Тақырыбы: Сән әлемі. Етістіктің шақтары.
|
СЫНЫП: 7- сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7. Т3. Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну. Етістіктің шақтары (бұрынғы жіне ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) ауызша және жазба жұмыстарда қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді. Көпшілігі:етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда қолданады. Кейбірі: сұрақтарға жауап бере алады; деректі қолдана алады; |
||||
|
Бағалау критерилері: |
Оқушылар орындай алады: Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді, сұраққа жауап береді, Қазақша сән әлеміне қатысты жаңа сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін, сөйлемдерді құрайды, қазақша ақпарат береді. |
||||
|
Жаңа сөздер: |
белдемше, қалпақ, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. |
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, слайдтар |
||||
|
Дереккөздер |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік |
||||
|
Тілдік мақсат
|
|
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ыңғайлы, еркін сезіну, ауа жібереді, ылғал өткізбейді, денені қыспау, қимылыңды шектемеу, қанық ашық түсті, көркі, жарасымды, қымбат, киіну, бойға қонымды, әдемі, жеңіл мата, көріну, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. |
|||||
|
Жоспар |
|||||
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Оқушыларға психологиялық ахуал түғызу
4 мин |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен жүрекке» тренинг өткізеді. Оқушылар орынынан тұрып бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Сәлеметсіздер ме! Аман-сау есенсіздер ме? Ашық сабағымызға қош келдіңіздер! Сабақта алған білімдерің берік болсын ! Көп жағымды сөздер естіңіздер! Қандай жағымды сөздерді білесіңдер? Жазып беріңіздер Сабағымызды топтық жұмыс арқылы жүргіземіз. Бірінші тобымыз «Сән» деп аталады, екінші топ «Талғам» үшінші топ « Ұқсатым».
|
Жақсы сөз – жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге жағымды сөздер жазады. (тамаша, жақсы, өте жақсы, жарайсың, керемет Оқушылар қағазға жазылған сөздер арқылы 3 топқа бөлініп отырады. |
|||
|
І Үй жұмысын тексеру.
2 мин
1 мин |
Өткен сабақты тексеру Ал, енді сабағымызды бастайық, біріншіден үй тапсырмасын тексеріп алайық. Парталарыңызда үйге берілген орыс тілінде жазылған сөздер жатыр, олардың арасында, модуль бойынша берілген басқа да сөздер бар. Сендер оларды қазақ тіліне аударасыздар, дұрыс аударсаңыз, мен ұпай беремін, кім көп сөздерді біледі, сол жағымды сөз естиді. Сөздер: Ыңғайлы, ылғал өткізбейді, денені қыспау, қимылыңды шектемеу, қанық ашық түсті, жарасымды, киіну, бойға қонымды, жеңіл мата, өнер, сұраныс, тігін зертхана, шетел, жүлде, айрықша, негізі қаланды Оқушылар бір-біріне жағымды сөздер айту арқылы бағалайды. Кімге жағымды сөздерді айтамыз? Кім көп жағымды сөз естіді? Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. Киім туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз. |
Сөздердің аудармасын жазады. Бір біріне жағымды сөздер айтады. Киім туралы мақал мәтелдерді айтады |
|||
|
ІІ Өткенді қайталау.
3 мин |
Алдыңғы сабақтарымызда біз етістіктердің шақтарын оқыдық, оларды да еске алу керек. Ол үшін мен сендерге грамматикалық тақырып бойынша сұрақтар қоямын. Осы шақ қалай жасалады? Өткен шақ қалай жасалады? Келер шақ қалай жасалады? Осы шақтық жұрнақтарын ата. Келер шақтың жұрнақтарын ата. Өткен шақтың жұрнақтарын ата.
|
Cұрақтарға жауап береді. Жұрнақтарды атайды. |
|||
|
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты анықтау. |
Жаңа сабақты бастау сәті келді. Мен сендерге суреттер көрсетемін. Сол суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжайды. |
Өз ойларын айтады, тақырыпты болжайды. |
|||
|
Жаңа сабақ 3 мин |
Сабақтың мақсатын айтып береді Бүгінгі сабақтың лексикалық тақырыбы: «Сән әлемі» сонымен бірге грамматикалық «Етістіктердің шақтары» тақырыбын қайталап бекітеміз. «Сән әлемі» тақырыбындағы жаңа сөздермен танысамыз. Оларды ауызекі сөйлесуде қолдануды үйренеміз.
