|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Біздің өміріміздегі қадамдар |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта мектеп |
|||||
|
Күні:19.09.2018ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Бальнура Кудайбергеновна |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Команда бойынша |
|||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау, қолдану, жинақтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Алгоритмнің сөз түрімен жазылуымен танысу Көпшілігі: Қарапайым алгоритм құра алу Кейбірі: Өрнекке сөз түрінде алгоритм құру |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритм, графика, программа, бағдарлама Диалог: Алгоритм дегеніміз не?
Жазылым: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну- қарапайым сөз түрінде жазылады. Термин: Алгоритм-алгоритм-algorithmy Графика-кескін- graphic Бағдарлама-программа-programma |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын тілі, математика. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - жауапкершілік; - қарым-қатынас жасау қабілеті; |
|||||
|
Алдыңғы білім |
||||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||
|
10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушыларға «Сәттілік» сергіту сәтін өткізу, оқушылар бір-біріне сәтілік тілейді. Топқа біріктіру: Сызықтық, тармақталу, циклдік алгоритмдер арқылы үш топқа бөлемін. «Тыңшы» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын тексеру (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) Барлық оқушыларды екі қатарға тұрғызып, бір оқушы сұрақ жауаптарды түсіндіріп өтеді және кез келген оқушы оны қайталайды.
|
Оқулық, көрсетілімдер |
||||
|
Сабақтың ортасы
15 мин
|
«Джгисо» әдісі арқылы жаңа сабақты талқылау Топпен, жұппен, жеке талқылап бір - біріне түсіндіреді. Оқушыларға оқулықтан әр топқа жаңа тақырып бойынша бөліп беру . 1топ: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну 2 топ:Алгоритмнің сөз түрінде ұсынудың арнайы тағайындалған ережелері 1. тапсырма. Өрнектің мәнін анықтау алгоритмін құрыңдар y=2а- ( x+6 ) y=2x+4-(x+3) дискриптор өрнеке алгоритм құра алады
ІІ тапсырма Техникалық диктант Сөз түріндегі ______ ұсынып, кез-келген _________ құруға болады. (алгоритм) __________болмауы (Айқындық, дәлдік) Көп сөз қолданылуы Жеке ___________түсініксіз болуы (қадамдардың) Дискриптор алгоритм қасиеттерін біледі ІІІ тапсырма. Сөмкені дайындау және хат жазу алгоритімінің орындалу ретілігін қойыңдар. (жеке жұмыс)
Алгоритімнің орындалу ретілігін біледі |
Компьютер Слайд Интербелсенді тақта Тест тапсырмалар Үлестірме қағаздары, дескрипторлар
|
||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
10мин |
Қорыту. «Жылдам жауап» әдісі бойынша әр топтан топ басшын шақырып сұрақ жауап беру арқылы жаңа сабақты қортындылаймын. Топ басшысы жауап бере алмаған жағдайда топ мүшесі жауап береді. Алгоритмнің қандай формасы бар ? Алгоритмді сөз түрінде ұсыну деген не? Алгоитмді сөз түрінде ұсынудың қандай ережелері бар? Не үшін сөздік алгоритм мәтін түрінде жазылады? Кері байланыс Бағалау –
Кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі: Үйге «Сөз түріндегі алгоритм» тақырыбын оқып келу.
|
Бағалау парағы, дескриптор, стикер
|
||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Бағалау парағы, дескриптор, стикер |
||||
|
«Джиксо» әдісі арқылы жаңа сабақты талқылау.Топпен, жұппен, жеке талқылап бір - біріне түсіндіреді. Оқушыларға оқулық бойынша әр топқа, жұпқа, жеке тапсырма бермін. Оқушылардың қажетілігін ескере отырып деңгейлік тапсырма дайындаймын. «Жылдам жауап» әдісі бойынша әр топтан топ басшын шақырып сұрақ -жауап беру, арқылы уақытты тиімді пайдаланып, жылдам жауап аламын. |
Бағалау. Топбасшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын. 1.Белсенділік танытқаны үшін 2.Маңызды пікір айтқаны үшін 3.Сұраққа жауап бергені үшін 4.Регламентті сақтағаны үшін Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды.
|
|
||||
|
|
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Команда бойынша
Команда бойынша
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Біздің өміріміздегі қадамдар |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта мектеп |
|||||
|
Күні:19.09.2018ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Бальнура Кудайбергеновна |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Команда бойынша |
|||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау, қолдану, жинақтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Алгоритмнің сөз түрімен жазылуымен танысу Көпшілігі: Қарапайым алгоритм құра алу Кейбірі: Өрнекке сөз түрінде алгоритм құру |
|||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритм, графика, программа, бағдарлама Диалог: Алгоритм дегеніміз не?
