Өткізілген күндері
1-сабақ
Сабақтың тақырыбы:
1) Лексикалық тақырып: Танысым. Кіруге бола ма?
2) Грамматикалық
тақырып: Орфографиялық және орфоэпиялық
нормалар.
Сабақтың
мақсаты: білімділік: Тыңдаушыларды жаңа тақырыппен
таныстыру, жаңа сөздермен, сөз тіркестірмен
таңыстыру.
дамытушылық: қазақша сөйлеу мәдениетін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сөздік қорларын молайту, қызығушылық іс-әрекеттерін дамыту, сауатты сөйлеп, әдемі жаза білуді үйрету;
тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұстамдыққа, адамгершілікке үйрету тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілгі: плакаттар, суреттер, слайд.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
-
Амандасу
ІІ Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ Жаңа сабақ
Ереже:
Орфография – дұрыс жазамын деген ұғымды білдіретін грек тілінен енгентермин. Тілдегі сөздерді дұрыс жазу ережелерінің жиынтығы. Орфография — раздел лингвистики, изучающий правильность написания слова при письме
Орфоэпия – дұрыс айтамын деген ұғымды білдіретін грек тілінен енгентермин. Тілдегі сөздерді дұрыс айту туралы ережелер жиынтығы.
Дыбыс үндестігі, түрлері орфография. Орфоэпия
Түбір мен қосымшаның, сөз бен сөздің арасындағы дауыссыз дыбыстардыңбір-біріне әсер етуі дыбыс үндестігі деп аталады. Дыбыс үндестігі дауыссыз дыбыстар арасында орындалады. Дыбыс үндестігі ассимиляция деп те аталады. Асимилляция – латын тілінің аssimilato «ұқсату» деген мағынаны білдіретін сөзінен шыққан термин.
Дыбыс үндестігі үшке бөлінеді: 1) ілгерінді ықпал; 2) кейінді ықпал; 3)тоғыспалы ықпал.
Ілгерінді ықпал – қатар тұрған екі дауыссыз дыбыстың алдыңғысының соңғысына ықпал етуі. Ілгерінді ықпал заңдылықтары:
1. Сөздің соңғы дыбысы қатаң болса, жалғанатын қосымша да қатаңнанбасталады. Мысалы, тасты, көппен, шашқа, т.б.
.
1. Жаңа сөздер
Бір – один
Екі – два
Үш – три
Төрт – четыре
Бес – Пять
Алты – шесть
Жеті – Семь
Сегіз – восемь
Тоғыз –Девять
Он – десять
Сәлеметсіз бе! – здравствуйте!
Сәлем! – привет!
Сәлеметсің бе! – Здравствуй!
Оқытушы – преподаватель
Кіруге болама? – Можно войти?
Иә, болады. – Да, можно!
Жоқ, күте тұрыңыз. – нет, подождите (вы в ед.ч.)
Таныс болайық – будем знакомы [1,145б.].
2. Жаңа сөздерді талдау.
3. қажетті әріптерді қойыңыз [1,7б.]
С__лем!
С__леметс_з бе?
С__леметс_ бе?
Б_р ек_ _ш т_рт
Бе__ ал__ы жет__ сег__з то__ыз о__
4. Сөздерді ажыратыңыз. Разграничьте слова [1,7б.]
А) СӘЛЕМ!СӘЛЕМЕТСІЗБЕ!СӘЛМЕТСІҢБЕ!
Ә) БІРЕКІҮШТӨРТБЕСАЛТЫЖЕТІСЕГІЗТОҒЫЗ
5. сандарды атаңыз [1,7б.]
10
7
1
9
8
6
5
2
4
3
6. сөздерді тыңдаңыз және қайталаңыз [1,7б.]
7. оқыңыз [2,7б.].
Сәлеметсің бе, Асқар!
Сәлеметсің бе, Нұрлан!
Сәлеметсіз бе!
Сәлемесің бе, Әсел!
Сәлеметсің бе, Жәния!
Сәлеметсің бе, Әлім!
Сәния, сәлем!
Сәлем, Санжар!
Пайдаланылған әдебиеттер:
1. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқулық/ Г.Қ.Досмамбетова, А.К.Балабекова, А.Т.Бозбаева-Хунг, А.Д.Сейсенова. – астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 -164 бет.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіруге бола ма?
Кіруге бола ма?
