Сабақ:әдебиет
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар:28
|
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
М. Әуезов «Көксерек»
әңгімесі 3 сағаты
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Т-А5. Тыңдалым материалдары бойынша
жауап беру және бағалау
Ж
4.
эссе
жазу
ӘТН
3.Тұрақты сөз тіркестері арқылы
мақал –мәтелдерді қолдана отырып,эмоционалды мәнін ашу. (Тақырыпқа
сай мәселенің шешу жолдарын, оның себептеріне ұсыну
)
А-И4 Шығарманың оқиға желесі
бойынша өзінідік көзқарас тұрғысынан
жазу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушы
орындай алады:
-
Шығараманың мазмұнын
біледі.
-
Іс-әркеттерді кейіпкерлерін
біледі.
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
1.Шығарма бойынша
ақапартты өмірмен байланыстырады, пікір білдіре
алады.
2.Шығарманың идеясын
таниды.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
1.негізгі идеяны
тани отырып өзіндік көзқарасын шынайы өмірмен
байланыстырады
2Тұрақты сөз тіркестері,
мақал-мәтелдерді пайдалана отырып қолданған сөздердің эмоционалдық
мәнін ашады.
|
Бағалау
критерийі
|
-Шығарманың
эмоционалдық мәнін ашады;
- Тілдік бірліктерді пайдалана
отырып ,өз пікірін білдіреді;
-Шығарамаға
өздігінен талдау жасап,шығармадағы ойдың өзектілігін , шешу
жолдарын түсіндіріп бере алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер: Шығармадағы алғыс , қарғыс
сөздер, афоризмдер, мақал- мәтелдер қолданысын
ажыратады.
Бөлтірік, Ақ қасқыр, қопа,
шабуыл.
|
Диалог құруға/
шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер
:
Талқылауға арналған
сұрақтар:
«Қасқырды қанша
асырасаң да мал болмайды»
«Қасқырды қанша асырасаң да,
орманға қарап ұлиды» (даналық сөз)
|
Құндылықтарға
баулу
|
1.Мейірімділік пен
қатыгездік туралы пікір
қалыптасады.
2.Табиғат заңдылығын
сақтауды үйренеді.
3.Табиғаттағы тепе- теңдіктің
не екенін түсенеді.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану
|
Тақырыпбойынша
алдыңғыбілім
|
1. М. Әуезовтің кім екенін
біледі
2. Жазушыны әлемге танытқан
қандай шығармасы бар екенін біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтыңжоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтыңбасы
|
Сергіту сәті: 3
минут.
1,2,3 сандары
бойынша топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын
сұрау
Шығарманың мазмұнын
барлық сынып оқушылар біледі сондықтан « Ақылдың алты қалпағы»
әдісі бойынша сұралады. (Эдвард де
Боно)
1.Қасқырлар туралы
ақпаратты береді .( Ақ қалпақ)
2.Шығарма идеясының
жағымды жақтарын зерделе ( Сары
қалпақ)
3.Шығармаға қарсы
идея айтады. (қара қалпақ).
4.Ішкі түйсікті
өзіндік болжам айтады. (қызыл
қалпақ)
5.Креативті жаңа
идея айтады. ( жасыл қалпақ).
6. Барлық қалпақтар
өз қызметінің дұрыс атқарылуын бағалаушы, бақылаушы тетік. Дұрыс,
дұрыс еместігін айтады.(көк
қалпақ).
Смайликтермен
бағаланады.
|
Әр түрлі түстегі
қалапқтар
|
Сабақтың
ортасы
|
Топтық
жұмыс.
1 –
топ.
1.Әңгімедегі ауыл
адамдарының, Құрмаштың, Көксеректің әрекеттеріне көзқарасың қандай?
Шығарманың өзектілігі неде?
2.Өзін сонша бағып,
мәпелеген Құрмашты Көксеректің жауыздық істеу себебін қалай
түсіндіресің?
2 –
топ.
1.«Қасқырды қанша
асырасаң да, орманға қарап ұлиды » деген даналық ойда қандай мағына
бар, шығармамен байланыстыр.
2.Шығармада адамның
қаталдығы ма, әлде қасқырлардың тағылығы қатал
ма?
3 –
топ.
1.«Қасқыр да қас
қылмайды жолдасына » деген нақыл сөзде қандай өнеге
бар?
2.Көксеректі
жауыздыққа,соншама өшпенділікке баулыған нәрсе не? Табиғаттың қатал
заңы, әлде қасқырлар әлемінің тіршілік заңы солай
ма?
Ф ишкалармен
бағаланады
Жеке
жұмыс. (Оқылым)
1.Көксеректің
көшбасшылыққа дейінгі жету жолдарындағы әрекетіне өзіндік тұжырым
жаса.
2.Әңгімеден алған
әсерімізді білдіре отырып, шығарманың негізгі идеясына эссе
жазу
Н егізгі идея Менің
көзқарасым Әңгімеден түйген өмірлік
тұжырымым.
