Пәні : Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жиындар. Логика элементтері»
|
Сабақ тақырыбы: |
Комбинациялау |
Мектеп: |
|||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
|||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Оқу мақсаты: |
1.4.4.1 қоршаған ортадағы заттардан екі – екіден комбинациялау құрастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың заттар жиынынан екі элементтен комбинациялауға үйрету, ойлау арқылы талдау және жинақтау, салыстыру дағдыларын дамыту. Барлық оқушылар: заттар жиынын екі екіден комбинациялайды. Оқушылардың басым бөлігі:.екі элементтен тұратын бірнеше нұсқадағы комбинация құрады. Кейбір оқушылар: заттар жиынынан үшеу – үшеуден комбинация құрады. |
||||
|
Тірек сөздер: |
Комбинация- |
|
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау |
||||
|
Бағалау критерийлері |
- қоршаған ортадағы заттардан екі – екіден комбинациялар жиынын құрастырудың тәсілдерін анықтайды. - Комбинация нұсқаларының санын анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар жасай алады: |
||||
|
- Зерттеудің шарттарын ескере отырып, неге бұл комбинациялаудың дұрыс немесе бұрыс екендігінің себебін. |
|||||
|
Пәндік лекцика және терминология. |
|||||
|
- комбинациялар, тізбек, элемент, заңдылық шешім. -Диолог жазуға арналған пайдалы сөзтіркестер сериясы |
|||||
|
Талдау |
|||||
|
комбинациа неден тұрады? Сіз барлық мүмкін болатын комбинацияларды таба аласыз ба? Неге екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Құндылытарды дарыту |
Өзге көзқарастарға құрметпен қарау,жауапкершілік, достық, өзара түсіністік қарым - қатынастар. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек, қазақ тілі. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||
|
Бастапқы білім |
Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
Сілтеме |
||
|
Сабақтың басы (3 мин)
Сабақтың ортасы (3 мин) (7мин) (4 мин) (2 мин) 10 мин 3 мин 4 мин 4 мин |
Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру. ●Оқушылар шеңберге қол ұстасып тұрып, сағат тілімен бір ауыз сөзбен жақсы тілек айтады;
(Ұ.Т.) Кіріспе тапсырма. «Күн мен түн» ойыны. Ойынға үш оқушы қатысады. Олар орындықтарға отырады, ал орындықтарға үш түрлі стикер бекітілген. Жүргізушінің «Күн!» деген бұйрығы бойынша оқушылар орнынан тұрып, орындықты айнала қозғалады. «Түн!» дегенде орындыққа қайта отыруы керек. Мұнда өзі отырған орындыққа бір – ақ рет отырады деген шарт қойылады. Қалған оқушылардың барлығы қойылған шарттың орындалуын бақылайды. Ойын барлық отырудың мүмкін нұсқалары байқалмайынша жалғаса береді.Барлығы неше нұсқа болатынын сұраймын. Жауабы 3 нұсқа. (Ұ.Ж) “Түсті тап” ойыны. Әр оқушы үшін қағаз парағын таратамын. Оқушыларға қорапта үш түрлі — қызыл, жасыл және көк түсті текшелер бар екенін айтылады. Олар мұнара түрінде жиналған. Сәйкес келетін түсті шаршылардан текшелер құрастырып, мұнараның суретін салады. Сосын қораптан текшелерді біртіндеп алып шығыңыз. Текшелердің түсін тура тапқан оқушы жеңімпаз атанады. Оқушылар текшелерден қанша мұнара құрастырса да, салынған суреттердің арасынан оған ұқсас сурет үнемі табылып, сен әрқашан жеңімпаз болсың. Жауабы: қызыл, жасыл, көк қызыл, көк, жасыл; көк, жасыл, қызыл; көк, қызыл, жасыл; жасыл, көк, қызыл; жасыл, қызыл, көк. Оқушылар жұптасады, пікір алмаса отырып, мүмкін болатын барлық нұсқаның суретін салады. Дескриптор: - Текшелердің орнын алмастырады. – Барлық нұсқаның суретін салады. (Ж) Оқу мақсаты: 1.4.4.1 Қоршаған ортадағы заттардан «екі-екіден»
