Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары |
Мектеп: «№1 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.09.2018 ж. |
Оқытушының аты-жөні: Ихсанова Фарида Мендигереевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.1.3.1. Желінің өткізу қабілетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты терминология: Желі өнімділігі (трафикті беру жылдамдығы, тасымалдау кідірісі); желінің өткізгіштік қабілеті; мәліметтерді тасымалдау жылдамдығы (желі жылдамдығы); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа қатысты сөз тіркестері:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бұл бөлім желі және оның түрлерін білу, түсіну және дағдылануға негізделген. Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут 2 минут |
Ширату жаттығу. (Ұ)"Карусель" әдісі Мақсаты: оқушылар бір-біріне жүректерінен шыққан жылы сөзін сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтан бәрі жүректен шыққан жылы сөздерін жеткізеді. Жаңа сабаққа оқушылардың зейінін шоғырландыру Топқа бөлу. "Магнит әдісі " Мақсаты: оқушылар өз қалаулары мен қабілетін ескеріп, топты құрайды: желі қолданушы, провайдер, программалаушы, жұмысшы. Әдіс "Миға шабуыл" (диалогтік оқыту) Оқушыларға сұрақтар қою арқылы ОМ анықтап алу
|
Модем, топология
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 4 минут 2 минут 4 минут 5 минут 4 минут 2 минут 2 минут |
Оқушылар оқулықты, интернет ресустарын және қосымша әдебиеттерді пайдаланып тапсырмаларды орындайды: 1 тапсырма (Т, Қ) Әдіс: "5.5.1" Мақсаты: оқушылар тақырыпқа қатысты маңызды деп шешкен 5 сөйлем жазады, соның ішінен маңызды деп шешкен 5 сөз теріп жазады, соңында негізгі ұғымды білдіретін 1 сөз алып шығады. Әр топ өз таңдауларын түсіндіре отырып , постер жасап, оны қорғайды.
ҚБ Бірін-бірі бағалау. Тапсырма жауаптарын топта талқылайды және жауап этолондарын басшылыққа алып, "Кері ой қозғау" әдісі бойынша топтар өзара бірін -бірі бағалайды.
2 тапсырма "Кувертка" әдісі (Ж, Қ) Мақсаты: оқушылар екіге бүктелген ақ парақтың екі жағына жұпта кезек -кезек өлшем бірліктер жазып, ой бөліседі.
ҚБ Бірін-бірі бағалау. Тапсырма нәтижесін жұптасып талқылайды, «Кемпірқосақ» әдісі бойынша бір -бірін бағалайды. Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз жұптары жазылған стикерлерді желімдейді.Олар ең төменгі қызыл түстен ең жоғары орналасқан күлгін түске стикерлерді желімдеу арқылы өз жұптарын бағалайды. (К) «Желі жылдамдығын анықтаудың жолдары» бейнефильмін көрсету
Сараланған тапсырмалар: 1 тапсырма (Ө, Қ) Сөйлемдердегі қалып кеткен сөздерді жазыңыз а) Желінің өткізу қабілеті -мәліметтерді тасымалдаудың _________________________________, ол 1 секундта _________________________ санына тең. ә) Мәліметтерді тасымалдау жылдамдығының (желінің өткізу қабілеті) өлшем бірлігі 1 секундтағы ________________ және оның ________________, сонымен қатар кейде 1 секундтағы _________________ және оның _________________________ анықталады.
2 тапсырма (Ө, Э, Қ) www.speedtest.net веб- сайтын пайдаланып, интернетке қосылу жылдамдығын тексеріңдер, тестіні әртүрлі уақытта іске қосыңдар. Кестеге интернет жылдамдығын тексеру тестінің нәтижесін жазыңдар.
3 тапсырма (Ө, Қ) 1) Өткізу қабілеті 100 Мбит/с канал бойынша 1 секундта қанша байт ақпарат өтеді? 2) Көлемі 205 Кбайт ақпарат 2560 бит/мин жылдамдықпен тасымалданады. Аталған хабарлама қанша минутта жіберіледі.
