық шеңберге тұрып, айналамызға
жылу сыйлайық деген ұсыныспен бір-бірлеріне жылы сөздер
айтқызу)
2.«Сен маған , мен
саған» оқушылардың үй тапсырмасының
орындалуын тексеру.
3.
«Пейзаж жанры
» арқылы оқушыларды 3 топқа
бөлу. (оқушыларды пейзаж жанрының түрлері
суреттері арқылы үш топқа
бөлемін.)
Бейнелеу
өнерінің түрлерін ата?
Бейнелеу өнерінің түрлері
Графика
Мүсін
Сәулет
Кескіндеме
Сәндік
қолөнер
Дизайн
Бейнелеу өнерінің түрлерін
атап,оқушылар жауап береді. Бейнелеу өнерінің түрлерін жинағанда
пейзаж жанры шығады. Міне, балалар,бүгінгі біздің сабағымыздың
тақырыбы Пейзаж жанры.Табиғат сұлулығын бейнелеу. Сендер әр топқа
пейзаж жанрының түрімен
бөліндіңдер.
Пейзаж жанрының түрлерін
атаңдаршы.
пейзаж
Қалалық
Далалық
Индустриальды
2.
«Сұрақтар
бұрқасыны» жаттығуы. Оқушылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында қызықты сұрақтар
беру
1.Бейнелеу өнерінің түрлерін
ата?
2.Бейнелеу өнерінің жанрын
ата?
3.Негізгі түс
ата?
4.Ахраматикалық түс (Түссіз
бояуды ата?)
негізгі түс
қызыл
Сары
көк
Түстер екіге бөлінеді. Суық
түс,жылы түс.
Жаңа
сабақ.
Бейнелеу өнері пәніне арналған
электронды оқулықпен жұмыс.
Электронды оқулықтан «пейзаж» ұғымының анықтамасын тауып,
түсіндіру.
Пейзаж - француз сөзі, бұл ландшафты, табиғатты бейнелеу. Пейзаж
дербес жанр ретінде Қытайда, Жапонияда және басқа шығыс елдерінде,
сондай-ақ Еуропада дамыған. Пейзаж өнері әр алуан. Кейбір пейзаждар
табиғаттың өмірде бар нақты көрінісін бейнелесе, енді біреулері
суретшінің қиялынан туады. Ондай шығармалардың бәрінде де
суретшілер табиғаттың мінез-құлқын айнытпай беруге тырысады.
XVIІ ғасырдан бастап суретшілер бірыңғай табиғат көрінісін
бейнелейтін картиналар жазуды бастады. Әсіресе XІX ғасырдың аяғы
мен XX ғасырдың басында орыс суретшілері пейзаж жанрында көркем
шығармалар орындауда зор табысқа жетті. Ф. Васильевтің "Жаңбыр
алдында", К. Юонның "Қыс соңы", С. Герасимовтың "Жаз өтті", К.
Коровиннің "Көктем", И. Айвазовскийдің "Тоғызыншы балл", т.б.
көркем шығармаларында табиғат көрінісінің алуан ерекшеліктері
шынайы бейнеленген.
Қазақстан суретшілері Ә. Қастеев, Г. Ысмайылов, С. Мәмбеев, О.
Таңсықбаев, Ү. Әжиев, т.б. пейзаж жанрында көптеген шығармалар
ұсынды. А. Черкасскийдің "Көктем", Ә. Қастеевтің "Шалкөде жайлауы",
Ү. Әжиевтің "Асы жайлауы", Ә. Ысмайыловтың "Хантәңірі", Ж.
Шарденовтың "Қыс", т. б. көркем шығармалары Қазақстанның сұлу
табиғатының көрінісін паш етті.
Табиғат көрінісі бейнеленген суретші шығармаларын
көрсету.
Орыс тілі пән
мұғалімі
Ребята, мы знаем, что
художники очень красиво пишут природу. Они внесли огромный вклад в
развитие русского пейзажа. Это
И.И.Левитан,И.И.Шишкин,
Репин,И.К.Айвозовский,
А,К.Саврасов.
1.Вот вы теперь скажите, что
говорит картина И.И.Левитана? Какие цвета использованы? И что
озночают?
2.Какой пейзаж у
Шишкина?
3.А что
вы можете сказать о картинах Репина и
Айвозовского?
Хорошо,а теперь какие цитаты
про пейзаж вы знаете? 1) Красивый пейзаж не обязательно должнен
быть великодушен к человеку2! Природа-творец всех творцов /Иогонн
Вольфанг/
Стихи про пейзаж Зимняя дорога
А.С.Пушкин
И.Левитан
шығармалары
1.Now pupils L'm glad to see
you.
2.Answer my questions
please. T→P1 P1 →P2
-How many seasons in a
year?
-There are 4 seasons in a
year.
-What are
they?
-They are
winter,spring,summer,autumn
-What season do you
like?
-I like winter
…….
3.Work in
pairs
-What colour is
it?
-It's
black.
-Is it
white?
-Yes,it's
white
-No,it's
black
4.Let's play. Mix
colour
Green +
white
Red +
white
Red
+blue
Blue
+yellow
5.Look at the colours and say
warm or cool colour.
-
Is it warm colour or cool
colour?
-It is
warm.
-It is
cool.
1.« Бейнелейік,
көрсетейік, бөлісейік»
интербелсенді тақтада пейзаж
жанрының түрлеріне байланысты әр топ
бейнелей
Әр топ пейзаж жанрының
түрлерімен топпен жұмыс жасайды.
3.«Жыл
мезгілі» жаттығуы. (оқушыларға түрлі
түсті қарындаштар беріледі. Тапсырманы топтасып орындауға
бағытталады..Қандай техниканы қолданса да шек қойылмайды. Топтар өз
жұмыстарын қорғайды, өзара
бағалайды)
Оқушылар бейнелеп болғаннан
кейін, топтарымен өз жұмыстарын қорғайды. Қорғау үш тілде
қорғалады.
«Бағалай
білейік» (оқушыларға таратылған
стикерлерге өздерін бағалауға мүмкіндік беру. Баға қойылған
стикерлерді, плакатқа өз есімдерінің жанына жапсыртып, неге ол
бағаны қойғандығын анықтау)
Бағалау.Осы ағашқа алма
стикер және жапырақ стикермен
бағалау.
С одан кейін жемісімізді
көреміз.
Түсінбегенім
көп
Сабақты
түсіндім
« Рефлексия» жүргізу. (оқушылар бүгінгі
сабақ қ соңындағы көңіл-күйін білу мақсатында алынады
)
Сабақты
қорытындылау:
Оқушылар пейзаж жанрының,
мазмұнын ашады, табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен
танысады, топтық жұмыс
жасап, сауаттылығын
көрсетеді.
Үйге
тапсырма:
Жыл мезгілдерін салыстырмалы
түрде бейнелеп келу7