Дескриптор: -Әртүрлі тәсілмен топтастырады; - Балалар, сендер қазір қандай әрекеттермен айналыстыңдар? (текшелердің, гүлдердің орындарын ауыстырғанын айтады). - Заттардың орнын алмастыруға, оларды әртүрлі тәсілмен таңдап топтастыруға, жинақтауға болады. Мұны комбинациялау деп атайды. 1,2,3,4,5 деп санау арқылы оқушыларды топқа бөлемін; (Т.Қ) 1 – топ: Барлық комбинациялар нұсқасын табу үшін зерттеу жүргізуге арналған көгілдір мен қызғылт дөңгелектерді ұсынамын. 2 – топ: Жаңа киім
3 – топ: Фотосуреттер
4 – топ: Шығарып көр. Қорапқа шокалад және карамель кәмпиттер салынған. Бала қораптан 2 кәмпит алды. Бұл қандай кәмпит болуы мүмкін? Жауабы: шокалад, карамель; екі шокалад; екі карамель. Дескриптор: - Екі – екіден топтастырады; - Комбинацияның санын анықтайды;
Ширату жаттығуы Оқушылардан сыныптың бос жеріне шығып, жұп құрауды ұсынамын. Бір жүргізушіні таңдаймын. Оқушыларды жұппен тұрғызамын. Жұптар қозғалып жүруі керек. Жүргізуші “комбинациялау” деп дауыстап айтқанда жұптар орындарын ауыстырып, жаңа жұптар құрастырылады. Ең соңғы жұп ойыннан шығады. (Ұ.Ж.Қ) Орындап көр. Қаламды ,сызғышты, қарындашты үстелге әртүрлі тәсілмен орналастыр. Неше тәсілмен орналастырғаныңды сана. Жауабы : 6 нұсқа Дескриптор: - Жеке орындап, жұпта талдайды; - Комбинация санын анықтайды; (Ж) Ойлан. Қаламсауытта 4 жай және 2 түрлі түсті қарындаш жатыр. Қолдағы қарындаш жай қарындаш болуы үшін ең аз дегенде қанша қарындаш алуы керек? Жауабы: 3 Дескриптор: -логикасын дамытады; -диалог жүргізеді; -ортақ шешімге келеді; |
3 түрлі стикер
Қызыл,жасыл, көк түсті текшелер
қуыршақ, доп, пирамида
3 түрлі гүл
3 шоколад, 3 карамель кампиттері, қорап
Қалам, сызғыш, қарындаш
|
Мұғалімге арналған нұсқаулық (120 - бет)
ҚБ – ға арналған тапсырмалар жинағы (106 - бет)
Оқулық (115 – бет)
Оқулық (114 – бет)
Мұғалімге арналған нұсқаулық (121 - бет)
Оқулық (115 - бет)
Оқулық (115 - бет) |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
Заттарды комбинациялауды. Алған нұсқаларды есептеуді.
Оқушылар өздерінің жұмыстары мен сыныптастарының жұмысын -заттарды топтастыру; - комбинация санын анықтау бойынша бағалайды; |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Тапсырма Деңгейлік тапсырма дайындап келдім:
-үш – үштен комбинациялауға арналған тапсырма: Жұмыс дәптері 112- бет. Құрастырып көр. Қарындаштар. 2. Мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға: жұмыс дәптері 111- бет шарлар |
Оқушылар сабақтың соңында : -заттарды комбинациялауды; - алған нұсқаларды есептеуді меңгереді. Оқушылар сабақты меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қоямын.