Жазылым: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну- қарапайым сөз түрінде жазылады. Термин: Алгоритм-алгоритм-algorithmy Графика-кескін- graphic Бағдарлама-программа-programma |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын тілі, математика. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - жауапкершілік; - қарым-қатынас жасау қабілеті; |
|||||
|
Алдыңғы білім |
||||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||
|
10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушыларға «Сәттілік» сергіту сәтін өткізу, оқушылар бір-біріне сәтілік тілейді. Топқа біріктіру: Сызықтық, тармақталу, циклдік алгоритмдер арқылы үш топқа бөлемін. «Тыңшы» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын тексеру (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) Барлық оқушыларды екі қатарға тұрғызып, бір оқушы сұрақ жауаптарды түсіндіріп өтеді және кез келген оқушы оны қайталайды.
|
Оқулық, көрсетілімдер |
||||
|
Сабақтың ортасы
15 мин
|
«Джгисо» әдісі арқылы жаңа сабақты талқылау Топпен, жұппен, жеке талқылап бір - біріне түсіндіреді. Оқушыларға оқулықтан әр топқа жаңа тақырып бойынша бөліп беру . 1топ: Алгоритмді сөз түрінде ұсыну 2 топ:Алгоритмнің сөз түрінде ұсынудың арнайы тағайындалған ережелері 1. тапсырма. Өрнектің мәнін анықтау алгоритмін құрыңдар y=2а- ( x+6 ) y=2x+4-(x+3) дискриптор өрнеке алгоритм құра алады
ІІ тапсырма Техникалық диктант Сөз түріндегі ______ ұсынып, кез-келген _________ құруға болады. (алгоритм) __________болмауы (Айқындық, дәлдік) Көп сөз қолданылуы Жеке ___________түсініксіз болуы (қадамдардың) Дискриптор алгоритм қасиеттерін біледі ІІІ тапсырма. Сөмкені дайындау және хат жазу алгоритімінің орындалу ретілігін қойыңдар. (жеке жұмыс)
Алгоритімнің орындалу ретілігін біледі |
Компьютер Слайд Интербелсенді тақта Тест тапсырмалар Үлестірме қағаздары, дескрипторлар
|
||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
10мин |
Қорыту. «Жылдам жауап» әдісі бойынша әр топтан топ басшын шақырып сұрақ жауап беру арқылы жаңа сабақты қортындылаймын. Топ басшысы жауап бере алмаған жағдайда топ мүшесі жауап береді. Алгоритмнің қандай формасы бар ? Алгоритмді сөз түрінде ұсыну деген не? Алгоитмді сөз түрінде ұсынудың қандай ережелері бар? Не үшін сөздік алгоритм мәтін түрінде жазылады? Кері байланыс Бағалау –
Кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі: Үйге «Сөз түріндегі алгоритм» тақырыбын оқып келу.
|
Бағалау парағы, дескриптор, стикер
|
||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Бағалау парағы, дескриптор, стикер |
||||
|
«Джиксо» әдісі арқылы жаңа сабақты талқылау.Топпен, жұппен, жеке талқылап бір - біріне түсіндіреді. Оқушыларға оқулық бойынша әр топқа, жұпқа, жеке тапсырма бермін. Оқушылардың қажетілігін ескере отырып деңгейлік тапсырма дайындаймын. «Жылдам жауап» әдісі бойынша әр топтан топ басшын шақырып сұрақ -жауап беру, арқылы уақытты тиімді пайдаланып, жылдам жауап аламын. |
Бағалау. Топбасшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын. 1.Белсенділік танытқаны үшін 2.Маңызды пікір айтқаны үшін 3.Сұраққа жауап бергені үшін 4.Регламентті сақтағаны үшін Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды.
|
|
||||
|
|
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз
зін –өзі бағалау жүргізу 












