Пән: Дүниетану | Мектеп: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 1.3 |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Көне жазбалар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.3.3.1 Қазақстан аумағындағы көне жазу туралы білу1.3.3.2 түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып көне жазуларды бейнелеу1.3.1.2 көне заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Көне жазбалардың құлыптастарда сақталғанын біледі.Оқушылардың басым бөлігі: көне жазбалар мен олардың тарихын біледі; Кейбір оқушылар: Қазақстанда табылған таңбалардың мазмұны туралы ақпарат алады |
Жетістік критерийлері | Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы біледі.Көне жазулар туралы түсінік аладыАлған білімдерін тәжірибеде сынайды |
Тілдік мақсаттар | Ақпарат, жазу |
Құндылық-тарды дарыту | Өз елінің тарихын біле отырып, елінің тарихын сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыстар | Көркем еңбек, сауат ашу. |
АКТ қолдану дағдылары | «Көне жазбалар» сабағы бойынша таныстырылым суреттері, бейне жазбалар, тапсырмалар жазылған үлестірме қағаздар, себеттер суреттері. |
Ресурстар | Табиғи тастар, маркер, плакат, магниттер, жетондар, гүлдестелер. |
Бастапқы білім | Баспа түрдегі жазу және жазба түрдегі жазба түрлерін біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Ынтымақтас-тық атмосферасы
«Түймедақ»әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау
Миға шабуыл
«Рөлді сомда»әдісі Жеке және топтық жұмыс
Сергіту сәті
«Сыдырма» әдісі
«Зертте, жүзеге асыр» | -Күліп шықты күн бүгінБәріміз күн болып жанайық!Бәріміз тату болайық!Бәріміз дос болайық!Балалар бүгінгі күндеріңе және сабаққа сәттілік тілеймін.
Топқа бөлу
- Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыппен жұмыс жасадық.- ҚР елтаңбаның құрамын ата-ҚР туының құрамдық бөліктерін ата-ҚР елтаңбасындағы шаңырақтың мазмұны...-ҚР елтаңбасындағы пырақ ат мазмұны... -ҚР туындағы қыранның мағынасы...-ҚР туындағы көк түстің мағынасы... -ҚР Әнұранының сөзін жазған авторлары...-ҚР Әнұранының әнін жазған авторы
-Түймедақ күлтешелерінің астынан қандай суреттер шықты?-Осы суреттегі жазуларға қараймыз?-Неліктен бізге жазу қажет?(«Ақпарат» сөзіне түсінік беру)- Неліктен қазіргі заманда жазуды қаламмен жазамыз?-Неліктен бұрынғы заманда жазуы қандай?(«Көне» сөзіне түсінік беру)
-Осы сұрақтарға жауап алу үшін суреттер көрмесіне назар аударықКөне жазбалардың құлыптасқа жазылғанын суреттер арқылы оқушылардың өздері түсінуіне жетелеу
Көзіңді жұм. Өзіңді сурет салынған үңгірді тапқан ғалыммын деп елестет. Тастағы суреттерге қарап не айтар едің?1-тапсырма Суретке мұқият қараңыз. Тасқа қашалып салынған суреттер нелерге ұқсайды? Атауын жазыңыз. Дескриптор: Білім алушы - тастағы суреттердің атауын жазады.
«Ұзын құлақ, сұр қоян»
-Балалар, сендер байқадыңдар ма, қазақ, өзбек, қырғыз өзара бір-бірінің тілін аудармасыз ақ түсінеді деп ойлайсыңдар?(Өйткені біз Түрік деген үлкен мемлекеттен тарадық)«Күлтегін» туралы бейнежазба-Бейнежазбадан не түсіндіңдер?-Неліктен Білге қаған тасқа ойып жыр жаздырды?-Неліктен Күлтегін түркі мемлекетінің маңызды тұлғасы болып саналды?- Неліктен көне жазбалардағы естеліктер біз үшін құнды?
Сұрақтарға жауап береді
-Қазақстан туралы бір сөз жазТабиғи тастарға жазады.
| Шаттық шеңбері
Қима қағаздар
Түрлі –түсті түймедақ жапырақ-тары
Кириллица және көне тас жазулары жазылған жазбалар
Суреттер
Тас жазбалары бейнеленген суреттер
Тапсырмалар жазылған парақшаларПлакат, маркер
Бейне жазба
Табиғи тастар, маркер |
Сабақтың соңы | «Бас бармақ» арқылы кері байланыс. Мақтау, мадақтау |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Қалыптастырушы тапсырмалар орындату
| Тапсырмалар беру«Температураны өлшеу» арқылыКері байланыс жасау
| Желіммен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының сақталуыПартада түзу отырғызу |
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|