Компьютер мен жүйелердің техникалық сипаттамалары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Компьютер мен жүйелердің техникалық сипаттамалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика сабағында пайдалануға болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.1 А-бөлім Компьютер мен жүйелердің техникалық сипаттамалары


Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Әбілжанова Айжан Әбілжанқызы

Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік желілер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.3.1-желінің өткізу қабілетін анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін: Желінің өткізу қабілетінің сипаттамасын түсінеді;

Оқушылардың көпшілігі үшін: Мәліметтерді тасымалдау жылдамдығын анықтап айтып бере алады;

Кейбір оқушылар үшін: Тасымалдаудың ақпараттық көлемін ажыратып, сыныптастарына мағұлмат бере алады;

Бағалау критерийі

  • Желінің түрлерін және топологиясын біледі;

  • Компьютерлік желінің түрлерін қолданып, мысал келтіре алады;

  • желінің түрлерінің артықшылығын сипаттай алады;

Тілдік мақсаттар

- Компьютерлік желілер - Компьютерные сети - Computer networks;

-Желінің өткізгіштік қабілеті– Пропускная способность сети –Network Bandwidthy ;

-Мәліметтерді тасымалдау жылдамдығы– Скорость передачи данных- Data transfer speed;


Құндылықтарға баулу

"Мәңгілік Ел" жалпы ұлттық идеясының құндылықтары, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Топтастыра отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, бір-бірін тыңдай білуге, тұлғалық құндылықтары мен өмірлік ұстанымдарын нығайту.

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, ағылшын тілі, физика

Алдыңғы білім

-Компьютерлік желі.....................

(бұл компьютерлер арқылы ақпараттарды жіберу арналарымен байланысқан жүйе)

-Желінің өнімділігі .....................

(үлкен көлемді мәліметтерді аз ғана уақытта жеткізу мүмкіндігі)

-Желінің өткізу қабілеті...............

(мәліметтерді тасымалдаудың максималды жылдамдығы)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы



2 минут

























3 минут





























4 минут





3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

  • Психологиялық ахуалын қалыптастыру мақсатында "Би терапиясы" жаттығуын жасайды. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Музыка ойнайды. Басқарушы биді орындайтын дене мүшелерін кезекпен айтып тұрады.

-қолдың саусақтарымен билеу;

-қолмен билеу;

-баспен билеу;

-иықпен билеу;

-ішпен билеу;

-аяқпен билеу;

  • Оқушылар аталған дене мүшесін биде максималды түрде қолданады.

  • Қандай биді орындау оңай, қандай биді орындау қиын болды?

Барлық дене мүшелеріңді кезекпен орындап билей алдың ба?

Топтастыру (оқушылар сабаққа кіргенде жергілікті желілердің жіктелуінің суретін таңдау арқылы топтасады)


(Ұ)"Өрмекші торы" әдісі. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім сұрақ қойып, аталған оқушыға жіп орамының бір ұшын өзіне қалдырып лақтырады. Оқушы сұраққа жауап беріп, жіпті жібермей келесі қатысушыға жібереді.

Бағалау критерий

Дескриптор


Желінің түрлерін және топологиясын біледі




-Жіп орамын қағып алып, бір ұшын өзіне қалдырып, қойылған сұраққа жауап бере алса

-Компьютерлік желінің түрлерін қолданып, мысал келтіре алса

-Желінің түрлерінің артықшылығын сипаттай алса





(Ұ) "Диалог"әдісі

Слайдта көрсетілген фотосуреттер туралы оқушылар өз ойларын тақырыпты ашу мақсатында айтады.Сабақтың мақсатымен оқушылар танысады.

(Ұ)- Компьютерлік желілер - Компьютерные сети - Computer networks;

-Желінің өткізгіштік қабілеті– Пропускная способность сети –Network Bandwidthy ;

-Мәліметтерді тасымалдау жылдамдығы– Скорость передачи данных- Data transfer speed;

(Оқушыға қайталату арқылы дұрыс айтылуына қол жеткізу)

Топтастыру карточкалары арқылы топтарға біріктіремін

























арқан жіп



























Интерактивті тақта,

Слайд, Ноутбук









Интерактивті тақта, Слайд,





Сабақтың ортасы

3 минут





6 минут

















































10 минут

"Түртіп алу" әдісі.

Віlimland cайтынан бейнежазба көрсетіледі







(Ж) «Адасқан сөздерді тап» әдісі (мәтінді толықтыруға 5 минут, тексергенге 1 минут)

Оқушыларға мәтіні толық жазылмаған парақтар беріледі. Мәтінді оқи отырып тапсырманы орындайды. Тапсырмада негізгі кілт сөздерге байланысты сөздерді толықтыру қажет.

1.Желінің өнімділігі - үлкен көлемдегі мәліметтерді ________________________жеткізу.

2. Желі өнімділігінің негізгі сипаттамаларын ата: _________, _________, _________, _________.

3. Желінің өткізу қабілетінің өлшемін ата __________

4. Желінің жылдамдығын анықтау үшін сервисті түрін _____________ жаз.

Бағалау критерий

Дескриптор


Желінің өткізгіштік сипаттамалары туралы біледі

1. Желінің өнімділігі - үлкен көлемдегі мәліметтерді аз ғана жеткізу мүмкіндігін жаза алса

2.Желі өнімділігінің негізгі сипаттамаларын атап жаза алса

3. Желінің өткізу қабілетінің өлшемін жаза алса

4. Желінің жылдамдығын анықтау үшін сервисті түрін жаза алса




Топтық жұмыс «Кестені толтыр» әдісі

3 топқа, топ аттарына сәйкес толтыруға кесте беріледі. Кестеде интернет желісін пайдала отырып, жылдамдығы ең жоғарғы, ең төменгі ғаламтор желісі бар елдерді анықтаңыздар.

Елдің атауы

Қабылдау жылдамдығы

Жіберу жылдамдығы

1




2




3




4




5




6








Интерактивті тақта







Үлестірме материалдары





















































Интернет желісін пайдалану арқылы

http://www.mlabeca.com/eng/news-announcements/

Оқулық, интерактивті тақта



















7 минут

(Д) Шығармашылық жұмыс

"Желінің өткізгіштік қабілеті" тақырыбына MS PowerPoind программасында презентация құраңдар.

Критерий

Дескриптор


MS PowerPoind программасында презентация жасай алады


Ұсынылатын мәлімет нақты болу қажет

1 асық

Эстетикалық талапқа сай болу қажет

1 асық





Компьютер

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлекция "Жетістік сатысы" әдісі





Үйге тапсырма:

§ 5 оқу

Компьютерді пайдаланудың кері аспектілері



Саралау: оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.

Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын.

Психологиялық жағымда ахуал туғызу.

-Техника қауіпсіздігін қайталату;

-АКТ-ны уақытылы қолдану;



1. Сабақтың оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

2. Қандай екі нәрсе сабақта табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

3. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

4. Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.12.2018
1099
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі