2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Конус, цилиндр, сфера құру

Конус, цилиндр, сфера құру

Материал туралы қысқаша түсінік
3D-да айналу денелерін құру және оларды түрлендіру
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Дүзбаева Б.К.

Күні

25.11.24

Сынып 6 а,ә

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Конус, цилиндр және сфера құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


6.3.1.4 айналу денелерін құру және оларды түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

  • SketchUp программасында объектілердің үшөлшемді моделін құрастыруды біледі

  • SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, конус, цилиндр, сфера моделін құрастырады

  • SketchUp программасының құралдарын пайдалана алады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.


ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру және топтастыру.

Шаттық шеңберін құрып, «Мадақ» әдісі ( оқушылар шеңберде тұрып, қасындағы көршісінің арқасына қолын қойып, көршісіне мақтау айтады) арқылы оқушылар ынтымақтастық ақуал қалыптастырады.


ІІІ. Үй жұмысын сұрау

  • Өткен материалға шолу

«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

СD дискісідегі тапсырмаларды беру



Суреттерді актив тақтада көрсетіледі, және сұрақ қойылады.

Сұрақтар:

- Сіздер бұл айналу денелерімен таныссыздар ма?

- Қай жерлерде кездесіп жүрсіздер?

- Мына кестені сабақ соңында толтырасыздар?



Балалар, сіздер бұл денелермен таныс емессіздер, сондықтан математика пәнінің мұғалімі Рузия ұстаздарыңыз геометриялық денелер туралы мағлұматтар береді


Қима қағаздар арқылы 3 топқа бөліп аламын.

І топ «Цилиндр»,

ІІ топ «Конус»

ІІІ топ «Сфера»


Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттары...



1.Мұғаліммен амандасады.

2.Шаттық шеңберінде тұрып, көршісіне мадақ айтады.

3.Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

4.Жаңа тақырыптың атын ойлап табады.




Дербес компью-терде демонстра-циялап, көрсете-ді


Дескриптор:

- Құралдарды таниды, атай алады.
















Сұрақтарға жауап береді



















конус, цилиндр, сфера суреттері арқылы топқа бөлінеді


Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатта-рын оқушылар өздері айтады




















2 ұпай

















Мадақ






























СD дискі






















ПрезентацияCлайд
















Айналу денелері




Қима қағаздар






Сабақтың ортасы

Басқа модельдеу программаларындағы сияқты SketchUp программасында жасалып жатқан модельді жақындатуға немесе алыста-туға, бұрын басқа қырынан қарап шығуға мүм-кіндік беретін навигациялық құралдар бар.

https://yandex.kz/video/preview/2106648668687629076

Навигациялық құралдар мәзірдің «Camera» бөлімінде орналасқан. Құралдардың батырмалары Құралдар тақтасында орналасқан.

Көрсетілім. Цилиндр құру.

Көрсетілім. Конус құру.

Көрсетілім. Сфера құру.


Тапсырма №1 (топтық жұмыс)

Айналу денелеріне қандай фигуралар жатады?

«Ойлаң, топтас, бөліс» әдісі


Топпен жұмыс:

  1. Цилиндр жасау үшін қандай құралдар қажет?

  2. Конус жасау үшін қандай құралдар қажет?

  3. Сфера дегеніміз не?



Тапсырма №2 (Жұптық жұмыс)

https://learningapps.org/10645207


https://learningapps.org/display?v=peryrszkc19


Тапсырма №3 Жеке жұмыс. Компьютермен жұмыс


SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, цилиндр, сфера, конус моделін жаса.

  1. Цилиндр салу

  2. Конус салу

  3. Сфера салу



Тапсырма №4(Дарынды оқушы)


Венн диаграммасын толтыр(айналу денелері)




Тапсырма №5 (ЕББҚ)


  1. Сәйкестендіруді орында және боя

3.


Жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазады.



Видео көрсеті-лім қарайды.









Дескриптор:

- Фигураны қүруға қажетті құралдарын атай алады.















Дескриптор:

-Құралдарын атай алады және сәйкес-тендіреді






















Дескриптор:

- SketchUp програм-масында айналу де-несін жасау үшін, құрал таңдайды

- Айналу денесін ай-налдырып, моделін құрастырады.



Дескриптор:

- Венн диаграмма-сын толтырады және ұқсастығы мен ерек-шеліктерін біледі




Дескриптор:

- Сәйкестендіреді және ішін бояйды

- Конусты көрсетеді

- Фигуралардың атауларын жазады















Мадақтау

3(1) ұпай











3 ұпай






















4 ұпай







2 ұпай






6 ұпай







Интернет

Экрандық демонстрация/компьютер

https://yandex.kz/video/preview/2106648668687629076

Геометрия-лық денелер


Слайд













Интернет беті

https://learningapps.org/10645207

Picture 1




https://learningapps.org/display?v=peryrszkc19








Экрандық демонстрация/компьютер

SketchUp программасы

Сабақтың соңы

Бекіту: Тест тапсырмалары(CD диск)


  1. Көмекшілер бағалау парағын толтырып, мұғалімге ұсынады




2.Кері байланыс: “Білемін”, “Білгім келеді”, “Үйрендім”



Тест орындайды







Өзін-өзі бағалау.








Өзін-өзі бағалау.

Бағалау шәкілі:

5-7-«әлі де жұмыстану керек» (5-6)

8-10 – «жақсы» (7-8)

11-15 – «өте жақсы» (9-10)

ББҮ толтырады



Интернет

ДК

Экрандық демонстрация/компьютер



А4 парағы











Үй тапсырма-сы

1. Оқулық бойынша үй тапсырмасын орындау

2. Оқулық бойынша анықтамаларды дәптерге жазу

3. СD дискі тапсырмаларын орындау


СD дискі

тапсырмаларын орындау



Интернет
















































Оқушының аты-жөні

Тапсырмалар

Ұпай

І (5)

ІІ(10)

ІІІ(10)

ІV(5)

V(5)

Тест(10)










































































Бағалау шкаласы

- 10-19 - “3”-тік баға

-20-29 - “4”-тік баға

30-тан жоғары -“5”-тік баға




26 Наурыз 2025
85
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі