ҰМЖ тарауы: 7.А | Мектеп: : Мойнақ ауылындағы МДШО бар№23 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Класхан К |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 7.2. 1.12.Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу. |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу тәсіліне есеп шығара алады. |
|
|
| Оқушылардың көпшілігі істей алады: : Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеп, берілген есептің шығару жолын түсіндіре алады. |
|
|
| Кейбір оқушылар істей алады: |
| Тапсырма бойынша ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы есеп құрай біледі. |
Бағалау критерийі: | Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу есебінің мазмұнын түсінеді;Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды таба біледі;Алгебралық өрнектерді топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктей алады;Есепті математикалық термин сөздерін қатыстырып, диалог құру арқылы пікірін білдіре алады; Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу тәсілдерін қолдану арқылы есеп құрай алады; |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу ережелерін тұжырымдап айта алады; |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
Көпмүше, ортақ көбейткішке жіктеу, топтау тәсілі, ұқсас мүшелерді біріктіру,көбейткішті жақша сыртына шығару, көбейткішті жақша сыртына шығару , теңбе-тең түрлендіру, есептеудің тиімді тәсілі. |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу?Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару қалай түсінесің?Көпмүшені топтау тәсілін қалай қолданады?
|
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|
Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін,....Көпмүшені көбейткішке жәктеу үшін... |
| Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: |
| Көбейткішті жақша сыртына шығару теңбе-тең түрлендір;
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясының маңыздылығы, «Бір мақсат,бір мүдде, бір келешек» біртұтастығы, жалпыұлттық құндылықтар болып табылады.Сабақ барысында деңгейлі тапсырмалар беріп, оны орындату арқылы ұқыптылыққа, зейінділікке, ойларын айқын, дәлелді, сауатты жеткізе алуға баулу.Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың танымдық қызығушылықтары мен танымдық белсенділіктерін арттыру.
|
Алдыңғы оқу | Көпмүшелерге амалдар қолдануға есептер шығара біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар
|
Басы
| Уақыт
2 мин
2 мин
2мин |
Амандасу.Оқушыларды түгендеу«Сен әдемі» тәсілі арқылы. Психологиялық жағымды ахуал тудыру.Бір біріне тілек айту. Оқушылар бірмүше, көпмүшежіктелуіне қарай 3 топқа бөлініп отырады.1-топ – 2ху2-топ – 4х+5у3-топ – 5(2-3у)Ширату жаттығуы:1- тапсырма Миға шабуылСемантикалық карта Бағалау: «Қандай тамаша» сияқты сөздер арқылы қолдау білдіремінОқушылар назарын бүгінгі өтілетін сабаққа бағыттау.Жеке жұмыс«Дара диаграмма» әдісі
Бағалау: «Жарайсың» сияқты сөздер арқылы қолдау білдіремін |
Интербелсенді тақта
Тренингтер, жаттығулар жинағы
Сұрақтар жазылған парақшалар
|
Ортасы
| 8 минут
2 минут
3 минут
1 мин
17минут | 2-тапсырма “Стикердегі диалог” стратегиясы. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дегенді қалай түсінесің?Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды қалай түсінесің?Көпмүшені топтау тәсілін қалай қолданады?Сұрақтарға толық жауап бергені үшін,«Бас бармақ» тәсілімен топтар бірін бірі бағалайды. Слайд “Графиктік органайзер” әдісі мұғалім сабақты пысықтайды
Жұптық жұмыс3- тапсырма «Серпілген сауал» әдісімен оқушылар тыңдаған ақпаратты қалай түсінгендерін білу үшін допты бір-біріне лақтыра отырып, ауызша сұрақ есептерге жауап береді және келесі оқушыға сұрағын қояды ………(х+3)(х+4)
Бағалау: «шапалақ » әдісі
Сергіту сәтін жасату
Топтық жұмыс4-тапсырма,Саралау тәсілінің тапсырма тәсілі. «Лездеме» әдісімен әр топ деңгейлік есеп таңдап, келесі топқа береді. Топтар есеп шығарылуына сұрақтар қояды, диалог құрады.А тобы1)2)ав-3)4В тобы1)2)ав-3)4С тобы1)Тізбектес екі санның көбейтіндісі келесі тізбектес сандардың көбейтіндісінен 38-ге кем. Осы сандарды табыңдар.2)Екі тақ санның:а) қосындысы жұп;б)көбейтіндісі тақ болатынын дәлелдеңдер.3)Бүтін санның квадратынан осы санның өзін азайтқанда жұп сан шығатынын көрсетіңдер.Критерий: Көпмүшені көбейткішке жіктеу есептерін қатесіз тиімді әдіспен шығарады,Математикалық терминдерді дұрыс ұғынықты жеткізе біледі.Дескриптор:-Көпмүшені көбейткішке жіктеу үшін, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып топтау тәсілін қолданды, -Тақырып мазмұны ашылды, -Ойды жеткізу тілі түсінікті болды . -Тіл байлығы жақсы, ойды жетік жеткізе білді, өз пікірін пайымдады -Тақырыпты өзге қырынан аша білдіБағалау «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бағдаршам түстері
|
Интербелсенді тақта
карточкалар |
Соңы
| 6 минут
2 минут | 5-тапсырма Критерий1. Бірмүшені көпмүшеге көбейтуді біледі2. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді біледі3.Таңбалар ережесін біледіСаралау тәсілдерінің қорытынды тәсіліне тапсырма: Амалды орында: (х-а)(х-в)(х-с)Дескриптор1.Көпмүшелерді көбейтуді біледі2.Ықшамдай алады3.Амалдарды орындай аладыКері байланыс: «Плюс, Минус, Қызықты» әдісі бойынша. «Плюс»-оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. «Минус»-қолымнан келмей жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды, соны жазады немесе не жайында көбірек білгісі келетінін жазады.
|
АКТ |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
.Оқушыларға тапсырма орындау барысында кері байланыс арқылы қолдау беремін.Топпен жұмыс жүргізу арқылы оқушылардың белсенділігін арттырамын. «Деңгейлік тапсырмалар» есептерін шығаруға таңдау беріп,деңгейлерін көтеруге жағдай туғызамын. .SMART1. Мақсаттың нақтылығы: 2.Мақсаттың өлшенетіндігі:.3. Мақсаттың қолжетімділігі: 4. Мақсаттың шынайылылығы5. Мақсаттың уақытпен шектелгендігі:
|
Ішкі уәжді күшейту үшін сыртқы уәжді мұғалім «Жарайсың», «Өте дұрыс», «Қандай тамаша» «шапалақ » , «Бағдаршам» әдісі сияқты сөздер арқылы қолдау білдіремін | Оқушылардың денсаулығын ескере отырып, сабақ ортасында сергіту сәтін жүргіземін |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?- Бүгін оқушылар не білді?- Сыныптағы ахуал қандай болды?- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?а) Нақты не дұрыс орындалғаны туралы атап айту, көрсету және дұрыс жасау үшін кеңес беру;б) Егер «дұрыс орындалмаған» жағдайда жұмысты (жауапты) қалай түзетуге, жақсартуға болатыны туралы нұсқаулық беру;
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. Оқушылар сабақтың әр кезеңінде тапсырмаларды орындау барысында бірін-бірі бағалап отырады. Онда «шапалақ арқылы», «бас бармақ арқылы» бағалау тәсілдері іске асады
2. Тапсырманы күрделендіру
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?1.Оқушылардың үйренгенін тексеруді жоспарлау;2.Қосымша көмек көрсетуді жоспарлау;
|