Тақырып: Кірістірілген функциялар
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметбек Гүлназ |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушы саны: |
Қатыспаған саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Кірістірілген функциялар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес мақсатты: |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты. |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Көңіл-күйлеріңіз қалай? Сабақта кім бар, кім жоқ екендігін түгендеп алайық. Сіздерге өткен тақырып бойынша үй жұмысы берілді. Барлығымыз үй жұмысын тексеріп өтейік. Үй жұмысы:
Жарайсыңдар! Барлығыңыз үй жұмысын орындап келдіңіздер. Оқушылар, біз бүгін Excel бағдарламасының мүмкіндіктерімен әрі қарай танысатын боламыз. Бүгінгі қарастыратын тақырыбымыз – «Кірістірілген функциялар». |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді, өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.
Оқушылар үй тапсырмасын тексереді және нәтижелерін талқылайды. Бүгінгі сабақта өтетін жаңа тақырыппен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Барлығыңыз оқулықтың 76-шы бетін ашып, тақырыпты дәптерге жазып алыңыздар. Сабақтың мазмұнымен танысу үшін барлығымыз тақтаға назар аударайық. Презентация:
Тақырып баршаңызға түсінікті деп ойлаймын. Егер түсінбеген жерлеріңіз болса, бірге талқылайық. Келесі кезекте таырыпты толық қамту үшін практикалық тапсырма орындаймыз. Сіздерге тапсырмалар берілген парақшалар беріледі. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. Анықтаманы толықтыру МАКС – Берілген диапазоннан ең __________ мәнді табады. МИН – Берілген диапазоннан ең _______ мәнді табады. СРЗНАЧ – Кестеде берілген ____________ есептейді. 2 тапсырма. Қателерді түзету. Төменде жазылған формулаларда қателер бар. Қателерді тауып, дұрыс формуланы жазыңыз. =СРЗНАЧ(A1, B1, C1) =МАКС A1:A10 =МИН(A1:A5 B1:B5) 3 тапсырма. Компьютерде орында. Кесте мәндері бойынша есептеулер Төмендегі кестеге сүйене отырып, берілген функцияларды қолданып, қажетті мәндерді есептеңіз.
2. Ең үлкен мәндерді есептеңіз.B7 ұяшығына формуланы енгізіңіз: =МАКС(B2:B6) Содан кейін бұл формуланы C7 және D7 ұяшықтарына көшіріп, басқа пәндер үшін ең үлкен мәндерді табыңыз. 3. Ең кіші мәндерді есептеңіз. B8 ұяшығына мына формуланы енгізіңіз: =МИН(B2:B6) Бұл формуланы C8 және D8 ұяшықтарына көшіріңіз. 4. Орташа мәндерді табыңыз. B9 ұяшығына мына формуланы енгізіңіз: =СРЗНАЧ(B2:B6) Бұл формуланы C9 және D9 ұяшықтарына көшіріңіз. Қосымша тапсырма: Excel бағдарламасында төмендегі мәліметтермен жұмыс жасаңыз:
Тапсырманы орындауға сіздерге 20 минут беріледі. Аяқтағаннан кейін бәріміз бірге тапсырманы тексеретін боламыз. Жарайсыңдар, оқушылар! Тапсырманы бәріміз аяқтадық және тексердік. Компьютер алдында бәріміз ортаға отырамыз. |
Оқушылар дәптерлерін ашып, күнді және тақырыпты жазады. Тақырыппен танысу үшін мұғалімді мұқият тындайды. Презентациядан керкеті мәліметтерді алады. Тақырып бойынша сұрақтарын қойып, мұғаліммен талқылайды. Практикалық тапсырманы орындауға көшеді. Практикалық тапсырма: 1 атпсырма: Жауабы:
2 тапсырма: Жауаптар:
3 тапсырма:
Тапсырманы аяқтаған жағдайда қосымша тапсырма орындайды. Excel бағдарламасында төмендегі мәліметтермен жұмыс жасайды:
Тапсырмаларды аяқтайды және тексереді. |
Анықтаманы толықтыру - МАКС функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 - МИН функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 - СРЗНАЧ функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 Қателерді түзету - Бірінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 - Екінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 - Үшінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 Компьютерде орындау - Орташа мәнді есептеу үшін дұрыс формула енгізді (=СРЗНАЧ(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 - Ең үлкен мәнді табу үшін дұрыс формула енгізді (=МАКС(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 - Ең кіші мәнді табу үшін дұрыс формула енгізді (=МИН(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 |
Презентация https://www.canva.com/design/DAGWnFpjhdE/KLOlJDfp2REARflOhae4EQ/edit?utm_content=DAGWnFpjhdE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton Практикалық тапсырма парақшасы
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту тапсырмасы: Сабағымызды «Боулинг» әдісі арқылы бекітеміз. Ол үшін барлығыңыз тақтада берілген сұрақтарға бірге жауап берейік.
