Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
информатика пәні мұғалімдеріне көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Компьютер және қауіпсіздік

МЕКТЕП: «Әлихан Бокейханов атындағы №1 гимназиясы»КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Ерпаизова К.Е.

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.1.1-қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар: Оқушыларды жалпы қауіпсіздік талаптарының

маңыздылығын, қауіпсіздік техникасының ережелерін төрт

пункта бөліп айырып тану мен қолдану қабілеттерін дамытуға ықпал жасау

Оқушылар: дербес компьютерде жұмысты аяқтау кезінде қажетті қауіпсіздік талаптарын қолданады және бір-бірінен ажырата алады

Оқушылар: Электр тогымен зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету әрекеттерін біліп жұмыс жасайды

Бағалау критерилері

Қауіпсіздік талаптарын ұстанудың және

жұмыс орнын ұйымдастырудың өмірдегі маңызын бағалайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Тілдік мақсат

Дағдыларды дамыту: Лексика мен сөз тіркестері: computer, laptop, monitor, keyboard, mouse, mousepad, key сөздерінің аудармасын біледі

Өз ойын еркін білдіре алады, анықтамаларды ешбір қиындықсыз айтады.

Диалог/жазу үшін қолданылатын тіркестер:

құрылғылар аттары

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғамға сай тұлға тәрбиелеу, салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау

Пәнаралық байланыс

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы ағылшын пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында «ok English» сайтымен байланыс орнату.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды флипчарт арқылы көрсетіп, «ok English»сайтынан компьютерлік терминдер арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйрету

Алдыңғы сабақтан алған білім

Спирал қағидатына байланысты оқушылар осыған дейін компьютер және қауіпсіздікті игеру

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар Үлестірме материалдар, интерактивті тақта, оқулық 5 сынып, слайд, флипчарт

Сабақтың

басталуы

(5 минут)





































1 минут







5 минут










Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлу.Тақтадан сөздер көрсетіледі, оқушылар қол көтеру арқылы берілген сөзді 3 тілде жауабын айтып топқа бөлінеді

Тақтадан сөздер көрсетеді.


1 топ: Компьютер: Computer — компьютер

Laptop — ноутбук

Monitor — монитор

Flash drive — флешка

Disk — диск

Projector — проектор

Scanner — сканнер

Printer — принтер

Keyboard — клавиатура

Key — клавиша

Mouse — мышка

Mousepad - коврик для мышки

Power strip — удлинитель

Floppy disk drive — дисковод

Motherboard — материнская плата

Hard disk — жесткий диск

Random access memory — оперативная память

Modem — модем сөзін таңдаңандар отырады

2 топ: Аудио мен бейнеплеерлер: - Interface — интерфейс

Display — воспроизведение

Pause — пауза

Stop — остановить

Multimedia — мультимедиа

MP3 player — MP3-плейер

Volume — громкость

Balance — баланс

Track — дорожка

Playlist — плейлист

Menu — меню- сөзін таңдағандар отырады.


«Себеттер» идеясы

1.«Ұшқыр оймен»ойыны

1- топ 2- топ

т

и

р

и

д

к

а

е

н

т

о

р

ф

и

Ж: идентификатор


2. Екі топқада:

Артық терминді тауып және әріптердің орнын ауыстырып дұрыс сөздерді шығару

Терчесвин –винчестер

Такедис –дикета

Акткомпксиди –компактдиск

Ссорецпро –процессор

Дескриптор

1.Сұраққа дұрыс және нақты жауап бере алады

2.Компьютер құрылғыларын ағылшынша атауын айта алады

Интерактивті тақта

Ой қозғау

1 мин

Мағынаны тану

2 мин


Сабақтың мақсатын хабарлау

«Адасқан әріптер» әдісі бойынша сабақтың тақырыбын ашады.

ере-сі-же дік-сіз-қауіп ни-тех-ка

Техника қауіпсіздік ережесі және жұмыс орнын ұйымдастыру

Оқушыларды жалпы қауіпсіздік талаптарының

маңыздылығын, қауіпсіздік техникасының ережелерін төрт

пункта бөліп айырып тану мен қолдану қабілеттерін дамытуға ықпал жасау

Бейнесұрақ





флипчарт

Сабақтың ортасы

Түсіну(10 мин)
































Қолдану деңгейі

(2 минут)




алдау деңгейі

(3 минут)





Жинақтау деңгейі

(3 минут)




Сергіту сәті




Жаңа тақырып.

«Джигсо» әдісі бойынша тақырыпты меңгереді.


Cөздікпен жұмыс, Vocabulary;

Computer — компьютер

Laptop — ноутбук

Monitor — монитор

Flash drive — флешка

Disk — диск

Projector — проектор

Scanner — сканнер

Printer — принтер

Keyboard — клавиатура

Key — клавиша

Mouse — мышка

Mousepad - коврик для мышки

Power strip — удлинитель

Floppy disk drive — дисковод

Motherboard — материнская плата

Hard disk — жесткий диск

Random access memory — оперативная память

Modem — модем


Interface — интерфейс

Display — воспроизведение

Pause — пауза

Stop — остановить

Multimedia — мультимедиа

MP3 player — MP3-плейер

Volume — громкость

Balance — баланс

Track — дорожка

Playlist — плейлист

Menu — меню

  1. Қолдану деңгейіне сөздердің аудармасын жасау

  2. Дескрипторлар

Сөздердің аудармасын дұрыс аудара алуы

Топтық тапсырма:

«ok English» сайтымен жұмыс жасау


Дескрипторлар

Сайтпен жұмыс жасай алуы


«Кім жылдам» әдісі

Жұптық тапсырма: әр топ оқушыларынан бір жұп шығып тоқтан ажыратылған компьютерді жинақтап тоққа қосады

Дескрипторлар:

Компьютер құрылғыларын дұрыс жылдам қоса алады


Жеке жұмыс :Әр топтан бір оқушы келіп IQ Тест шешеді

Логикалық жаттығу: iq №17 – Батпаққа батқан бақа

Дескрипторлар:

Логикалық тестің шешімін анықтай алады.

Group work:

How Your Brain Works?


Қосымша



















































http://www.go4u.ru/iq-test-17.htm


kart the Explorer

Сабақтың соңы

4 минут

Бағалау деңгейі




Сабақты бекіту.Оқушылардан сұхбат жүргізу сұрақ-жауап арқылы

1. Жалпы
2. ДК-де жұмыс істеу алдында
3. Жұмыс істеу кезінде 
4. Авариялық жағдайларда 
5. Жұмысты аяқтағанда ережелерді түсіндіру

Дескрипторлар

Сұрақтарға нақты, дұрыс жауап беруі


Рефлексия

1 минут

Рефлексия / 3 минут

1. Мен сабаққа белсене қатыстым , белсенді// белсенді емес

2.Бүгінгі сабақтағы жұмысым көңілден шықты /көңілден шыққан жоқ

3. Маған сабақ қысқа болып көрінді / ұзақ болып көрінді

4. Мен сабақта шаршадым / шаршамадым

5. Маған жаңа материал түсінікті болды / түсінбедім

6. Үй жұмысы қиын / қиын емес


Кейінгі тапсырмалар

1 минут

Келесі тапсырма: Компьютер және оның қызметі

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлай-сыз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?

Өзара бағалау.

Қолданылатын мадақтау сөздері: «Ұтымды жауап», «Өте жақсы», «Құнды пікір айттың», «Жарайсыздар

Денсаулық

Қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылар-дың қажеттілікте-рін ескере отырып, сабақта әр түрлі тапсырмалар беріп, жетелеуші сұрақтар қоямын.

Түрлі әдістер арқылы, сараланған, жеңілден күрделіге бағытталған есептер беремін

Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүзеге асырылады. Кері байланыс жасау әдіс-тәсілдері қолданылады

Топтық ережелерді сақталады, еңбекті қорғау ережесі ескеріледі

Құндылықтардағы байланыс орын алады.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?




























Computer — компьютер

Laptop — ноутбук

Monitor — монитор

Flash drive — флешка

Disk — диск

Projector — проектор

Scanner — сканнер

Printer — принтер

Keyboard — клавиатура

Key — клавиша

Mouse — мышка

Mousepad - коврик для мышки

Power strip — удлинитель

Floppy disk drive — дисковод

Motherboard — материнская плата

Hard disk — жесткий диск

Random access memory — оперативная память

Modem — модем



Interface — интерфейс

Display — воспроизведение

Pause — пауза

Stop — остановить

Multimedia — мультимедиа

MP3 player — MP3-плейер

Volume — громкость

Balance — баланс

Track — дорожка

Playlist — плейлист

Menu — меню




























Қауіпсіздік техникасының ережелері

Қауіпсіздік техникасының ережелерін төмендегі пункттерге бөлуге болады:
1. Жалпы
2. ДК-де жұмыс істеу алдында
3. Жұмыс істеу кезінде 
4. Авариялық жағдайларда 
5. Жұмысты аяқтағанда

Жалпы қауіпсіздік талаптары:
1. Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, розеткаларға, штепсельдің айырына, штекерге тиісуге тыйым салынады.
2. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
3. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпта жүруге болмайды.
4. ДК-де су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды.
5. Корпусы мен сымдарының бүтіндігі бұзылған (ашық) ДК-де жұмыс істеуге тыйым салынады.
6. Үстелге, ДК-дің жанына сумка, портфель, кітап қоюға болмайды. Үстелде тек дәптер мен қалам ғана жатуы керек.
7. Пернетақтаның үстіне ештеңені қоюға болмайды.
8. Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарыңның көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады.