ҚБ Өзін-өзі бағалау. Тапсырма жауаптарын талқылайды және жауап этолондарын басшылыққа алып, "Жетістік баспалдағы" әдісі бойынша өзін-өзі бағалайды. Тақтаға ілінген білім баспалдағының сатыларына тапсырмалардың мақсаты жазылады. Оқушылар өз есімдері жазылған стикерлерді өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғанын түсіндіреді. Ширату "Арқаға жазылған комплименттер" әдісі Әр оқушының арқасына А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір- бірінің арқасындағы қағазға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2 минуттай уақыт өткен соң қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. |
Ресурс тарату және оқулық бойынша үлестірме
https://www.google.kz/lifehacker.ru немесе https://www.youtube/zol05070lc8
ҚАЛЫП КЕТКЕН СӨЗДЕР: еселік мәндерімен (Мбайт/с, Гбайт/с), тасымалданатын ақпарат, байттар санымен (байт/с), биттер санымен (бит/с), максималды жылдамдығы, еселік мәндерімен (Мбит/с, Гбит/с)
www.speedtest.net Zip.ru Интернетометр Яндекс
Г.И. Салғараева А А Бекежанова Ж Б Базаева ЖББМ 8 сыныбына арналған «Информатика оқулығы» Астана " Арман-ПВ"
2
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 4 мин 2 минут |
1. Жұмыс орнын тазалау. 2. Тапсырма: Өзіңіздегі интренет желісінің өнімділігін анықтап әкеліңіз. Кері байланыс: 3. «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы нақты алған білімдерін тексеруге бағытталған жетекші сұрақтарға жауап береді. Өткізу қабілетінің шамасы желінің маңызды сипаттамасы болып табылатындығы туралы өз пікірлеріңізді дәлелдеңдер.
Қорытынды рефлексия: "Бес саусақ" әдісі |
Қосымша материал С.Т.МұхамбетжановаА.С.Тен, Н.Т.Маликова «Информатика оқулығы Алматы «Атамұра» -2018
Рефлексия парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды орындау барысында интернет жылдамдығын тексеруде, желі жылдамдығын есептеуде диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы тапсырманы орындауда қиналатын оқушыларға қолдау көрсетемін, тапсырманы дұрыс орындаған оқушылардың қабілетін атап көрсету арқылы ынталандырамын. |
Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету, бағыттау, сұрақ-жауап, рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютерлік желілер
Компьютерлік желілер
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары |
Мектеп: «№1 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.09.2018 ж. |
Оқытушының аты-жөні: Ихсанова Фарида Мендигереевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.1.3.1. Желінің өткізу қабілетін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты терминология: Желі өнімділігі (трафикті беру жылдамдығы, тасымалдау кідірісі); желінің өткізгіштік қабілеті; мәліметтерді тасымалдау жылдамдығы (желі жылдамдығы); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогқа қатысты сөз тіркестері:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бұл бөлім желі және оның түрлерін білу, түсіну және дағдылануға негізделген. Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут 2 минут |
Ширату жаттығу. (Ұ)"Карусель" әдісі Мақсаты: оқушылар бір-біріне жүректерінен шыққан жылы сөзін сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтан бәрі жүректен шыққан жылы сөздерін жеткізеді. Жаңа сабаққа оқушылардың зейінін шоғырландыру Топқа бөлу. "Магнит әдісі " Мақсаты: оқушылар өз қалаулары мен қабілетін ескеріп, топты құрайды: желі қолданушы, провайдер, программалаушы, жұмысшы. Әдіс "Миға шабуыл" (диалогтік оқыту) Оқушыларға сұрақтар қою арқылы ОМ анықтап алу
|
Модем, топология
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 4 минут 2 минут 4 минут 5 минут 4 минут 2 минут 2 минут |
Оқушылар оқулықты, интернет ресустарын және қосымша әдебиеттерді пайдаланып тапсырмаларды орындайды: 1 тапсырма (Т, Қ) Әдіс: "5.5.1" Мақсаты: оқушылар тақырыпқа қатысты маңызды деп шешкен 5 сөйлем жазады, соның ішінен маңызды деп шешкен 5 сөз теріп жазады, соңында негізгі ұғымды білдіретін 1 сөз алып шығады. Әр топ өз таңдауларын түсіндіре отырып , постер жасап, оны қорғайды.
ҚБ Бірін-бірі бағалау. Тапсырма жауаптарын топта талқылайды және жауап этолондарын басшылыққа алып, "Кері ой қозғау" әдісі бойынша топтар өзара бірін -бірі бағалайды.