|
Тақырыпты түсінеді. Ауызекі сөйлеуде қолданады. |
|||
|
Мағынаны тану
2 мин
2 мин 5 мин
6 мин
5 мин
3 мин |
Сабақтың тақырыбын анықтау. Адамға сәнді киім таңдауда кімдер көмек береді? Киім үлгісін кімдер жасайды? Йә, дұрыс сәнгерлер. Қазақстанның қандай танымал заманауи сәңгерлерді білесіңдер?
|
Сұрақтарға жауап береді. |
|||
|
Жаңа сабақ: Ендеше, тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысып, мәтінмен жұмыс істеп, «Сән әлемі» тақырыбында мәліметтермен танысамыз. Ол үшін жаңа сөздермен танысайық. Жаңа сөздер Белдемше, қалпақ, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. Етістіктерді ажырату, осы, келер шақ, өткен шаққа өзгерту, көмекке 139 бет 7 тапсырмасындағы үлгіні алып жұмыс істеу. Жинақтап жатыр, жинақтамақ, жинақтамады Қатысып жатыр, қатыспақ, қатысты. Ал енді жаңа сөздерді тағы да естерімізге алайық. Жаңа сөздерді қайталау. Мәтінмен жұмыс істеу.
«Сымбат» сән үйі.
Ойын: https://create.kahoot.it/
1. 2. 3. Қазақстанның белгілі сәнгерлерін слайд арқылы көрсету. |
Тыңдалым, оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
Жазылым. Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды. Мәтінді оқиды, мазмұнына қарай ой бөліктерін дұрыс орналыстырады., ретін санмен белгілейді.
Атақты сәнгерлерді көреді. |
||||
|
ІV Бекіту.
5 мин
|
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыру |
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастырады. |
|||
|
V Бағалау 3 мин |
Балалар бүгінгі сабақта қай топ жақсы жұмыс істеді? «Сән» тобында кім жақсы жұмыс істеді, «Талғам» тобында? Ал енді мен мұғалім ретінде бағалайын. |
Өз ойларын айтады |
|||
|
VІ Үй жұмысы: |
сөздер, 11т 140б . |
|
|||
|
VІІ Рефлексия 2 мин
|
«Баспалдақ әдісі» оқушылар сабақта білгендерін баспалдақ деңгейіне жабыстырады. |
Өздерінің білгендерін белгілейді. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
КМЖ Тақырыбы: Сән әлемі
КМЖ Тақырыбы: Сән әлемі
Тақырыбы: Сән әлемі. Етістіктің шақтары.
|
СЫНЫП: 7- сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7. Т3. Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну. Етістіктің шақтары (бұрынғы жіне ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) ауызша және жазба жұмыстарда қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді. Көпшілігі:етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда қолданады. Кейбірі: сұрақтарға жауап бере алады; деректі қолдана алады; |
||||
|
Бағалау критерилері: |
Оқушылар орындай алады: Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді, сұраққа жауап береді, Қазақша сән әлеміне қатысты жаңа сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін, сөйлемдерді құрайды, қазақша ақпарат береді. |
||||
|
Жаңа сөздер: |
белдемше, қалпақ, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. |
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, слайдтар |
||||
|
Дереккөздер |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік |
||||
|
Тілдік мақсат
|
|
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ыңғайлы, еркін сезіну, ауа жібереді, ылғал өткізбейді, денені қыспау, қимылыңды шектемеу, қанық ашық түсті, көркі, жарасымды, қымбат, киіну, бойға қонымды, әдемі, жеңіл мата, көріну, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. |
|||||
|
Жоспар |
|||||
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Оқушыларға психологиялық ахуал түғызу
4 мин |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен жүрекке» тренинг өткізеді. Оқушылар орынынан тұрып бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Сәлеметсіздер ме! Аман-сау есенсіздер ме? Ашық сабағымызға қош келдіңіздер! Сабақта алған білімдерің берік болсын ! Көп жағымды сөздер естіңіздер! Қандай жағымды сөздерді білесіңдер? Жазып беріңіздер Сабағымызды топтық жұмыс арқылы жүргіземіз. Бірінші тобымыз «Сән» деп аталады, екінші топ «Талғам» үшінші топ « Ұқсатым».
|
Жақсы сөз – жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге жағымды сөздер жазады. (тамаша, жақсы, өте жақсы, жарайсың, керемет Оқушылар қағазға жазылған сөздер арқылы 3 топқа бөлініп отырады. |
|||
|
І Үй жұмысын тексеру.
