|
1 |
Информатика |
5 сынып |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. |
||
|
Жалпы мақсаты: |
Сабақтың мақсатын түсіндіру, басты міндетті ажырата білу және өз пікірін дәлелдеу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау. Жаңа тақырып туралы түсініктерін қалыптастыру. Тақырыпқа байланысты қосымша ақпараттар беру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, өз бетінше және топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушыларға техника қауіпсіздігі ережелері туралы ақпарат беру. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Оқушылар топпен және өз бетінше жұмыс жасап үйренеді. |
||
|
Негізгі идеялар: |
Қауіпсіздік ережесін дұрыс сақтау жүйесін меңгереді. |
||
|
Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: |
Оқулыққа қосымша көрнекіліктер: 1) презентация «Бізді қоршаған ақпарат»; 2) презентация «Қауіпсіздік ережесі»; 3) плакат «Қауіпсіздік ережесі». |
||
|
Сабақта қолданатын модульдер |
«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық». |
||
|
Оқыту әдістері: |
Миға шабуыл Интерактивті оқыту әдістері, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан оқыту. |
|
|
|
Дерек көздер: |
Карталар, электрондық оқулық, интернет.
|
||
|
Тапсырмалар: |
І. Үй тапсырмасын сұрау. ІІ. Ой қозғау. ІІІ. Мағынаны тану. ІV. Топтық жұмыс. V. Шығармашылық тапсырма |
||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты 3 топқа бөлу
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Оқушылардың мақсаты жақсы тілектер айтады. Геометриялық фигураларды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
I.Үй тапсырмасын сұрау (4 мин) «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Қауіпсіздік ережелері туралы тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалог құру. Топпен өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. |
Мұғалім берген тапсырманы орындау. Оқушылар үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, өз ойларын жеткізу.
Үй тапсырмасына берілген сұрақтар: 2. Компьютердің зияны мен пайдасы 3. Компьютерде орындалатын жаттығулар |
II.Ой қозғау. Жаңа сабаққа дайындық.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ қою арқылы диалог құру. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мағынасын ашу. |
Оқушылардың мақсаты берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізу, топ бойынша әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ойларын ортаға салады. |
«Техника қауіпсіздігі ережелері» туралы білімдерін тексеру және әртүрлі жағдайда қалай сақтану керектігі туралы жұмыс жасау (8 мин). Аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын ортаға салып жұмыс атқарады.
III.Мағынаны ашу: (10 мин) «Қауіпсіздік ережелерін сақтау» тақырыбында бейнефильм көрсету және жұмыс жасау.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, картаға кескіндеу, картамен жұмыс жасау. Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлау, яғни «Спираль» әдісін алу. Бұл әдістің тиімділігі, топтағы оқушылардың барлығы да мәтінмен жұмыс жасайды. Оқушыларға уақыт беріледі, тапсырма бойынша жұмыс жасайды. |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Топ бойынша жаңа тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді. |
IV.Топпен жұмыс Кітаппен жұмыс. (7 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен бірігіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
V.Сергіту сәті: (1 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Сергіту сәтін ұйымдастыру, қадағалау. |
Берілген тапсырманы орындау. |
VI.Шығармашылық тапсырма
(Тақтамен жұмыс, сұра- жауапты талдау, бағалау) (8 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
VII.Қорытындылау: |
(сұрақ-жауап) (4 мин)
|
|
VIII.Рефлексия: |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады. (2 мин)
|
|
IX.Бағалау: |
Өзін-өзі бағалау (3 мин) : - ) Тақырыпты өте жақсы меңгердім : - ? Сабақты жақсы меңгердім, әлі де жұмыс жасауым қажет : - ( Бұл тақырып бойынша көп жұмыс жасауым қажет |
|
X.Үй тапсырмасы: |
Оқулық бойынша тапсырма беру, «Компьютердегі қауіпсіздік ережелерін сақтау» тақырыбында флипчарт жасау. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру.
Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру.
|
1 |
Информатика |
5 сынып |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. |
||
|
Жалпы мақсаты: |
Сабақтың мақсатын түсіндіру, басты міндетті ажырата білу және өз пікірін дәлелдеу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау. Жаңа тақырып туралы түсініктерін қалыптастыру. Тақырыпқа байланысты қосымша ақпараттар беру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, өз бетінше және топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушыларға техника қауіпсіздігі ережелері туралы ақпарат беру. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді. Оқушылар топпен және өз бетінше жұмыс жасап үйренеді. |
||
|
Негізгі идеялар: |
Қауіпсіздік ережесін дұрыс сақтау жүйесін меңгереді. |
||
|
Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: |
Оқулыққа қосымша көрнекіліктер: 1) презентация «Бізді қоршаған ақпарат»; 2) презентация «Қауіпсіздік ережесі»; 3) плакат «Қауіпсіздік ережесі». |
||
|
Сабақта қолданатын модульдер |
«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық». |
||
|
Оқыту әдістері: |
Миға шабуыл Интерактивті оқыту әдістері, диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан оқыту. |
|
|
|
Дерек көздер: |
Карталар, электрондық оқулық, интернет.
|
||
|
Тапсырмалар: |
І. Үй тапсырмасын сұрау. ІІ. Ой қозғау. ІІІ. Мағынаны тану. ІV. Топтық жұмыс. V. Шығармашылық тапсырма |
||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты 3 топқа бөлу
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Оқушылардың мақсаты жақсы тілектер айтады. Геометриялық фигураларды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
I.Үй тапсырмасын сұрау (4 мин) «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Қауіпсіздік ережелері туралы тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалог құру. Топпен өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. |
Мұғалім берген тапсырманы орындау. Оқушылар үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, өз ойларын жеткізу.
Үй тапсырмасына берілген сұрақтар: 2. Компьютердің зияны мен пайдасы 3. Компьютерде орындалатын жаттығулар |
II.Ой қозғау. Жаңа сабаққа дайындық.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ қою арқылы диалог құру. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мағынасын ашу. |
Оқушылардың мақсаты берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізу, топ бойынша әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ойларын ортаға салады. |
«Техника қауіпсіздігі ережелері» туралы білімдерін тексеру және әртүрлі жағдайда қалай сақтану керектігі туралы жұмыс жасау (8 мин). Аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын ортаға салып жұмыс атқарады.
III.Мағынаны ашу: (10 мин) «Қауіпсіздік ережелерін сақтау» тақырыбында бейнефильм көрсету және жұмыс жасау.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, картаға кескіндеу, картамен жұмыс жасау. Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлау, яғни «Спираль» әдісін алу. Бұл әдістің тиімділігі, топтағы оқушылардың барлығы да мәтінмен жұмыс жасайды. Оқушыларға уақыт беріледі, тапсырма бойынша жұмыс жасайды. |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Топ бойынша жаңа тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді. |
IV.Топпен жұмыс Кітаппен жұмыс. (7 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен бірігіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
V.Сергіту сәті: (1 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Сергіту сәтін ұйымдастыру, қадағалау. |
Берілген тапсырманы орындау. |
VI.Шығармашылық тапсырма
(Тақтамен жұмыс, сұра- жауапты талдау, бағалау) (8 мин)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
VII.Қорытындылау: |
(сұрақ-жауап) (4 мин)
|
|
VIII.Рефлексия: |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады. (2 мин)
|
|
IX.Бағалау: |
Өзін-өзі бағалау (3 мин) : - ) Тақырыпты өте жақсы меңгердім : - ? Сабақты жақсы меңгердім, әлі де жұмыс жасауым қажет : - ( Бұл тақырып бойынша көп жұмыс жасауым қажет |
|
X.Үй тапсырмасы: |
Оқулық бойынша тапсырма беру, «Компьютердегі қауіпсіздік ережелерін сақтау» тақырыбында флипчарт жасау. |
шағым қалдыра аласыз














