|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3С Координаталық жазықтық |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; 6.3.1.3 6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу; 6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
алған білімдерін есептер шығаруда қолданады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үйге тапсырмасын тексеру: №1058,№1060,№1062 «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді. Өткен сабақты бекіту үшін: Ой қозғау сұрақтары:
(әр түрлі жауап болуы мүмкін)
(сынық сызық, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған ...)
(сынық сызық, тұйықталған, тұйықталмаған ...)
(Қағаздағы қарындаштың тұрақты қозғалысы арқылы алынған геометриялық фигура, т.с.с.) |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.
Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді. |
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
kundelik.kz
қима қағаздар |
|||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Координаталық жазықтықтықтағы нүктені салу.
1) А нүктесін салу. А – жазықтықтағы кез келген нүкте. Ол арқылы X және Y осьтеріне перпендикуляр түзулер жүргізейік. A нүктесінің абсцисса осінде координатасы 3, ал ордината осінде координатасы 4 болғандықтан, А нүктесінің орналасуы (3; 4) екі жұбы арқылы анықталады. Бұл жұпты А нүктесінің координаталары деп атайды. 3 саны – А нүктесінің абциссасы, ал 4 саны – А нүктесінің ординатасы. Абсциссасы 3 және ординатасы 4 А нүктесін (3; 4) деп белгілейді. Нүктенің абсциссасын ең бірінші, ал ординатасын екінші жазады. Егер олардың орнын ауыстырсақ, онда мүлдем басқа N (4; 3) нүктесі шығады. 2) В(-2;5) нүктесін салу, жеке тапсырма ретінде орындалады. Тақтаға дұрыс жауабын көрсетіп, оқушыларға өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз. |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Тарихи мәлімет: Тікбұрышты координаталар жүйесі француз философы, физигі және математигі Рене Декарттың (1596-1650) құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп те аталады. Р.Декарт координаталық жазықтықты 1637 жылы ойлап тапқан.
|
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
Оқулық, дәптер, қима қағаздар |
|||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану А деңгейінің есептері №1078(т), №1079(т) В деңгейінің есептері №1081,№1083,№1084(т) |
Дескриптор: Білім алушы:
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Әрбір жауапқа 1 балл қойылады. |
Үлестірмелі қағаздар, оқулық |
|||
|
ЕББҚ 6Г 6Ә Қайрат Арман |
ҮТОЖ № 1. xOy тікбұрышты координаталар жүйесінде A(-3;1); B(-1;-2); C(-2;4); D(2;3) F(6;4); K(4;0) нүктелерін салыңыз.
ДОЖ №2. «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5). |
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді. Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі. Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Дескриптор: Білім алушы:
|
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: №1078(ж)-№1079(ж),№1080;№1082 Рефлексия. «Анкета» әдісі. 1. Мен сабақта жұмыс… жасадым 2.Менің сабақта жасаған жұмысыма 3. Сабақ маған 4. Мен сабақта 5. Менің көңіл-күйім 6. Сабақтың материалы маған 7. Үй жұмысы маған Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. Тақырыпты меңгергенін анықтау белсенді / неғұрайлы Көңілім толды / толмады ұзақ / қысқа немесе тез шаршамадым / шаршадым жақсарды / төмендеді түсінікті / түсініксіз пайдалы / пайдасыз Қызықты / қызықсыз жеңіл / күрделі қызықты / қызықсыз |
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 2–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3С Координаталық жазықтық |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; 6.3.1.3 6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу; 6.3.2.3 кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
алған білімдерін есептер шығаруда қолданады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үйге тапсырмасын тексеру: №1058,№1060,№1062 «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді. Өткен сабақты бекіту үшін: Ой қозғау сұрақтары:
(әр түрлі жауап болуы мүмкін)
(сынық сызық, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған ...)
(сынық сызық, тұйықталған, тұйықталмаған ...)
(Қағаздағы қарындаштың тұрақты қозғалысы арқылы алынған геометриялық фигура, т.с.с.) |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.
Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді. |
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
kundelik.kz
қима қағаздар |
|||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Координаталық жазықтықтықтағы нүктені салу.
1) А нүктесін салу. А – жазықтықтағы кез келген нүкте. Ол арқылы X және Y осьтеріне перпендикуляр түзулер жүргізейік. A нүктесінің абсцисса осінде координатасы 3, ал ордината осінде координатасы 4 болғандықтан, А нүктесінің орналасуы (3; 4) екі жұбы арқылы анықталады. Бұл жұпты А нүктесінің координаталары деп атайды. 3 саны – А нүктесінің абциссасы, ал 4 саны – А нүктесінің ординатасы. Абсциссасы 3 және ординатасы 4 А нүктесін (3; 4) деп белгілейді. Нүктенің абсциссасын ең бірінші, ал ординатасын екінші жазады. Егер олардың орнын ауыстырсақ, онда мүлдем басқа N (4; 3) нүктесі шығады. 2) В(-2;5) нүктесін салу, жеке тапсырма ретінде орындалады. Тақтаға дұрыс жауабын көрсетіп, оқушыларға өзін – өзі бағалауды ұсыныңыз. |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Тарихи мәлімет: Тікбұрышты координаталар жүйесі француз философы, физигі және математигі Рене Декарттың (1596-1650) құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп те аталады. Р.Декарт координаталық жазықтықты 1637 жылы ойлап тапқан.
|
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
Оқулық, дәптер, қима қағаздар |
|||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану А деңгейінің есептері №1078(т), №1079(т) В деңгейінің есептері №1081,№1083,№1084(т) |
Дескриптор: Білім алушы:
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Әрбір жауапқа 1 балл қойылады. |
Үлестірмелі қағаздар, оқулық |
|||
|
ЕББҚ 6Г 6Ә Қайрат Арман |
ҮТОЖ № 1. xOy тікбұрышты координаталар жүйесінде A(-3;1); B(-1;-2); C(-2;4); D(2;3) F(6;4); K(4;0) нүктелерін салыңыз.
ДОЖ №2. «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5). |
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді. Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі. Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Дескриптор: Білім алушы:
|
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: №1078(ж)-№1079(ж),№1080;№1082 Рефлексия. «Анкета» әдісі. 1. Мен сабақта жұмыс… жасадым 2.Менің сабақта жасаған жұмысыма 3. Сабақ маған 4. Мен сабақта 5. Менің көңіл-күйім 6. Сабақтың материалы маған 7. Үй жұмысы маған Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. Тақырыпты меңгергенін анықтау белсенді / неғұрайлы Көңілім толды / толмады ұзақ / қысқа немесе тез шаршамадым / шаршадым жақсарды / төмендеді түсінікті / түсініксіз пайдалы / пайдасыз Қызықты / қызықсыз жеңіл / күрделі қызықты / қызықсыз |
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 2–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