2 тапсырма "Кувертка" әдісі (Ж, Қ) Мақсаты: оқушылар екіге бүктелген ақ парақтың екі жағына жұпта кезек -кезек өлшем бірліктер жазып, ой бөліседі.
ҚБ Бірін-бірі бағалау. Тапсырма нәтижесін жұптасып талқылайды, «Кемпірқосақ» әдісі бойынша бір -бірін бағалайды. Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз жұптары жазылған стикерлерді желімдейді.Олар ең төменгі қызыл түстен ең жоғары орналасқан күлгін түске стикерлерді желімдеу арқылы өз жұптарын бағалайды. (К) «Желі жылдамдығын анықтаудың жолдары» бейнефильмін көрсету
Сараланған тапсырмалар: 1 тапсырма (Ө, Қ) Сөйлемдердегі қалып кеткен сөздерді жазыңыз а) Желінің өткізу қабілеті -мәліметтерді тасымалдаудың _________________________________, ол 1 секундта _________________________ санына тең. ә) Мәліметтерді тасымалдау жылдамдығының (желінің өткізу қабілеті) өлшем бірлігі 1 секундтағы ________________ және оның ________________, сонымен қатар кейде 1 секундтағы _________________ және оның _________________________ анықталады.
2 тапсырма (Ө, Э, Қ) www.speedtest.net веб- сайтын пайдаланып, интернетке қосылу жылдамдығын тексеріңдер, тестіні әртүрлі уақытта іске қосыңдар. Кестеге интернет жылдамдығын тексеру тестінің нәтижесін жазыңдар.
3 тапсырма (Ө, Қ) 1) Өткізу қабілеті 100 Мбит/с канал бойынша 1 секундта қанша байт ақпарат өтеді? 2) Көлемі 205 Кбайт ақпарат 2560 бит/мин жылдамдықпен тасымалданады. Аталған хабарлама қанша минутта жіберіледі.
ҚБ Өзін-өзі бағалау. Тапсырма жауаптарын талқылайды және жауап этолондарын басшылыққа алып, "Жетістік баспалдағы" әдісі бойынша өзін-өзі бағалайды. Тақтаға ілінген білім баспалдағының сатыларына тапсырмалардың мақсаты жазылады. Оқушылар өз есімдері жазылған стикерлерді өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғанын түсіндіреді. Ширату "Арқаға жазылған комплименттер" әдісі Әр оқушының арқасына А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, бір- бірінің арқасындағы қағазға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. 2 минуттай уақыт өткен соң қағаздарын алып, шағын топ ішінде бір-біріне жазылған комплименттерді оқып береді. |
Ресурс тарату және оқулық бойынша үлестірме
https://www.google.kz/lifehacker.ru немесе https://www.youtube/zol05070lc8
ҚАЛЫП КЕТКЕН СӨЗДЕР: еселік мәндерімен (Мбайт/с, Гбайт/с), тасымалданатын ақпарат, байттар санымен (байт/с), биттер санымен (бит/с), максималды жылдамдығы, еселік мәндерімен (Мбит/с, Гбит/с)
www.speedtest.net Zip.ru Интернетометр Яндекс
Г.И. Салғараева А А Бекежанова Ж Б Базаева ЖББМ 8 сыныбына арналған «Информатика оқулығы» Астана " Арман-ПВ"
2
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 4 мин 2 минут |
1. Жұмыс орнын тазалау. 2. Тапсырма: Өзіңіздегі интренет желісінің өнімділігін анықтап әкеліңіз. Кері байланыс: 3. «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы нақты алған білімдерін тексеруге бағытталған жетекші сұрақтарға жауап береді. Өткізу қабілетінің шамасы желінің маңызды сипаттамасы болып табылатындығы туралы өз пікірлеріңізді дәлелдеңдер.
Қорытынды рефлексия: "Бес саусақ" әдісі |
Қосымша материал С.Т.МұхамбетжановаА.С.Тен, Н.Т.Маликова «Информатика оқулығы Алматы «Атамұра» -2018
Рефлексия парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды орындау барысында интернет жылдамдығын тексеруде, желі жылдамдығын есептеуде диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы тапсырманы орындауда қиналатын оқушыларға қолдау көрсетемін, тапсырманы дұрыс орындаған оқушылардың қабілетін атап көрсету арқылы ынталандырамын. |
Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету, бағыттау, сұрақ-жауап, рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



018 жыл 184
бет














