Материалдар / Көп мүшені көбейткіштерге жіктеу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Көп мүшені көбейткіштерге жіктеу

Материал туралы қысқаша түсінік
<<Көп мүшені көбейткіштерге жіктеу>> Қарағанды облысы Жайрем кенті №30 орта мектебі 7 сынып көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін топтау керек; әрбір топтағы ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару керек; әр топтағы жақша ішіндегі көпмүшелер бірдей және ортақ көбейткіш болады; осы көпмүшені ортақ көбейткіш ретінде жақша сыртына шығарамыз. Көпмүше екі көпмүшенің көбейтіндісіне келеді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Желтоқсан 2021
526
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы: Көпмүшелер

Мектеп: «Қалалық көпсалалы қазақ мектеп - гимназиясы» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Байгелова Гульнур Болатовна

Сынып: 7

Барлық оқушы саны:

Қатысқаны:

Сабақтың тақырыбы

Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу.

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.12 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:

Көпмүшені ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы және топтау тәсілі арқылы көбейткішке жіктейді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Топтау тәсілін қолданып, теңдеу шешімін анықтайды

Кейбір оқушылар:

Қосылғышты қосынды түрінде жазып, топтау тәсілі арқылы жіктейді


Бағалау критерийі:

Оқушылар көпмүшедегі ортақ көбейткішті табады

Көпмүшені ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы жіктеуді біледі

Көпмүшені көпмүшеге көбейту амалына кері амал ретінде, топтау тәсілімен көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеп есеп шығара алады.

Тілдік мақсаттар:

Көпмүшені жіктеуге қатысты терминдерді біледі, сабақта қолданады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: бірмүше, көпмүше, ортақ көбейткіш, коэффициент, ұқсас мүшелер


Құндылықтарға баулу

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана.

Оқушылардың бір-бірін сыйлауға, өз ойларын нақты жеткізе білуге баулу.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, информатика, тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Бірмүшені көпмүшеге көбейту. Көпмүшені көбейту.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин



5 мин










Қызығушылықты ояту. Жағымды көңіл-күйлер туғызу, белсенді әрекетке жұмылдыру.

«Дене мүшелерімен амандасу»

Үй тапсырмасын тексеру.

«Серпілген сауалдар» әдісі

Алдыңғы сабақты қаншалықты меңгергендерін бақылаймын.

1. Көпмүше дегеніміз не?

2. Көпмүшені көбейткішке жіктеу дегеніміз не?

3. Көпмүшенің ортақ көбейткіші кандай болуы мүмкін?

4. Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілі қолданылады?

5. ав+св өрнегінің ортақ көбейткішін ата

6. 15а өрнегін екі өрнектің қосындысы түрінде айт

Бағалау: Дұрыс жауапқа жұлдызша беру. Өздік бағалау

Саралау: Қарқын,

Презентация


Үлестірмелі карточкалар


Доп



Сабақтың ортасы

15 мин







































10 мин
















































10 мин

























«Tarsia» әдісі. Топтық жұмысқа 6 үшбұрыш беріліп, есеп шешімдерін дұрыс тауып, үшбұрыш құрастырады. Шыққан фигура тәрізді Астана қаласындағы ғимаратты атап, оған қысқаша түсініктеме береді. Шығатын фигуралар: үшбұрыш, төртбұрыш, шар

134

1) ax+ay+az=a(x+y+z)

2) x4+x3-x2 =x2(x2+x-1)

3) -ax-bx-cx =-x(a+b+c)

4) a(x2+y2)+b(x2+y2)=(x2+y2)(a+b)

5) a2(x-y)-ab(x-y)+b2(x-y) =(x-y)(a2-ab+b2)

6) ax+bx+ay+by=x(a+b)+y(a+b) =(a+b)(x+y)

  1. ax+bx-ay-by=x(a+b)-y(a+b)=(a+b)(x-y)

  2. 12n3+n2-n-12=(n-1)(12n2+13n+12)

9)





Бағалау: «Бас бармақ» әдісі

Саралау: Қарқын, диалог және қолдау көрсету, дереккөздер


«Жұптық әңгіме» әдісі

Топтағы үш жұптың тапсырмасы келесі топтардағы үш жұп тапсырмасымен бірдей болады.

Жұппен жұмыс

  1. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығар:

18ав 2 -2ав

8n+12m

9ху-27х

2. Көбейткішке жікте:

ах+вх-ау-ву+аz+bz

а532-1

(а+9)2+2а(а+9)

  1. Көпмүшені көбейткішке жікте:

а 2 -9а+20



Бағалау критериі

Дескриптор

Ұпай

Көпмүшені ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы теңдеу шешу

Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

Көбейткіштерді нөлге теңестіру арқылы теңдеу шешеді

1




1

Көпмүшені топтау тәсілі арқылы көбейткішке жіктеу


Көпмүшені топтай алады

Топтау арқылы көбейткішке жіктейді

1



1

Үшмүше түрінде берілген көпмүшені көбейткішке жіктеу

Қосылғышты қосындыны түрінде жаза алады

Топтау арқылы көбейткішке жіктейді


1





1




Жалпы ұпай

6


Бағалау: Бірін-бірі дескриптор арқылы бағалау

Саралау: Қарқын, диалог және қолдау көрсету, жіктеу

«Kahoot» әдісі. Алдын-ала даярланған тапсырманы Kahoot арқылы аламын.

1.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткішке жікте: 2ху² - 6х²у +4ух 

А. 2ху(у-3х+2)

В. х(2 )

С. 2у(ху--3 )

Д. Дұрыс жауап жоқ         

2. Көбейткішке жікте: 2х(х-2у)-3(2у-х)   

 А. (х-2у)(2х-3)

 В. (х+2у)(2х+3)

С. (х-2у)(2х+3)

Д. (х+2у)(2х-3)                                          

3. Теңдеуді шешіңдер:

 А. -9      В. 0     С. -9; 0    Д. 9 

4. Көбейткіштерге жікте:2а(х+у)+х+у

А. (х+у)(2а+1)    

В.(х-у)(2а-1)     

С. (х-у)(1-2а)       

Д. (х+у)(1-2а)

 5. Топтау тәсілі арқылы көбейткішке жікте:

а3 + 3а2 +3а+9      

А. (а+3)(а2 +3)    

В.(а-3)(а2 +3)   

С.(а+3)(а2 -3)   

Д. (а-3)(а2 -3)


Бағалау: Kahoot! арқылы автоматты бағалау

Саралау: Қарқын, тапсырма, нәтиже



Үлестірмелі карточкалар





















































Kahoot


https://kahoot.it/



Сабақтың соңы

3 мин

Үйге тапсырма: №136 №138

Кері байланыс

«Бес саусақ» әдісі


Слайд

«Бес саусақ» әдісі бейнеленген кеспе қағаздар


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!