|
|
|
||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3 А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсат: |
Координаталық жазықтық ұғымын атап бере алады. |
||||||||||||||||
|
Оқу дағдыларының деңгейлері: |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру: мұғалім және оқушылар бір бірімен амандасады, бүгінгі сабаққа дайындығын шапалақпен білдіреді. «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы жауаптарын тексереді. Үй жұмысын № 1080; №1081
Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында |
Оқушылардың барлығы бірдей тұрып бірдей шапалақ ұрады. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. |
«Жарайсыңдар!» «Мадақтау сөз» әдісі «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 33 минут Негізгі бөлім |
Жаңа білімді қалыптастыру Тапсырма 1 Бөлме ортасына орындық қойып, оқушыларға бөлмедегі басқа заттардың қалай орналасқанын (орындықтан қанша қадам оңға/солға; орындықтан қанша қадам алға/артқа) айтуды сұраңыз. Екі жағдайда да орналасу реттелген сандар жұбымен анықталатынын талқылаңыз. Егер берілген жазықтыққа координата жүйесін енгізсе, онда оқушыларды жазықтықтағы нүктелердің орналасуын реттелген сандар жұбы арқылы көрсетуге болатынын түсінуге жетелеңіз. № 1. xOy тікбұрышты координаталар жүйесінде A(-3;1); B(-1;-2); C(-2;4); D(2;3) F(6;4); K(4;0) нүктелерін салыңыз. Жауабы:
ЕББҚ № 1. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап. a) (– 7, – 9) b) (– 2, – 3) c) (5, 16) d) (7, 0) e) (– 5, 1) № 3. Ординатта осінің сол жағындағы нүктелерді көрсет. a) (– 2, – 3) b) (– 7, – 9) c) (– 5, 1) d) (5, 16) e) (7, 0)
Жұптық жұмыс. «Координаталар бойынша саламыз». Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Әр оқушы координата жүйесінде берілген координаталары бойынша нүктелерді белгілейді және оларды сызықтармен тізбектеп қосады. «Балық» суреті (3;3), (0;3), (-2;2), (-5;2), (-7;4), (-8;3), (-7;1), (-8;-1), (-7;-2), (-5;0), (-1;-2), (0;-4), (2;-4), (3;-2), (5;-2), (7;0), (5;2), (3;3), (2;4), (-3;4), (-4;2), (5;0) «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5), Бағалау: Суретті салғаннан соң, жұптың әр оқушысы суреттерін салыстырады. Егер суреттер әртүрлі болса, онда оны талдап және қатемен жұмыс жүргізеді.
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс Оқулықтан жұмыс: А деңгейі №1084(2;4); В деңгейі №1085; 1086(ж) Дарынды оқушымен жұмыс С деңгейі № 1087 |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді.
Теңсіздіктер жүйесі дегеніміз екі немесе одан көп теңсіздіктің ортақ жүйесі. Теңсіздіктер жүйесін шешу дегеніміз – теңсіздіктерді қанағаттандыратын белгісіз шаманың мәндерін табу немесе шешімдері болмайтынын көрсету. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу үшін оның құрамындағы әрбір теңсіздікті жеке-жеке шешіп алып, табылған шешімдердің қиылысуын берілген жүйенің жауабы ретінде аламыз.
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқушы сәйкестендіру тәсілімен сәйкестендіреді және оның дұрыс екеніне көз жеткізеді.
Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы
Керемет
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы
Керемет
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы |
Интербелсенді тақта
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz
Кеспе қағаз
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz
Кеспе қағаз
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 – минут
|
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: № 1084(т); 1086(т) Кері байланыс Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Оқушылар бәрі тұрып стикерлерді көрсету ақыры түсінгенін, түсінбегенін көрсетеді. |
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||||||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру, жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? ия Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? ия Жеткізбесе, неліктен? жоқ Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? ия Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? ия Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? жоқ |
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі
|
|
|
||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3 А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсат: |
Координаталық жазықтық ұғымын атап бере алады. |
||||||||||||||||
|
Оқу дағдыларының деңгейлері: |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру: мұғалім және оқушылар бір бірімен амандасады, бүгінгі сабаққа дайындығын шапалақпен білдіреді. «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы жауаптарын тексереді. Үй жұмысын № 1080; №1081
Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында |
Оқушылардың барлығы бірдей тұрып бірдей шапалақ ұрады. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. |
«Жарайсыңдар!» «Мадақтау сөз» әдісі «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 33 минут Негізгі бөлім |
Жаңа білімді қалыптастыру Тапсырма 1 Бөлме ортасына орындық қойып, оқушыларға бөлмедегі басқа заттардың қалай орналасқанын (орындықтан қанша қадам оңға/солға; орындықтан қанша қадам алға/артқа) айтуды сұраңыз. Екі жағдайда да орналасу реттелген сандар жұбымен анықталатынын талқылаңыз. Егер берілген жазықтыққа координата жүйесін енгізсе, онда оқушыларды жазықтықтағы нүктелердің орналасуын реттелген сандар жұбы арқылы көрсетуге болатынын түсінуге жетелеңіз. № 1. xOy тікбұрышты координаталар жүйесінде A(-3;1); B(-1;-2); C(-2;4); D(2;3) F(6;4); K(4;0) нүктелерін салыңыз. Жауабы:
ЕББҚ № 1. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап. a) (– 7, – 9) b) (– 2, – 3) c) (5, 16) d) (7, 0) e) (– 5, 1) № 3. Ординатта осінің сол жағындағы нүктелерді көрсет. a) (– 2, – 3) b) (– 7, – 9) c) (– 5, 1) d) (5, 16) e) (7, 0)
Жұптық жұмыс. «Координаталар бойынша саламыз». Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Әр оқушы координата жүйесінде берілген координаталары бойынша нүктелерді белгілейді және оларды сызықтармен тізбектеп қосады. «Балық» суреті (3;3), (0;3), (-2;2), (-5;2), (-7;4), (-8;3), (-7;1), (-8;-1), (-7;-2), (-5;0), (-1;-2), (0;-4), (2;-4), (3;-2), (5;-2), (7;0), (5;2), (3;3), (2;4), (-3;4), (-4;2), (5;0) «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5), Бағалау: Суретті салғаннан соң, жұптың әр оқушысы суреттерін салыстырады. Егер суреттер әртүрлі болса, онда оны талдап және қатемен жұмыс жүргізеді.
Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс Оқулықтан жұмыс: А деңгейі №1084(2;4); В деңгейі №1085; 1086(ж) Дарынды оқушымен жұмыс С деңгейі № 1087 |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді.
Теңсіздіктер жүйесі дегеніміз екі немесе одан көп теңсіздіктің ортақ жүйесі. Теңсіздіктер жүйесін шешу дегеніміз – теңсіздіктерді қанағаттандыратын белгісіз шаманың мәндерін табу немесе шешімдері болмайтынын көрсету. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу үшін оның құрамындағы әрбір теңсіздікті жеке-жеке шешіп алып, табылған шешімдердің қиылысуын берілген жүйенің жауабы ретінде аламыз.
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқушы сәйкестендіру тәсілімен сәйкестендіреді және оның дұрыс екеніне көз жеткізеді.
Бірнеше оқушылардан тақтаға шығып өз жауаптарымен бөлісулері сұралады. Жауаптардың дұрыс па жоқ па екенін қалған оқушылардан сұрап талқыланады. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы
Керемет
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы
Керемет
Ынталандыратын сөздерді жиі айтамын Жарайсың Өте керемет Керемет Жақсы Өткендегіден жақсы |
Интербелсенді тақта
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz
Кеспе қағаз
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz
Кеспе қағаз
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 – минут
|
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: № 1084(т); 1086(т) Кері байланыс Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Оқушылар бәрі тұрып стикерлерді көрсету ақыры түсінгенін, түсінбегенін көрсетеді. |
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 1–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||||||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру, жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? ия Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? ия Жеткізбесе, неліктен? жоқ Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? ия Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? ия Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? жоқ |
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