«Жетістік баспалдағы» бойынша өзін – өзі бағалайды. |
Топтық жұмыс кезінде ренжіспеу. Сергіту сәтінде қауіпсіздік ережелерін сақтау (бірін – бірі итеріп жіберу, т.б.) |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||
|
Жалпы баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: оқушыларға проблема тасталды; заттарды әр түрлі тәсілмен топтастыр; 2: Оқушылар екі тапсырманы орындау барысында комбинациялау ережесін өздері тұжырымдап айтты. Сабақты жоспарлауға не ықпал етті? 1: Таңдап алынған әдіс – тәсілдер (белсенді әдістер) 2: Оқушының өзіндік рефлексия жасау дағдылары; Сабақ барысында жекелеген оқушылар белсенді болмай отырғандықтан оларды пікірталасқа тартып, диалог құру, көңіл бөлу керек. |
|
||||
|
|
|
||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Комбинациялау 1кл
Комбинациялау 1кл
Пәні : Математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жиындар. Логика элементтері»
|
Сабақ тақырыбы: |
Комбинациялау |
Мектеп: |
|||
|
Күні : |
|
Мұғалімнің есімі: |
|||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Оқу мақсаты: |
1.4.4.1 қоршаған ортадағы заттардан екі – екіден комбинациялау құрастыру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың заттар жиынынан екі элементтен комбинациялауға үйрету, ойлау арқылы талдау және жинақтау, салыстыру дағдыларын дамыту. Барлық оқушылар: заттар жиынын екі екіден комбинациялайды. Оқушылардың басым бөлігі:.екі элементтен тұратын бірнеше нұсқадағы комбинация құрады. Кейбір оқушылар: заттар жиынынан үшеу – үшеуден комбинация құрады. |
||||
|
Тірек сөздер: |
Комбинация- |
|
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау |
||||
|
Бағалау критерийлері |
- қоршаған ортадағы заттардан екі – екіден комбинациялар жиынын құрастырудың тәсілдерін анықтайды. - Комбинация нұсқаларының санын анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар жасай алады: |
||||
|
- Зерттеудің шарттарын ескере отырып, неге бұл комбинациялаудың дұрыс немесе бұрыс екендігінің себебін. |
|||||
|
Пәндік лекцика және терминология. |
|||||
|
- комбинациялар, тізбек, элемент, заңдылық шешім. -Диолог жазуға арналған пайдалы сөзтіркестер сериясы |
|||||
|
Талдау |
|||||
|
комбинациа неден тұрады? Сіз барлық мүмкін болатын комбинацияларды таба аласыз ба? Неге екенін айта аласыз ба? |
|||||
|
Құндылытарды дарыту |
Өзге көзқарастарға құрметпен қарау,жауапкершілік, достық, өзара түсіністік қарым - қатынастар. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек, қазақ тілі. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||
|
Бастапқы білім |
Сандар жүйесін түсіну және заңдылықтар мен тізбектерді зерттеу тәжірибесі |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
Сілтеме |
||
|
Сабақтың басы (3 мин)
Сабақтың ортасы (3 мин) (7мин) (4 мин) (2 мин) 10 мин 3 мин 4 мин 4 мин |
Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру. ●Оқушылар шеңберге қол ұстасып тұрып, сағат тілімен бір ауыз сөзбен жақсы тілек айтады;
(Ұ.Т.) Кіріспе тапсырма. «Күн мен түн» ойыны. Ойынға үш оқушы қатысады. Олар орындықтарға отырады, ал орындықтарға үш түрлі стикер бекітілген. Жүргізушінің «Күн!» деген бұйрығы бойынша оқушылар орнынан тұрып, орындықты айнала қозғалады. «Түн!» дегенде орындыққа қайта отыруы керек. Мұнда өзі отырған орындыққа бір – ақ рет отырады деген шарт қойылады. Қалған оқушылардың барлығы қойылған шарттың орындалуын бақылайды. Ойын барлық отырудың мүмкін нұсқалары байқалмайынша жалғаса береді.Барлығы неше нұсқа болатынын сұраймын. Жауабы 3 нұсқа. (Ұ.Ж) “Түсті тап” ойыны. Әр оқушы үшін қағаз парағын таратамын. Оқушыларға қорапта үш түрлі — қызыл, жасыл және көк түсті текшелер бар екенін айтылады. Олар мұнара түрінде жиналған. Сәйкес келетін түсті шаршылардан текшелер құрастырып, мұнараның суретін салады. Сосын қораптан текшелерді біртіндеп алып шығыңыз. Текшелердің түсін тура тапқан оқушы жеңімпаз атанады. Оқушылар текшелерден қанша мұнара құрастырса да, салынған суреттердің арасынан оған ұқсас сурет үнемі табылып, сен әрқашан жеңімпаз болсың. Жауабы: қызыл, жасыл, көк қызыл, көк, жасыл; көк, жасыл, қызыл; көк, қызыл, жасыл; жасыл, көк, қызыл; жасыл, қызыл, көк. Оқушылар жұптасады, пікір алмаса отырып, мүмкін болатын барлық нұсқаның суретін салады. Дескриптор: - Текшелердің орнын алмастырады. – Барлық нұсқаның суретін салады. (Ж) Оқу мақсаты: 1.4.4.1 Қоршаған ортадағы заттардан «екі-екіден»