Cұрақтары: 1. Кірістірілген функцияның ағылшын тіліндегі аудармасы:
2. Функцияны енгізу қандай белгіден басталады?
3. Электронды кесте функциялары - бұл ...
4. Аргументтер дегеніміз не?
5. =sin(A1), мұнда sin-?
6. СРЗНАЧ(), МИН(), МАКС() - бұл ... жатады.
Кері байланыс:
Үй жұмысы: оқулықтың 80 бетіндегі 1 тапсырма. Сау болыңыздар! |
Бекіту тапсырмасы: «Боулинг» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Жауап: 1. B 2. C 3. C 4. A 5. A 6. B Кері байланыс:
Үй жұмысын алады. Сау болыңыз! |
Эмодзи әдісі
|
Genially https://view.genially.com/67372a2fc8f4fa0b8d79954c/interactive-content-bowling-quiz
https://a30762.webask.io/f44g6h373 |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кірістірілген функция
Кірістірілген функция
Тақырып: Кірістірілген функциялар
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметбек Гүлназ |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушы саны: |
Қатыспаған саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Кірістірілген функциялар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес мақсатты: |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты. |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Көңіл-күйлеріңіз қалай? Сабақта кім бар, кім жоқ екендігін түгендеп алайық. Сіздерге өткен тақырып бойынша үй жұмысы берілді. Барлығымыз үй жұмысын тексеріп өтейік. Үй жұмысы:
Жарайсыңдар! Барлығыңыз үй жұмысын орындап келдіңіздер. Оқушылар, біз бүгін Excel бағдарламасының мүмкіндіктерімен әрі қарай танысатын боламыз. Бүгінгі қарастыратын тақырыбымыз – «Кірістірілген функциялар». |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді, өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.
Оқушылар үй тапсырмасын тексереді және нәтижелерін талқылайды. Бүгінгі сабақта өтетін жаңа тақырыппен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Барлығыңыз оқулықтың 76-шы бетін ашып, тақырыпты дәптерге жазып алыңыздар. Сабақтың мазмұнымен танысу үшін барлығымыз тақтаға назар аударайық. Презентация:
Тақырып баршаңызға түсінікті деп ойлаймын. Егер түсінбеген жерлеріңіз болса, бірге талқылайық. Келесі кезекте таырыпты толық қамту үшін практикалық тапсырма орындаймыз. Сіздерге тапсырмалар берілген парақшалар беріледі. Практикалық тапсырма: 1 тапсырма. Анықтаманы толықтыру МАКС – Берілген диапазоннан ең __________ мәнді табады. МИН – Берілген диапазоннан ең _______ мәнді табады. СРЗНАЧ – Кестеде берілген ____________ есептейді. 2 тапсырма. Қателерді түзету. Төменде жазылған формулаларда қателер бар. Қателерді тауып, дұрыс формуланы жазыңыз. =СРЗНАЧ(A1, B1, C1) =МАКС A1:A10 =МИН(A1:A5 B1:B5) 3 тапсырма. Компьютерде орында. Кесте мәндері бойынша есептеулер Төмендегі кестеге сүйене отырып, берілген функцияларды қолданып, қажетті мәндерді есептеңіз.