Оқушы
|
Дескриптор
|
Ұпай
саны
|
|
1.Шығарманың негізгі идеясын
түсінеді.
|
1
|
|
2.Өзіндік көзқарасын
шығармамен байланыстырады,сұрақтарға логикалық тұрғыдан жауап бере
алады?
|
1
|
|
3.Әңгімеден түйген әсерінен
өмірлік тұжырым жасайды.
|
1
|
|
4.Тұрақты тіркестер, мақал-
мәтелдер пайдалана отырып,сөздердің эмоционалдық мәнін ашып,
түсініп қолданады.
|
1
|
Бағалау шкаласы: 2 ұпай –
3,
3 ұпай –
4,
4 ұпай –
5.
Жұптық
жұмыс: (Жазылым)
|
Дәптер, қарандаш,
постер.
Интернет
мат-р
|
Т-
кестесін жұптасып
толтырады.
-
Келісемін
|
Келіспеймін
|
-
Құрмаш пен Көксеректің
достығына;
-
Ауыл адамдарының
әрекетіне;
-
«Өлтіріп, терісін алу керек»
деген ағасының сөзіне;
-
-
-
|
1.Адамдардың
қасқырдың ұясын бұзғанына;
2.Қасқырдың
күшігін
ауылға
әкелгеніне;
3.Құрмаштың
Көксеректі ит сияқты қабылдауына;
4.Көксерек өзі өскен
ауылына өштесуіне;
5.Құрмаштың ажалына
Көксеректің себеп болуына;
6.
7.
|
«Ашық
микрофон» әдісімен сұралады. Жұлдызшамен
бағаланады.
Үйге
тапсырма:
Бөлтірік
Көксерек
|
Көкшолақ
Көксерек
|
Арлан
Көксерек
|
Кестені мәтін бойынша сипаттап
жазып, дәлелдеп жаз.
Кері
байланыс.
«Кейіпкер
орындығы»арқылы авторды шақырып,
шығарма бойынша туындаған, жауабын таппаған сұрақтарды
қояды.
Қосымша
ақпарат.Осы фильмнің түсірілу тарихы
туралы видеоролик көрсетіледі.
Бала Құрмаштың фильмнен
кейінгі тағдыры.
|
|
|
Қосымша
ақпарат:
|
Интернет
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмаларбересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлапотырсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Жеке жұмыс және топтық
жұмыстарға «Оқырман диалогы» арқылышығарманың мзмұнына сәйкес
деңгейлік тапсырмалар құрастырамын.Ол тапсырмалардың бағалау үшін
дескриптор жасалады.
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыс,
дескритормен бағалау.
|
Сергіту сәтін өткізу, жас
ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, балалардың өмір
қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
|
Сабақбойынша
рефлексия
Сабақмақсаттары
немесеоқу
мақсаттарышынайы
әрі
қолжетімдіболды.
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді.Оқытудың әдіс-тәсілдеріне келсем, оларды әлі
де түрлендіріп,жай мазмұнға емес, логикалық сұрақтарға
құрамын.
|
|
Сабақ жоспарланған
мақсатына жетті. Оқушылар шығарманың идеясын, автордың айтпақ ойын
түсінді. Сонымен бірге қосымша ғаламтор материалдары арқылы
қасқырлар әлемі,олардың психологиясы туралы мәліметтерді ала отрып,
Көксеректің , түз тағысының психологиясын түсінді.Табиғатқа ,ондағы
жан- жануарға деген оң пікірлері қалыптасты. Табиғаттағы
тепе-теңдік деген не екенін тусініп, табиғат заңдылықтарына деген
түсінік қалыптасты. Кейбір оқушыларда қасқырлардың физилолгиялық
ереше қасиеттерін білуге қатты қызығушылық
танытты.
|
Жалпыбағалау
Сабақта
еңжақсыөткенекінәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:Топтық тапсырмада берілген
сұрақтарға оқушылар жүйелі жауап
берді.
2:« Алты қалпақ» әдісі арқылы
шығармаға әр түрлі қырынан келуге мүмкіндік
берді.
3.Жеке тапсырманы орындауда
дескрипторларға сүйене отырып орындау ой жүйелілігін қалыптастыруға
мүмкіндік берді.
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оңықпал етеді? (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:Әдіс- тәсілдерді тиімді
қолдануды әлде де жетілдіруім
керек.
2: Тапсырманы орындауда көбірек
еркіндік беру.
3.Kohot. Kz сайтының көмегімен
сұрақтар дайындап, кері байланысқа дайындалу керек.( Бұл сынып
оқушыларының тапсырмаға түгелдей дайындалып келуіне өте
тиімді.)
Осы
сабақтыңбарысында мен
сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың
жетістіктері/
қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не
нәрсеге
назараударуқажет?
1.Оқушылардың кейбірінің сөз
байлығының жетіспеуі;
2. Сөздік қорын пайдаланса да
сөздердің эмоциялық мәнін ашуда кейбір оқушылар
қиналды.
3.Топтағы сөйлемейтін
окушыларға жауапкершілікті жүктеп ортаға
тарту;
4. Оқушылардың кері байланысын
ескере отырып, келесі сабақты басшылыққа алу
керек.
5.Басқа сыныпқа осы тақырыпты
өткенде үй тапсырмасын сұрау мен кері байланысты түрлендіруім керек
деген тұжырымға келдім.
|