Материалдар / Компьютердің қандай маңызды құрылғылары бар? 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Компьютердің қандай маңызды құрылғылары бар? 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
өте керекті сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2018
580
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Picture 7

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы:

5.1.А Компьютер және қауіпсіздік

Мектеп : №279 орта мектеп



Күні: 29.06.2018ж.

Мұғалімнің аты- жөні: Абдикерова Құралай


Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Компьютердің қандай маңызды құрылғылары бар?


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 процессор мен қатқыл дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру.


Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Процессор мен қатқыл дискінің қызметін түсінеді.

Басым бөлігі: Процессор мен қатқыл дискінің түрлері мен ерекшеліктерін біледі.

Кейбірі: Процессор мен қатқыл дискінің қызметін біледі.



Бағалау критерилері:

Процессор мен қатқыл дискінің қызметін түсінеді.


Тілдік мақсаттар:

Термин сөздерді пайдалану арқылы процессор мен қатқыл дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіруге баулу.

Компьютер, процессор,пернетақта, монитор,, қатқыл диск, аналық тақша,жедел жад.

Диологтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

................ компьютердің ақпараттарды өңдейтін құрылғы.

..................... дерек жазуға және ақпаратты ұзақ мерзімде сақтауға арналған құрылғы.



Құндылықтарға баулу:

Сыни тұрғыдан ойлау, өз беттерімен жұмыс істеуге, өзара қарым-қатынас қабілеттерін арттыруға, бірін-бірі тыңдай білуге, өз ойын еркін айта білуге баулу.


Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану. 5 сынып. «Жүйке жүйесі қызметі»


Алдыңғы білім:

Компьютер құрылғылары туралы білді.


Сабақ барысы:


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс –әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

«Менің көршім»

2 минут























«Адасқан әріптер»

Үйымдастыру

Психологиялық ахуал

Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, бір-біріне сәттілік тілейді.

Топқа бөлу.

Сол тұрған бойымен түрлі түсті стикер таңдау арқылы топқа бөлінеді.

  • Үй тапсырмасын сұрау

«Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы тексеру. Оқушылар қаламсаптарын ортаға қояды. Мұғалім бір қаламды таңдайды. Сол қаламсаптың иесі сұраққа жауап береді

Бағалау: «Қол шапалақтау» əдісі арқылы бағалау.


  • Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын және сабаққа қажетті ұғымдарды адасқан әріптер табу арқылы ашамыз

1. ПОЦРЕОСОСР; 2.МНИАРОТ 3.ПРЕНЕАҚТАТ;4. АТҚЛЫҚ ИСДК, ААНҚЫЛ АЛНАЫҚ АҚТША;. ЫШТАНҚ.

Дұрыс жауап: 1. ПРОЦЕССОР, 2. МОНИТОР, 3.ПЕРНЕТАҚТА 4. АНАЛЫҚ ТАҚША т.б.


Shape2 Shape1

Түрлі түсті стикер

Қызыл – 1топ

Сары – 2 топ












Интерактивті тақта

СЛАЙД



Сабақтың ортасы: “Меңгерілетін білім



10 мин








Білу

Мұғалім көрсетілімі, тыңдалым

Процессор мен қатқыл дискінің қызметі мен ішкі құрылыс жайында бейнеролик көрсетіледі.




Бейнеролик

Bilimland.kz сайты.

«Процессор мен қатқыл дискінің қызметі мен ішкі құрылысы»




Топтық жұмыс 5 мин
















Түсіну

1 -тапсырма. «Джигсо» әдісі постер жасап, қорғау.

Қосымша ақпараттық ресурсы интерннет желіден іздеп табады.

І топ: «Процессор түрлері мен ерекшеліктері»

ІІ топ: «Қатқыл диск түрлері мен ерекшеліктері»

Бағалау: «Фигуралар» әдісі








Shape5 Shape4 Shape3




Жұптық жұмыс 4 мин































1 мин













2 мин





































Сабақтың соңы

3 мин

Ойлау дағдыларының

деңгейі:

Білу және түсіну







  • Талдау «Ойлан -Жұптас – Бөліс»

2-тапсырма

Семантикалық картаны толықтыр

Құрылғы

Компьютерде қолданылуы мүмкін

Орналасқан орны

Өңдеу үшін

Сақтау үшін

Жүйелік қорап

Аналық тақтада

Процессор





Қатқыл диск





(Жауабына сәйкес ұяшыққа «+» таңбасын қой)

Бағалау: « Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жұптар бірін бірі бағалайды.


Сергіту жаттығуы. Оқушыларды сергіту үшін орнынан тұрғызып, бейнероликке назарын аударып, жаттығу жасайды. (көз жаттығуы)

Еске салайық. Осы құрылғыларды қолдану барысында

қандай қауіпсіздік техникасының ережелері сақталу

керек?


  • «Графикалық органайзер» əдісі. (Ж)

3-тапсырма

Тірек-сызбаға сəйкес суретті салыңдар, атауын жазыңдар. Сызбаға атау беріңдер




Бағалау: «Фигуралар» әдісі





  • Жеке жұмыс


3- тапсырма

  1. Құрылғылардың атауын жазыңыз

Shape6







    1. Көрсетілген құрылғыларды қызметімен сәйкестендіріңіз.

Shape7

Қызметі

Ақпаратты енгізу

Берілгендерді өңдеу

Үлкен көлемді ақпараттарды ұзақ мерзімді сақтау

Ақпаратты шығару




Құрылғы атауы

Процессор

Қаттыдиск




Дескриптор

-құрылғылардың атауын жазады;

-процессордың және қатты дискінің қызметін көрсетеді.


Кері байланыс ауызша бағаланады.




Семантикалық картаны толықтыр















Графикалық органайзер, сурет











Shape10 Shape9 Shape8





































  • Кері байланыс

Жетістік баспалдағы” рефлексия

Сабақтын қорытындысын «Жетістік баспалдағы» әдісінін көмегімен бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені жөнінде оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып өзі таңдаған жетістік баспалдағына жапсырады.

Үйге тапсырма: Компьютердің маңызды құрылғылары жайында мағлұматтар жинап келу.







Стикерлер

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жеке, жұптық, топтық және бүкіл сыныпты қамтитын тапсырмалар арқылы берілген тапсырмаларды оқушылардың қажеттілігіне, қабілетіне қарай орындатамын. Оқушыларды топқа бөле отырып, кейбіріне қажеттілігіне қарай қолдау көрсетемін, диалог жүргіземін. Қосымша ақпараттық ресурстар арқылы қолдаймын. Сабақ соңында нәтиже бойынша рефлексия беремін.

.

Тақырыпқа сай өткен материалдар бойынша оны білу және қолдану, сыни тұрғысынан ойлау дағдылары бағаланады.

««Екі жұлдыз, бір тілек»

«Шапалақтау»

«Түрлі түсті фигуралар»

«Көршіңді бағла»

«Смайликтер» әдіс

Сабақ соңында қалыптастырушы бағалау ауызша бағаланды.

АКТ қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелері сақтау ескертіледі.

Оқушылар топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түседі. Біріне- бірі көмектесіп, қиындықты ұжымдаса жеңіп, жеке тұлғалық құндылықтары дамиды.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!