Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
А У А Р
А Й Ы К
Л И М
А Т
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Климаттық үдерістер
Климаттық үдерістер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер Пәні: Жаратылыстану |
Мектеп: «Т.Жароков ат.ЖББОМ» КММ
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Гатауова Ж.Е. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Климаттық үдерістер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.4.1.1-өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Климат және ауа –райы ұғымдарын ажырата білу.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Климат құраушы факторлардың негізгісін атай алады, себебін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: Климаттың тірі ағзаға әсерін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Климат және ауа райы ұғымдарын ажырата алады; Температураның тәуліктік өзгерісінің себептерін анықтай алады; Климат құраушы факторлардың негізгісін атай алады, себебін түсіндіреді; Климаттың тірі ағзаға әсерін айтып береді; Жергілікті жердегі табиғат құбылысын бақылайды; Өзі көрген құбылыстарды талдай алады; Өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарын ашады; Табиғаттағы қауіпті апаттардың ебептерін атайды; Жергілікті жердегі табиғат апаттары кезінде өзін қалай ұстаудың шарттарын атайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: Климат, ауа райы, бейімделушілік, климат құраушы фактор, табиғи апаттар, олардың түрлері.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы: жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, биология, химия, физика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
5.4.1.1-өлі табиғатта болатын үдерістері табиғатта таудың түзілу және үгілу түрлерін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 минут
10 минут
Сабақтың ортасы
15 мин
1 мин
5 мин
5 мин
Сабақтың соңы
3 мин |
Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылармен амандасып, көңіл – күйлерін қалыптастыру.
Үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Емен ағашы» әдісі сұрақ-жауап. Емен ағашының жапырақтарындағы сұрақтарға жауап береді.. Ол үшін төмендегі сұрақтарға жауап беруіміз керек. (Оқушыларға жапырақтарды алып, оның артындағы сұрақтарға жауап беру керек)
1. Тау түзілісі д/з не? 2. Таулардың пайда болуы байланысты 3. Геоморфология д/з не? 4. Географиялық қабаттарды атаңдар 5. Тау жыныстарының бұзылуына әсер ететін сыртқы күштер 6. Үгілудің түрлерін ата 7. Желдің, судың және температураның әсерінен болатын үгілудің түрі 8. Биогендік үгілу д/з не? 9. Топырақтың түзілуіне қатысатын үдерістер 10. Топырақтың бұзылу себебі
ҚБ: Мадақтау сөздер арқылы
Жаңа сабақтың тақырыбын суреттерді сөйлету арқылы ашу «Ойлан. Жұптас, Бөліс» әдісі Жеке және жұптық тапсырма: Алдымен оқушылар «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, тақырып мәтінімен танысып, «БББ» кестесін толтырады және жұпта «не білдім» бөлімін талдайды. ҚБ: «Бас бармақ» әдісімен көршісін бағалайды.
«Адасқан әріптер» әдісін пайдаланып,оқушылар екі топқа бөлінеді І топ-«Ауа -райы», ІІ топ-«Климат»
Т-2. Топтық жұмыс: Венн диагаммасын толтыру Ауа райы мен климаттың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын толтырады
«Бағдаршам» әдісі. Т-3. Жеке жұмыс: Кесте толтыру
ҚБ:Берілген дискрептор бойынша «+»,«-» таңбаларын есептеп өзара баға береді: «жұлдызша», «төртбұрыш, «үшбұрыш»
ІІІ.Сабақты қорытындылау
Рефлексия: «Рефлексия пирамидасын»толтыру. (барлық оқушылар толтырады,бірнешеуінен сұралады)
Еске сақтау керек маңызды бір нəрсе
Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нəрсе
Сіз бұрыннан білетін үш нəрсе
Сіз үйренген төрт нəрсе
1,2,3,4-нәрселерді атаған оқушыларды «От шашу» Үйге тапсырма: Терминдер жазу.
|
Оқулық 5 кл Ағаштың суреті Стикерлер
www.twig-bilim.kz
Оқулық 5 кл Б.Ш.Әбдіманапов, А.У.Әбілғазиев БББ кестесі
Әріптер қиындысы
Бағдаршам түстері
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар:
Көпшілік оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
А У А Р
А Й Ы К
Л И М
А Т
шағым қалдыра аласыз
















