2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған

КМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
жаксы
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Заттың тығыздығы. Тығыздықты есептеу.

Бөлімі:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тығыздықты есептеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Тығыздықтың ұғымын біледі, формуласын жаза алады

Оқушылар Әр түрлі денелердің тығыздықтарын, есептеулер жүргізу арқылы анықтауды біледі

Кейбір оқушылар істей алады: Есептеулер жүргізе отырып, тығыздықтың мәнін кестедегі мәнімен салыстырады, талдау жүргізеді

Бағалау критерийлері


Тығыздықтың анықтамасын біледі және тығыздық формуласын пайдаланып есептеу жүргізе алады

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



2 мин.











4 мин. Топтық жұмыс



















































































5мин

«Миға шабуыл»әдісі


Ұйымдacтыpу кeзeңі:

Oқушылapды түгeлдeу, oқушылapдың нaзapын caбaққa aудapу.

Сабақ мақсатын ашу. Оқушыларға ребустар беру арқылы сабақ тақырыбын ашу.



Өткен тақырыпты қайталау. Масса мен көлем бірліктерін ХБЖ келтіру дағдыларын дамыту мақсатында жүргізіледі.



Масса, көлем және тығыздықты байланыстыратын формулалар тақтаның бір бөлігіне жазылады. Есеп шығару барысында оқушылар оған қарай алады. Немесе үлкен тлакатқа жазып қоюға болады.

Есептерді шығарғанда алдымен ХБЖ келтіруді ұмытпайық!

Сондықтан ХБЖ келтірудің күрделі мысалдарын қарастырайық

1 см3 – метр кубтың миллионнан бір бөлігі, сондықтан

1 дм3 - метр кубтың мыңнан бір бөлігі, сондықтан

Көлемнің 1 литр деген өлшем бірлігі де бар. Бұл бірлік ХБЖ жатпайды. Сондықтан оны метр кубқа айналдырамыз.

Масса туралы да ұмытпайық:

Ұмытпаңыз:

Килограмм- бұл массаның өлшем бірлігі, массаны m әрпімен белгілейді.

Метр куб – бұл көлемнің өлшем бірлігі, көлеммді V әрпімен белгілейді.

Килограмм/метр куб – бұл тығыздықтың өлшем бірлігі, тығыздықты ρ әрпімен белгілейді.







«Кім жылдам»? (Өтілген тақырып бойынша сұрақ-жауап.)

1. Дене тығыздығын қандай әріппен белгілейміз?

2. Тығыздық өлшем бірлігі?

3. Дене көлемін қандай әріппен белгілейміз?

4. Сұйық көлемін өлшейтін аспап?

5. Көлемнің өлшем бірлігі?

6. Дене массасын қандай әріппен белгілейміз?

7.массаның өлшем бірлігі?

8.Массаның тағы қандай өлшем бірліктерін білесің?

9.Массаны өлшейтін аспап?

10.Тығыздықты өлшейтін аспап?



«Миға шабуыл»әдісі.(Cuizz сілтемесі бойынша сұрақ жауап)






















Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
































































































































Дескриптор

1. Дененің массасын анықтай алады.

2. Дененің массасын анықтау әдісін салыстырады.

3. Дененің тығыздығын анықтап, оның өлшем бірлігімен жұмыс жасай алады.

4.Өлшем бірліктерді ХБЖ-де жаза алады.

Жалпы балл -2






Үлкен және кіші сандар жазылған қағаз қиындылары





Топтарға бағалау кесте

А4 қағазы

Маркер

Стикерлер


Сабақтың ортасы.

10 мин.

































10мин


«Тәжірибе бекеті» дененің көлемін табу, дененің тығыздығын анықтау.

Тәжірибе жасау арқылы оқушылар алдымен зерттеу жұмысын жасап жеке жұмыстанады, содан соң жұптасып жұмыс жасайды. Соңында топта жұмыс жасап, бір жақсы жұмысты қорғайды.

1. Зерттеу жүргізе отырып, дененің көлемін өлше (кестеге түсір)

2. Дененің массасын анықта (кестеге түсір)

3.Тығыздығын анықта.

4.Әр түрлі сұйықтардың тығыздығын анықтаудың әдістерін анықтап, топтар талқыла.

4.Қорытындыла ( алынған нәтиже, кездескен қиындылықтар туралы жаз, қателікті бағала, салыстыр)



Бақа әдісі. оқушыларға зат тығыздығы өлшем бірліктері сұрақ жауап беріледі, бұл тәсілді пайдаланғанда оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау, ақпаратпен жұмыс жасау, есептер шешу дағдыларын қалыптастырамын.

1. Судың тығыздығы ?

2. 36км/сағ қанша м/с бар?

3. 1 км де қанша м бар?

4. заттың тығыздығы неге байланысты?

5.тығыздықтың өлшем бірлігі?

6.жылдамдықтың өлшем бірлігі?

7.жүрілген жолды қандай әріппен белгілейді?

8.жылдамдық формуласы?

9.тығыздық формуласы?

10.Газдардың тығыздығы қандай?

Пазл әдісі бұл әдісте оқушылар пазлдарды құрастыру арқылы есептер шығарады.Есептер толық шығарылып болғанда ұлттық тағамдар шығу керек.Бұл әдіс оқушыларымыздың ұлттық құндылықтарымызға деген білік дағдыларын дамытады.



Тығыздық кестесімен жұмыс



1.Заттың массасы500г, ал көлемі250см3,оның тығыздығын тап.

2.1м3 алюминидің массасы 2700кг.Алюминидің тығыздығын тап

3.Егер судың тығыздығы 1000кг/м3болсағ2м3 судың массасы қандай?.

Оқушылар скаляр және векторлық шамаларды бағандарға бөліп жұмыс дәптеріне жазады.































Оқушылар берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


Дескриптор.

1. Дененің көлемін анықтайды.

2. Дененің массасын анықтайды.

3.Тығыздықтың формуласын біледі, есептей отырып дененің тығыздығын анықтайды.

4. Әр түрлі сұйықтардың тығыздығын анықтаудың әдістерін айта алады.

Жалпы бал -2







Дескриптор

1. Тығыздықтың формуласын түрлендіріп, дененің көлемін анықтай алады.

2. Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге келтіре алады

3. Тығызыдық кестесемін жұмыс жасап, салыстырмалар жасай алады.

Жалпы балл-3

Тақта, дәптер













































Слайдтар




Сабақтың соңы.

8 мин

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі









































Рефлексия



5-мин











Бағалау







Үй тапсырмасы

4.Заттың тығыздығы8г/см3,ал оның көлемі15см3 заттың массасы қандай?.
5.10кг заттың көлемі0,02м3.Заттың тығыздығын табыңыз?

6.Заттың массасы5кг,ал тығыздығы500кг/м3Оның көлемін табыңыз

Кері байланыс

«Білім почтасы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың суреті, баспалдақтың 
1 - баспалдағы Менің ойымша
2 - Себебі
3 – Мысалы

4.Қорыта айтқанда



Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау















































3.2-жаттығу есептері


Оқушылар бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба деген сұрақтарға жауап жазады

Дескриптор

-Берілген тұжырымдардың арасынан дұрыс тұжырымдарды таба алады.

-Скалярлық шамаларға сипаттама бере алады.

-Векторлық шамаларға сипаттама бере алады.

Жалпы балл-3









































Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дәптер






19 Наурыз 2025
44
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі