Сабақ: №27
|
Мектеп:№20
мектеп
|
Күні: 13.12.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мусахан
Р.М.
|
Сыныбы: 8ә
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Климаттың адам өмірі мен шаруашылық
әрекетіне тигізер әсері
|
Оқыту
мақсаты:
|
-
Қазақстан климатын меңгеру;
-
Климаттың адам өміріне және шаруашылық әрекетіне
тигізетін әсерлерін талдау;
-
Қазақстан климатының
ерекшеліктері мен тигізетін әсерін
анықтау;
|
Жетістік критерийлері:
|
«Жетті»
деп есептеледі, егер:
1.
Қазақстан климатын талдай алса;
2.
Еліміздегі климаттың әр алуандылығын талдаса;
3.
Климаттың адам өмірі және шаруашылыққа әсерін айқындаса;
4. Талдау органайзерін
қолдана отырып, климаттың жалпы адамзат пен шаруашылыққа әсерлерін
талдау жүргізу арқылы оқу мақсаттарына жетсе;
|
Сабақ типі
|
Дәстүрлі емес
|
Сабақтың түрі
|
Аралас
сабақ
|
Сабақта
қолданылатын әдістер
|
АКТ, Суреттер галереясы,
Джиксо, Талдау органайзері,
Сұрақ-жауап
|
Сабақаралық байланыс
|
Физика,
экология
|
Тілдік
міндеттер
|
Жазық, ойпат, қырат, үстірт,
температура, т.б.
|
Алдыңғы білім
|
Қазақстандағы климаттың
өзгеруі
|
Жоспар
|
|
Уақыт
|
Кезең
|
Кезеңдік мақсаттары
|
Ресурстар
|
2 мин
7 мин
|
Басы:
Сабаққа
болжам жасату. Тақырыбымен және мақсатымен
таныстыру
|
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушыларды жер
бедерлеріне байланысты топтарға бөлу.
1-топ: Жазықтар
2-топ: Таулар
3-топ: Ойпаттар
4-топ:
Көлдер
Үй тапсырмасын
қайталауға арналған тапсырма:
-
«Ыстық орындық» әр
топтан бір оқушы тақтаға шығып орындыққа отырады. Әр топтан бір
сұрақ қойылады. /5 сұраққа жауап
берсе – жетті, 3 сұраққа жауап берсе
талпынады.
|
Түрлі-түсті қағаздар, А4
қағаз.
|
3
мин
17
мин
7
мин
1 мин
|
Ортасы
Қазақстан климаты
ұғымы мен ондағы элементтер туралы түсінік беру мақсатында мәтін
және видеоролик ұсынылады.
Джиксо
Жеке
жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
|
Мағынаны тану
кезеңі.
Жаңа тақырыпты тану үшін
фотосуреттер көрсетіледі.
Миға шабуыл.
«Қазақстан
климатының ерекшеліктері ел экономикасының өсуіне ықпал етеді
ме?»
«Климат өзгерісінің
адамзатқа әсері» бейнеролик
көрсету
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқушылар
оқулық пен қосымша материалдарды пайдаланады.
Тапсырма 1. Талдау
органайзері.
Кері байланыс «Екі
жұлдыз, бір тілек»
|
Презентация
Бейнеоролик,
Қазақстанның климаттық картасы, қосымша материал
Талдау органайзері парақшалары,
таратпалар.
|
1 мин
|
Соңы
Бағалау
|
Критериалды бағалау
|
|
1 мин
1 мин
|
Рефлексия
Үйге
тапсырма
|
Әр оқушы
өзінің сабақтан алған білімінің нәтижесін, жетістігін, сабақ
барысында туындаған қиындықтарын түрлі-түсті стикерлерге
жазады.
Кескін картамен жұмыс. Кескін картаға
Қазақстан климаты (жауын-шашын мөлшері, күн радиациясы, қар
жамылғысы, т.б.) элементтерін талдау жасай отырып
толтыру
|
Стикерлер.
Күнделік
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
-
География
-
Биология кабинетіндегі қауіпсіздік
ережелері
-
Желі ақпараттары: Google,
Bilimland, LearningApps.org т.б.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,
оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|