2 мин
1 мин |
Өткен сабақты тексеру Ал, енді сабағымызды бастайық, біріншіден үй тапсырмасын тексеріп алайық. Парталарыңызда үйге берілген орыс тілінде жазылған сөздер жатыр, олардың арасында, модуль бойынша берілген басқа да сөздер бар. Сендер оларды қазақ тіліне аударасыздар, дұрыс аударсаңыз, мен ұпай беремін, кім көп сөздерді біледі, сол жағымды сөз естиді. Сөздер: Ыңғайлы, ылғал өткізбейді, денені қыспау, қимылыңды шектемеу, қанық ашық түсті, жарасымды, киіну, бойға қонымды, жеңіл мата, өнер, сұраныс, тігін зертхана, шетел, жүлде, айрықша, негізі қаланды Оқушылар бір-біріне жағымды сөздер айту арқылы бағалайды. Кімге жағымды сөздерді айтамыз? Кім көп жағымды сөз естіді? Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. Киім туралы қандай мақал-мәтелдер білеміз. |
Сөздердің аудармасын жазады. Бір біріне жағымды сөздер айтады. Киім туралы мақал мәтелдерді айтады |
|||
|
ІІ Өткенді қайталау.
3 мин |
Алдыңғы сабақтарымызда біз етістіктердің шақтарын оқыдық, оларды да еске алу керек. Ол үшін мен сендерге грамматикалық тақырып бойынша сұрақтар қоямын. Осы шақ қалай жасалады? Өткен шақ қалай жасалады? Келер шақ қалай жасалады? Осы шақтық жұрнақтарын ата. Келер шақтың жұрнақтарын ата. Өткен шақтың жұрнақтарын ата.
|
Cұрақтарға жауап береді. Жұрнақтарды атайды. |
|||
|
Қызығушылықты ояту. Тақырыпты анықтау. |
Жаңа сабақты бастау сәті келді. Мен сендерге суреттер көрсетемін. Сол суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжайды. |
Өз ойларын айтады, тақырыпты болжайды. |
|||
|
Жаңа сабақ 3 мин |
Сабақтың мақсатын айтып береді Бүгінгі сабақтың лексикалық тақырыбы: «Сән әлемі» сонымен бірге грамматикалық «Етістіктердің шақтары» тақырыбын қайталап бекітеміз. «Сән әлемі» тақырыбындағы жаңа сөздермен танысамыз. Оларды ауызекі сөйлесуде қолдануды үйренеміз.
|
Тақырыпты түсінеді. Ауызекі сөйлеуде қолданады. |
|||
|
Мағынаны тану
2 мин
2 мин 5 мин
6 мин
5 мин
3 мин |
Сабақтың тақырыбын анықтау. Адамға сәнді киім таңдауда кімдер көмек береді? Киім үлгісін кімдер жасайды? Йә, дұрыс сәнгерлер. Қазақстанның қандай танымал заманауи сәңгерлерді білесіңдер?
|
Сұрақтарға жауап береді. |
|||
|
Жаңа сабақ: Ендеше, тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысып, мәтінмен жұмыс істеп, «Сән әлемі» тақырыбында мәліметтермен танысамыз. Ол үшін жаңа сөздермен танысайық. Жаңа сөздер Белдемше, қалпақ, топталар көрсетілімі, ұсыну, сахна, майталман, үлес қосу, қатысу. Етістіктерді ажырату, осы, келер шақ, өткен шаққа өзгерту, көмекке 139 бет 7 тапсырмасындағы үлгіні алып жұмыс істеу. Жинақтап жатыр, жинақтамақ, жинақтамады Қатысып жатыр, қатыспақ, қатысты. Ал енді жаңа сөздерді тағы да естерімізге алайық. Жаңа сөздерді қайталау. Мәтінмен жұмыс істеу.
«Сымбат» сән үйі.
Ойын: https://create.kahoot.it/
1. 2. 3. Қазақстанның белгілі сәнгерлерін слайд арқылы көрсету. |
Тыңдалым, оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.
Жазылым. Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды. Мәтінді оқиды, мазмұнына қарай ой бөліктерін дұрыс орналыстырады., ретін санмен белгілейді.
Атақты сәнгерлерді көреді. |
||||
|
ІV Бекіту.
5 мин
|
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыру |
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастырады. |
|||
|
V Бағалау 3 мин |
Балалар бүгінгі сабақта қай топ жақсы жұмыс істеді? «Сән» тобында кім жақсы жұмыс істеді, «Талғам» тобында? Ал енді мен мұғалім ретінде бағалайын. |
Өз ойларын айтады |
|||
|
VІ Үй жұмысы: |
сөздер, 11т 140б . |
|
|||
|
VІІ Рефлексия 2 мин
|
«Баспалдақ әдісі» оқушылар сабақта білгендерін баспалдақ деңгейіне жабыстырады. |
Өздерінің білгендерін белгілейді. |
|||
шағым қалдыра аласыз