2. Ең үлкен мәндерді есептеңіз.B7 ұяшығына формуланы енгізіңіз: =МАКС(B2:B6) Содан кейін бұл формуланы C7 және D7 ұяшықтарына көшіріп, басқа пәндер үшін ең үлкен мәндерді табыңыз. 3. Ең кіші мәндерді есептеңіз. B8 ұяшығына мына формуланы енгізіңіз: =МИН(B2:B6) Бұл формуланы C8 және D8 ұяшықтарына көшіріңіз. 4. Орташа мәндерді табыңыз. B9 ұяшығына мына формуланы енгізіңіз: =СРЗНАЧ(B2:B6) Бұл формуланы C9 және D9 ұяшықтарына көшіріңіз. Қосымша тапсырма: Excel бағдарламасында төмендегі мәліметтермен жұмыс жасаңыз:
Тапсырманы орындауға сіздерге 20 минут беріледі. Аяқтағаннан кейін бәріміз бірге тапсырманы тексеретін боламыз. Жарайсыңдар, оқушылар! Тапсырманы бәріміз аяқтадық және тексердік. Компьютер алдында бәріміз ортаға отырамыз. |
Оқушылар дәптерлерін ашып, күнді және тақырыпты жазады. Тақырыппен танысу үшін мұғалімді мұқият тындайды. Презентациядан керкеті мәліметтерді алады. Тақырып бойынша сұрақтарын қойып, мұғаліммен талқылайды. Практикалық тапсырманы орындауға көшеді. Практикалық тапсырма: 1 атпсырма: Жауабы:
2 тапсырма: Жауаптар:
3 тапсырма:
Тапсырманы аяқтаған жағдайда қосымша тапсырма орындайды. Excel бағдарламасында төмендегі мәліметтермен жұмыс жасайды:
Тапсырмаларды аяқтайды және тексереді. |
Анықтаманы толықтыру - МАКС функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 - МИН функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 - СРЗНАЧ функциясының анықтамасын дұрыс толықтырды.1 Қателерді түзету - Бірінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 - Екінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 - Үшінші формуланың қатесін дұрыс анықтап, түзеткен. 1 Компьютерде орындау - Орташа мәнді есептеу үшін дұрыс формула енгізді (=СРЗНАЧ(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 - Ең үлкен мәнді табу үшін дұрыс формула енгізді (=МАКС(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 - Ең кіші мәнді табу үшін дұрыс формула енгізді (=МИН(A1:A5)) және дұрыс нәтижені алды. 1 |
Презентация https://www.canva.com/design/DAGWnFpjhdE/KLOlJDfp2REARflOhae4EQ/edit?utm_content=DAGWnFpjhdE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton Практикалық тапсырма парақшасы
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту тапсырмасы: Сабағымызды «Боулинг» әдісі арқылы бекітеміз. Ол үшін барлығыңыз тақтада берілген сұрақтарға бірге жауап берейік.
Cұрақтары: 1. Кірістірілген функцияның ағылшын тіліндегі аудармасы:
2. Функцияны енгізу қандай белгіден басталады?
3. Электронды кесте функциялары - бұл ...
4. Аргументтер дегеніміз не?
5. =sin(A1), мұнда sin-?
6. СРЗНАЧ(), МИН(), МАКС() - бұл ... жатады.
Кері байланыс:
Үй жұмысы: оқулықтың 80 бетіндегі 1 тапсырма. Сау болыңыздар! |
Бекіту тапсырмасы: «Боулинг» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Жауап: 1. B 2. C 3. C 4. A 5. A 6. B Кері байланыс:
Үй жұмысын алады. Сау болыңыз! |
Эмодзи әдісі
|
Genially https://view.genially.com/67372a2fc8f4fa0b8d79954c/interactive-content-bowling-quiz
https://a30762.webask.io/f44g6h373 |

шағым қалдыра аласыз


























