Қысқамерзімдіжоспар
|
Пәні: Информатика |
Мектеп: «Н. Төреқұлов атындағы №13 ЖОМ» КММ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кемалова А |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғау керек? |
|||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.1- Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығынайтады және түсінеді |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Плагиат, авторлық құқықтарға зиян келтіру дұрыс емес екенін жақсы біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар:Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар екені жөнінде мағлұматтарды тізбектеп айтып береді |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||
|
Тілдікмақсат: |
Термин сөздіктерді дұрыс айта алу Плагиат. Авторлық құқық. Google Chrome.Modem.Mozilla Firefox. т.б. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық, мәдениеттілік |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, география |
|||
|
Алдыңғы білім |
|
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||
|
Сабақтың басы І. Кіріспе: (5 минут) |
1.Оқушылармен сәлемдесу 2. Оқушыларды түгелдеу 3. Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Жүректен-жүрекке» 4. Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі қиынды суреттерді біріктіру арқылы 2 топқа бірігеді |
|||
|
Үй тапсырмасы |
«Өрмекші торы» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы пысықтап, бағалаймын |
|||
|
Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім: (35 минут) https://kk.wikipedia.org/wiki/Интернет
https://articlekz.com › Мақалалар › Құқық
|
Интернет бүкіл әлемдегі миллиондаған компьютерлік
желілерді бір–бірімен байланыстыратын орасан зор компьютерлік
желі. Адам компьютер алдында ұзақ уақыт отырғанда: мойын, бастың, қолдың және иық бұлшық еттеріне күш түсіп, осыдан омыртқаға артық жүктеме, остерохондроз, ал балаларда - сколиоз пайда болады. Отырып көп жұмыс істейтін адамдарда, орындықта көп отырғанда, жамбас мүшелерінде қан айналысының нашарлауына әкеліп соғады. Сондай-ақ, ғалымдар компьютер алдында ұзақ отырған балалардың миына ойын кезінде операция жасап жатқан хирургтің миына түсетін дәрежедегі салмақ түсетіндігін айтады. Интернет желісінен қауіпті ойындарды пайдалады.
1. Азаматтық-құқықтық
жуапкершілік. Автордың жеке мүліктік емес құқығын бұзу, жекелікте,
құқықтың мойындаушылық жолымен, бастапқы күйіне қалпына келтіру,
қорқыту әрекеттерін жасау, болған құқық бұзушылығы үшін, жария
түрде соттың шешімімен авторға моральдық шығынды өтейді,
делінген. |
|||
|
|
«Кластер» әдісі бойынша топтар жаңа тақырыпты өзара талқылап, топтарға түсіндіреді. Не себепті интернетті пайдалану барысында біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау Әр топ кластер әдісі бойынша берілген тапсырманы орындайды, талдайды. Бір-біріне үйретеді. |
|||
|
Дескриптор |
- көшірудің заңсыздығын анықтайды; - плагиат, авторлық құқық бұзу заңсыздығына қолданылатын жазаны талқылайды; - көшірудің заңсыздығына қорытынды жасайды; - интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар екенін біледі және айтады |
|||
|
Тәжірибелік жұмыс |
Қазақша және ағылшынша терминдер арасындағы сәйкестіктерді табыңыз |
|||
|
Ресурстар |
Құрастырма қағаздар , АКТ, оқулық, жұмыс дәптері, стикер, бағалау парағы, күнделік, маркер |
|||
|
Сабақтың соңы ІІІ. Қорытынды: (5 минут) |
Сабақ соңында оқушылардан кері байланыс аламын: Бағдаршам әдісі бойынша - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылардың білімін бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдарды қорытындылап, хабарлайды.
Үйге тапсырма: Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? Оқушылар күнделікке жазып алады |
|||
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Өрмекші торы әдісі бойынша үйге берілген тақырыптан сұрақтар қою арқылы бір біріне жіпті лақтырады. Кластер әдісі бойынша 1-ші топ интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? деген тақырыпты талқылап екінші топқа айтады. Ал 2-ші топ біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылап топтарға түсіндіреді. Оқушылардың мотивациясын көтеру үшін тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне қарай орындатамын; |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Бағалау парақшасы Смайлктер,
бас бармақ Мотивациясы төмен оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін тиімді тәсілдер қолданамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығулар, Арақашықтықты сақтау Дұрыс отыра білу Жасөспірмдерге 30 минуттан артық отыруға болмайды. Ересектерге 1 сағат сайын жаттығулар жасау керек. |
||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек?
Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек?
Қысқамерзімдіжоспар
|
Пәні: Информатика |
Мектеп: «Н. Төреқұлов атындағы №13 ЖОМ» КММ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кемалова А |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғау керек? |
|||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.1- Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығынайтады және түсінеді |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Плагиат, авторлық құқықтарға зиян келтіру дұрыс емес екенін жақсы біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар:Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар екені жөнінде мағлұматтарды тізбектеп айтып береді |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||
|
Тілдікмақсат: |
Термин сөздіктерді дұрыс айта алу Плагиат. Авторлық құқық. Google Chrome.Modem.Mozilla Firefox. т.б. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық, мәдениеттілік |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, география |
|||
|
Алдыңғы білім |
|
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||
|
Сабақтың басы І. Кіріспе: (5 минут) |
1.Оқушылармен сәлемдесу 2. Оқушыларды түгелдеу 3. Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Жүректен-жүрекке» 4. Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі қиынды суреттерді біріктіру арқылы 2 топқа бірігеді |
|||
|
Үй тапсырмасы |
«Өрмекші торы» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы пысықтап, бағалаймын |
|||
|
Сабақтың ортасы ІІ. Негізгі бөлім: (35 минут) https://kk.wikipedia.org/wiki/Интернет
https://articlekz.com › Мақалалар › Құқық
|
Интернет бүкіл әлемдегі миллиондаған компьютерлік
желілерді бір–бірімен байланыстыратын орасан зор компьютерлік
желі. Адам компьютер алдында ұзақ уақыт отырғанда: мойын, бастың, қолдың және иық бұлшық еттеріне күш түсіп, осыдан омыртқаға артық жүктеме, остерохондроз, ал балаларда - сколиоз пайда болады. Отырып көп жұмыс істейтін адамдарда, орындықта көп отырғанда, жамбас мүшелерінде қан айналысының нашарлауына әкеліп соғады. Сондай-ақ, ғалымдар компьютер алдында ұзақ отырған балалардың миына ойын кезінде операция жасап жатқан хирургтің миына түсетін дәрежедегі салмақ түсетіндігін айтады. Интернет желісінен қауіпті ойындарды пайдалады.
1. Азаматтық-құқықтық
жуапкершілік. Автордың жеке мүліктік емес құқығын бұзу, жекелікте,
құқықтың мойындаушылық жолымен, бастапқы күйіне қалпына келтіру,
қорқыту әрекеттерін жасау, болған құқық бұзушылығы үшін, жария
түрде соттың шешімімен авторға моральдық шығынды өтейді,
делінген. |
|||
|
|
«Кластер» әдісі бойынша топтар жаңа тақырыпты өзара талқылап, топтарға түсіндіреді. Не себепті интернетті пайдалану барысында біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау Әр топ кластер әдісі бойынша берілген тапсырманы орындайды, талдайды. Бір-біріне үйретеді. |
|||
|
Дескриптор |
- көшірудің заңсыздығын анықтайды; - плагиат, авторлық құқық бұзу заңсыздығына қолданылатын жазаны талқылайды; - көшірудің заңсыздығына қорытынды жасайды; - интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар екенін біледі және айтады |
|||
|
Тәжірибелік жұмыс |
Қазақша және ағылшынша терминдер арасындағы сәйкестіктерді табыңыз |
|||
|
Ресурстар |
Құрастырма қағаздар , АКТ, оқулық, жұмыс дәптері, стикер, бағалау парағы, күнделік, маркер |
|||
|
Сабақтың соңы ІІІ. Қорытынды: (5 минут) |
Сабақ соңында оқушылардан кері байланыс аламын: Бағдаршам әдісі бойынша - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылардың білімін бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдарды қорытындылап, хабарлайды.
Үйге тапсырма: Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? Оқушылар күнделікке жазып алады |
|||
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Өрмекші торы әдісі бойынша үйге берілген тақырыптан сұрақтар қою арқылы бір біріне жіпті лақтырады. Кластер әдісі бойынша 1-ші топ интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар? деген тақырыпты талқылап екінші топқа айтады. Ал 2-ші топ біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылап топтарға түсіндіреді. Оқушылардың мотивациясын көтеру үшін тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне қарай орындатамын; |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Бағалау парақшасы Смайлктер,
бас бармақ Мотивациясы төмен оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін тиімді тәсілдер қолданамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығулар, Арақашықтықты сақтау Дұрыс отыра білу Жасөспірмдерге 30 минуттан артық отыруға болмайды. Ересектерге 1 сағат сайын жаттығулар жасау керек. |
||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз

