Дескриптор: -Әртүрлі тәсілмен топтастырады; - Балалар, сендер қазір қандай әрекеттермен айналыстыңдар? (текшелердің, гүлдердің орындарын ауыстырғанын айтады). - Заттардың орнын алмастыруға, оларды әртүрлі тәсілмен таңдап топтастыруға, жинақтауға болады. Мұны комбинациялау деп атайды. 1,2,3,4,5 деп санау арқылы оқушыларды топқа бөлемін; (Т.Қ) 1 – топ: Барлық комбинациялар нұсқасын табу үшін зерттеу жүргізуге арналған көгілдір мен қызғылт дөңгелектерді ұсынамын. 2 – топ: Жаңа киім
3 – топ: Фотосуреттер
4 – топ: Шығарып көр. Қорапқа шокалад және карамель кәмпиттер салынған. Бала қораптан 2 кәмпит алды. Бұл қандай кәмпит болуы мүмкін? Жауабы: шокалад, карамель; екі шокалад; екі карамель. Дескриптор: - Екі – екіден топтастырады; - Комбинацияның санын анықтайды;
Ширату жаттығуы Оқушылардан сыныптың бос жеріне шығып, жұп құрауды ұсынамын. Бір жүргізушіні таңдаймын. Оқушыларды жұппен тұрғызамын. Жұптар қозғалып жүруі керек. Жүргізуші “комбинациялау” деп дауыстап айтқанда жұптар орындарын ауыстырып, жаңа жұптар құрастырылады. Ең соңғы жұп ойыннан шығады. (Ұ.Ж.Қ) Орындап көр. Қаламды ,сызғышты, қарындашты үстелге әртүрлі тәсілмен орналастыр. Неше тәсілмен орналастырғаныңды сана. Жауабы : 6 нұсқа Дескриптор: - Жеке орындап, жұпта талдайды; - Комбинация санын анықтайды; (Ж) Ойлан. Қаламсауытта 4 жай және 2 түрлі түсті қарындаш жатыр. Қолдағы қарындаш жай қарындаш болуы үшін ең аз дегенде қанша қарындаш алуы керек? Жауабы: 3 Дескриптор: -логикасын дамытады; -диалог жүргізеді; -ортақ шешімге келеді; |
3 түрлі стикер
Қызыл,жасыл, көк түсті текшелер
қуыршақ, доп, пирамида
3 түрлі гүл
3 шоколад, 3 карамель кампиттері, қорап
Қалам, сызғыш, қарындаш
|
Мұғалімге арналған нұсқаулық (120 - бет)
ҚБ – ға арналған тапсырмалар жинағы (106 - бет)
Оқулық (115 – бет)
Оқулық (114 – бет)
Мұғалімге арналған нұсқаулық (121 - бет)
Оқулық (115 - бет)
Оқулық (115 - бет) |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия
Заттарды комбинациялауды. Алған нұсқаларды есептеуді.
Оқушылар өздерінің жұмыстары мен сыныптастарының жұмысын -заттарды топтастыру; - комбинация санын анықтау бойынша бағалайды; |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||
|
Тапсырма Деңгейлік тапсырма дайындап келдім:
-үш – үштен комбинациялауға арналған тапсырма: Жұмыс дәптері 112- бет. Құрастырып көр. Қарындаштар. 2. Мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға: жұмыс дәптері 111- бет шарлар |
Оқушылар сабақтың соңында : -заттарды комбинациялауды; - алған нұсқаларды есептеуді меңгереді. Оқушылар сабақты меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қоямын.
«Жетістік баспалдағы» бойынша өзін – өзі бағалайды. |
Топтық жұмыс кезінде ренжіспеу. Сергіту сәтінде қауіпсіздік ережелерін сақтау (бірін – бірі итеріп жіберу, т.б.) |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||
|
Жалпы баға Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: оқушыларға проблема тасталды; заттарды әр түрлі тәсілмен топтастыр; 2: Оқушылар екі тапсырманы орындау барысында комбинациялау ережесін өздері тұжырымдап айтты. Сабақты жоспарлауға не ықпал етті? 1: Таңдап алынған әдіс – тәсілдер (белсенді әдістер) 2: Оқушының өзіндік рефлексия жасау дағдылары; Сабақ барысында жекелеген оқушылар белсенді болмай отырғандықтан оларды пікірталасқа тартып, диалог құру, көңіл бөлу керек. |
|
||||
|
|
|
||||

шағым қалдыра аласыз
