Өткізілген күндері
1-сабақ
Сабақтың тақырыбы:
1) Лексикалық тақырып: Танысым. Кіруге бола ма?
2) Грамматикалық
тақырып: Орфографиялық және орфоэпиялық
нормалар.
Сабақтың
мақсаты: білімділік: Тыңдаушыларды жаңа тақырыппен
таныстыру, жаңа сөздермен, сөз тіркестірмен
таңыстыру.
дамытушылық: қазақша сөйлеу мәдениетін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сөздік қорларын молайту, қызығушылық іс-әрекеттерін дамыту, сауатты сөйлеп, әдемі жаза білуді үйрету;
тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұстамдыққа, адамгершілікке үйрету тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілгі: плакаттар, суреттер, слайд.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
-
Амандасу
ІІ Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ Жаңа сабақ
Ереже:
Орфография – дұрыс жазамын деген ұғымды білдіретін грек тілінен енгентермин. Тілдегі сөздерді дұрыс жазу ережелерінің жиынтығы. Орфография — раздел лингвистики, изучающий правильность написания слова при письме
Орфоэпия – дұрыс айтамын деген ұғымды білдіретін грек тілінен енгентермин. Тілдегі сөздерді дұрыс айту туралы ережелер жиынтығы.
Дыбыс үндестігі, түрлері орфография. Орфоэпия
Түбір мен қосымшаның, сөз бен сөздің арасындағы дауыссыз дыбыстардыңбір-біріне әсер етуі дыбыс үндестігі деп аталады. Дыбыс үндестігі дауыссыз дыбыстар арасында орындалады. Дыбыс үндестігі ассимиляция деп те аталады. Асимилляция – латын тілінің аssimilato «ұқсату» деген мағынаны білдіретін сөзінен шыққан термин.
Дыбыс үндестігі үшке бөлінеді: 1) ілгерінді ықпал; 2) кейінді ықпал; 3)тоғыспалы ықпал.
Ілгерінді ықпал – қатар тұрған екі дауыссыз дыбыстың алдыңғысының соңғысына ықпал етуі. Ілгерінді ықпал заңдылықтары:
1. Сөздің соңғы дыбысы қатаң болса, жалғанатын қосымша да қатаңнанбасталады. Мысалы, тасты, көппен, шашқа, т.б.
.
1. Жаңа сөздер
Бір – один
Екі – два
Үш – три
Төрт – четыре
Бес – Пять
Алты – шесть
Жеті – Семь
Сегіз – восемь
Тоғыз –Девять
Он – десять
Сәлеметсіз бе! – здравствуйте!
Сәлем! – привет!
Сәлеметсің бе! – Здравствуй!
Оқытушы – преподаватель
Кіруге болама? – Можно войти?
Иә, болады. – Да, можно!
Жоқ, күте тұрыңыз. – нет, подождите (вы в ед.ч.)
Таныс болайық – будем знакомы [1,145б.].
2. Жаңа сөздерді талдау.
3. қажетті әріптерді қойыңыз [1,7б.]
С__лем!
С__леметс_з бе?
С__леметс_ бе?
Б_р ек_ _ш т_рт
Бе__ ал__ы жет__ сег__з то__ыз о__
4. Сөздерді ажыратыңыз. Разграничьте слова [1,7б.]
А) СӘЛЕМ!СӘЛЕМЕТСІЗБЕ!СӘЛМЕТСІҢБЕ!
Ә) БІРЕКІҮШТӨРТБЕСАЛТЫЖЕТІСЕГІЗТОҒЫЗ
5. сандарды атаңыз [1,7б.]
10
7
1
9
8
6
5
2
4
3
6. сөздерді тыңдаңыз және қайталаңыз [1,7б.]
7. оқыңыз [2,7б.].
Сәлеметсің бе, Асқар!
Сәлеметсің бе, Нұрлан!
Сәлеметсіз бе!
Сәлемесің бе, Әсел!
Сәлеметсің бе, Жәния!
Сәлеметсің бе, Әлім!
Сәния, сәлем!
Сәлем, Санжар!
Пайдаланылған әдебиеттер:
1. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқулық/ Г.Қ.Досмамбетова, А.К.Балабекова, А.Т.Бозбаева-Хунг, А.Д.Сейсенова. – астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 -164 бет.
шағым қалдыра аласыз