ДК-де жұмыс істеуді бастау алдында қойылатын қауіпсіздік талаптары:
1. ДК электр тогына қосылмаған жағдайда сымдардың, ДК-дің корпусының бүтіндігін және айыру (изоляция) бұзылмағанын қарап шығып, олардың дұрыс жағдайда екендігіне көз жеткізу керек.
2. Жұмыс кезінде оларға тие бермеу үшін, сымдар салбырап тұрмауына көңіл бөлу керек.

ДК-мен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік талаптары:
1. Компьютерде жұмыс істеу кезінде көздің экраннан ең қолайлы қашықтығын (60-70 см) сақтау керек.
2. Келушілер кіргенде оқушылардың орнынан тұруының қажеті жоқ.
3. Көз талғанда немесе шаршағанда орнынан тұрмай көзді дем алдыратын бірнеше жаттығу орындау керек.
4. Оқушылар электр тогымен зақымданғанда алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін, өрт сөндіргішпен жұмыс істеу және өрт сөндіру әдістерін білуі керек.
5. Оқушылар көзді дем алдыру жаттығуларын білуі керек.

Апат жағдайлардағы қауіпсіздік талаптары:
1. ДК-де жұмыс істеу барысында ақауларын байқағанда, түтін немесе әдеттен тыс дыбыстар пайда болғанда жұмысты тоқтатып, аппаратураны өшіру және оқытушыға хабарлау керек.
2. Қажет болса, өртті сөндіруге көмектесу керек.
3. Қажет болса, электр тогымен зақымданғандарға алғашқы көмек көрсете білу керек.
4. Компьютер сыныбында өртті сумен өшіруге болмайтынын білу керек. Мұнда құмды немесе көбікті өрт сөндіргішті пайдалануға болады.
5. Егер зақымданған адам электр тогының әсерінде болса, оны жалаңаш қолмен ұстауға болмайтынын білу керек. Зақымданушыны электр тогын өткізбейтін материалдарды пайдаланып босатуға болады.

ДК-де жұмысты аяқтау қауіпсіздігінің талаптары:
1. Аппаратураны оқытушының нұсқауымен өшіру керек.
2. Жұмыс орнын ретке келтіру керек.

Алғашқы медициналық көмек көрсету әдістері

Электр тогымен зақымданғанда көмек көрсету:
1. Токты ажырату (тарату тақтасындағы тумблерді өшіру);
2. Зақымданған адамды электр тогының әсерінен электр тогын өткізбейтін қол астындағы материалдарды пайдаланып босату;
3. Зақымданған адамды қарап шығып, оған зардабының ауырлығына байланысты көмек көрсету;
4. Дәрігер шақыру (мектептің медпунктінен, 03 телефоны арқылы жедел жәрдем немесе жақын жердегі емдеу мекемесінен).

Күйгенде көмек көрсету:
1. Ауруды сездірмейтін және тыныштандыратын дәрілер беру (анальгин, валерьянка);
2. Күйген жеріне май жағу (ванилин);
3. Жарақаттанған жерге микробтар түспеуі үшін алдын ала целлофанмен орап, суық судың астына ұтау;
4. Дәрігер шақыру.

Демі тоқтағанда көмек көрсету:
1. Зақымданған адамды тілінің аузындағы қалпын тексеру керек, егер ары қарай кетіп қалған болса, қолмен орнына келтіру;
2. Дәрігер шақыру.
3. Демі қалпына келгенше немесе дәрігерлер келіп жеткенше қолдан дем алдыру (ауыздан-ауызға) керек.




















Көз талғанда жасайтын жаттығулар

1-жаттығу
Көздеріңнің бұлшық етін қатайтып, бірнеше секунд жұмыңдар.
Көздеріңнің бұлшық етін босаңсытып, ашыңдар.
Бұл кезде бірқалыпты дем алыңдар. 4-5 рет қайталаңдар.
2-жаттығу
Кеңсірікке қарап тұрып, 3 рет терең дем алыңдар.
Алысқа қадалып қараңдар.
3-жаттығу
Бастарыңды бұрмай, ОҢҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.
Алысқа қадалып қараңдар.
4-жаттығу
Бастарыңды бұрмай, СОЛҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.
Алысқа қадалып қараңдар.
5-жаттығу
Бастарыңды бұрмай, ЖОҒАРЫ қарап, көздерің түскен нүктені белгілеңдер.
Алысқа қадалып қараңдар.
6-жаттығу
Бастарыңды бұрмай, ТӨМЕН қарап, көздерің түскен нүктені белгілеңдер.
Алысқа қадалып қараңдар.
7-жаттығу
Көздеріңді 20-30 секунд бойы жиі-жиі жыпылықтатыңдар.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
26.12.2018
377
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі